Úterý 30. listopadu 2021, svátek má Ondřej
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 30. listopadu 2021 Ondřej

Stupidní Movistar, zuřil López. Jak pád a útok rozpoutaly bouři nevole

  11:14
Toledo (Od našeho zpravodaje) - Masivní středověké hradby v Ávile vytvářely kulisy startu páteční 19. etapy Vuelty. V 11. století byly vybudovány, aby ochránily místní obyvatele před Maury. Podobně mohutný obranný val zdánlivě chránil i červenou „pevnost“ Primože Rogliče na Vueltě před potenciálními útočníky. Jenže pak vstoupil do hry faktor X. A vzduchem létala ostrá slova.

Miguel Ángel López na Vueltě. | foto: Profimedia.cz

Šestašedesát kilometrů zbývá do cíle etapy z Ávily do Toleda. Peloton sjíždí po silnici k malému mostu, když dochází k hromadnému karambolu.

„Jezdci najednou padali k zemi jako domino,“ popíše situaci Luis León Sánchez z Astany. „Musel tam být na silnici nějaký olej.“

A nebo stačilo, že vozovka byla mokrá...

Kdo je viníkem pádu, je zpočátku nejasné. Teprve později se na Twitteru přizná James Knox ze sestavy Deceuninck-Quick-Step, devátý muž pořadí. „Jsem zklamaný, že jsem v mokré zatáčce neudržel kontrolu nad předním kolem,“ píše. „Hluboce se omlouvám za to, co se stalo, a doufám, že všichni zúčastnění jsou v pořádku.“

Za Knoxem tvrdě naráží do zdi i lídr závodu Primož Roglič. Jeho pomocník Tony Martin se svíjí bolestí, sedí na zemi a Vuelta pro něj končí. Padá též Miguel Ángel López, čtvrtý celkově. A tolik dalších cyklistů.

Amatérské video pádu:

„Snažil jsem se dostat nové kolo a potom co nejrychleji stíhat peloton,“ bude vyprávět Roglič.

Jenže vzniklý chaos, následný boční vítr a akce soupeřů způsobí významné dělení pelotonu na nejméně pět skupin.

„Spousta lidí byla těžce postižena, k některým museli volat ambulanci. A pak se najednou jistý tým rozhodl akcelerovat,“ zlobí se Luis Léon Sánchez.

Jméno týmu: Movistar.

Owain Doull z Ineosu se k vzniklé situaci vyjádří: „Skoro každý tým měl své lídry na zemi a Movistar najednou navýší tempo? To tedy v mých očích není závodění na úrovni.“

Nejde sice o mohutnou akceleraci, ale španělský tým produkuje na špici prořídlého pelotonu stále stejné, velmi rychlé tempo, které znemožňuje opozdilcům z pádu vrátit se. Movistar tu má celou svoji letku, nikoho z jeho jezdců pád nepostihl. V pelotonu najednou hraje jasnou přesilovku.

Sportovní ředitel týmu José-Luis Arrieta se později bude obhajovat: „Věděli jsme, že za tímto sjezdem vjedeme do otevřené větrné oblasti. Plánovali jsme tam útok. Proto jsme se už předtím zformovali na čele pelotonu.“

Útok ale sportovní ředitelé Movistaru neodvolají, ani když dojde k pádu. Naopak své jezdce podle dostupných indicií ponoukají, ať jedou na plný plyn.

Pády a zranění jsou v cyklistice součástí hry. Smůla často bortí naděje mnohých jezdců. Na postižené se většinou nečeká.

Ovšem je zde zároveň i nepsané pravidlo, že za určitých okolností se z důvodů fair play čeká. Pokud se v pádu nikoliv vlastní vinou ocitne také majitel trikotu lídra. Nebo pokud jde o hromadný pád daleko před cílem.

„Nebylo to od nich správné, co udělali,“ okomentuje akci Movistaru Sam Bennett z Bory.

Nejtvrdší kritiku vyřkne po etapě do mikrofonu španělské televize Miguel Ángel López z Astany: „Od Movistaru šlo o neúctu k ostatním. Je pro ně typické, že chtějí takhle získávat výhodu. Nejsou schopni vyhrát závod tím, že budou útočit, tak se snaží využívat tyto situace. Stupidní Movistar. Vždycky hrají tihle blbci takhle hloupě. Všichni víme, jak závodí. Je k vzteku vidět tým světového šampiona takhle závodit. Co je to za mistra světa, kterého máme?“

Zatímco Movistar dál drží na špici vysoké tempo, Lópezova skupina ztrácí 45 sekund, Rogličova dokonce minutu. Jezdci Quick-Stepu a některých dalších stájí s cyklisty Movistaru ostře diskutují a snaží se je přimět, až zpomalí a umožní návrat jezdců z pádu. Závodníci Movistaru nejprve odmítají. Proto se je Zdeněk Štybar a další cyklisté pokusí zablokovat.

Vzápětí vstoupí do hry rovněž komisaři UCI a učiní jindy nemyslitelné. Povolí cyklistům, kteří kvůli pádu zaostávají, že se mohou dotáhnout zpět i v závětří za týmovými auty.

Štybar na cestě ke třetímu místu: umravnění Movistaru i injekce sebevědomí

Zdeněk Štybar v cílovém prostoru 19. etapy Vuelty.

Zdeněk Štybar v cílovém prostoru 19. etapy Vuelty.

Cosi, co je jindy přísně trestáno, je rázem přípustné.

V době, kdy komisaři takto rozhodnou, Valverde jako první svěsí nohy a přestane šlapat, po něm i další jezdci Movistaru. Zda je k tomu přiměla akce Quick-Stepu, rozhodnutí komisařů, pokyn z týmového auta, nebo zda šlo o jejich vlastní rozhodnutí, zůstane nezodpovězeno.

Po patnácti kilometrech, kdy tlačili na pilu, Movistar konečně zvolní. Roglič, López, Knox a další cyklisté se vracejí do pelotonu.

José Luis Arrieta si nejprve na verdikt komisařů postěžuje: „Chce snad UCI rozhodovat, kdo vyhraje závody? Nelíbí se mi to. Tahali jsme tempo, protože jsme v tom místě už před etapou plánovali útok. Pak jsme se dozvěděli, že došlo k velkému pádu a že UCI povolila jezdcům z pádu vrátit se do pelotonu za auty ze sportovních důvodů. Jsem tím posledním, kdo by chtěl vyhrát nefér, ale mám pochybnosti o tom, proč uplatnili takové rozhodnutí teď a ne jindy.“

Ostatní naopak UCI pochválí.

„Rozhodnutí bylo správné,“ řekne López. „V podobných situacích musíte ukázat solidaritu s lídry a dalšími jezdci, kteří měli smůlu.“

Zvolnění tempa pelotonu má posléze vliv i na jméno vítěze etapy.

Únik dne měl v okamžiku hromadného pádu k dobru minutu a bylo vysoce pravděpodobné, že bude pelotonem sjet. Jenže ukončení akce Movistaru a zvolnění tempa umožnilo uprchlíkům opět navýšit náskok. Poslední přeživší z nich Remi Cavagna z Quick-Stepu posléze v Toledu triumfuje.

Napětí z předchozích událostí přetrvává i za cílem. Luis Léon Sánchez si to jde s jezdci Movistaru vyříkat. Co se od nich dozví? „Prý šlo o rozhodnutí vedení týmu, aby akcelerovali.“

Joaquim Rodríguez, bývalý přední závodník a nyní expert organizačního výboru, označí akci Movistaru za ostudnou. 

Štybar dojel v nervózní etapě třetí. Roglič spadl a odolával útokům

Zpravodajství z 19. etapy Vuelty

„Špinavé praktiky Movistaru,“ píše na sociální sítě Luka Mezgec z Mitcheltonu, který po svém pádu v 15. etapě sleduje závod už jen u obrazovky.

Alejandro Valverde za cílem odmítne hovořit s reportéry a zamíří na kole k týmovému autobusu, parkujícímu kilometr odtud v centru Toleda.

Nairo Quintana potvrdí do kolumbijských médií, že navýšení tempa po pádu bylo jednoznačným rozhodnutím vedení týmu. „Sportovní ředitelé mají vždy poslední slovo,“ dodá.

Addy Engels, sportovní ředitel Jumba, se k situaci nechce vyjadřovat. Rovněž Primož Roglič je zdrženlivý. Přichází v červeném dresu na tiskovou konferenci v sále toledského armádního muzea, 300 metrů od cíle.

Je jasné, na co se ho budou ptát.

„Měl jsem trochu smůlu,“ říká Slovinec o pádu. „Vletěl jsem do zdi, ale někteří chlapci bohužel dopadli mnohem hůře. Jsem pořád tady, a to je dobré. Nevím moc o tom, co se po tom pádu v souvislosti s Movistarem událo. Musím si nejprve pustit záznam, než to budu komentovat.“

Během Vuelty ztratil už dva muže, hned v první týdnu Stevena Kruijswijka a nyní Tonyho Martina. Síla Jumba je oslabena.

„Ale věřím, že v sobotu večer budu zase o den blíže k titulu. A na konci závodu to budou jen dobré vzpomínky, které si budu s Vueltou spojovat,“ říká.

Nebude to mít v sobotu vůbec jednoduché. Předposlední etapa z Arenas de San Pedro na Plataforma de Gredos nachystá na jezdce 4 430 nastoupaných metrů, tedy více než kterákoliv jiná etapa tohoto ročníku. Cyklisté se v pohoří na jih od Madridu přiblíží k dvoutisícimetrovým výškám a den vyvrcholí osmým a posledním horským dojezdem tohoto ročníku.

Movistar a Astana zaručeně na Rogliče a Jumbo zaútočí.

José Luis Arrieta i po páteční etapě vytrvale opakuje, že se mu nezamlóuvá rozhodnutí UCI, které umožnilo návrat jezdců do pelotonu ve větrném pytli za týmovými vozy. 

„Alejandro (Valverde) v minulosti na Tour i na Vueltě upadl, ale nikdo se tehdy neptal, co se stalo. Nikdo na Alejandra nečekal, ani mu UCI nepovolila dojet zpět za auty,“ připomene.

Faktem je, že v roce 2012 se Valverde právě na Vueltě ocitl v opačné pozici, když po jeho pádu navýšil tempo tým Sky. 

„Šlo o nedostatek respektu,“ řekl tehdy Španěl a po dotyčné etapě šel do autobusu Sky žádat vysvětlení. Uslyšel tu, že sportovní ředitelé Sky o jeho pádu nevěděli - jinak by jezdci neakcelerovali.

Také tuto událost Arrieta teď připomíná.

Až pozdě večer vedení Movistaru zřejmě dospěje k názoru, že obhajováním svého útoku poněkud přestřelilo. Na Twitteru vydává zprávu: „Tým Movistar by se chtěl omluvit za události, které se staly během dnešní etapy. Naše úsilí bylo způsobeno výhradně strategií určenou před závodem, nebylo rozhodně míněno jako snaha získat výhodu díky pádu našich rivalů.“

Během několika sekund se nicméně od Movistaru na Twitteru objeví ještě zpráva číslo 2. Jakýsi dodatek.

„Přejeme si, aby události, které se odehrály dnes, nám pomohly ku prospěchu všech dosáhnout jasného souboru kritérií pro týmy i pro závodní komisaře, jak by se mělo postupovat, když takové situace příště nastanou.“

Autor:
  • Nejčtenější

Ve Špindlu se mělo hrát před očkovanými. Končím s podporou, zlobí se Dědek

Majitel extraligových Pardubic Petr Dědek vyjádřil zklamání z toho, že se pořádající agentura rozhodla znovu odložit...

Slavia - Feyenoord 2:2, domácí rozesmutnil gól v nastavení, o postup příště

Vítězství měli na dosah. Ještě chvíli před koncem vyhlavičkoval Bah balon za stavu 2:1 z brankové čáry, za chvíli ale...

Do Kataru přes Švédsko. Pak by v baráži fotbalisty čekalo Rusko, či Polsko

Zlatá střední cesta. Čeští fotbalisté v dodatečném boji o mistrovství světa 2022 v Kataru narazí na Švédsko. Pokud ho...

Triumf a žlutý dres k tomu! Davidová kralovala vytrvalostnímu závodu

Bylo 16. února, když Markéta Davidová prožila sportovně nejkrásnější okamžik kariéry. Ve slovinské Pokljuce čistě...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Rangers - Sparta 2:0, zase venku bez gólu, po hrubce Panáka je druhé místo pryč

Sparťanští fotbalisté do jarní části Evropské ligy nepostoupí. To je jejich jistota kolo před koncem základních skupin....

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...

  • Další z rubriky

Cavendish upadl na dráze v Gentu, má zlomená žebra a pneumotorax

Dvě zlomená žebra a menší pneumotorax si odnesl britský cyklista Mark Cavendish z nedělního pádu v dráhových závodech v...

Křetínský ve fotbale. Bakala v cyklistice. A který Čech chtěl ovládnout klub NHL?

Premium Byl to příběh, který se ani nestačil rozvinout. Jak rychle vzbudil pozornost, tak rychle vyšuměl. Asi proto zůstal...

OBRAZEM: Dřina na trati a krása na pohled. Takový byl cyklokrosový Tábor

Na jihu Čech se v neděli znovu utkala cyklokrosařská elita. O triumf v šestém pokračování Světového poháru zabojovali...

Van der Haar ovládl SP v cyklokrosu v Táboře, juniorka Hladíková byla čtvrtá

Závod Světového poháru v Táboře vyhrál týden po triumfu na mistrovství Evropy nizozemský cyklokrosař Lars van der...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Neočkovaný herec Etzler je na kyslíku s oboustranným zápalem plic

Miroslav Etzler skončil s covidovou atakou a oboustranným zápalem plic v nemocnici. Své příznivce na sociálních sítích...

Světem se kvůli mutaci valí lavina výprodejů. Padají akcie, ropa i bitcoin

Kvůli nové mutaci koronaviru, která byla detekována v Jihoafrické republice, klesly v pátek asijské akcie nejvíce za...

Michal po mně skočil, popsala start intimního života zrzka z experimentu

Z šesti dvojic televizní Svatby na první pohled čeká rozhodnutí už jen tři páry. Jarda s Romanou spolu zůstali, vztah...

Souboj na talíři skončil. Kašpárek, Forejt a Punčochář ukázali rodiny

Velkým finále skončila v úterý večer kulinární show Souboj na talíři. Diváci se dozvěděli, kdo ze tří skvělých kuchařů...

Verdikt lékařů manžel neustál, říká Hana Robinson o roztroušené skleróze

Zpěvačka Hana Robinson bojuje už řadu let s roztroušenou sklerózou, která mimo jiné ovlivňuje i hybnost rukou. K té se...