Pondělí 30. listopadu 2020, svátek má Ondřej
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 30. listopadu 2020 Ondřej

Stupidní Movistar, zuřil López. Jak pád a útok rozpoutaly bouři nevole

  11:14
Toledo (Od našeho zpravodaje) - Masivní středověké hradby v Ávile vytvářely kulisy startu páteční 19. etapy Vuelty. V 11. století byly vybudovány, aby ochránily místní obyvatele před Maury. Podobně mohutný obranný val zdánlivě chránil i červenou „pevnost“ Primože Rogliče na Vueltě před potenciálními útočníky. Jenže pak vstoupil do hry faktor X. A vzduchem létala ostrá slova.

Miguel Ángel López na Vueltě. | foto: Profimedia.cz

Šestašedesát kilometrů zbývá do cíle etapy z Ávily do Toleda. Peloton sjíždí po silnici k malému mostu, když dochází k hromadnému karambolu.

„Jezdci najednou padali k zemi jako domino,“ popíše situaci Luis León Sánchez z Astany. „Musel tam být na silnici nějaký olej.“

A nebo stačilo, že vozovka byla mokrá...

Kdo je viníkem pádu, je zpočátku nejasné. Teprve později se na Twitteru přizná James Knox ze sestavy Deceuninck-Quick-Step, devátý muž pořadí. „Jsem zklamaný, že jsem v mokré zatáčce neudržel kontrolu nad předním kolem,“ píše. „Hluboce se omlouvám za to, co se stalo, a doufám, že všichni zúčastnění jsou v pořádku.“

Za Knoxem tvrdě naráží do zdi i lídr závodu Primož Roglič. Jeho pomocník Tony Martin se svíjí bolestí, sedí na zemi a Vuelta pro něj končí. Padá též Miguel Ángel López, čtvrtý celkově. A tolik dalších cyklistů.

Amatérské video pádu:

„Snažil jsem se dostat nové kolo a potom co nejrychleji stíhat peloton,“ bude vyprávět Roglič.

Jenže vzniklý chaos, následný boční vítr a akce soupeřů způsobí významné dělení pelotonu na nejméně pět skupin.

„Spousta lidí byla těžce postižena, k některým museli volat ambulanci. A pak se najednou jistý tým rozhodl akcelerovat,“ zlobí se Luis Léon Sánchez.

Jméno týmu: Movistar.

Owain Doull z Ineosu se k vzniklé situaci vyjádří: „Skoro každý tým měl své lídry na zemi a Movistar najednou navýší tempo? To tedy v mých očích není závodění na úrovni.“

Nejde sice o mohutnou akceleraci, ale španělský tým produkuje na špici prořídlého pelotonu stále stejné, velmi rychlé tempo, které znemožňuje opozdilcům z pádu vrátit se. Movistar tu má celou svoji letku, nikoho z jeho jezdců pád nepostihl. V pelotonu najednou hraje jasnou přesilovku.

Sportovní ředitel týmu José-Luis Arrieta se později bude obhajovat: „Věděli jsme, že za tímto sjezdem vjedeme do otevřené větrné oblasti. Plánovali jsme tam útok. Proto jsme se už předtím zformovali na čele pelotonu.“

Útok ale sportovní ředitelé Movistaru neodvolají, ani když dojde k pádu. Naopak své jezdce podle dostupných indicií ponoukají, ať jedou na plný plyn.

Pády a zranění jsou v cyklistice součástí hry. Smůla často bortí naděje mnohých jezdců. Na postižené se většinou nečeká.

Ovšem je zde zároveň i nepsané pravidlo, že za určitých okolností se z důvodů fair play čeká. Pokud se v pádu nikoliv vlastní vinou ocitne také majitel trikotu lídra. Nebo pokud jde o hromadný pád daleko před cílem.

„Nebylo to od nich správné, co udělali,“ okomentuje akci Movistaru Sam Bennett z Bory.

Nejtvrdší kritiku vyřkne po etapě do mikrofonu španělské televize Miguel Ángel López z Astany: „Od Movistaru šlo o neúctu k ostatním. Je pro ně typické, že chtějí takhle získávat výhodu. Nejsou schopni vyhrát závod tím, že budou útočit, tak se snaží využívat tyto situace. Stupidní Movistar. Vždycky hrají tihle blbci takhle hloupě. Všichni víme, jak závodí. Je k vzteku vidět tým světového šampiona takhle závodit. Co je to za mistra světa, kterého máme?“

Zatímco Movistar dál drží na špici vysoké tempo, Lópezova skupina ztrácí 45 sekund, Rogličova dokonce minutu. Jezdci Quick-Stepu a některých dalších stájí s cyklisty Movistaru ostře diskutují a snaží se je přimět, až zpomalí a umožní návrat jezdců z pádu. Závodníci Movistaru nejprve odmítají. Proto se je Zdeněk Štybar a další cyklisté pokusí zablokovat.

Vzápětí vstoupí do hry rovněž komisaři UCI a učiní jindy nemyslitelné. Povolí cyklistům, kteří kvůli pádu zaostávají, že se mohou dotáhnout zpět i v závětří za týmovými auty.

Štybar na cestě ke třetímu místu: umravnění Movistaru i injekce sebevědomí

Zdeněk Štybar v cílovém prostoru 19. etapy Vuelty.

Zdeněk Štybar v cílovém prostoru 19. etapy Vuelty.

Cosi, co je jindy přísně trestáno, je rázem přípustné.

V době, kdy komisaři takto rozhodnou, Valverde jako první svěsí nohy a přestane šlapat, po něm i další jezdci Movistaru. Zda je k tomu přiměla akce Quick-Stepu, rozhodnutí komisařů, pokyn z týmového auta, nebo zda šlo o jejich vlastní rozhodnutí, zůstane nezodpovězeno.

Po patnácti kilometrech, kdy tlačili na pilu, Movistar konečně zvolní. Roglič, López, Knox a další cyklisté se vracejí do pelotonu.

José Luis Arrieta si nejprve na verdikt komisařů postěžuje: „Chce snad UCI rozhodovat, kdo vyhraje závody? Nelíbí se mi to. Tahali jsme tempo, protože jsme v tom místě už před etapou plánovali útok. Pak jsme se dozvěděli, že došlo k velkému pádu a že UCI povolila jezdcům z pádu vrátit se do pelotonu za auty ze sportovních důvodů. Jsem tím posledním, kdo by chtěl vyhrát nefér, ale mám pochybnosti o tom, proč uplatnili takové rozhodnutí teď a ne jindy.“

Ostatní naopak UCI pochválí.

„Rozhodnutí bylo správné,“ řekne López. „V podobných situacích musíte ukázat solidaritu s lídry a dalšími jezdci, kteří měli smůlu.“

Zvolnění tempa pelotonu má posléze vliv i na jméno vítěze etapy.

Únik dne měl v okamžiku hromadného pádu k dobru minutu a bylo vysoce pravděpodobné, že bude pelotonem sjet. Jenže ukončení akce Movistaru a zvolnění tempa umožnilo uprchlíkům opět navýšit náskok. Poslední přeživší z nich Remi Cavagna z Quick-Stepu posléze v Toledu triumfuje.

Napětí z předchozích událostí přetrvává i za cílem. Luis Léon Sánchez si to jde s jezdci Movistaru vyříkat. Co se od nich dozví? „Prý šlo o rozhodnutí vedení týmu, aby akcelerovali.“

Joaquim Rodríguez, bývalý přední závodník a nyní expert organizačního výboru, označí akci Movistaru za ostudnou. 

Štybar dojel v nervózní etapě třetí. Roglič spadl a odolával útokům

Zpravodajství z 19. etapy Vuelty

„Špinavé praktiky Movistaru,“ píše na sociální sítě Luka Mezgec z Mitcheltonu, který po svém pádu v 15. etapě sleduje závod už jen u obrazovky.

Alejandro Valverde za cílem odmítne hovořit s reportéry a zamíří na kole k týmovému autobusu, parkujícímu kilometr odtud v centru Toleda.

Nairo Quintana potvrdí do kolumbijských médií, že navýšení tempa po pádu bylo jednoznačným rozhodnutím vedení týmu. „Sportovní ředitelé mají vždy poslední slovo,“ dodá.

Addy Engels, sportovní ředitel Jumba, se k situaci nechce vyjadřovat. Rovněž Primož Roglič je zdrženlivý. Přichází v červeném dresu na tiskovou konferenci v sále toledského armádního muzea, 300 metrů od cíle.

Je jasné, na co se ho budou ptát.

„Měl jsem trochu smůlu,“ říká Slovinec o pádu. „Vletěl jsem do zdi, ale někteří chlapci bohužel dopadli mnohem hůře. Jsem pořád tady, a to je dobré. Nevím moc o tom, co se po tom pádu v souvislosti s Movistarem událo. Musím si nejprve pustit záznam, než to budu komentovat.“

Během Vuelty ztratil už dva muže, hned v první týdnu Stevena Kruijswijka a nyní Tonyho Martina. Síla Jumba je oslabena.

„Ale věřím, že v sobotu večer budu zase o den blíže k titulu. A na konci závodu to budou jen dobré vzpomínky, které si budu s Vueltou spojovat,“ říká.

Nebude to mít v sobotu vůbec jednoduché. Předposlední etapa z Arenas de San Pedro na Plataforma de Gredos nachystá na jezdce 4 430 nastoupaných metrů, tedy více než kterákoliv jiná etapa tohoto ročníku. Cyklisté se v pohoří na jih od Madridu přiblíží k dvoutisícimetrovým výškám a den vyvrcholí osmým a posledním horským dojezdem tohoto ročníku.

Movistar a Astana zaručeně na Rogliče a Jumbo zaútočí.

José Luis Arrieta i po páteční etapě vytrvale opakuje, že se mu nezamlóuvá rozhodnutí UCI, které umožnilo návrat jezdců do pelotonu ve větrném pytli za týmovými vozy. 

„Alejandro (Valverde) v minulosti na Tour i na Vueltě upadl, ale nikdo se tehdy neptal, co se stalo. Nikdo na Alejandra nečekal, ani mu UCI nepovolila dojet zpět za auty,“ připomene.

Faktem je, že v roce 2012 se Valverde právě na Vueltě ocitl v opačné pozici, když po jeho pádu navýšil tempo tým Sky. 

„Šlo o nedostatek respektu,“ řekl tehdy Španěl a po dotyčné etapě šel do autobusu Sky žádat vysvětlení. Uslyšel tu, že sportovní ředitelé Sky o jeho pádu nevěděli - jinak by jezdci neakcelerovali.

Také tuto událost Arrieta teď připomíná.

Až pozdě večer vedení Movistaru zřejmě dospěje k názoru, že obhajováním svého útoku poněkud přestřelilo. Na Twitteru vydává zprávu: „Tým Movistar by se chtěl omluvit za události, které se staly během dnešní etapy. Naše úsilí bylo způsobeno výhradně strategií určenou před závodem, nebylo rozhodně míněno jako snaha získat výhodu díky pádu našich rivalů.“

Během několika sekund se nicméně od Movistaru na Twitteru objeví ještě zpráva číslo 2. Jakýsi dodatek.

„Přejeme si, aby události, které se odehrály dnes, nám pomohly ku prospěchu všech dosáhnout jasného souboru kritérií pro týmy i pro závodní komisaře, jak by se mělo postupovat, když takové situace příště nastanou.“

Autor:
  • Nejčtenější

Diego Maradona zemřel. Argentinská legenda podlehla srdečnímu selhání

Zemřel Diego Armando Maradona, mistr světa a jeden z nejlepších fotbalistů historie. V posledních týdnech měl vážné...

Hokejový Vsetín pláče: člen zlaté dynastie zemřel při tragické nehodě

Zlatou vsetínskou dynastii zasáhla zpráva o úmrtí bývalého hokejového obránce Michala Šafaříka, který se stal ve...

Hororová nehoda v F1. Grosjean prchal z plamenů a torza vozu

Formule 1 má za sebou děsivou, hororovou scénu, jednu z nejhorších za posledních několik sezon. Viděli jste při ní...

Sparta - České Budějovice 2:4, kolaps nedávného lídra, hosté vyhráli poprvé

Sparťanští fotbalisté po bezchybných šesti kolech totálně vypadli z role. Po minulé jasné porážce v Plzni inkasovali...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Sparta - Celtic 4:1, domácí skóre otočili, řádil Juliš a šance na postup ožila

Sparťanští fotbalisté i podruhé porazili Celtic Glasgow, znovu mu dali čtyři góly a v Evropské lize žijí. Ve svém...

TEST televizorů: Nevyznáte se v široké nabídce? Pomůže vám náš velký přehled

Premium Od 3 190 do 62 990 korun. Všechny zobrazovací technologie, všechny televizní operační systémy a jedenáct vybraných...

Jak vydržet v ledové vodě? Finta je jednoduchá, popisují otužilci

Premium Klepat se zimou tak, že si nedokážete zavázat ani tkaničky u bot, a přitom se tomu smát? I to dokáže koupání v ledové...

Den se zaměstnanci pohřební služby: poslední rozloučení má dnes jiná pravidla

Premium MF DNES rozptyluje mýty o pohřebnictví v době koronaviru. Pohřeb do země možný je, i když se úplně nedoporučuje. O čem...

  • Další z rubriky

Jakobsen se po čtvrtroce vrátil na kolo, vyjel si s přítelkyní

Nizozemský cyklista Fabio Jakobsen si po více než třech měsících od hrozivého pádu v závodě Kolem Polska vyzkoušel...

OBRAZEM: Svlečená galuska, závod bez diváků a belgická nadvláda v Táboře

V Táboře se v neděli konal tradiční závod Světového poháru v cyklokrosu. Podívejte se na momenty z různých kategorií...

Černého průlom i zranění lídrů. Velké bilancování sezony českých cyklistů

Josef Černý ukončil pětiletý vítězný půst české cyklistiky na závodech Grand Tour. Zdeněk Štybar rok 2020 výborně začal...

Cyklokrosař Stránský vyhrál na SP v Táboře závod juniorů, Fiala byl třetí

Matěj Stránský vyhrál závod juniorů na Světovém poháru v cyklokrosu v Táboře. Další český jezdec Matyáš Fiala skončil...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Jsem znechucená, říká Eva Burešová, kterou vyfotili s Forejtem z MasterChefa

Eva Burešová (27) a Přemek Forejt (33) byli společně vyfoceni, jak vycházejí z domu, kde herečka bydlí. Hvězda seriálu...

Tahák: 20 klávesových zkratek, o nichž jste možná neměli ani potuchy

Uživatelé Windows jistě znají notoricky známé klávesové zkratky jako Alt + F4, Alt + Tab, Windows + E, Windows + C,...

Ordinace v růžové zahradě za půl roku skončí, co seriál nahradí?

Po více než patnácti letech od okamžiku, kdy padla první klapka, začal tvůrčí tým seriálu Ordinace v růžové zahradě 2...

Kapitán je na tahu, bude šach mat, oznámil po líbánkách Pavel své ženě

Psycholožka, terapeut a genetička vybrali na základě testů i DNA mezi více než patnácti sty přihlášenými jednotlivci...

Promoření? Odvážný sen, tragické následky. Stádní imunita funguje jinak

Jak se nejlépe zbavit covidu-19? Už od jara mluvili někteří odborníci o kontroverzní strategii známé jako „promořování“...