Stupidní Movistar, zuřil López. Jak pád a útok rozpoutaly bouři nevole

Miguel Ángel López na Vueltě. | foto: Profimedia.cz

14 2019
Toledo (Od našeho zpravodaje) - Masivní středověké hradby v Ávile vytvářely kulisy startu páteční 19. etapy Vuelty. V 11. století byly vybudovány, aby ochránily místní obyvatele před Maury. Podobně mohutný obranný val zdánlivě chránil i červenou „pevnost“ Primože Rogliče na Vueltě před potenciálními útočníky. Jenže pak vstoupil do hry faktor X. A vzduchem létala ostrá slova.

Šestašedesát kilometrů zbývá do cíle etapy z Ávily do Toleda. Peloton sjíždí po silnici k malému mostu, když dochází k hromadnému karambolu.

„Jezdci najednou padali k zemi jako domino,“ popíše situaci Luis León Sánchez z Astany. „Musel tam být na silnici nějaký olej.“

A nebo stačilo, že vozovka byla mokrá...

Kdo je viníkem pádu, je zpočátku nejasné. Teprve později se na Twitteru přizná James Knox ze sestavy Deceuninck-Quick-Step, devátý muž pořadí. „Jsem zklamaný, že jsem v mokré zatáčce neudržel kontrolu nad předním kolem,“ píše. „Hluboce se omlouvám za to, co se stalo, a doufám, že všichni zúčastnění jsou v pořádku.“

Za Knoxem tvrdě naráží do zdi i lídr závodu Primož Roglič. Jeho pomocník Tony Martin se svíjí bolestí, sedí na zemi a Vuelta pro něj končí. Padá též Miguel Ángel López, čtvrtý celkově. A tolik dalších cyklistů.

Amatérské video pádu:

13.září 2019 v 19:07, příspěvek archivován: 14.září 2019 v 09:09

VIDEO: Me acaban de pasar esto por Wassap. Lo cierto es que mucho Movistar delante no parece que haya. Y la ca�da se produce delante del todo #LaVuelta19 #vueltartve13s #LaVuelta https://t.co/B81K85nFDt

Pro zobrazen� videa mus�te m�t zapnutou podporu JavaScriptu

Me acaban de pasar esto por Wassap. Lo cierto es que mucho Movistar delante no parece que haya. Y la caída se produce delante del todo #LaVuelta19 #vueltartve13s #LaVuelta https://t.co/B81K85nFDt

„Snažil jsem se dostat nové kolo a potom co nejrychleji stíhat peloton,“ bude vyprávět Roglič.

Jenže vzniklý chaos, následný boční vítr a akce soupeřů způsobí významné dělení pelotonu na nejméně pět skupin.

„Spousta lidí byla těžce postižena, k některým museli volat ambulanci. A pak se najednou jistý tým rozhodl akcelerovat,“ zlobí se Luis Léon Sánchez.

Jméno týmu: Movistar.

Owain Doull z Ineosu se k vzniklé situaci vyjádří: „Skoro každý tým měl své lídry na zemi a Movistar najednou navýší tempo? To tedy v mých očích není závodění na úrovni.“

Nejde sice o mohutnou akceleraci, ale španělský tým produkuje na špici prořídlého pelotonu stále stejné, velmi rychlé tempo, které znemožňuje opozdilcům z pádu vrátit se. Movistar tu má celou svoji letku, nikoho z jeho jezdců pád nepostihl. V pelotonu najednou hraje jasnou přesilovku.

Sportovní ředitel týmu José-Luis Arrieta se později bude obhajovat: „Věděli jsme, že za tímto sjezdem vjedeme do otevřené větrné oblasti. Plánovali jsme tam útok. Proto jsme se už předtím zformovali na čele pelotonu.“

Útok ale sportovní ředitelé Movistaru neodvolají, ani když dojde k pádu. Naopak své jezdce podle dostupných indicií ponoukají, ať jedou na plný plyn.

13.září 2019 v 22:59, příspěvek archivován: 14.září 2019 v 09:12

@Movistar_Team So who gave the order to attack after the crash? It was clearly visible on TV that there was communication on the team radio after the crash and BEFORE the attack. You surely lost some supporters today. https://t.co/WEehtjOjy1

Pády a zranění jsou v cyklistice součástí hry. Smůla často bortí naděje mnohých jezdců. Na postižené se většinou nečeká.

Ovšem je zde zároveň i nepsané pravidlo, že za určitých okolností se z důvodů fair play čeká. Pokud se v pádu nikoliv vlastní vinou ocitne také majitel trikotu lídra. Nebo pokud jde o hromadný pád daleko před cílem.

„Nebylo to od nich správné, co udělali,“ okomentuje akci Movistaru Sam Bennett z Bory.

Nejtvrdší kritiku vyřkne po etapě do mikrofonu španělské televize Miguel Ángel López z Astany: „Od Movistaru šlo o neúctu k ostatním. Je pro ně typické, že chtějí takhle získávat výhodu. Nejsou schopni vyhrát závod tím, že budou útočit, tak se snaží využívat tyto situace. Stupidní Movistar. Vždycky hrají tihle blbci takhle hloupě. Všichni víme, jak závodí. Je k vzteku vidět tým světového šampiona takhle závodit. Co je to za mistra světa, kterého máme?“

13.září 2019 v 16:01, příspěvek archivován: 14.září 2019 v 09:14

Big Crash! Roglic, Bennett, Lopez all down. https://t.co/BwJIKeIrxv

Zatímco Movistar dál drží na špici vysoké tempo, Lópezova skupina ztrácí 45 sekund, Rogličova dokonce minutu. Jezdci Quick-Stepu a některých dalších stájí s cyklisty Movistaru ostře diskutují a snaží se je přimět, až zpomalí a umožní návrat jezdců z pádu. Závodníci Movistaru nejprve odmítají. Proto se je Zdeněk Štybar a další cyklisté pokusí zablokovat.

Vzápětí vstoupí do hry rovněž komisaři UCI a učiní jindy nemyslitelné. Povolí cyklistům, kteří kvůli pádu zaostávají, že se mohou dotáhnout zpět i v závětří za týmovými auty.

Štybar na cestě ke třetímu místu: umravnění Movistaru i injekce sebevědomí

Zdeněk Štybar v cílovém prostoru 19. etapy Vuelty.

Zdeněk Štybar v cílovém prostoru 19. etapy Vuelty.

Cosi, co je jindy přísně trestáno, je rázem přípustné.

V době, kdy komisaři takto rozhodnou, Valverde jako první svěsí nohy a přestane šlapat, po něm i další jezdci Movistaru. Zda je k tomu přiměla akce Quick-Stepu, rozhodnutí komisařů, pokyn z týmového auta, nebo zda šlo o jejich vlastní rozhodnutí, zůstane nezodpovězeno.

Po patnácti kilometrech, kdy tlačili na pilu, Movistar konečně zvolní. Roglič, López, Knox a další cyklisté se vracejí do pelotonu.

José Luis Arrieta si nejprve na verdikt komisařů postěžuje: „Chce snad UCI rozhodovat, kdo vyhraje závody? Nelíbí se mi to. Tahali jsme tempo, protože jsme v tom místě už před etapou plánovali útok. Pak jsme se dozvěděli, že došlo k velkému pádu a že UCI povolila jezdcům z pádu vrátit se do pelotonu za auty ze sportovních důvodů. Jsem tím posledním, kdo by chtěl vyhrát nefér, ale mám pochybnosti o tom, proč uplatnili takové rozhodnutí teď a ne jindy.“

Ostatní naopak UCI pochválí.

„Rozhodnutí bylo správné,“ řekne López. „V podobných situacích musíte ukázat solidaritu s lídry a dalšími jezdci, kteří měli smůlu.“

Zvolnění tempa pelotonu má posléze vliv i na jméno vítěze etapy.

Únik dne měl v okamžiku hromadného pádu k dobru minutu a bylo vysoce pravděpodobné, že bude pelotonem sjet. Jenže ukončení akce Movistaru a zvolnění tempa umožnilo uprchlíkům opět navýšit náskok. Poslední přeživší z nich Remi Cavagna z Quick-Stepu posléze v Toledu triumfuje.

Napětí z předchozích událostí přetrvává i za cílem. Luis Léon Sánchez si to jde s jezdci Movistaru vyříkat. Co se od nich dozví? „Prý šlo o rozhodnutí vedení týmu, aby akcelerovali.“

Joaquim Rodríguez, bývalý přední závodník a nyní expert organizačního výboru, označí akci Movistaru za ostudnou. 

Štybar dojel v nervózní etapě třetí. Roglič spadl a odolával útokům

Zpravodajství z 19. etapy Vuelty

„Špinavé praktiky Movistaru,“ píše na sociální sítě Luka Mezgec z Mitcheltonu, který po svém pádu v 15. etapě sleduje závod už jen u obrazovky.

Alejandro Valverde za cílem odmítne hovořit s reportéry a zamíří na kole k týmovému autobusu, parkujícímu kilometr odtud v centru Toleda.

Nairo Quintana potvrdí do kolumbijských médií, že navýšení tempa po pádu bylo jednoznačným rozhodnutím vedení týmu. „Sportovní ředitelé mají vždy poslední slovo,“ dodá.

Addy Engels, sportovní ředitel Jumba, se k situaci nechce vyjadřovat. Rovněž Primož Roglič je zdrženlivý. Přichází v červeném dresu na tiskovou konferenci v sále toledského armádního muzea, 300 metrů od cíle.

Je jasné, na co se ho budou ptát.

„Měl jsem trochu smůlu,“ říká Slovinec o pádu. „Vletěl jsem do zdi, ale někteří chlapci bohužel dopadli mnohem hůře. Jsem pořád tady, a to je dobré. Nevím moc o tom, co se po tom pádu v souvislosti s Movistarem událo. Musím si nejprve pustit záznam, než to budu komentovat.“

Během Vuelty ztratil už dva muže, hned v první týdnu Stevena Kruijswijka a nyní Tonyho Martina. Síla Jumba je oslabena.

„Ale věřím, že v sobotu večer budu zase o den blíže k titulu. A na konci závodu to budou jen dobré vzpomínky, které si budu s Vueltou spojovat,“ říká.

Nebude to mít v sobotu vůbec jednoduché. Předposlední etapa z Arenas de San Pedro na Plataforma de Gredos nachystá na jezdce 4 430 nastoupaných metrů, tedy více než kterákoliv jiná etapa tohoto ročníku. Cyklisté se v pohoří na jih od Madridu přiblíží k dvoutisícimetrovým výškám a den vyvrcholí osmým a posledním horským dojezdem tohoto ročníku.

Movistar a Astana zaručeně na Rogliče a Jumbo zaútočí.

14.září 2019 v 00:35, příspěvek archivován: 14.září 2019 v 09:07

After taking a closer look at Puerto de Peña Negra profile, the middle part -11 km at 6 % - is steep enough for time gaps. 34.2 km to go from summit. Astana will rip the field into pieces. Lopez would need some assistance on descent and hilly part before final ascent. #LaVuelta19 https://t.co/rYBSGdpFX0

José Luis Arrieta i po páteční etapě vytrvale opakuje, že se mu nezamlóuvá rozhodnutí UCI, které umožnilo návrat jezdců do pelotonu ve větrném pytli za týmovými vozy. 

„Alejandro (Valverde) v minulosti na Tour i na Vueltě upadl, ale nikdo se tehdy neptal, co se stalo. Nikdo na Alejandra nečekal, ani mu UCI nepovolila dojet zpět za auty,“ připomene.

Faktem je, že v roce 2012 se Valverde právě na Vueltě ocitl v opačné pozici, když po jeho pádu navýšil tempo tým Sky. 

„Šlo o nedostatek respektu,“ řekl tehdy Španěl a po dotyčné etapě šel do autobusu Sky žádat vysvětlení. Uslyšel tu, že sportovní ředitelé Sky o jeho pádu nevěděli - jinak by jezdci neakcelerovali.

Také tuto událost Arrieta teď připomíná.

Až pozdě večer vedení Movistaru zřejmě dospěje k názoru, že obhajováním svého útoku poněkud přestřelilo. Na Twitteru vydává zprávu: „Tým Movistar by se chtěl omluvit za události, které se staly během dnešní etapy. Naše úsilí bylo způsobeno výhradně strategií určenou před závodem, nebylo rozhodně míněno jako snaha získat výhodu díky pádu našich rivalů.“

13.září 2019 v 23:51, příspěvek archivován: 14.září 2019 v 09:11

Movistar issue apology for Vuelta tactics, fan’s video shows crash https://t.co/OoAoaauOPb https://t.co/GjDBjQf9ni

Během několika sekund se nicméně od Movistaru na Twitteru objeví ještě zpráva číslo 2. Jakýsi dodatek.

„Přejeme si, aby události, které se odehrály dnes, nám pomohly ku prospěchu všech dosáhnout jasného souboru kritérií pro týmy i pro závodní komisaře, jak by se mělo postupovat, když takové situace příště nastanou.“

Autor:

Sport v roce 2019

20. 9. - 2. 11. (Japonsko)
26. 12. - 5. 1. (Ostrava a Třinec)
  • Nejčtenější

Česko - Anglie 2:1, senzační triumf fotbalistů trefil Ondrášek

Čeští fotbalisté se parádně předvedli. V kvalifikaci o postup na mistrovství Evropy 2020 jako první obrali o body dosud...

Program MS v ragby 2019. Japonsko poprvé v play off

Mistrovství světa v ragby začalo 20. září, finále je na programu 2. listopadu. Jasně nejdelší a podle mnohých také...

Čínská odveta? Financování Slavie má být zastaveno, řekl prezident Zeman

Vzájemné vypovězení sesterské smlouvy mezi Prahou a Pekingem by mohlo silně ovlivnit i český fotbal. Čína má v rámci...

Kurz 430, že dá gól. A on ho dal. Sázejícím tak vystřelil desítky tisíc

V souboji s Třebíčí vstřelil gól, který prakticky nic neřešil, ovšem hned v několika domácnostech po celé republice je...

Česko - S. Irsko 2:3, fotbalisté prožili poločas hrůzy, pak se zvedli

Pískot fanoušků už po deseti minutách, tři inkasované góly do poločasu. Čeští fotbalisté v přípravném utkání prožili...

Premium

Gott šel měsíc před smrtí do Archivu bezpečnostních složek. Měl čisté svědomí, říká Špátová

Ten titulek musím hned opravit, protože Olga Špátová s Karlem Gottem prožila vlastně roky dva. Už před deseti lety, k...

Premium

Lara Fabian oslaví v Praze narozeniny. Máme exkluzivní přednostní nákup vstupenek

Po dvou letech se 9. června 2020 vrátí do Prahy Lara Fabian. Zpěvačka belgicko-italského původu má k českému publiku...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

  • Další z rubriky

Dlouhatánské sólo vyšlo. Cyklistkám kraluje Nizozemka Van Vleutenová

Mistryní světa v silničním závodě se po dlouhém sólovém úniku stala Annemiek van Vleutenová. Zkušená Nizozemka si na...

Hlavním favoritem Robocop. Kolem Lombardie nabídne souboj lídrů

Bez nejzvučnějších klasikářských jmen, zato s vítězi letošní Tour de France i Vuelty. Závod Kolem Lombardie, poslední...

Závěrečnou klasiku roku v Lombardii vyhrál Mollema, Češi nedokončili

Závod Kolem Lombardie ovládl cyklista Bauke Mollema. Nizozemec o největším vítězství kariéry rozhodl po sólovém úniku...

Cyklokrosový Toi Toi Cup pro Meisena, Boroš byl v Boleslavi druhý

Michael Boroš obsadil v zahajovacím závodu cyklokrosového poháru v Mladé Boleslavi druhé místo. Trojnásobný mistr...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz