Dumoulin i přes střevní potíže udržel růžový dres. Hirt dojel jedenáctý

Vincenzo Nibali (vpravo) a Mikel Landa v závěru královské etapy Gira. | foto: AP

23 2017
Říkalo se o ní, že je královská. A královská šestnáctá etapa stého ročníku Gira d ́Italia skutečně byla. Nabídla vše. Český souboj o vítězství v etapě díky Janu Hirtovi i drama v boji o růžový dres kvůli střevním potížím Toma Dumoulina, který i přesto maglia rosu uhájil. Úžasný den pak korunoval Vincenzo Nibali prvním italským vítězstvím.

„Počítám s tím, že to bude den plný utrpení,“ říkal Tom Dumoulin v pondělí o volném dni. Kdyby tak jen tušil...

Dvaatřicet kilometrů před cílem totiž přišel moment, který se vepíše do stoleté historie italské Grand Tour. Moment, na který se bude ještě dlouho vzpomínat a který se bude dlouho rozebírat.

Ze skupiny favoritů totiž u krajnice zastavil růžový muž a jal se svlíkat si dres. Důvod? Zřejmý, postihly ho střevní potíže.

23.května 2017 v 16:06, příspěvek archivován: 23.května 2017 v 17:36

VIDEO: When you've gotta go... you've gotta go... Natural break woe for Tom Dumoulin in stage 16 of the #Giro100 https://t.co/IPP7AJQP15

Pro zobrazen? videa mus?te m?t zapnutou podporu JavaScriptu

When you've gotta go... you've gotta go... Natural break woe for Tom Dumoulin in stage 16 of the #Giro100 https://t.co/IPP7AJQP15

Mezi favority na chvíli zavládlo příměří. Nizozemský cyklista se vrátil na kolo, ale ztrácel víc než minutu. Možná si v tu chvíli vzpomněl, jak v nedělní etapě po pádu Naira Quintany zpomalil peloton a počkal, až se do něj Kolumbijec vrátí.

Tentokrát se nic podobného nestalo. Skupina favoritů čekala sotva pět minut, než začaly týmy Bahrain Merida s Movistarem znovu tvrdit tempo, což hned na Twitteru zkritizoval Leopoled König. „Fair play s respektem už v cyklistice definitivně nemají místo,“ napsal.

23.května 2017 v 16:27, příspěvek archivován: 23.května 2017 v 17:56

Fair play and respect definitely gone in cycling #giro2017

Podobně jako předloni na španělské Vueltě, i tentokrát tak Motýlek z Maastrichtu zůstal osamocen bez jakékoliv týmové podpory. Ale tentokrát to nevzdal.

Na dálku začala jeho brilantní přetahovaná s Quintanovou skupinou, ve které při výjezdu na Umbrailpass zůstali jen Vincenzo Nibali, Domenico Pozzovivo a Ilnur Zakarin.

Z minuty byla minuta a půl, na vrcholu stoupání dvě. Do cíle pak stylem kamikadze sjížděl Žralok Nibali, který dostihl posledního přeživšího z úniku – Mikela Landu. Spolu pak vjížděli do závěrečného kilometru.

ON-LINE REPORTÁŽ

Královskou šestnáctou etapu Gira jsme sledovali v on-line reportáži.

Posledními prudkými zatáčkami provedl dvojici cyklista týmu Sky, ale v té poslední nechal Nibalimu až příliš prostoru. Toho Nibali využil. Ve spurtu dvou hodně unavených mužů byl tím šťastnějším.

Zachránil tak Itálii, která se raduje z prvního vítězství svého cyklisty na stém Giru. „Byla to etapa, která měla všechno. Spoustu stoupání, klesání, nakonec i spurt s Mikelem Landou. Nemyslel jsem na to, že bych mohl být prvním italským vítězem. Jsem rád, že jsme ukázali, jak silný tým máme,“ hodnotil po etapě Nibali.

O dvanáct vteřin za nimi dorazil do cíle Quintana, za ním se trousili další. Ale čekalo se na jediného muže – muže v růžovém.

A Dumoulin předvedl, že má srdce závodníka. Do cíle dorazil se ztrátou 2:18 minuty a o 31 vteřin udržel růžový dres před kolumbijským vrchařem. Třetí Nibali ztrátí 1:12 minuty.

23.května 2017 v 17:09, příspěvek archivován: 23.května 2017 v 17:44

.@tom_dumoulin takes the Maglia Rosa after stage 16 #Giro100 https://t.co/9eCtQtR6iX

„Měl jsem střevní problémy, musel jsem zastavit, protože už jsem to nemohl vydržet. Začal jsem to cítit už při sjezdu ze Stelvia, a pak jsem už opravdu nemohl pokračovat. Musel jsem bojovat, bojovat a bojovat, abych dojel do cíle, což se nakonec povedlo. Ale dneska jsem velmi zklamaný,“ přiznal stále růžový muž závodu.

Famózní výkon předvedli i dva čeští cyklisté v barvách polské stáje CCC.

Už při výjezdu na Mortirolo se do 25členného úniku zapojil Jan Hirt. Z pětadvacítky se následně stala osmička, šestka a nakonec trojka nejsilnějších – Landa, Hirt a Steven Kruijswijk.

Spolu pak šlapali na Umbrailpass – poslední vrchol dne nahánění Quintanovou skupinou. Nejprve odpadl nizozemský cyklista a na nástup Landy nakonec nestačil ani český cyklista, který do cílového Bormia nakonec dojel ve skupině spolu s Thibautem Pinotem na jedenáctém místě.

Celkově si Hirt polepšil už na šestnáctou příčku.

Dlouho byl vidět i jednadvacetiletý Michal Schlegel, který se až do posledního stoupání držel ve skupině favoritů. Do cíle dojel nakonec jako osmadvacátý a poskočil na sedmou příčku v klasifikaci do 25 let.

Jak se vše odehrálo

„Šílená, ale krásná.“ Tak popsal šestnáctou etapu letošního Gira d ́Italia španělský cyklista Omar Fraile. A přesně taková byla.

Silnice s číslem 39 se obvykle používá jako hlavní přístupová cesta k italským Alpám z Bergama a Lombardské nížiny. Vede do Apriky, Tirana a Bormia a taky vede vzhůru, vzhůru až k Passo dello Stelvio. Tentokrát byla „devětatřicítka“ bránou do pekla, hostila královskou etapu Gira d ́Italia s přízviskem – pokus o zlomení Toma Dumoulina.

A její start byl trochu zavádějící. Z Rovetty totiž vedl z kopce. Ale jen do chvíle, než etapa ukázala svou pravou tvář. Tvář obávaného Mortirola. „Je to královské stoupání v Evropě,“ řekl o něm vítěz Vuelty z roku 1987 Lucho Herrera.

Královná 16. etapa Gira d´Italia vede přes zlověstné Mortirolo a dvakrát přes...

Sedmnáct těch méně náročných mortirolských kilometrů (jelo se z druhé strany) v téměř sedmi procentech bylo ideálním předkrmem před hlavním chodem – dvojitým Stelviem.

Na místo, kde žijí cyklističtí bohové, se cyklisté nejprve škrábali z italské strany do 2 758 metrů nad mořem, kde ležela letošní Cima Coppi – nejvyšší bod ročníku. Poté na osmnáct kilometrů zmizeli do Švýcarska, odkud přes Umbrailpass začali stoupat znovu, tentokrát do 2 502 metrů. A v závěru ještě čekal nepříjemný sjezd do lyžařského střediska v Bormiu.

Na startu v Rovettě cyklisté minutou ticha uctili památku tragicky zesnulého šampiona MotoGP Nickyho Haydena, triatlonistky Julie Viellehnerová i obětí sebevražedného útoku v Mancheseteru.

Těsně po půl jedenácté se pak 174 jezdců vydalo do nejtěžší zkoušky letošního ročníku, vstříc téměř šesti tisícům nastoupaných metrů.

Za první hodinu ujeli závodníci 50 kilometrů, až poté se vytvořila pětadvacetičlenná skupina i se třemi muži Movistaru, včetně Andreje Amadora (devátý celkově). Byl v ní i Laurens ten Dam ze Sunwebu nebo Steven Kruijswijk (desátý celkově). A nechyběli ani čtyři muži Sky – Mikel Landa, Vysil Kiryjenka, Sebastian Henao a Philip Deignan.

23.května 2017 v 12:58, příspěvek archivován: 23.května 2017 v 17:45

.@LLEONSANCHEZ is first over the top of Mortirolo, the climb dedicated to Michele Scarponi. #Giro100 https://t.co/fo8FAVWKq7

To už cyklisté stoupali na Mortirolo, kde si do úniku doskočil i Jan Hirt, vzadu se mezitím o tempo hlavního balíku staral tým Sunweb s Chadem Hagou na čele.

Na úvodní prémii dne věnované památce Michele Scarponiho vyjel jako první jeho týmový kolega Luis Leon Sánchez, kterému maximální počet bodů do vrchařské prémie přenechal i Omar Fraile, druhý muž klasifikace o krále hor.

Únik měl v tu chvíli dvouminutový náskok, který konstantním tempem udržoval Kiryjenka, než si v polovině prvního výjezdu na Stelvio vystoupil. To se úniknuvší skupina začala dělit, vepředu zůstala osmička nejlepších, včetně Amadora, Landy, Kruijswijka a také Hirta.

Těsně pod vrcholem si do ní doskočil ještě Winner Anacona a Movistar tak byl vepředu znovu ve třech s náskokem dvou minut. Pro Cimu Coppi – vrchařskou prémii nejvyššího bodu Gira – si následně dojel Landa.

V prořídlé skupině favoritů tažené Erosem Capecchim už růžový muž neměl žádného svého domestika, naopak se v ní stále skvěle držel mladičký Michal Schlegel.

Ve sjezdu ze Stelvia se na chvíli vedoucí skupina rozpojila. Amadora s Landou ale pětice Hirt, Kruijswijk, Anton, Deignan a Anacona znovu dojela a náskok na skupinu favoritů poprvé vzrostl nad tři minuty.

23.května 2017 v 16:05, příspěvek archivován: 23.května 2017 v 17:46

#Giro100 Hirt and Landa joined @s_kruijswijk https://t.co/msuQuj8K3D

Ale jen na chvíli, protože v údolí pod Stelviem vedoucí sedmička přestala jet a pod výjezdem na Umbrailpass se náskok znovu zcvrkl.

Zatímco Dumoulin těsně před nájezdem do posledního stoupání dne řešil nepříjemné střevní potíže, vepředu mezitím Landa ujížděl všem svým kumpánům z úniku, včetně hrdě se bijícího Jana Hirta.

Osamoceně pak Bask vyjel až na vrchol Umbrailpassu, přesto se z vítězství neradoval.

Itálii v šestnácté etapě spasil Žralok z Messiny.

Cyklistický etapový závod Giro d'Italia

Rovetta - Bormio, 222 km

16. etapa: 1. Nibali (It./Bahrajn Merida) 6:24:22, 2. Landa (Šp./Sky) stejný čas, 3. Quintana (Kol./Movistar) -12, 4. Pozzovivo (It./AG2R) -24, 5. Zakarin (Rus./Kaťuša) -34, 6. Formolo (It./Cannondale) -1:26, 7. Mollema (Niz./Trek Segafredo), 8. Jungels (Luc./Quick-Step), 9. A. Yates (Brit./Orica), 10. Pinot (Fr./FDJ), 11. Hirt (ČR/CCC) všichni -1:35 ...28. Schlegel (oba ČR/CCC) -13:10, 98. Bárta (ČR/Bora) -47:08.

Průběžné pořadí: 1. Dumoulin (Niz./Sunweb) 70:14:48, 2. Quintana -31, 3. Nibali -1:12, 4. Pinot -2:38, 5. Zakarin -2:40, 6. Pozzovivo -3:05, 7. Mollema -3:49, 8. Jungels -4:35, 9. Kruijswijk (Niz./LottoNL) -6:20, 10. A. Yates -7:00, ...16. Hirt -19:02, 36. Schlegel -1:07:33, 142. Bárta -3:06:26.

Sport v roce 2019

27. 9. - 6. 10. (Dauhá, Katar)
20. 9. - 2. 11. (Japonsko)
26. 12. - 5. 1. (Ostrava a Třinec)

Nejčtenější

MS basketbalistů 2019: zlaté Španělsko, Češi senzačně šestí

Tomáš Satoranský slaví výhru s českými fanoušky.

Mistrovství světa basketbalistů se poprvé v historii konalo v Číně, hostilo ho osm měst. Turnaj odstartoval 31. srpna a...

Inter - Slavia 1:1, hosté mířili k senzaci, o výhru přišli v nastavení

Slávista Peter Olayinka (uprostřed) oslavuje svou trefu do sítě Interu Milán. V...

Při návratu do Champions League, kde dvanáct let chyběli, sahali po senzaci, slávističtí fotbalisté ale nakonec v...

Rozhodl až poslední zápas. Tenisty v Bosně zachránil junior Forejtek

Jonáš Forejtek v rozhodujícím utkání Davis Cupu proti Bosně a Hercegovině.

Odvrátili selhání. Čeští tenisté během nedělního programu ztratili v Bosně a Hercegovině vedení 2:0, když prohráli...

Statečný boj na závěr. Basketbalisté podlehli Srbsku, na MS končí šestí

Český basketbalista Ondřej Balvín se snaží prosadit přes Srba Nikolu Milutinova.

Byli poločas od další velké senzace, ale soupeře z absolutní světové špičky nakonec nepřetlačili. Čeští basketbalisté...

Sparta selhala v Liberci, Pardubice a Kladno potvrzují roli outsiderů

Liberecký Libor Hudáček (vlevo) posílá puk na branku Sparty, kterou hájí Matěj...

Ohromný kolaps předvedla ve 2. kole hokejové extraligy Sparta. Ta vedla na ledě silného Liberce 4:1, pak 6:2 a nakonec...

Další z rubriky

Roglič má titul z Vuelty na dosah. Pogačar slaví vítězný hattrick

Slovinec Tadej Pogačar slaví víětzství v deváté etapě Vuelty.

I v poslední horské zkoušce tohoto 74. ročníku španělské Grand Tour s velkým přehledem ustál všechny ataky rivalů. Ani...

Mimozemšťan, i Contador ztrácí slova. To je Van der Poel

Mathieu van der Poel slaví triumf v úvodní etapě Arctic Race.

Za týden v neděli vyjede v severoanglickém Leedsu do hromadného klání cyklistů na světovém šampionátu, všechny oči na...

Stupidní Movistar, zuřil López. Jak pád a útok rozpoutaly bouři nevole

Miguel Ángel López na Vueltě.

Masivní středověké hradby v Ávile vytvářely kulisy startu páteční 19. etapy Vuelty. V 11. století byly vybudovány, aby...

Konec Vuelty: Jakobsen ovládl závěr v Madridu, Roglič celkovým vítězem

RADOST. Slovinec Primož Roglič z týmu Jumbo-Visma oslavuje vítězství na Vueltě.

Celkem 3290 kilometrů rozdělených do 21 etap, 59 kategorizovaných stoupání, 8 horských dojezdů. Nespočet velkých bitev....

Advantage Consulting, s.r.o.
MANIPULANT VE VÝROBĚ V POHOŘELICÍCH

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 23 000 - 26 000 Kč

Najdete na iDNES.cz