V disciplíně, která se skládá z pěti různých závodů, zvítězil před Argentincem Walterem Fernandem Perezem a Američanem Charlesem Bradleym Huffem.
Pro Českou republiku získal Kaňkovský první světový titul pět let po kodaňském
triumfu Lady Kozlíkové ve scratchi.
O svém vítězství Kaňkovský rozhodl až v závěrečné páté disciplíně, kilometru s pevným startem, když v přímém souboji o zlato jednoznačně porazil Argentince Pereze.
Mezi muži získal český dráhař titul po dlouhých 21 letech, v Colorado Springs v roce 1986 vyhráli stíhači a tandem Vítězslav Vobořil, Roman Řehounek.
Kaňkovský ztratil v předposlední čtvrté části jakéhosi dráhového pětiboje osmibodový náskok, který si vybojoval v úvodních třech disciplínách - letmém sprintu na 200 metrů, scratchi na 5 km a stíhačce na 3 km.
V bodovacím závodě na 15 kilometrů zvítězil Perez, zatímco Kaňkovský skončil až devátý. Oba největší soupeři tak měli před závěrečným kilometrem s pevným startem shodně po 17 bodech. Třetí Jesse Sergent z Nového Zélandu na ně ztrácel 11 bodů.
Kaňkovský potvrdil, že kilometr je jeho silná zbraň. Před rokem na MS v Bordeaux v něm obsadil sedmé místo. Český jezdec zajel čas 1:04,183 minuty a Pereze porazil o tři a půl sekundy. Rychlejší byl pouze Francouz Michael D'Almeida.
V týmovém sprintu skončila česká trojice Ivan Vrba, Tomáš Bábek a Adam Ptáčník na dvanáctém místě, když dosáhla času 46,235. "Přál jsem si umístění do desátého místa. Tolik týmů se probojuje na olympijské hry v Pekingu. Proto jsem trochu zklamán, odstupy od Ruska a Ukrajiny byly minimální. Budeme muset objet co nejvíce závodů, abychom získali potřebné body," řekl trenér českých sprinterů Zdeněk Dohnal.
Ve stíhacím závodu na 4 kilometry potvrdil svoji absolutní extratřídu Bradley Wiggins z Británie. Již v dopolední kvalifikaci za sebou nechal obhájce zlata Roberta Bartka z Německa o pět sekund. Ve finále sice Bartko po 500 metrech těsně vedl, ale poté olympijský vítěz z Atén rozkmital své pedály neuvěřitelnou rychlostí a po 2750 metrech svého soupeře dojel. Navázal tak na své zlato z roku 2003.
V týmovém sprintu obhájili titul Francouzi Gregory Bauge, Mickaël Bourgain a Arnaud Tournant, kteří ve finále zdolali nejrychlejší trio z kvalifikace Brity Rosse Edgara, Chrise Hoye a Craiga McLeana.
Kozlíková jedenáctá
V týmovém sprintu, který má stejně jako omnium na MS premiéru, skončily Lenka Valová s Ladou Kozlíkovou jedenácté. Česká jednička Kozlíková, jež pro tento závod doplnila jedinou domácí sprinterku Valovou, tím zahájila svůj náročný program na šampionátu, kde ji v dalších třech dnech čekají starty ve třech disciplínách.
Týmový sprint se jede na dva okruhy o délce 250 metrů, po úvodním z nich první závodnice odstupuje. České reprezentantky dosáhly času 37,348, nejrychlejší v kvalifikaci byly Britky Victoria Pendletonová a Shanaze Reagová (33,630). O zlato se ve večerním finále utkají s Yvonne Hijgenaarovou a Willy Kanisovou z Nizozemska, které byly pomalejší o čtyři desetiny sekundy.
Ve stíhacím závodě mužů na čtyři kilometry, v němž Česká republika zastoupení neměla, se do finále probojovali německý mistr světa z posledních dvou šampionátů Robert Bartko a světový šampion z roku 2003 Bradley Wiggins z Británie. Ten byl v kvalifikaci jasně nejrychlejší, trať prolétl za 4:15,976.
VÝSLEDKY
Muži:
Omnium: 1. Kaňkovský (ČR) 19 b., 2. Perez (Arg.) 28, 3. Huff (USA) 37, 4. Lisuckij
(Běl.) 37, 5. Kreuzfeldt (Dán.) 38, 6. De Fauw (Belg.) 40, 7. D'Almeida (Fr.) 41, 8. Bellis (Brit.) 42
Stíhací závod na 4 km:
Finále: Wiggins (Brit.) - Bartko (Něm.) dojet po 2750 metrech, o 3. místo: Escobar 4:23,417 - Tauler (oba Šp.) 4:29,536
Týmový sprint:
Finále: Francie (Bauge, Bourgain, Tournant) 43,830 - Británie (Edgar, Hoy, McLean) 43,832, o 3. místo: Německo (Forstemann, Levy, Nimke) 44,286 - Nizozemsko 44,286, ...12. ČR (Vrba, Bábek, Ptáčník)
Ženy:
Týmový sprint:
Finále: Británie (Pendletonová, Readeová) 33,631 - Nizozemsko (Hijgenaarová, Kanisová) 33,974, o 3. místo: Austrálie (Bayleyová, A. Mearesová) 33,810 - Francie 34,644, ...11. ČR (Valová, Kozlíková)