Jeseníky, cyklistický Klondike. Náhoda tu nerozhodne, říká šéf Závodu míru

Momentka ze Závodu míru | foto: Jan Brychta, Závod míru U23

14 2019
Před sedmi lety Jaroslav Vašíček vzkřísil cyklistický Závod míru do 23 let a s oblibou říká, že kdo uspěje v jesenických kopcích, dočká se kontraktu v některé ze stájí World Tour. Těžko se mu oponuje, když loňský vítěz Slovinec Tadej Pogačar před pár týdny jako dvacetiletý vyhrál závod nejvyšší kategorie Kolem Kalifornie v barvách UAE Team Emirates.

Letos zvítězil strhujícím závěrem Nor Andreas Leknessund a bude zajímavé sledovat, zda i jeho Jeseníky vystřelí mezi elitu. Už teď však může Vašíček spokojeně bilancovat.

„Byl to nejlepší ročník, jaký jsme uspořádali. Všechno dopadlo dobře a za celou dobu nebyl jediný pád, dva lékaři závodu neměli nic na práci. A také mě těší, že jsme letos měli dva české týmy,“ říká ředitel závodu, který se jede jako Grand Prix Priessnitz Spa.

Jaké jsou ohlasy od zahraničních výprav?
Výborné, a to ne jen od vítězných Norů, ale i od dalších výprav ze západní Evropy. Jeseníky mají úžasné a náročné tratě, kde nerozhoduje náhoda. Hlavní rozhodčí Chorvat Mladen Durlen mi vyprávěl, jak za ním přišli zástupci irské výpravy s tím, že je nikdo neupozornil, že ty Jeseníky jsou tak velké hory. Irové nejezdili špatně, v určitých okamžicích však měli v kopcích dost velké problémy.

Jak se podařilo získat výjimku pro start druhého českého týmu, když jde o Pohár národů?
Díky dobrým vztahům s Mezinárodní cyklistickou unií (UCI) a s ředitelem Nation‘s Cupu nám v tomto vyšli vstříc. Věřím, že by to nemuselo být naposledy, protože nástupem nového vedení Českého svazu cyklistiky přišli lidi, kteří chtějí posunout cyklistiku dopředu. Už jen tím, že nám pomohli zorganizovat tento druhý tým. A mě těší, že z dvanácti závodníků obou českých týmů jich jedenáct závod dokončilo.

Nejlepší v celkovém pořadí byl třináctý Jakub Otruba. Je to důvod ke spokojenosti?
Jeden Francouz prohlásil, že vítězství v etapě na Závodu míru je jako na mistrovství světa, z té úplné světové špičky totiž chyběli jen Američani. Proto se osobně domnívám, že třinácté místo Jakuba Otruby je výborné. Vždyť tři kopce před cílem poslední etapy, kdy už toho měli všichni hodně za sebou, spolu jelo pořád čtyřicet vyrovnaných lidí. Na druhý výjezd na Dlouhé stráně také přijelo čtyřicet lidí, kteří si to rozdali na férovku. Skvělých závodníků tu byla spousta.

A další české výsledky?
U talentovaného Karla Vacka mluvili někteří o zklamání, ale vždyť mu stále ještě nebylo ani devatenáct let. Na Dlouhých stráních mu došlo, říkal, že se celý den necítil dobře. Ale v závěrečné etapě jezdil skvěle, na posledním kopci se pokoušel o únik a dojel třináctý. Tihle dva kluci jsou obrovskou nadějí pro českou cyklistiku. A ti ostatní taky, osahali si, že je obrovský rozdíl jezdit doma a se světovou špičkou. Etapa na Dlouhé stráně měla čtyři těžká stoupání, i tak měli průměr přes čtyřicet kilometrů v hodině. A o den později ujeli za první hodinu třetí etapy 56 kilometrů. Věřím, že příští rok vyroste Karel Vacek, Otruba i další závodníci, kteří zjistili, že na špičku se musí pořádně trénovat.

Co ještě musíte na závodě v budoucnu vylepšit?
Na zlepšování je vždycky prostor a my musíme zapracovat na propagaci. Dokážeme závody dobře zorganizovat, rozhodčí dal i do zápisu, že bezpečnost je na velmi dobré úrovni, což vnímám jako důležité. Neumíme ale ještě závod v České republice prodat. Soustředíme se na to, aby byl kvalitní, ale nemáme tolik finančních prostředků, abychom si zaplatili lepší propagaci a přitáhli televizi.

I tak fanoušci chodili nejen v cílových městech.
Vidím každý rok, že lidí i vlajek u trati přibývá, což nás jen utvrzuje, že dát Závod míru do Jeseníků byla dobrá volba a budeme tam pokračovat. A v mnohém jsme svět už dohnali. Loni jsem byl po třiceti letech na Tour de l‘Avenire a královská etapa startovala ve vesnici, proti které Velká Bystřice byla New York. Tam nebylo nic, ani kam si zajít na kafe. Dojíždělo se na kopec nedaleko Grenoble, ale všechny hotely byly zavřené, ačkoliv tam byl kongres UCI a závod má padesátiletou historii. U nás máme Jeseník, Krnov, Rýmařov, jsou krásná města. Cizinci jsou vyvalení z toho, jak mají nádherně spravená náměstí.

Samotný závod trvá čtyři dny, týmy ale přijíždějí o několik dní dříve. Má to i ekonomický dopad pro hornatý region?
Ubytováváme 450 osob po celém Jesenicku. Některé týmy spaly v Jeseníku, další na Červenohorském sedle, v Lázních Lipová nebo na Rejvízu. Starostka Jeseníku mi říkala, že na ni hoteliéři v dobrém tlačí, aby Závod míru na Jesenicku udržela. Jak si totiž Holanďané a Belgičané o závodě mezi sebou řeknou, začínají se v posledních letech do Jeseníků vracet.

Jako turisté na dovolenou?
Najmou si průvodce, který je vezme na zajímavá místa, a večer, když se rozjedou, teče pivo proudem. Kvalita služeb se v Jeseníkách obrovsky zlepšila. Výborné jídlo je přijde na pět euro, doma by je stálo dvacet. Za pivo by dali dalších šest, tady stojí jedno euro. K tomu na kolo krásná příroda s malým provozem, pro ně jsou Jeseníky jako cyklistický Klondike.

Tour de France 2019

Tour de France letos startuje 7. července v Bruselu. Trasa 106. ročníku je dlouhá 3 460 kilometrů a zahrnuje hned několik dvoutisícových vrcholů. Závod končí 28. července s cílem 21. etapy v Paříži.

7. - 28. 7. - (Brusel - Paříž)
24. 8. - 15. 9. - (Torrevieja - Madrid)

Nejčtenější

Tenis na deset bodů z deseti. Že by započala éra Halepové?

Rumunka Simona Halepová se raduje z vítězství ve Wimbledonu.

VIDEO V předlouhém listu gratulantů se vyjímal vzkaz od nejslavnější Rumunky v dějinách sportu. „To tedy...

Postavil se Armstrongovi, byl vyštván z Tour. 20 let od aféry Bassons

Lance Armstrong

Ze sportovních výsledků jeho jméno nemůžete znát. Úspěchy sbíral pouze v amatérském pelotonu. V tom...

Ngadeu odchází, napsal Tvrdík. Utekl jako uličník, zlobí se šéf Slavie

Slávistický stoper Michael Ngadeu Ngadjui (vpravo) a Patrik Žitný z Teplic

Fotbalovou Slavii opouští další defenzivní opora. Simona Deliho následuje další stoper Michael...

Slavia bez výjimečných. Co mistr ztrácí odchodem Deliho a Ngadea?

Slávističtí fotbalisté Simon Deli a Michael Ngadeu po úvodním čtvrtfinále...

Jen jednou se v minulé sezoně stalo, že fotbalová Slavia neměla na hřišti Simona Deliho ani...

Pád v závěru, poté hromadný finiš. Těsný sprint na Tour ovládl Ewan

Caleb Ewan se raduje z vítězství v 11. etapě Tour de France.

V příštích dnech už budou cyklisté zdolávat vrcholky Pyrenejí. Jedenáctá etapa Tour de France tak...

Další z rubriky

Přepište dějiny, Froome ovládl Vueltu 2011. Cobo dopoval

Chris Froome během sjezdu na Tour de France

Britský jezdec Chris Froome se po osmi letech dočkal dodatečně vítězství z Vuelty v roce 2011....

Pád na Tour skončil pro De Marchiho zlomeninami, hrozí mu operace

Alessandro De Marchi na Tour de France

Po pádu v nedělní etapě Tour de France skončil italský cyklista Alessandro de Marchi v nemocnici s...

Pád v závěru, poté hromadný finiš. Těsný sprint na Tour ovládl Ewan

Caleb Ewan se raduje z vítězství v 11. etapě Tour de France.

V příštích dnech už budou cyklisté zdolávat vrcholky Pyrenejí. Jedenáctá etapa Tour de France tak...

Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?
Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?

Jsem mámou jedné úžasné holčičky, která si žije ve svém batolecím světě a nic ji netrápí. To však bohužel nemohu úplně říct o sobě, tak jsem se rozhodla se ze svých obav a pochyb aspoň vypsat.

Najdete na iDNES.cz