Česko-slovenský finiš. Pak Sagan říkal: Někteří jezdci ztratili mozek

Peter Sagan (vlevo), vítěz 2. etapy Tour de France. V cílové rovince mu nestačil ani Julian Alaphillippe. | foto: Reuters

4 2016
Také se vám líbila česko-slovenská spolupráce na samém konci druhé etapy Tour? Krásně se na to koukalo. Roman Kreuziger se stal na posledním kopci nezadržitelným chrtem, ženoucím se za kořistí jménem Stuyven. A poté, co byla oběť polapena, byl Peter Sagan zavilým buldokem při závěrečném zúčtování s Francouzem Alaphilippem.

Předtím... ne, nebyla to vůbec příjemná pouť do cíle druhé etapy Tour.

Byla spíš pořádně mokrá, promrzlá a - jak jinak - opět tak nervózní.

„Dneska jsme počasí schytali mnohem víc než v sobotu, pršelo velkou část etapy. Až ke konci se to naštěstí trochu umoudřilo,“ líčil Roman Kreuziger.

On sám patřil k hrdinům nedělního představení. Za způsob, jakým odvodil skupinu favoritů při 1900metrovém stoupání na Cote de la Glaciere, kde naháněli posledního zbylého uprchlíka Stuyvena, si vysloužil slova uznání na všech frontách, včetně týmových šéfů a Petera Sagana.

Podívejte se na videosouhrn druhé etapy:

„Patnáct kilometrů před cílem už nikdo nevěřil, že by únik mohl být dostižen. A přesto se to povedlo,“ ocenil Steven de Jongh, sportovní ředitel Tinkoffu.

„Roman jel poslední kopec skvěle, na plný plyn. Odtáhl to tam,“ chválil Sagan.

„Únik byl už odskočený o hodně,“ popisoval sám Kreuziger. „V koncovce nejprve od nás tahal Valgren. Pak jsem viděl, že je nutné, abych za to vzal.“

Provedl to ukázkově, 400 metrů před cílem Jaspera Stuyvena měli. O dalších sto metrů později uhnul Kreuziger z první pozice doprava, vyslal Sagana za etapovým triumfem a sám se zařadil na konec 26členné čelní skupiny.

„Teď mám radost, že jsem se podílel na úspěchu Petera a předvedl svůj národní dres vpředu,“ liboval si český šampion. „S formou jsem dnes spokojený.“ Cílem projel bez časové ztráty, celkově je osmý.

A Peter Sagan je vítězný, žlutý i zelený.

03.července 2016 v 17:22, příspěvek archivován: 03.července 2016 v 22:50

We are yellow @petosagan @olegtinkov pic.twitter.com/NIFqhfX6XY

V cíli však nejprve přiznával: „Já myslel, že jsem vyhrál spurt o třetí místo.“

Ale copak by se Julian Alaphlilippe z Etixxu začarou tolik vztekal, kdyby těsně podlehl Saganovi „jen“ ve finiši o třetí příčku?

Záhy slovenský mistr světa zjistil, která bije, že opravdu už žádní dva další uprchlíci před nimi nebyli, že Stuyven byl tím posledním, koho při závěrečné honičce museli „spolknout“, a že on sám je tudíž vítězem dne.

Dlouhé čekání, datující se od 5. července 2013, tak skončilo. Tehdy před třemi lety, ještě v dresu italské stáje Cannondale (nástupce Liquigasu) triumfoval Sagan po obdivuhodné týmové práci ve zvlněné etapě do Albi.

Od té doby... moment, teď musíme chvilku počítat. Ano, už to máme. Od té doby skončil v etapách Tour desetkrát druhý, čtyřikrát třetí a osmkrát čtvrtý, ale už nikdy ne první. Až nyní. V 26 letech.

03.července 2016 v 18:15, příspěvek archivován: 03.července 2016 v 22:53

Cavendish lost 1'45" in the final 3km. The unlucky Porte and Contador tried to save what could be saved. #TDFdata pic.twitter.com/Djy0uXdIr7

Když si v Cherbourgu kráčel pro žlutý dres, pozdvihl ruce k nebi, jako by tím chtěl naznačit, že ve hvězdách bylo vepsáno: Můj čas přijde.

„Nevím, co se změnilo, proč je najednou vše jinak,“ povídal.

Od loňského září mu vychází takřka vše, na co sáhne. Titul mistra světa. Triumf v monumentu Kolem Flander. A nyní i na Tour.

Poprvé tu má žlutý dres.

„Co mám říct? To je život. Každý máme někde vepsaný svůj osud, tomu věřím. Předchozí léta mezi profesionály pro mě možná byla až příliš stresující. Teď si to zkusím užívat.“

Stal se v neděli prvním světovým šampionem, jenž na Tour oblékl žlutý dres od Thora Hushovda v roce 2011. A prvním mistrem světa, který na Tour vyhrál etapu od Marka Cavendishe v roce 2012.

„Nikdy není jednoduché vítězit. Někdy se to zdá být jednoduché, ale nikdy to tak není. Potřebujete štěstí a kondici. Když máte smůlu, je obtížné držet se vpředu,“ pustil se svým typickým způsobem do filozofování.

„Jestli chcete vítězit, nesmíte padat. Ale já loni nepadal a stejně jsem končil druhý, třetí a tak dál. Teď jsem šťastný, že jsem zase vyhrál. Dělám to nejlepší, co mohu.“

VE ŽLUTÉM. Peter Sagan, vítěz 2. etapy Tour, se převlékl do žlutého dresu.

VE ŽLUTÉM. Peter Sagan, vítěz 2. etapy Tour, se převlékl do žlutého dresu.

Na tiskové konferenci vyprávěl o drobných nuancích, oddělujících vítěze od poražených, i o důsledcích výher na kariéru cyklisty.

Později přešel do mentorské role. Vylíčil, že je překvapen a rozhněván, jak někteří jezdci na Tour riskují a způsobují tím přibývající zbytečné pády.

„To si potom závod jen těžko užíváte. Když jsem jel svoji první Tour, byl to ještě jiný závod. Teď každý jezdí, jako by se nestaral o svůj život. Už loni to bylo zlé a letos je to velmi zlé. Ale jde o rozhodnutí jezdců, která oni dělají. Nikdy nevíte, jestli budete moci další den pokračovat. Dnes jsem ve žluté, ale zítra mohu jet domů. To je Tour.“

Přesto se nestavěl do role, ve které by coby mistr světa jezdce umravňoval.

„V tuto chvíli nejsem tak významným jezdcem v pelotonu, abych věci měnil. Nikdo se o nic nestará. Někteří jezdci závodí, jako by ztratili mozek. Nevím proč. V pelotonu jsou stupidní pády. Dřív existoval v balíku respekt a když někdo udělal něco nezodpovědného, ostatní na něj házeli bidony nebo ho mlátili pumpičkami. To už cyklistika ztratila. Každý den v balíku je bláznivý.“

O tom by mohl vyprávět rovněž hlavní lídr Saganova týmu Alberto Contador. Po dalším karambolu zaostal o 48 vteřin.

Jistě, tým Tinkoff mohl v neděli slavit etapové prvenství a také to udělal. Ale slavte naplno, když zároveň váš lídr trpí a ztrácí.

„Alberto měl ve dvou dnech smůlu,“ řekl Sagan. „Byl jsem kousek od něj, když se to dnes stalo. Tonymu Martinovi na zpomalovacím retardéru sklouzly ruce z řidítek a padal na Albertovu stranu. Kdyby Tony upadl naopak na moji stranu, šel bych k zemi i já. Šlo o stupidní pád. Alberto měl při něm smůlu. Ale stejně tak ji mohou mít i ostatní.“

Žlutý muž se snažil přiživit víru, že Contador se ještě na této Tour předvede v plné síle. „Doufám, že se brzy zotaví. Bude zase silný. Těch 48 vteřin zase není tolik. Stále může bojovat o titul. Jsme pořád teprve na začátku.“

V pondělí čeká na jezdce druhá nejdelší etapa do Angers, jejíž závěrečný akt má být záležitostí sprinterů a Sagan by při něm měl uhájit žlutý dres. Stejný scénář by se mohl opakovat v úterý. Až ve středeční 5. etapě přijde horský dojezd do Le Lorian v Centrálním masivu.

Své vlastní vedení v závodě bral Sagan s nadhledem: „Pokusím se žlutý dres hájit každý den. Ale když ho ztratím, tak mám ještě zelený. A když ztratím i ten zelený, pořád mám dres světového šampiona.“

03.července 2016 v 17:20, příspěvek archivován: 03.července 2016 v 23:03

SAGAN IS BACK! #TDF2016 pic.twitter.com/PINksuEDS3

Sportovní ředitel De Jongh slíbil, že tým mu s obranářskými pracemi ve jménu žlutého trikotu pomůže.

Přínejmenším ti, kteří se zároveň nebudou muset starat o Contadora...

Šéfové Tinkoffu pochopitelně budou dál držet Contadora v pozici hlavního lídra, ovšem Romanu Kreuzigerovi by měli přinejmenším naznačit, že on může být týmovým plánem B pro celkovou klasifikaci, kdyby se Španěl nezotavil.

Už v neděli zůstal Kreuziger vpředu se Saganem, zatímco o zaostávajícího Contadora pečoval v koncovce jiný vrchař Robert Kišerlovski.

Žádná další varianta na plán B ohledně celkového pořadí se Tinkoffu ani nenabízí. Rafal Majka, třetí muž loňské Vuelty a pátý z letošního Gira, zaostal v neděli o 6:51 minuty a celkově ztrácí 9:53 minuty.

Autor:

Sport v roce 2019

27. 9. - 6. 10. (Dauhá, Katar)
20. 9. - 2. 11. (Japonsko)
26. 12. - 5. 1. (Ostrava a Třinec)

Nejčtenější

Pardubická hokejová bída. Začalo to v roce 1995, tvrdí Pospíšil

Atmosféra v Pardubicích na barážovém utkání s Kladnem.

Bída už měla být pryč. Po baráži a těsně odvráceném sestupu z extraligy panoval v Pardubicích...

Plzeň - Jablonec 3:2, vítěz je druhý, přestřelku krásně rozhodl Kopic

Plzeňská radost z gólu v zápase s Jabloncem

VIDEO Udrželi druhé místo a znovu stáhli náskok vedoucí Slavie na tři body. Fotbalisté Plzně v dohrávce...

ZVOLNĚNÍ: S mikrofonem za hokejem končí, sbohem mé dětství

Liberecký hokejista Petr Kolmann (vpravo) dojíždí pro puk okolo padajícího...

Hokejová extraliga má za sebou první dvě kola. Dva divoké zápasy Sparty, trápení Kladna i Pardubic,...

Hořký návrat Sivoka. Hanba, směšné, řekl k vyloučení kouč Horejš

Českobudějovický kapitán Tomáš Sivok odehrává balon před Dame...

Návrat do nejvyšší české soutěže někdejšímu fotbalovému reprezentantovi Tomáši Sivokovi nevyšel....

Trpišovský: Zasloužili jsme si vyhrát. Mrzí mě jen závěr a střídání

Slávistický trenér Jindřich Trpišovský udílí pokyny svým svěřencům během zápasu...

VIDEO Milán (Od našeho zpravodaje) Zatímco odpovídal na poslední otázku, otevřely se dveře a do tiskového střediska nakoukl Antonio...

Další z rubriky

Roglič má titul z Vuelty na dosah. Pogačar slaví vítězný hattrick

Slovinec Tadej Pogačar slaví víětzství v deváté etapě Vuelty.

I v poslední horské zkoušce tohoto 74. ročníku španělské Grand Tour s velkým přehledem ustál...

Štybar, Kreuziger a čtyři pomocníci. Češi nominovali na MS v cyklistice

Roman Kreuziger na Tour de France.

Český tým pro cyklistické mistrovství světa v britském Harrogate tvoří 19 reprezentantů. Do...

Nash zahájila Světový pohár v cyklokrosu druhým místem

Kateřina Nash během závodu Světového poháru v Táboře.

Povedený vstup do Světového poháru v cyklokrosu prožila Kateřina Nash, v Iowa City skončila druhá....

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz