TAK PUSU MI DEJ. Simon Špilak slaví triumf v etapovém závodě Kolem Švýcarska.

TAK PUSU MI DEJ. Simon Špilak slaví triumf v etapovém závodě Kolem Švýcarska. | foto: Profimedia.cz

Špilak podruhé ovládl závod Kolem Švýcarska. Cink skončil devatenáctý

• 25
Do závěrečné časovky vstupoval s téměř minutovým náskokem, který na 28 kilometrech uhájil takřka celý. Slovinský cyklista Simon Špilak navázal na svůj triumf z roku 2015 a podruhé v kariéře ovládl závod Kolem Švýcarska. Pro cenné 19. místo v celkovém pořadí si dojel Ondřej Cink. Jan Bárta byl v závěrečné časovce třiadvacátý.

Před závěrečnými 28 kilometry poblíž Schaffhausenu hřál Špilaka 52sekundový náskok na Damiana Carusa.

A ten mu bohatě stačil.

V 16:53 vyrazil závodník Kaťuše ve žlutém trikotu vstříc druhému vítězství na závodě Kolem Švýcarska v kariéře.

Hned na prvním mezičasu o sedm vteřin nestačil jen na famózního Rohana Dennise, který jej ale v celkovém pořadí neohrožoval. I proto si svůj náskok v dalších dvaceti kilometrech s přehledem hlídal.

V závěrečných kilometrech zbytečně neriskoval, cílem nakonec projel na pátém místě o 51 vteřin pomaleji než Dennis.

18.června 2017 v 17:37, příspěvek archivován: 18.června 2017 v 17:53

And he just did it again. Simon Spilak overall winner #tourdesuisse. Nice 5th place in final TT. #racetowin. Great day #TeamKatushaAlpecin https://t.co/wRMpnigMtL

To mu ale vadit nemuselo. Stal se tak prvním cyklistou po deseti letech, který v závěrečné časovce udržel žlutý dres.

Nejdůležitější krok ke svému vítězství však slovinský jezdec udělal už v sedmé etapě, kdy se stoupalo až do 2780 metrů nad mořem. Postupně tehdy utrhl všechny své soupeře a do cíle dorazil osamocen s 22 vteřinami k dobru před Ionem Izagirrem.

Získal toho dne téměř minutový náskok, který v časovce jen potvrdil.

Špilak tak navázal na triumf z roku 2015. Tehdy před závěrečnou časovkou v Bernu ztrácel na třetím místě 47 vteřin na Thibauta Pinota. Na 38 kilometrech však poté porazil jak Pinota, tak druhého Gerainta Thomase a získal nejcennější titul své kariéry, který si letos zopakoval.

Druhé místo v neděli udržel Damiano Caruso před Stevenem Kruijswijkem.

Pro cenné 19. místo si ve Švýcarsku dojel český cyklista Ondřej Cink, který v závěrečné časovce obsadil 43. příčku, když na vítězného Dennise ztratil 2:37 minuty. Nejlepším z Čechů byl v neděli třiadvacátý Jan Bárta, tím nejhorším pak Jan Hirt, jenž zaostal o více než sedm minut.

Jak se vše odehrálo

Po dlouhých osmi dnech, ve kterých nebyla nouze o hromadné dojezdy, bitvy elitních vrchařů i nejlepších klasikářů, končil 81. ročník závodu Kolem Švýcarska časovkou.

Na osmadvaceti kilometrech v okolí Schaffhausenu číhalo 8 kilometrů před cílem i krátké, ale ostré stoupání na Opfersthofner.

Jako první se do závěrečné etapy z historické části města v 14.20 vydal Jonathan Dibben. Byl to ale Ryan Mullen, pátý muž časovky na loňském mistrovství světa, kdo stanovil nejrychlejší čas dne.

Ale jen na chvíli.

Pár minut po něm totiž do cíle přilétl Rohan Dennis. Vítěz úvodního prologu v Cham překonal Mullenův čas o monstrózních 119 vteřin a předpokládaný vítězný čas organizátorů o rovných 48 vteřin!

18.června 2017 v 15:56, příspěvek archivován: 18.června 2017 v 17:51

Happy @RohanDennis (@BMCProTeam) after the final TT of @tds. Best time for the moment with a time of 36'30''! #Power #performance https://t.co/SGSnmRAhfS

„Díky, že jsi mi udělal laskavost a nenechal jsi mě nudit se v horkém křesle,“ psal hned na svůj Twitter Mullen.

Sesadit Dennise se marně snažili Salvatore Puccio nebo Sylvain Chavanel. Nejblíže se k australskému cyklistovi přiblížil jeho týmový kolega Stefan Küng – na 29 vteřin.

Etapový triumf stáje BMC potom dokonal Damiano Caruso, který kromě druhého místa celkově dojel i třetí v časovce a cyklisté amerického týmu tak v ní obsadili všechny tři první příčky.

„Byl to pro nás skvělý týden,“ rozplýval se Dennis v cíli. „A já? Prostě jsem jen vypnul mozek a jel, co to šlo. Musíte prostě přestat myslet na bolest a jet co nejrychleji to jde.“

Australský cyklista tak třináct dní před Tour de France potvrdil, že se dostal z pádu na Giru d ́Italia. Podobně jako předloni, kdy úvodní časovku Tour ovládl, bude i letos v zahajovací časovce v Düsseldorfu patřit k hlavním favoritům na žlutý dres.

Etapový závod kolem Švýcarska

9. etapa (časovka na 28,6 km): 1. Dennis (Austr./BMC) 36:30, 2. Küng (Švýc./BMC) -29, 3. Caruso (It./BMC) -47, 4. I. Izagirre (Šp./Bahrajn-Merida), 5. Špilak (Slovin./Kaťuša) oba -51, 6. Kruijswijk (Niz./LottoNL) -54, ...23. Bárta (ČR/Bora) -1:48, 43. Cink (ČR/Bahrajn-Merida) -2:37, 80. Štybar (ČR/Quick-Step) -3:40, 138. Hirt (ČR/CCC) -7:09.
Konečné pořadí: 1. Špilak 28:37:11, 2. Caruso -48, 3. Kruijswijk -1:08, 4. Pozzovivo (It./AG2R) -2:37, 5. Costa (Portug./SAE Team Emirates) -3:09, 6. I. Izagirre -3:51, ...19. Cink -17:28, 25. Hirt -26:14, 63. Bárta -1:05:15, 70. Štybar -1:10:46