Roman Kreuziger, archivní foto | foto: Alexandr Kliment

Všechno na Kreuzigera! Jak australská stáj zbrojí na nejstarší klasiku

  • 26
Kdy jindy, když ne teď? Podle výsledků má na ardenských klasikách možná nejlepší formu v životě. Druhý na Amstel Gold Race, čtvrtý na Valonském šípu. Dočká se Roman Kreuziger vysněného pódia ve 104. ročníku nejstarší klasiky světa Lutych-Bastogne-Lutych?

Přesně před sedmi dny oslavil doma v Plzni první narozeniny své dcery Aničky. Pak už Roman Kreuziger myslel jen na následujících týden.

Týden, ve kterém se mu zatím nadmíru daří. Tak jako ještě nikdy v životě.

Přitom ještě před Amstel Gold Race - úvodním ardenským kláním - se mezi favority odborných cyklistických serverů neobjevoval.

A pak… Zničehonic dojel druhý, když jako jediný dokázal zachytit rozhodující nástup Michaela Valgrena.

Na oslavu si dal skleničku vína, hamburger a šel spát. Věděl, že má za sebou teprve jednu třetinu náročného týdne.

Před středečním Valonským šípem se Kreuzigerovy šance u bookemakerů zvýšily. I Eurosport už jej viděl jako jednohvězdičkového favorita, jiné servery však vůči formě českého cyklisty zůstávaly dál zdrženlivé.

A tak je znovu přesvědčoval. Jistě, středeční klasika sedí českému cyklistovi ze tří ardenských závodů nejméně, vždyť tady dojel nejlépe osmý v roce 2014.

Proto před startem hlásil: „Budeme se bavit s týmem, jestli má význam jet naplno, nebo šetřit síly na neděli.“

Síly však nešetřil, spíš naopak. Původní lídr australské stáje Michael Albasini se v závodě necítil nejlépe, zato Kreuziger na tom byl znovu skvěle.

Lutych-Bastogne-Lutych

Je o 60 kilometrů delší než středeční Valonský šíp a má o 1 000 výškových metrů víc. Nejstarší z pěti cyklistických Monumentů měří 258 kilometrů a odehrává se ve valonské části Belgie. Na trase je i 11 kategorizovaných a desítky dalších nekategorizovaných stoupání, které ale bolí úplně stejně.

Nejikoničtější kopec Cote de la Redoute stojí 36 kilometrů před cílem. Na dvou kilometrech čekají cyklisty i úseky s více než 20procentním sklonem. Poté přijde na řadu Cote de la Roche-aux-Faucons a posledním před tím cílovým bude tradičně Cote de Saint-Nicolas s průměrem 8,6 procenta.

Z něj už bude do cíle zbývat pouhých 5,5 kilometru.

Do závěrečného stoupání na Mur de Huy vjel po boku největších favoritů Juliana Alaphilippa a Alejandra Valverdeho. Dlouho se pak držel za jejich zády, až na finální nástup nezareagoval.

„Byl jsem v rozhodujících chvílích vždy ve správné pozici. V závěrečném kopci jsem jel dokonce v háku Alaphilippovi, ale Mur de Huy mi vůbec nesedí. Je škoda, že nejsem na pódiu, ale musím to brát tak, že jsem tu zajel nejlepší výsledek,“ hodnotil po čtvrtém místě. „Byl to ale dobrý trénink a taky potvrzení toho, že před nedělí můžu být klidný. Můžu myslet na pódium.“

Perfektní forma, šance na vítězství

Smělé plány, jistě, ale vůbec ne nereálné.

Vždyť sama Kreuzigerova stáj už vyhlásila, že jedenatřicetiletý Čech bude v neděli jejím jediným lídrem.

„Roman je teď v super formě, což je vzhledem k nedělnímu Lutychu skvělé. Máme v týmu kluka, který může jet o vítězství,“ myslí si Jack Haig, jeden z pomocníků českého cyklisty.

Kromě něj budou Kreuzigera podporovat také Michael Albasini, Daryl Impey, Chris Juul-Jensen, Carlos Verona a Mikel Nieve, který si po zranění odbude premiéru v novém dresu po přestupu ze Sky.

„Roman v předchozích dvou závodech ukázal perfektní formu, proto od nás dostane stoprocentní podporu. Postavili jsme kolem něj silnou partu cyklistů,“ tvrdí sportovní ředitel Matt White.

Nyní je Čech i podle bookemakerů jedním z deseti největších favoritů závodu. Podle Global Cycling Network je dokonce třetím největším favoritem hned za Alaphilippem a Valverdem.

„Očividně je na vrcholu své formy. Je nejkonzistentnější ze všech cyklistů v Ardenách. Aby mohl usilovat o vítězství, potřebuje dojet sám. A Amstel ukázal, že se nebojí zaútočit,“ píše odborný server.

A tak zatímco loni Kreuziger pracoval na Lutychu hlavně pro Adama Yatese a Michaela Albasiniho, letos to bude on, na koho bude australská sestava v neděli spoléhat.

Největšími favority Valverde s Alaphilippem

Když dostal minulý rok Alejandro Valverde na tiskové konferenci před ardenskými klasikami otázku, který ze závodů chce vyhrát nejvíc, ani nezaváhal a odpověděl: „Lutych.“

Valonský šíp už vyhrál pětkrát a vévodí tak historické tabulce.

Kdyby v neděli v Lutychu zvítězil, s pěti triumfy by na prvním místě dorovnal legendárního Eddyho Merckxe. Otázkou je, jak zareaguje na svou středeční prohru na „svém“ kopci Mur de Huy.

„Nemůžete pořád vyhrávat, někdy ta prohra přijít musela. Julian byl toho dne nejlepší, ale v neděli to bude jiný závod,“ predikuje.

Podle vlastních slov má nejlepší formu svého života, což dokládají i jeho tři triumfy na třech etapových závodech během letošního jara.

ZA ŽIVOTNÍM TRIUMFEM. Julian Alaphilippe si jede pro vítězství na Valonském šípu.

Druhým favoritem s téměř totožným kurzem napříč sázkovými kancelářemi je pochopitelně Julian Alaphilippe, který Valverdeho ve středu na Valonském šípu sesadil z trůnu.

„Dali jsme si šampaňské, ale nic víc. V neděli máme další práci,“ burcuje pětadvacetiletý Francouz.

Nebezpeční budou také Vincenzo Nibali, Michal Kwiatkowski, Tim Wellens nebo Romain Bardet.

Kdo bude nakonec slavit? 


Grand Tour v roce 2024

4. - 26. května Giro d´Italia
29. června - 21. července Tour de France
17. srpna - 8. září Vuelta a Espaňa