Je zvyklý prát se s nejrůznějšími překážkami na trati a bojovat s ostatními závodníky. Letos měl ale biketrialista Václav Kolář ještě jednoho "soupeře" navíc. Maturitu. "Hodně jsem se jí bál, ale nakonec to nebylo tak hrozné, učitelé na mě byli hodní. Doplácal jsem to za třináct," informuje mladík z Blanska. "Moc jsem tomu nedal. Čtyři roky jsem do školy nic nedělal a snažil jsem se to dohnat na poslední chvíli. Jsem rád, že to mám za sebou."
Zatímco maturitním vysvědčením se nijak zvlášť chlubit nemůže, na biketrialových tratích zůstal excelentní. Čtvrtý titul mistra republiky v kategorii elite si přivlastnil nevídaně suverénním způsobem – z jedenácti závodů hned osm vyhrál. A kdo ví, jestli by nepřidal devátý triumf ve finále v Brně, kdyby už před ním neměl jisté celkové vítězství. "Chyběla mi větší koncentrace," přiznal Kolář. "Ale jinak mám z výkonů velikou radost. Nečekal jsem, že semi bude tak dařit, konkurence je nyní veliká."
Jenže českému biketrialu stále vládne právě devatenáctiletý kudrnáč. A to přesto, že se většina letošních závodů jela na umělých překážkách, které mu tolik nesedí. "Na nich je všechno o skocích – buď se povedou, nebo ne. Radši jezdím v přírodě, kde se dá každá sekce projet jinak a je třeba hodně používat hlavu."
Na mistrovství světa chtěl Kolář zahodit kolo
Ano, biketrial je sice na první pohled především o šikovnosti a stabilitě, jenže Kolářovou hlavní zbraní je právě hlava. "Vašek není až tak výjimečný, ale hodně nad tím přemýšlí a jezdí takticky, což mladí kluci neumí," sděluje předseda komise biketrialu a bývalý reprezentační trenér Radim Kakáč.
Jinými slovy: zatímco Kolář na některých sekcích klidně obětuje jeden trestný bod, jeho soupeři riskují a často naberou trestných bodů víc. "Je otázka času, kdy si to ti mladí dravci v hlavě srovnají a rozhodnou se, jestli chtějí jet na výsledek, nebo zkoušet, co dovedou," míní Kakáč.
Zatím je ovšem Kolář dominantní. Jediné zklamání letos zažil při mistrovství světa, kde po třetím místě ve Španělsku skončil v Itálii až desátý, což dalo dohromady celkové páté místo. "Nikdy jsem neměl problémy s rozhodčími, ale v Itálii rozhodovali lidi z trialu na motorkách a opravdu mě naštvali. Měl jsem chuť zahodit kolo a odejít, ale nakonec jsem to dokončil," popisuje pětinásobný mistr světa v mládežnických kategoriích.
S biketrialem je nejlepší začít kolem sedmi let
V Česku se mu nejvíc blíží hodonínský David Herka, dvojnásobný juniorský mistr světa a letos druhý muž domácího šampionátu. Jižní Morava vůbec v biketrialu boduje, čtvrtý totiž letos skončil blanenský Martin Kakáč a Jihomoravané se drží na čele i mládežnických kategorií.
"Možná je to tím, že se v moravských klubech vždycky najde nějaký člověk, který se o mládež stará, což v Čechách chybí," přemítá Radim Kakáč, otec zmíněného talenta Martina. "Výborná základna je nyní třeba v Kyjově. Je důležité, aby se mladým jezdcům někdo věnoval, ideální je začít někdy v sedmi letech. Málokdy se objeví patnáctiletý kluk, který má takový talent, aby se udržel s těmi, co jezdí déle." Český biketrial se prý zatím o svou budoucnost bát nemusí. "Pořád se objevují noví zájemci, což je perfektní," raduje se Kakáč.