Demonstrace síly. Sagan režíroval na Flandrech show rockové hvězdy

MISTŘI SVĚTA. Lizzie Armitsteadová a Peter Sagan se loni v Richmondu stali mistry světa. A v neděli oba vyhráli závod Kolem Flander. | foto: Profimedia.cz

4 2016
„Viděli jsme úžasnou show rockové hvězdy,“ prohlásil Oleg Tiňkov, majitel cyklistického týmu Tinkoff. Jeho lídr Peter Sagan zničil všechny soupeře při 100. ročníku legendární klasiky Kolem Flander.

Jak se to vše zdálo v podání Sagana jednoduché.

„Bylo těžké s někým spolupracovat, protože nikdo se mnou spolupracovat nechtěl... tak bylo lepší, abych všechny odpáral,“ prohlásil muž, který před startem tvrdil: „Neexistuje tu vítězná strategie, Flandry jsou totiž nevypočitatelný závod.“

Už 32 kilometrů před cílem opustil skupinu favoritů a s předloňským mistrem světa Kwiatkowským a domácím favoritem Vanmarckem vyrazili za skupinou uprchlíků.

Fotogalerie

Příliš brzy, domnívali se mnozí.

„Mám nohy na ten útok,“ řekl však svému týmu do vysílačky.

„Proto jsme ho v jeho rozhodnutí podpořili. Peter je velký šampion,“ tvrdil Lars Michaelsen, sportovní ředitel stáje Tinkoff.

Když pak při třetím stoupání na Oude Kwaremont došlo 19 kilometrů před cílem k dalšímu přeskupení pelotonu, uháněl už Sagan v čele společně s Vanmarckem.

A když se k němu na posledním kopci blížil Fabian Cancellara, nastoupil sám.

Čekala jej 14kilometrová „časovka“ do cíle, při které se za ním hnal Švýcar, jenž je fenoménem klasik a čtyřnásobným mistrem světa v časovce. „Epické Flandry, tak silný příběh,“ vykřikovali reportéři.

Sagan navyšoval svůj náskok až na půl minuty. Sto metrů před cílem triumfálně rozpřáhl ruce.

Teď má vše, po čem snil. Světové zlato, čtyřikrát zelené triko nejlepšího spurtera Tour, etapové primáty na Grand Tours, vítězné klasiky ze série World Tour - a nyní konečně i titul na jednom z pěti klasických monumentů. Však se na něj načekal. Vždyť v minulosti dojel na monumentech dvakrát druhý a sedmkrát do šestého místa.

Ještě loni na jaře si ho Oleg Tiňkov dobíral, že bude muset sáhnout na jeho roční plat tři miliony eur, protože dojíždí tolikrát „jen“ druhý.

Jenže ruský magnát rychle pochopil, do jak mimořádné osobností světové cyklistiky Sagan dorostl a jaké charisma jej obklopuje.

Chvíli po svém vítězství nemyslel v neděli slovenský cyklista jen na sebe, ale prohlásil: „Chtěl bych tento titul věnovat dvěma jezdcům, kteří minulý týden přišli o život.“ Šampion Flander vyzýval k většímu respektu v pelotonu.

Momentka ze závodu Kolem Flander.

Nejen ti, kteří s ním bojovali na trati, ale i vrchaři sedící u televizních obrazovek a chystající se na závod Kolem Baskicka nacházeli k jeho výkonu pouze slova nesmírného obdivu.

„Brutální Sagan,“ psal Joaquim Rodríguez na Twitter. A Alberto Contador vzkazoval: „Klobouk dolů, Peter. Zasloužíš si to.“

Jako by toho slunečného jarního dne král klasik předával ve Flandrech žezlo svému následovníkovi. Fabian Cancellara dojel druhý a salutoval divákům. Za rok se už 35letý matador nevrátí. Zato Saganovi je pouhých 26 let.

„Spolupracoval jsem s Vanmarckem a snažili jsme se dostat co nejblíž k Peterovi, ale ani já nejsem Superman,“ vykládal v cíli Cancellara, usilující ve Flandrech o rekordní čtvrtý primát.

„Škoda, chtěl jsem tu přepsat historii. Ale promeškal jsem tu jednu klíčovou sekundu, kdy nám odjížděli Sagan s Kwiatkowskim,“ přiznal Švýcar. Tehdy se rozhodl vyčkávat, a to byla chyba. „Doufal jsem totiž, že na posledních kilometrech budou Peterovi tak jako v minulosti docházet síly. Jenže on si už všechno zrežíroval tak, jak si sám přál. Je zaslouženým vítězem.“

Pošesté startoval Sagan ve Flandrech. „Ale nikdy to tady nebylo tak těžké jako letos,“ porovnával slovenský cyklista. „Závodilo se tentokrát na plný plyn od prvních kilometrů, snad jen s deseti minutami na relaxaci během závodu.“

Peter Sagan v rozhovoru pro belgickou televizní stanici Sporza ještě před...

V CENTRU POZORNOSTI. Peter Sagan v rozhovoru pro belgickou televizní stanici Sporza ještě před startem závodu Kolem Flander. Přihlíží trojnásobný vítěz Tom Boonen.

Celý tým Tinkoff byl plně k jeho službám. Jeho pomocníci sice nebyli v čelní skupině ve finální fázi závodu, ale dotáhli jej do pelotonu, když po stovce kilometrů musel měnit obě kola. Byli ochotni obětovat se pro něj.

Do sestavy Tinkoffu se na poslední chvíli vmáčkl i Michal Kolář, náhradník za indisponovaného Benattiho.

„Svá poslední tři velká vítězství, na mistrovství světa, v Gentu a na Flandrech, jsem dosáhl vždy i se dvěma slovenskými chlapci po mém boku, tedy s mým bratrem a s Michalem. Možná je to speciální, šťastná kombinace,“ usoudil Sagan.

Za týden bude největším favoritem dalšího klasického monumentu na kostkách, až vyrazí na trať Paříž-Roubaix.

„Příští týden je příští týden. Teď je teď,“ odbýval prozatím takové úvahy.

Autor:

Vuelta a España 2019

Etapový závod Vuelta a Espaňa se jezdí každoročně během tří týdnů na přelomu srpna a září ve Španělsku a v sousedních zemích. Na trase 74. ročníku v roce 2019 čeká na cyklisty 21 etap o celkové délce 3 257 kilometrů. Startuje se 24. srpna týmovou časovkou v Torrevieja, vrcholí 15. záři v Madridu. Závodníky čeká osm horských dojezdů a 59 kategorizovaných stoupání.

24. 8. - 15. 9. - (Torrevieja - Madrid)

Nejčtenější

Pacina trénoval Crosbyho či Iginlu. Nechraňte děti před prohrami, říká

Tomáš Pacina

Jeho otec Václav byl ikonickým autorem MF DNES. Syna Tomáše brával od jeho tří let na hokejové mače...

Siniaková vydřela semifinále v Bronxu, Muchová strhující bitvu prohrála

Kateřina Siniaková na turnaji v Torontu

Dvě velké čtvrtfinálové bitvy na turnaji v Bronxu svedly české tenistky. Uspěla jen Kateřina...

Tak kudy? Kariéra útočníka Schicka se ocitla na křižovatce

LETOS POPRVÉ. Český útočník Patrik Schick se za AS Řím prosadil v utkání proti...

Může to být zámožné Lipsko, které se chystá na Ligu mistrů. Může to být skromnější Atalanta...

Stoch v Soluni čeká na šanci. Snad přijde brzy, zadoufal v Bratislavě

Miroslav Stoch na tiskové konferenci před utkáním PAOKu Soluň proti Slovanu...

S Chelsea, Twente, Fenerbahce ani se Slavií pohárový návrat na Slovensko nezažil. Až při svém...

Ronaldo: Dnešní ceny hráčů jsou mimo, já bych musel stát třikrát tolik

Cristiano Ronaldo v televizním debatě pár dnů před startem nového ročníku...

Současné miliardové částky za přestupy fotbalistů se podle Cristiana Ronalda, nejslavnějšího ze...

Další z rubriky

Jsi idiot, spílal Barguil v Norsku Gasparottovi. Teď se kaje

Warren Barguil na startu páté etapy Tour.

Francouzský cyklista Warren Barguil se omluvil italskému jezdci Enricu Gasparottovi za to, že ho po...

Prokleté kritérium. Jak vítěz Gira Carapaz přišel o start na Vueltě

Richard Carapaz z Movistaru si jede pro první místo ve 14. etapě italského Gira.

Na jaře byl Richard Carapaz zjevením Gira a prvním ekvádorským cyklistou, který triumfoval na...

Czech Tour, závod zrozený ve víně. Napínal bitvou Mitcheltonu proti všem

Pohled na čelo závodu Czech Tour

Czech Tour vyrůstá z chlapeckých střevíců. Klání, které začínalo v roce 2009 spíše jako nesmělý...

Domácí násilí: Soud chce vyšší tresty, pokud k němu dochází před dětmi
Domácí násilí: Soud chce vyšší tresty, pokud k němu dochází před dětmi

Fyzické i psychické násilí v přítomnost dětí může mít ještě větší dopad, než tomu bylo doposud. Násilník se totiž nedopouští trestného činu pouze na partnerovi, ale také na nezletilých. Jaké následky může domácí násilí mezi partnery na dětech zanechat?

Najdete na iDNES.cz