Pátek 27. listopadu 2020, svátek má Xenie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 27. listopadu 2020 Xenie

Hirt dojel po dni v úniku pátý. Dumoulin dál suverénně třímá růžový dres

  13:00aktualizováno  17:35
Chtěli ho v osmnácté etapě Gira d ́Italia zničit. Chtěli ho izolovat od týmových kolegů a pak mu sebrat růžový dres. A velcí rivalové Toma Dumoulina se o to opravdu snažili, jenže marně. Nizozemský cyklista i tři dny před koncem italské Grand Tour drží růžový trikot, k dobru má půl minuty. O výhru v etapě dlouho bojoval Jan Hirt, do cíle dojel pátý. Vítězství slaví Tejay van Garderen.

DOKÁZAL TO. Tejay van Garderen se poprvé raduje z vítězství v závodě Grand Tour - vyhrál osmnáctou etapu Gira d´Italia před Mikelem Landou. | foto: La Presse - D´Alberto/Ferrari

Ve středeční tranzitní etapě zavládlo mezi favority na celkové prvenství příměří. To ale neplatilo v té čtvrteční s pěti dolomitskými vrcholy.

Už 55 kilometrů před cílem se Nairo Quintana s Vincenzem Nibalim snažili Toma Dumoulina dostat do úzkých.

Fotogalerie

Kolumbijec zaútočil na třetím stoupání dne na Gardenu, připojil se ke dvojici Andrej Amador a Winner Anacona, která ho odvážela od růžového muže pryč. Bezvýsledně, těsně pod vrcholem byl Dumoulin zpět.

Další útok si Kolumbijec schoval až na metu sedmi kilometrů před cílem.

Svým tempem mu ideální pozici připravili znovu Anacona s Amadorem a Quintana se lídrovi závodu skutečně chvíli vzdaloval. Skvělou práci ale ve skupině favoritů odváděl Sebastian Reichenbach z FDJ, který ji ke kolumbijskému cyklistovi znovu dotáhl zpět.

Útočili pak Nibali, Quintana a aby dal najevo svou převahu, tak i růžový Dumoulin, který si v posledních kilometrech se svými rivaly doslova pohrával. Chvíli jim nastoupil, pak zase zpomalil, pak celou etudu zopakoval.

„Zkoušeli jsme na něj vyzrát všemi kartami, které máme, ale bylo nemožné se ho zbavit,“ přiznal v cíli skleslý Quintana.

25.května 2017 v 17:33, příspěvek archivován: 25.května 2017 v 17:42

.@tom_dumoulin: "In the final I attacked them. I need only two more days..." #Giro100 https://t.co/zeZTfc5LhJ

Před etapou měl Dumoulin jeden jediný úkol – přežít ji a ztratit co nejméně.

Splnil ho beze zbytku. Neztratil vůbec nic a navíc dal svým rivalům perfektním výkonem tvrdý políček, střevní potíže byly pryč.

Tři dny před koncem Gira tak Dumoulin dál třímá 31 vteřinový náskok na Naira Quintanu, třetí Nibali ztrácí 1:12 minuty a čtvrtý Pinot se přiblížil už na 1:36 minuty.

„Jak Quintana, tak Nibali se soustředili jen na mě. Snažili se, abych ztratil čas, místo aby jeli na vítězství. I díky tomu ztratili čas na své konkurenty oni. S takovou přijdou i o pódium v Miláně a za to bych byl velmi šťastný,“ řekl v cíli bez obalu růžový Dumoulin.

Ještě před nimi se opět jednou odehrával souboj o etapu, ve kterém hrál podobně jako ve úterý jednu z hlavních rolí i český cyklista Jan Hirt.

ON-LINE

Průběh etapy jsme sledovali v podrobné on-line reportáži.

Byl součástí devatenáctičlenného úniku, který odjel hned po startu. Z něj se postupně oddělovala devítka, sedmička, šestka a on stále zůstával s Mikelem Landou nebo Tejayem van Garderenem na úplném čele.

Až ve sjezdu před posledním stoupáním dne kontakt právě s těmito dvěma cyklisty ztratil. Ač se pak sám na vlastní pěst při stoupání na Pontives snažil k vedoucímu duu dotáhnout, bylo to nad jeho síly.

Vepředu se tak spojili dva cyklisté, kteří zoufale potřebovali vyhrát, ale teď museli spolupracovat. A tak to dělali. Na Hirta, ke kterému se kilometr před cílem přidali Thibaut Pinot s Domenicem Pozzovivem, si udržovali půlminutový odstup, který si dovezli až do úplného závěru.

Do posledních metrů vjížděl podobně jako v úterý první Landa, ale výsledek byl pro něj stejný. Znovu se nechal v závěrečné zatáčce podjet a z prvního vítězství na Grand Tour se raduje Tejay van Garderen.

„Byly to pro mě těžké roky na Grand Tours. Chtěl jsem jet na celkové pořadí, ale nikdy mi to nevyšlo,“ vzpomněl na své výbuchy v posledních letech vítěz. „Konečně se mi povedlo alespoň vyhrát etapu a navíc v tak krásném prostředí, které moc dobře znám, protože tady absolvujeme spoustu tréninkových kempů.“

25.května 2017 v 17:05, příspěvek archivován: 25.května 2017 v 17:43

Boom! Bravo @TejayVan! #Giro100 https://t.co/Az5a2mkKkX

Značně vyčerpaný, ale zároveň spokojený Hirt dorazil do cíle na pátém místě za Pinotem a Pozzovivem a před Dumoulinovou skupinou.

V celkovém pořadí tak dál zůstává na šestnáctém místě. Na patnáctého Amadora ztrácí necelé čtyři minuty.

Na sedmdesátém místě s půlhodinovou ztrátou přijel ve skupině s Janem Bártou i český mladíček Michal Schlegel. V celkovém pořadí se propadl na 45. příčku, v tom pro jezdce to 25 let pak kleskl ze sedmé na devátou.

Jak se vše odehrálo

Pouhé dva dny po stelvijském masakru přichystalo italské Giro d ́Italia další tuhou horskou zkoušku. Druhou královskou etapu v posledním týdnu. Ta osmnáctá měla sice jen 137 kilometrů, ale její délka byla matoucí. Vedla totiž přes pět průsmyků Dolomit. „Tahle etapa nasadí celému Giru korunu náročnosti,“ tvrdil ředitel závodu Mauro Vegni.

Cyklisty čekal profilově asi nejtěžší den celého závodu. Postupně stoupali na Passo Pordoi (11 km, 7 %), Valparolu (13 km, 6,4 %), Gardenu (9 km, 7 %), Passo di Pinei Panidersattel (4 km, 8,4 %) a úplný závěr pak obstaral devítikilometrový výšlap na Pontives.

25.května 2017 v 09:26, příspěvek archivován: 25.května 2017 v 17:43

Stage 18 / Tappa 18 Moena - Ortisei/St.Ulrich, 137 km ⭐️⭐️⭐️⭐️⭐️ ⌚️ Start 1.00 PM #⃣Giro100 https://t.co/L6bDoJBv5V

Čtyři tisíce výškových metrů nastoupali cyklisté během dne.

„Jsme připraveni na všechno. I na možnost, že jezdci z první pětky pořadí budou útočit hned na prvním stoupání. Jestli to nastane, bude to velký souboj od úplného začátku,“ tvrdil před startem Tom Dumoulin.

Všechny týmy se na rychlý start etapy připravovaly na trenažérech, kde se těsně před jednou hodinou rozjížděly.

Hned po startu se totiž začalo závodit.

Boj rozpoutalo kvarteto Natnael Berhane, Joey Rosskopf, Diego Rosa a Manuel Boaro, které hned po startu rozhýbalo peloton. Ten už na Passo Pordoi značně prořídl.

Ke čtveřici vepředu se přidala patnáctka cyklistů, ve které byli i Winner Anacona s Andrejem Amadorem z Movistaru, Mikel Landa ze Sky, Konstantin Sivcov z Bahrain Meridy, ale také stejně jako v úterý český cyklista Jan Hirt. Jen stáj lídra závodu ve vedoucí skupině neměla zastoupení.

Hlavní pole po přejezdu Pordoi trochu zpomalilo a díky tomu se do něj vrátil i cyklisté Sunwebu, kteří se okamžitě začali starat spolu s Orikou o tempo. Náskok vedoucí skupiny tak nepřesáhl dvě a půl minuty.

Na třetím stoupání dne – Gardeně – se z vedoucí skupiny stala sedmička, ve které dál zůstával i Hirt. Vzadu se mezitím začalo poprvé závodit.

Růžový muž už totiž kolem sebe neměl žádného ze svých stájových kolegů, čehož se 55 kilometrů před cílem snažil využít Nairo Quintana.

25.května 2017 v 15:36, příspěvek archivován: 25.května 2017 v 17:44

#Giro100 ¡Allá va! ¡Ataque de @NairoQuinCo a 53 km de la conclusión! ¡Nadie hace intento de seguir inmediatamente su rueda! https://t.co/ZgZ1jcMuCz

Kolumbijský vrchař tvrdě zaútočil, dojel si k před ním jedoucím Winneru Anaconovi s Andrejem Amadorem, kteří na něj počkali, a odjížděl pak skupině lídra závodu, z níž se o chvíli později vpřed vydal i Vincenzo Nibali.

Ani tentokrát se ale Dumoulin nevzdal. Svým strojovým tempem spojil těsně před vrcholem Gardeny svou skupinu s tou Quintanovou a od kolumbijského cyklisty se až do cíle prakticky nehnul.

Naopak odpadal před etapou osmý muž celkového pořadí Bob Jungels, který právě na Gardeně ztratil kontakt. Do cíle nakonec dorazil se ztrátou čtyř minut a klesl na desátou příčku.

Přes předposlední vrchol dne převezl skupinu favoritů nezničitelný Ruben Plaza s 50vteřinovým mankem za nyní už jen šesticí, ve které dál zůstával i Hirt.

Zbýval poslední patnáctikilometrový sjezd a následný devítikilometrový výjezd na Pontives.

Právě v technickém sjezdu se vepředu oddělila dvojice – Mikel Landa s Tejayem van Garderenem, která odjížděla i čtyřce s českým jezdcem polské stáje CCC.

25.května 2017 v 17:00, příspěvek archivován: 25.května 2017 v 17:45

What a stage for @HirtJan! 5th place for Czech! Van Garderen wins the stage #Giro100 https://t.co/bYVhXckdJD

Český cyklista se k ní sice v závěrečném výjezdu snažil dotáhnout, ale marně. O vítězství si to tak rozdali dva muži, kteří ztratili své původně velké ambice v celkové klasifikaci.

Landa chtěl zvítězit pro tým Sky, který prožívá další smolné Giro, a van Garderen především pro sebe, aby si dokázal, že i přes výbuchy v etapách stále může vítězit.

Šťastnější byl tentokrát v cíli americký cyklista.

Cyklistický závod Giro d'Italia - 18. etapa

Moena - Ortisei/St. Ulrich, 137 km

18. etapa: 1. Van Garderen (USA/BMC) 3:54:04, 2. Landa (Šp./Sky) stejný čas, 3. Pinot (Fr./FDJ), 4. Pozzovivo (It./AG2R) oba -8, 5. Hirt (ČR/CCC) -11, 6. Zakarin (Rus./Kaťuša) -24, 7. Kruijswijk (Niz./LottoNL), 8. Mollema (Niz./Trek-Segafredo) oba -34, 9. Dumoulin (Niz./Sunweb), 10. Quintana (Kol./Movistar) oba -1:06, ...70. Schlegel (ČR/CCC), 74. Bárta (ČR/Bora) oba -32:57.

Průběžné pořadí: 1. Dumoulin 80:00:48, 2. Quintana -31, 3. Nibali (It./Bahrajn Merida) -1:12, 4. Pinot -1:36, 5. Zakarin -1:58, 6. Pozzato (It./Wilier Triestina) -2:07, 7. Mollema -3:17, 8. Kruijswijk -5:48, 9. A. Yates (Brit./Orica) -7:06, 10. Jungels (Luc./Quick-Step) -7:24, 11. Formolo (It./Cannondale) -7:59, 12. Monfort (Bel./Lotto Soudal) -11:16, 13. Polanc (Slo./UAE) -12:24, 14. Cataldo (It./Astana) -14:08, 15. Amador (Kost./Movistar) -14:18, 16. Hirt -18:07, 17. Reichenbach (Fr./FDJ) -25:26, 18. Dupont (Fr./AG2R) -30:27, 19. Konrad (Rak./Bora) -30:50, 20. Pellizotti (It./Bahrain) -36:49, 45. Schlegel -1:39:24, 126. Bárta -3:32:37.

  • Nejčtenější

Diego Maradona zemřel. Argentinská legenda podlehla srdečnímu selhání

Zemřel Diego Armando Maradona, mistr světa a jeden z nejlepších fotbalistů historie. V posledních týdnech měl vážné...

Hokejový Vsetín pláče: člen zlaté dynastie zemřel při tragické nehodě

Zlatou vsetínskou dynastii zasáhla zpráva o úmrtí bývalého hokejového obránce Michala Šafaříka, který se stal ve...

Sto milionů za asfalt v Brně? Asi je na severu výrazně levněji, rýpli si Mostečtí

Sto milionů korun za nový asfalt brněnského Masarykova okruhu? Konkurenční Autodrom Most se téhle cifře diví. Stejně...

Sparta - České Budějovice 2:4, kolaps nedávného lídra, hosté vyhráli poprvé

Sparťanští fotbalisté po bezchybných šesti kolech totálně vypadli z role. Po minulé jasné porážce v Plzni inkasovali...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Manažer Černošek má koronavirus, leží ve vážném stavu v nemocnici

Sportovní manažer Miroslav Černošek je ve vážném stavu v nemocnici. Kvůli nákaze koronavirem ho lékaři v Olomouci...

Den se zaměstnanci pohřební služby: poslední rozloučení má dnes jiná pravidla

Premium MF DNES rozptyluje mýty o pohřebnictví v době koronaviru. Pohřeb do země možný je, i když se úplně nedoporučuje. O čem...

Jak vydržet v ledové vodě? Finta je jednoduchá, popisují otužilci

Premium Klepat se zimou tak, že si nedokážete zavázat ani tkaničky u bot, a přitom se tomu smát? I to dokáže koupání v ledové...

Miliardář Dědek o Pardubicích, krizi, (ne)fungování extraligy i Jágrovi

Premium Jeho jmění se odhaduje na čtyři miliardy korun, podle magazínu Forbes je 54. nejbohatší Čech. Na přelomu roku se Petr...

  • Další z rubriky

Cyklokrosový pohár v Rýmařově vyhráli Boroš a Maďarka Vasová

Třetí závod cyklokrosového poháru Toi Toi Cupu, který se znovu rozběhl po téměř sedmitýdenní pauze zaviněné...

Bábek: Evropský titul je zadostiučiněním bez ohledu na konkurenci

Před čtyřmi lety slavil dráhař Tomáš Bábek zlato z mistrovství Evropy žádostí o ruku – přítelkyni tehdy svatbu navrhl v...

Kreuziger přestupuje do Gazpromu-RusVelo. Jeho kolegou bude i talent Vacek

Roman Kreuziger bude v následující sezoně oblékat barvy druhodivizního týmu Gazprom RusVelo. Čtyřiatřicetiletý...

Černého průlom i zranění lídrů. Velké bilancování sezony českých cyklistů

Josef Černý ukončil pětiletý vítězný půst české cyklistiky na závodech Grand Tour. Zdeněk Štybar rok 2020 výborně začal...

Jsem znechucená, říká Eva Burešová, kterou vyfotili s Forejtem z MasterChefa

Eva Burešová (27) a Přemek Forejt (33) byli společně vyfoceni, jak vycházejí z domu, kde herečka bydlí. Hvězda seriálu...

Ordinace v růžové zahradě za půl roku skončí, co seriál nahradí?

Po více než patnácti letech od okamžiku, kdy padla první klapka, začal tvůrčí tým seriálu Ordinace v růžové zahradě 2...

Příběh Denisy: Manžel mě ignoruje, mám dva milence

S manželem jsme svoji osm let, máme dvě děti. S tím mladším jsem teď doma. Muž je věčně v práci a na nás nemá čas....

Tahák: 20 klávesových zkratek, o nichž jste možná neměli ani potuchy

Uživatelé Windows jistě znají notoricky známé klávesové zkratky jako Alt + F4, Alt + Tab, Windows + E, Windows + C,...

Kapitán je na tahu, bude šach mat, oznámil po líbánkách Pavel své ženě

Psycholožka, terapeut a genetička vybrali na základě testů i DNA mezi více než patnácti sty přihlášenými jednotlivci...