Vincenzo Nibali se těší s trofejí pro vítěze Gira. | foto: AP

Nibali je podruhé v kariéře králem Gira, poslední etapu vyhrál Arndt

  • 23
Tým mu na neděli připravil růžové kolo, on sám pak nasadil růžovou přilbu, brýle, dokonce i ponožkami ladil. Prostě Ital. Vincenzo Nibali vyhrál po třech letech podruhé v kariéře Giro d ́Italia. Poslední etapu italské Grand Tour vyhrál nakonec Nikias Arndt poté, co byl kvůli nepovolenému manévru diskvalifikován Giacomo Nizzolo.

Hned za cílem pak Nibaliho týmový šéf Alexandr Vinokurov rozjel další šachovou partii v astanáckém táboře.

„Vincenzo dokončil Giro svěží. Uvidíme, kdo nakonec bude lídrem na Tour,“ nechal se slyšet Kazašský olympijský vítěz.

Fabio Aru nejspíš při těch slovech oněměl a Vincenzo Nibali? Toho minimálně pár dnů vnitrostájový boj o pozici jedničky určitě zajímat nebude.

Vždyť podruhé v kariéře vyhrál své milované Giro!

Celková klasifikace byla kvůli dešti a nebezpečím pádu neutralizována při vjezdu do cílového Turína. Nibalimu tak stačilo dokroužit do cíle. A to v pohodě zvládl. „Škoda toho deště, ale byla to nádherná etapa, všude spoustu lidí. Nemohl jsem si přát lepší zakončení Gira než právě tady v Turíně,“ řekl jedenatřicetiletý Nibali.

29.května 2016 v 16:55, příspěvek archivován: 29.května 2016 v 17:09

Bravo Vincenzo! #Giro pic.twitter.com/5XqLwYoMyW

Celkem už má na kontě čtyři vítězné Grand Tour a po Albertu Contadorovi je v tomhle výčtu druhým nejúspěšnějším aktivním cyklistou.

Až do předposlední etapy přitom sahal po růžovém trikotu sympatický EstebanChaves. V té ale na Nibaliho ztratil skoro dvě minuty a propadl se na druhé místo, které v nedělní etapě udržel.

Třetí místo obsadil nezničitelný Alejandro Valverde, který tak zkompletoval svou sbírku pódiových umístění ze všech tří Grand Tour.

Bílý trikot pro nejlepšího mladíka si skvělými výkony po celé tři týdny zajistil Bob Jungels, ten modrý ve vrchařské soutěži v sobotní etapě získal Mikel Nieve a týmovou soutěž vyhrála Astana.

Jediné drama se v neděli odehrávalo v souboji o etapu. Cílem jako první projel Giacomo Nizzolo, toho ale organizátoři za nepovolený manévr v posledních metrech závodu diskvalifikovali. Udržel si sice červený dres v bodovací soutěži, ale jeho vítězné soužení na italské Grand Tour nadále trvá.

29.května 2016 v 17:28, příspěvek archivován: 29.května 2016 v 17:36

In our hearts we know who was the fastest in stage 21 at the 2016 #Giro.

Z výhry v etapě se dodatečně radoval Nikias Arndt. Německo tak Italům v hromadných dojezdech na Giru uštědřilo políček 7:0.

Jak se vše odehrálo

Teď už to musí vyjít, říkali si nejspíš před startem italští spurteři.

Kdy jindy by měli ovládnout etapu Gira, když ne teď?

Jednadvacátá etapa Gira d´Italia z Cunea do Turína.

Jednadvacátá etapa Gira d ́Italia z Cunea do Turína.

Poslední etapa na Grand Tour je většinou ve znamení oslav a hromadného spurtu. Jistě, minulý rok odjela dvoučlenná skupina a spurterům zbyly znovu pouze oči pro pláč, ale to se stane jednou za pár let.

Zatímco Tour de France končí nejčastěji v Paříži a Vuelta v Madridu, u italské Grand Tour není město závěrečných oslav dáno tak striktně. Nejčastěji s v itineráři objevuje Milán, ale v roce 2009 to byl Řím, o rok později Verona, předloni zase Terst.

Letos čekal pohár pro vítěze v Turíně. Tohle italské průmyslové město hostilo finiš etapy Gira už po devětatřicáté. Naposledy tady ale celé Giro začínalo, v roce 2011 zde vyhrál tým HTC-Highroad úvodní týmovou časovku.

Tentokrát na 157 cyklistů čekalo 163 kilometrů. Z města Cuneo se nejprve sjíždělo do Turína, kde se osmkrát kroužilo po 7,5 kilometrů dlouhém okruhu. Na něm bylo i kratší 750 metrů dlouhé stoupání s šesti procenty. Na závěrečném kilometru pak cyklisté překonali most italského krále Umberta I a čekala je 500 metrů dlouhá rovina do cíle.

Na poslední chvíli se před závěrečnou etapou do růžového trikotu převlékl Vincenzo Nibali, který jej v sobotní etapě uzmul Kolumbijci Chavesovi. „Když jsem proťal cíl, slyšel jsem moderátora, jak počítá vteřiny. Až pak jsem uvěřil, že jsem opravdu vyhrál,“ povídal Ital.

V tu chvíli za ním přispěchali Chavesovi rodiče, aby Italovi pogratulovali. Ten je dojetím několikrát objal.

Do nedělní etapy už odstartoval i s růžově „oblečeným“ kolem Specialized Tarmac.

Celé procesí začalo tradičně poklidnou vyjížďkou, při níž se Nibali s celým týmem Astany promenádoval vepředu a užíval si ovace diváků i cyklistických kolegů. Užíval by si je asi víc, kdyby tolik nepršelo.

I kvůli dešti došlo k nevinnému pádu, ve kterém zůstal i Esteban Chaves, ale naštěstí vyvázl bez větších problémů. Závod v poslední etapě naopak kvůli pádům skončil pro Jashu Sütterlina, Johanna van Zyla a Larse Baka, který si zlomil lopatku.

Pětašedesát kilometrů před cílem přišel první útok dne, kdy se od pelotonu oddělila dvojice skvělých časovkářů týmu Lotto-Jumbo - Tjallingi s Van Emdemem.

Při vjezdu na cílový okruh organizátoři navíc oznámili, že závod je, co se týče celkové klasifikace, neutralizován z důvodu deště a nebezpečnosti okruhu. V tu chvíli se Nibali stal vítězem a bojovalo se už pouze o etapu. Za to byli určitě rádi oba Kolumbijci Chaves s Uranem, které zbrzdil pád.

Fotogalerie

Ve druhém okruhu se za vedoucím duem vydali Boaro, Brambilla a Wellens, ale po chvíli byla trojice pohlcena. Peloton úniku povolil maximálně minutu, na jeho čele pracovalo Lampre pro Modola a Trek pro Nizzola.

Deset kilometrů před cílem už na čele zůstal pouze Jos van Emdem, ale jeho náskok postupně klesal. Necelých sedm kilometrů před cílem byl van Emdem dojet. V tu chvíli zkusil poodjet Sonny Colbrelli, ale při střetu s divákem skončil na zemi.

Že by se spurteři dočkali?

Dočkali, ale asi ne tak, jak by si představovali. Giacomo Nizzolo si počkal na metu dvou set metrů, pak vybočil doleva a zavřel cestu spurtujícímu Modolovi. Zvedl ruce nad hlavu, radoval se. Konečně se dočkal. Aspoň si to myslel „Nemyslím, že to byl nekorektní manévr. Byl jsem vepředu vybíral jsem si stopu,“ říkal v televizi.

Ale organizátoři to tak neviděli, Itala diskvalifikovali a výhry se nakonec radoval Nikias Arndt.

Až o pár minut později ale do cíle dorazil ten pravý král Gira. Vincenzo Nibali.

Cyklistický etapový závod Giro d'Italia

- závěrečná 21. etapa (Cuneo - Turín), 150 km

1. Arndt (Něm./Giant) 3:48:18, 2. Trentin (It./Etixx-Quick-Step), 3. Modolo (It./Lampre), 4. Porsev (Rus./Kaťuša), 5. De Bie (Belg./Lotto), 6. Savickij (Rus./Gazprom), 7. R. Zabel (Něm./BMC), 8. Grosu (Rum./Nippo), 9. McCarthy (Austr./Tinkoff), 10. Bettiol (It./Cannondale) všichni stejný čas.

Konečné pořadí: 1. Nibali (It./Astana) 86:32:49, 2. Chaves (Kol./Orica) -52, 3. Valverde (Šp./Movistar) -1:17, 4. Kruijswijk (Niz./LottoNL) -1:50, 5. Majka (Pol./Tinkoff) -4:37, 6. Jungels (Luc./Etixx-Quick-Step) -8:31, 7. Urán (Kol./Cannondale) -11:47, 8. Amador (Kost./Movistar) -13:21, 9. Atapuma (Kol./BMC) -14:09, 10. Sivcov (Běl./Dimension Data) -16:20.

Bodovací soutěž: 1. Nizzolo (It./Trek-Segafredo) 209 b.

Vrchařská soutěž: 1. Nieve (Šp./Sky) 152.

Nejlepší mladý jezdec: 1. Jungels.

Soutěž týmů: 1. Astana, 2. Cannondale, 3. Movistar.

Sport v roce 2020

30. 11. 2019 - 22. 3. 2020 (přehled závodů)
26. 12. 2019 - 5. 1. 2020 (Ostrava a Třinec)
8. - 24. 5. 2020 (Švýcarsko)
12. 6. - 12. 7. 2020 (13 měst)
24. 7. - 9. 8. 2020 (Tokio)