Pondělí 6. července 2020, Den upálení mistra Jana Husa
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 6. července 2020 Státní svátek.

STALO SE 24. KVĚTNA: Český Merckx. Kácel stromy, pak ovládl Závod míru

  8:00aktualizováno  8:00
V roce 1964 byl jedenadvacetiletým mladíkem, kterého milovalo takřka celé Československo. Jan Smolík, absolutní vítěz cyklistického Závodu míru. Taková vizitka měla tehdy zvuk jako úder mohutného zvonu.

Jan Smolík, vítěz Závodu míru 1964 | foto: ČTK

Téhož roku ho vyslali i na olympiádu do Tokia. S parťákem Danielem Gráčem byli ubytováni v malé vesničce 40 kilometrů od Tokia. „Při trénincích jsme si museli zvykat, že japonští řidiči jsou opravdoví kamikadze,“ vzpomínal.

Cíl olympijského závodu proťal Jan Smolík jedenasedmdesátý, přesto mohl při bilancování sezony 1964 směle říci: Měl jsem fantastický rok. Protože: „V té době pro nás nebyl větší závod než Závod míru.“

A na něm veškeré soupeře doslova deklasoval.

V závodě, který ho kdysi přivedl k cyklistice.

Spanilá jízda Smolíčka pacholíčka

V květnu 1957 čtrnáctiletý Honza Smolík sledoval na vlastní oči etapu Závodu míru z Pardubic do Hradce Králové. Ten den rozhodl. Nechal plavání, fotbalu i běžek a přihlásil se do cyklistického oddílu v Hradci Králové. Za vysvědčení v 8. třídě dostal od rodičů závodní kolo. S klukama na něm spurtoval k cedulím vesnic, nebo si pořádali časovky na tři kilometry.

Zpočátku nevyhrával, ani nepatřil mezi nejšikovnější. Ale to vše se mělo změnit. Od chvíle, kdy v roce 1961 narukoval do Dukly Brno.

„Jakmile skončila sezona, museli jsme obléct uniformy a až do prosince jsme jako poddůstojníci nebo důstojníci chodili do kasáren do zaměstnání. Potom už nám zase začínala příprava na novou sezonu a celá Dukla jezdila do Jedovnic nebo do Ochozu, kde jsme čtyři týdny káceli stromy,“ popisoval při své zpovědi pro Paměť národa. Se sekerou a pilou v ruce nabíral fyzičku.

Po vojně v Dukle zůstal, dostal malý byt, nestěžoval si. V roce 1963 debutoval na Závodě míru, prestižním klání amatérských národních týmů. Při premiéře skončil osmatřicátý.

Zato další rok...

14 etap a 2 246 kilometrů. 

Pořád mu bylo teprve jedenadvacet let. Ale už po 3. etapě do Vratislavi oblékl žlutý dres lídra. V dojezdu do Berlína pak ujel sprinterům a vyhrál. V Erfurtu znovu. A v dlouhé horské časovce do Oberhofu zase! Dokonce i reportér francouzského listu L’Equipe psal: „Ještě nikdy v historii neměl Závod míru tak mladého suveréna.“

Smolík se dostal do uniknuvší skupiny také v etapě do Aue. S obrovským náskokem pak vjel na území Československa, kde se závod proměnil v jeho spanilou jízdu.

Stadion v Aue 14. května 1964: nejprve fotbalový zápas místního klubu Wismut Aue, pak dojezd 9. etapy Závodu míru. V hledišti 30 tisíc diváků.

„Smolíčku, Pacholíčku, dojeď nám do Prahy ve žlutém tričku,“ hlásaly transparenty podél trati.

„Silnice, kopce i stadiony byly narvané lidmi jako teď, když se díváte na obrázky z Tour nebo Gira,“ vyprávěl po letech.

Žlutý dres dovezl až do cíle závodu na starém stadionu Slavie v pražském Edenu. S převahou 7:45 minuty před celkově druhým Günterem Hoffmannem z NDR. Patnáct let po Janu Veselém, který byl do té doby jediným československým šampionem Závodu míru. 

„Po mém vítězství se strhlo celonárodní šílenství, doma jsem měl dva kufry dopisů od fanoušků, rodiče mi je pomáhali třídit,“ líčil. „Jezdil jsem z besedy na besedu, až jsem z toho byl nešťastný. Asi měsíc jsem proto neseděl na kole.“

O rok později pochopil, jak dokáže být přízeň osudu (i národa) vrtkavá. V přípravných závodech exceloval. Jenže od startu Závodu míru se všechno sypalo. Obzvlášť v etapě z Tatranské Lomnice do Krakova. 

„Jeden z cyklistů mi nechtíc přišlápl řemínek od pedálu a zatáhl ho. Asi kilometr jsem tak šlapal, ale pak jsem musel slézt a nohu zacvaknout. Etapu přes Tatry jsem nakonec dojel s velkou ztrátou s Mongoly.“

Celkově skončil devětačtyřicátý. Ti, kteří Smolíkovi před rokem klepali po ramenou, mu najednou nadávali. Jakoby očekávali, že bude vyhrávat věčně.

„V tu ránu jsem poznal, co je rub a líc slávy - výkon cyklistů se v Československu posuzoval jen podle Závodu míru. Mistrovství světa nebo olympiáda nikoho nezajímaly. Když Závod míru dopadl dobře, všechno bylo v pořádku a člověk mohl jezdit po světě po závodech. Ale když se nedařilo, všechno bylo špatně: cyklista se v tu ránu ocitl na indexu, přestal jezdit, nebyly na něj peníze.“

Marný sen o profipelotonu

Na Závod míru se ještě dvakrát vrátil. V květnu 1967 vyhrál dvě etapy a dočasně opět oblékal žlutý dres, nakonec byl čtvrtý. V následující sezoně sice ve výběru ČSSR chyběl, ale podle trenérů pouze proto, aby se mohl koncentrovat na olympiádu v Mexiku.

Ještě než odcestovali do dějiště her, dorazily 21. srpna 1968 do Prahy tanky Rudé armády. Smolík se právě s týmem připravoval při soustředění na Slapech. Radši tam zůstali až do odletu na hry.

A v Mexiku? „V polovině olympijského závodu jsem ujel s dvanáctičlennou skupinou, jenže v posledním kopci jsem odpadl. Byl jsem mrtvý, na lepší výsledek než 23. místo jsem už neměl.“

Ani v roce 1969 Závod míru neabsolvoval. Tentokrát v něm však nestartoval žádný československý cyklista, na protest proti okupaci země sovětskou armádou.

Po nástupu normalizace popisovala domácí média odvážný protest následovně: „Pravicovým silám ve vedení československé cyklistiky se ve víru hysterie proti našim spojencům podařilo na krátkou dobu poplést poctivé sportovní funkcionáře, vtáhnout do sítě osobitých intrik také závodníky a nakonec prosadit neúčast družstva ČSSR.“

Následky na sebe nenechaly dlouho čekat. „Všechny činovníky Svazu cyklistiky vyměnili,“ vzpomínal Smolík.

Éra normalizace navíc zničila jeho velký sen: okusit profesionální peloton.

Uměl časovku i kopce, měl silný spurt. Vizáží a stylem jízdy připomínal legendárního Eddyho Merckxe, s nímž ještě v amatérech dokázal svádět i vyrovnané souboje. Lucien Acou, Merckxův kouč a tchán, Smolíkovy kvality potvrdil pro časopis Peloton: „Kdyby mohl opustit Československo, hned bych ho angažoval.“

Sám Smolík věřil: „Po pár měsících společné přípravy s profíky bych si zvykl.“

A tak snil, sondoval, plánoval. „Blížila se mi třicítka a chtěl jsem to mezi nimi zkusit. Pomoci mi měl Závod míru 1970.“

Cyklista Jan Smolík před startem Závodu míru v Praze (12. května 1970)

KAPITÁN. Jan Smolík před startem Závodu míru v Praze (12. května 1970)

Vyrazil do něj coby kapitán týmu ČSSR. „Když národní tým skončí do třetího místa v soutěži družstev, pustíme tě ven,“ řekli mu. Při soustředění v Parmě si předběžně dohodl angažmá v Itálii. 

Družstvo skončilo na Závodě míru druhé, potud vše v pořádku. Trenér reprezentace Kamil Haťapka slíbil, že tu Itálii zařídí.

„Bohužel, potom za mnou přišel s tím, že to nejde. Kvůli normalizaci to stát zarazil.“

Kouč, řidič kamionu, obchodník, traťový komisař

Opět jednou si Smolík pomyslel: Život je jako sinusoida, slastné chvíle střídají i ty trpčí. S čímž měl bohaté zkušenosti.

První manželka, letuška, zahynula při havárii letadla v Tripolisu. Protože se předtím již rozcházeli, soud pak přiřkl dceru manželčiným rodičům. Oženil se znovu, syn z jeho druhé rodiny však přišel při dětských hrátkách o oko.

V roce 1972 ukončil závodní kariéru.

Co dál? S přestávkami pracoval do roku 1991 jako kouč na Dukle Brno a tréninkovém středisku mládeže. Zároveň se stal jedním z prvních cyklistických spolukomentátorů v Československé televizi, kde vytvořil dvojici s legendárním Robertem Bakalářem.

Opět přicházely kromě časů dobrých i ty zlé. Při tréninku v Brně jednoho z jeho svěřenců srazil a usmrtil náklaďák. „Od té doby jsem měl strach,“ nezastíral.

Po sametové revoluci jeho trenérské místo náhle zrušili, „socialistická“ mládežnická střediska už nebyla populární. 

„Myslel jsem si, že to dobré, co existuje, bude zachováno, že se stát bude dál starat o sport,“ posteskl si pro Paměť národa. „Jenže politická garnitura měla úplně jiný názor a smetla to dobré i to špatné. Některé sporty to těžce odnesly.“

Najednou zůstal bez práce. Až kamarádi cyklisté z Belgie pomohli. „Tři měsíce jsem jezdil s kamionem. To byla hrůza, někdy jsem čekal i čtyřiadvacet hodin na hranicích.“

Pak dovážel sportovní oblečení, v Brně si otevřel velkoobchod se sportovním zbožím. „Ale vytlačily nás supermarkety.“

Vítěz Závodu míru z roku 1964 cyklista Jan Smolík převzal z rukou předsedy

Jan Smolík převzal v roce 2014 z rukou předsedy Českého olympijského výboru Jiřího Kejvala (vpravo) a předsedkyně Českého klubu fair play Květy Peckové-Jeriové (vlevo) hlavní cenu fair play za celoživotní postoj.

Odešel do důchodu, silniční kolo vyměnil za horské, s manželkou učitelkou vyrážel na výlety. Zveleboval kdysi polorozbořené stavení ve vesničce Jevišovka na Břeclavsku, proměnil se v chalupáře.

„Mám rád práci se dřevem. Pilky, kotoučovky, hoblíky... Všechny prkenné podlahy jsem si položil sám,“ vyprávěl s hrdostí o svém novém domově.

Navrch si v důchodu našel brigádu na brněnském Masarykově okruhu. „Nabídli mi tam práci placeného komisaře. Udělal jsem zkoušky a pak jsem na okruhu mával praporky a zvedal motorky. Zvedali jsme třeba Karla Abrahama nebo Itala Doviziosa, který upadl přímo přede mnou.“

Vzpomněl si při tom i na vlastní pády na kole, které naštěstí vždy přežil bez vážných následků. Jako ten při závodě Bohemia. „Zadním ráfkem jsem narazil na panel, ten se rozprskl a já vyletěl do příkopu. Kluci za mnou si mysleli, že jsem mrtvý, ale jen jsem si odřel loket.“

Kola, to byl jeho život.

A Závod míru 1964 jeho velkolepá árie.

„Všichni ti, se kterými jsem závodil, na Závod míru s láskou vzpomínají,“ vykládá. Že byl tentýž závod také zpolitizovaný a využívaný ke komunistické propagandě? Ano, jistě, taková byla doba.

„Ale ti kluci, co tam jezdili, neměli s politikou nic společného. To byli nejlepší amatérští cyklisté světa,“ obhajuje Jan Smolík, nyní sedmasedmdesátiletý, místo svého největšího triumfu.

Autor:

Já nebyl blázen jako jiní, tvrdí o dopingu Atlet století Carl Lewis

Carl Lewis

Malaika Mihambová, mistryně světa ve skoku dalekém, o něm hovoří s až nábožnou úctou: „Carl Lewis...

STALO SE 30. ČERVNA: Rebel s dlouhými vlasy. Sjöberg pokořil světový rekord

Švédský výškař Patrik Sjöberg a jeho trenér Viljo Nousiainen v roce 1995.

V osmdesátých a devadesátých letech byl výškařským fenoménem. Jakmile Švéd Patrik Sjöberg při...

STALO SE 29. ČERVNA: Musel si koupit lístek. A pak Dumas skočil nemožné

Tyčkař Charles Dumas

Zdolat laťku v takové výšce se zdálo být nad lidské možnosti. Sedm stop, tedy 215 centimetrů,...

STALO SE 20. ČERVNA: Gussie šokovala Wimbledon. Zpod sukně jí koukaly kalhotky

Gussie Moranová na Wimbledonu v roce 1949.

Byla to slušná hráčka. Dostala se až na čtvrté místo v žebříčku Spojených států, ve čtyřhře se...

STALO SE 20. ČERVNA: Poprvé na špici! Čechoslovák jedničkou draftu NHL

Roman Hamrlík v dresu Montrealu.

Nestává se příliš často, že by nejvýše vybraný hráč draftu do NHL pocházel z Evropy. Člověku stačí...

STALO SE 15. ČERVNA: Narodil se Slovák, jenž si podmanil hokejovou Prahu

Ladislav TROJÁK

VIDEO Rychlost a zarputilost. Tyto vlastnosti vynesly hokejistu z Košic až do národního týmu. Ladislav...

STALO SE 17. ČERVNA: Invaze do šatny. Masopust a spol. ve finále padli

Čs. reprezentanti před odletem z ruzyňského letiště na MS ve fotbale v Chile....

Průniková přihrávka do vápna, míč přebírá Josef Masopust a s klidem propaluje vybíhajícího...

  • Nejčtenější

Rychlobruslařská šampionka na krátké dráze Van Ruijvenová bojuje o život

Minulý týden onemocněla na tréninkovém kempu v Pyrenejích, od té doby se stav mistryně světa a Evropy v rychlobruslení...

Zemřel fotbalista Marián Čišovský, šest let bojoval se zákeřnou nemocí

Ve čtyřiceti letech zemřel bývalý plzeňský fotbalista Marián Čišovský. Od roku 2014 bojoval s amyotrofickou laterální...

Liberec - Sparta 1:2, trofej po šesti letech, rozhodla hloupá penalta

Sparťanští fotbalisté mají po šesti letech trofej. Ve finále národního poháru v Liberci porazili domácí Slovan 2:1, i...

Plzeň - Sparta 2:1, góly až po půli, hosté s mladíky snížili pozdě

Sparťanští fotbalisté po osmi vítězstvích v řadě prohráli, znovu neuspěli na hřišti Plzně, kde čekají na úspěch už...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Díky Messimu v muzeu Barcelony. Čišovský si kvůli tomu dobíral i Horvátha

Ani když ho děsivá nemoc stále více trápila, omezovala a ničila, neztrácel naději a dobrou náladu. „V Síni slávy...

Největší slabiny ojetých dodávek. Přinášíme přehled nejporuchovějších vozů

Premium Dodávky byly stvořeny pro práci. Najedou mnohem více kilometrů než osobní auta, a to v náročných podmínkách. Ne všechna...

Schizofrenní žena, nechtěná emigrace. Zachránila ho Nemocnice na kraji města

Premium Kde je hranice skutečné lásky? Kdy končí vztah a začíná tyranie? Ladislav Chudík na tyto otázky dlouhé roky marně...

VELKÝ TEST ZOO: přehled cen, zvířat i atrakcí. Přijeďte, pomůžete!

Premium Mají otevřeno 365 dní v roce, ať praží slunce, nebo se žení čerti. Na několik týdnů je zavřel až koronavirus. Chcete...

  • Další z rubriky

Závod bikerů v Touškově vyhrál Cink, v Holešově slavil Kulhavý

Ondřej Cink zopakoval v Městě Touškově na Plzeňsku loňský triumf a zahájil nejlépe Český pohár v cross country horských...

Z rokle světová trať. Mám na to asi dar, říká stavitel Spěšný

Před osmi lety zástupci Města Touškova oslovili Milana Spěšného s přáním, zda by se ujal řízených tréninků mladých...

Dráhový cyklista Bábek získal již dvaatřicátý domácí titul

Dráhový cyklista Tomáš Bábek vybojoval již 32. domácí titul. Na mistrovství republiky v Praze ovládl závod na kilometr...

Na závod 500+1 kolo přijede do Brna i mistr světa Kaňkovský

Kvalitní konkurence se sejde v příštím týdnu na tradičním etapovém závodě dráhových cyklistů 500+1 kolo na brněnském...

SOUTĚŽ: Vyhrajte hodnotné vouchery na spodní prádlo z Trenýrkárny
SOUTĚŽ: Vyhrajte hodnotné vouchery na spodní prádlo z Trenýrkárny

Vybavte se na léto sexy prádlem nebo pohodlnými trenýrkami díky voucheru do e-shopu Trenýrkárna.cz.

O novém vztahu jsem svého manžela informovala, říká Světlana Witowská

Moderátorka Světlana Witowská (47) kromě konce v hlavních zpravodajských pořadech České televize řeší také nový vztah....

Výpadek systémů T-Mobilu pokračuje. Operátor přestal účtovat mobilní data

Už téměř 24 hodin nefungují T-Mobilu interní systémy. Podle operátora si náprava vyžádá desítky hodin. Problém nastal v...

Peníze zapomněla v bankomatu, poctivého nálezce odmítli v bance i na úřadě

Stát se to může každému z nás. Jsme zamyšlení, roztržití nebo nám zrovna zazvoní telefon a tak transakci u bankomatu...

Princ George je vztahovačný a drzý, tvrdí jeho kmotra

Šestiletý princ George se na oficiálních fotkách tváří jako andílek a britská královská rodina mu pečlivě buduje image...

Místo litrů mléka denně nasadil dietu. Zhubl sto čtyřicet kilo

Ještě před pár lety vážil Phil Kayes z Velké Británie dvě stě padesát kilogramů a lékaři ho varovali, že se kvůli...