Matteo Trentin se raduje. Právě vyhrál 18. etapu Gira. | foto: press.giroditalia

Další výhra Etixxu, osmnáctou etapu ovládl Trentin. Růžový muž se nemění

  • 7
Měl to být souboj Morena Mosera s Gianlucou Brambillou, jenže na posledním kilometru se k vedoucí dvojici zezadu přiřítil Matteo Trentin. Na krátkou chvilku se za oba Italy zařadil a vzápětí jim na cílové rovince pláchl a vyhrál 18. etapu letošního Gira d ́Italia. V celkovém pořadí se žádné velké změny neudály, Steven Kruijswijk dál vede o tři minuty před Estebanem Chávesem.

Byly to zase jednou dva závody v jednom.

Nejprve na cílový okruh kolem Pinerola dorazil početný pětadvacetičlenný únik. Na stoupání Pramartino se z něj oddělila dvojice Gianluca Brambilla (Etixx), Moreno Moser (Cannondale), za nimi s odstupem půlminuty šlapali Nikias Arndt (Giant) a Ivan Rovnyj (Tinkoff), k nimž se ve sjezdu dotáhli ještě Sacha Modolo (Lampre) a Matteo Trentin (Etixx).

Odstup vedoucí dvojice se lehce snižoval, ale při nájezdu na poslední stěnu etapy 2,5 kilometrů před cílem činil stále patnáct sekund. Tam se pokusil Moser urvat Brambillu, potom si pozice vyměnili, ale do cíle dojížděli pospolu.

26.května 2016 v 17:14, příspěvek archivován: 26.května 2016 v 17:16

.@MATTEOTRENTIN & @glbrambilla: roommates at the Giro, two times together in the escape, a stage win each. @TDWsport pic.twitter.com/bBnw3WccHV

Zdálo se, že si to o vítězství rozdá právě tahle dvojka.

Jenže v tu chvíli se za nimi přiřítil Matteo Trentin. Využil jejich vláčku i své rychlosti a v cílovém spurtu mu nikdo nestačil. Šestadvacetiletý Ital si tak připsal své premiérové vítězství na Giru. Druhý dojel Moser, třetí Brambilla.

„Cítil jsem se dobře, ale dneska jsem nebyl tak silný, abych odpáral Mosera. Když jsem pak za námi viděl Mattea, přestal jsem střídat a on to naštěstí zvládl. Jsem za něj šťastný,“ říkal týmový kolega vítěze Brambilla.

Trentin se později svěřoval: „Přijel jsem na Giro s cílem vyhrát etapu, protože jsem měl po klasikách opravdu dobrou formu, a teď tu etapu opravdu mám.“

Až více než 10 minut za nimi opět jednou probíhal boj o celkové pořadí.

Na předposledním stoupání Pramartino zůstávalo v poli favoritů okolo dvaceti cyklistů. Chyběl například jedenáctý Jakob Fuglsang. Ale útok Valverdeho přišel až na poslední stěně těsně před cílem.

Španěl si však žádný náskok nevypracoval a tak i průběžné pořadí zůstává tři etapy před koncem Gira stejné. Ve vedení je stále Steven Kruijswijk o tři minuty před Chávesem, dalších dvacet tři sekund ztrácí Valverde.

„Dnes to byla opravdu dlouhá etapa, ale můj tým při ní odvedl perfektní práci, kluci se o mě neustále starali, tři z nich kontrolovali tempo na špici pelotonu a před stoupáním mě potom přivezli do ideální pozice,“ říkal Kruijswijk. „S každým dalším dnem v růžovém trikotu nabírám i sebevědomí. Dlouhých alpských stoupání se nebojím. Naopak, na taková jsem trénoval.“

Tradiční obrázek letošního Gira. Steven Kruijswijk v růžovém trikotu. Udržel ho...

Tradiční obrázek letošního Gira. Steven Kruijswijk v růžovém trikotu. Udržel ho i po 18. etapě.

Jak se vše odehrálo

Nejdelší etapa Grand Tour až v půlce třetího týdne?

A proč ne, řekli si organizátoři Gira.

18. etapa Gira d´Italia z Muggia do Pinerola.

18. etapa Gira d ́Italia z Muggia do Pinerola.

Cyklistům tak ve čtvrtek přichystali solidních 244 kilometrů z Muggia do Pinerola. Jen o třináct kilometrů delší je třeba nejslavnější jednodenní klasika Paříž-Roubaix...

Právě v Pinerolu finišovala etapa Gira už pošesté. Poprvé sem italská Grand Tour zavítala v roce 1949, kdy si tu v 17. etapě vzal růžový trikot Fausto Coppi, který ho pak dovezl až do cíle. Už potřetí.

Naposledy tady před sedmi roky vyhrál Franco Pellizotti. V roce 2011 zde pro změnu vrcholila etapa Tour de France, kterou vyhrál Edvald Boasson Hagen.

Ta letošní byla z velké části placatá a až posledních třicet kilometrů zajímavých. A to tak, že hodně.

Nejprve čekalo čtyřkilometrové stoupání druhé kategorie Pramartino i se sedmnácti procenty a dva a půl kilometru před cílem pak nehodnocený dlážděný úsek na Via dei Principa d ́Ajaca.

Ten je v profilu etapy sotva zaznamenatelný, ale tahle dlážděná 540 metrů dlouhá stěna má na jednom místě i 20procentní maximum.

26.května 2016 v 12:44, příspěvek archivován: 26.května 2016 v 17:14

Lo strappo di via principe d'acaja a Pinerolo. La gente aspetta il @giroditalia pic.twitter.com/CoGBF985ZL

„Itinerářům moc nevěřte, stěna těsně před cílem je opravdu těžká. Můžou se tam dít věci,“ predikoval už dříve na tiskové konferenci Alejandro Valverde.

Dario Cioni, sportovní ředitel týmu Sky, zase vzýval únik. „Když v něm nebude nikdo, kdo bude ohrožovat cyklisty v celkovém pořadí, může klidně dojet až do cíle, protože v pátek a v sobotu jsou na programu těžké etapy. Musíme v tom útoku být.“

A Cioni měl pravdu, hned po startu se od pelotonu odpoutalo pětadvacet cyklistů. Mezi nimi třeba středeční vítěz Roger Kluge, dřívější držitel růžového trikotu Gianluca Brambilla, Moreno Moser nebo juniorský i třiadvacítkový mistr světa Matěj Mohorič.

Spurterské týmy usoudily, že v téhle etapě velké šance nemají, a tak peloton tahal tým Lotto-Jumbo. Ten ale neměl kam spěchat, vždyť v úniku byl nejlépe postaveným cyklistou právě Brambilla, který před etapou ztrácel 55 minut.

A tak se náskok postupně navyšoval, až byl při nájezdu na cílový okruh čtrnáctiminutový.

Na Pramartino vyjela nejrychleji dvojice Brambilla, Moser, za nimi šlapala dvojce Arndt, Rovný.

Italský vítěz osmé etapy se snažil svému sokovi poodjet i ve sjezdu, ale Moser se držel jako klíště. Ke druhé dvojici se připojil Modolo s Trentinem a odstup se lehce snižoval.

26.května 2016 v 13:15, příspěvek archivován: 26.května 2016 v 17:16

#Giro #Moments When cycling becomes poetry / Quando il ciclismo diventa poesia pic.twitter.com/rwCVQZfSkm

Na stěně dva kilometry před cílem nejprve zaútočil Moser, pak za to vzal Brambilla, ale Moser se držel zuby nehty. A zvládl to až nahoru.

Zbývaly poslední dva kilometry.

Do cílové rovinky vjížděl na prvním místě Moser před Brambillou, ale za nimi se odnikud přiřítil Matteo Trentin a ve spurtu nikomu nedal šanci. Pro tým Etixx tak vybojoval už čtvrté vítězství na letošním Giru. Dvě etapy vyhrál Marcel Kittel, jednu přidal Gianluca Brambilla.

Vzadu mezitím po Pramartinu zůstala v hlavním poli zhruba dvacítka cyklistů. S Kruijswijkem se držel Enrico Battaglin. Na poslední stěně to potom zkusil Valverde, ale odstupy největších favoritů v průběžném pořadí před dvěma posledními horskými etapami zůstávají na Giru neměnné.

Výsledky

18. etapa (Muggio - Pinerolo, 244 km):

1. Trentin (It./Etixx-Quick-Step) 5:25:34, 2. Moser (It./Cannondale), 3. Brambilla (It/Etixx-Quick-Step) všichni stejný čas, 4. Modolo (It./Lampre) -20, 5. Arndt (Něm./Giant) -30, 6. Rovnyj (Rus./Tinkoff) -34, 7. Busato (It./Wilier Triestina) -1:10, 8. Knees (Něm./Sky) -1:16, 9. Domont (Fr./AG2R) -1:24, 10. Malacarne (It./Astana) -4:28.

Průběžné pořadí: 1. Kruijswijk (Niz./LottoNL) 73:50:37, 2. Chaves (Kol./Orica) -3:00, 3. Valverde (Šp./Movistar) -3:23, 4. Nibali (It./Astana) -4:43, 5. Zakarin (Rus./Kaťuša) -4:50, 6. Majka (Pol./Tinkoff) -5:34, 7. Jungels (Luc./Etixx-Quick-Step) -7:57, 8. Amador (Kost./Movistar) -8:53, 9. Pozzovivo (It./AG2R) -10:05, 10. Sivcov (Běl./Dimension Data) -11:15.

Sport v roce 2020

30. 11. 2019 - 22. 3. 2020 (přehled závodů)
13. - 23. 2. 2020 (Anterselva)
8. - 24. 5. 2020 (Švýcarsko)
12. 6. - 12. 7. 2020 (13 měst)
24. 7. - 9. 8. 2020 (Tokio)