Nepochopitelné. Naprostý outsider na Giru vyškolil tlupu sprinterů

Ital Damiano Cima z Nippo Vini Fantini se řítí do cíle 18. etapy Gira, za ním jede Němec Pascal Ackermann z týmu Bora hansgrohe. | foto: AP

31 2019
Outsiderům fanoušci přejí. Outsiderům drží palce. Damiano Cima byl ve sprinterské 18. etapě Gira naprostým outsiderem. Únik, ve kterém šlapal, byl předem odsouzen k záhubě. Jenže stalo se cosi nemyslitelného. On odolal. Před všemi sprinterskými chrty. Giro 2019 napsalo jeden ze svých nejpodivuhodnějších příběhů.

Místo děje: 222 kilometrů z Dolomit do Pádské nížiny. Etapa povětšinou z kopce dolů. Den doslova zrozený pro sprintery. Tolik dní trpěli Pascal Ackermann, Arnaud Démare a další přeživší z rychlých mužů pelotonu ve vysokých horách, aby si to nyní mohli ještě jednou rozdat v hromadném spurtu. O čtvrteční etapu a zároveň i o fialový dres krále bodovací soutěže.

Ani Ackermann, ani Démare. Těsný dojezd 18. etapy Gira vyhrál Cima

Předpokládaný scénář? S jasnou vidinou toho, že sprinterské týmy si tuto etapu důkladně pohlídají a ta tudíž skončí hromadným spurtem, se nikomu ani nebude chtít do úniku. Potom kdosi přece jen ujede, ale včas bude přitažen zpět.

Přesně to se i stane. Až na to přitažení.

Tři muži ujíždějí před pelotonem. Jeden z nich bude hrdinou dne.

Prosím, tady je.

Damiano Cima. pětadvacetiletý chlapík z Boloni z druhodivizního týmu Nippo Vini Fantini. Nikdy předtím nezávodil na Grand Tour. Nikdy nic velkého nevyhrál. Jeho životním úspěchem bylo doposud prvenství na menším čínském závodě Kolem Sing-tchaj.

Na světovém žebříčku UCI mu před etapou patřilo 503. místo.

Je to notorický únikář. Zas a znovu se vrhá do úniků, často beznadějných, zas a znovu je jeho snaha likvidována. Na tomto Giru strávil před pelotonem celkem 930 kilometrů, nejvíce ze všech cyklistů. „Tolikrát jsem to zkoušel a tolikrát mě dojeli,“ říká.

Jeho nejlepším umístěním v letošním ročníku bylo 96. místo v etapě přes Mortirolo. Ve všech dalších se nevešel ani do první stovky pořadí.

Jenže to všechno přestane ve čtvrtek platit.

Náskok tria uprchlíků, které společně s ním tvoří Nico Denz z týmu AG2R a Mirco Maestri z druhodivizní stáje Bardiani, není nikdy v průběhu etapy o mnoho větší než pět minut. Vše vypadá z pohledu pelotonu kontrolované, vypočítané. Jenže když má tento náskok na posledních 40 kilometrech začít rapidně klesat, neděje se tak. Navzdory obrovskému úsilí pelotonu.

30.května 2019 v 13:25, příspěvek archivován: 31.května 2019 v 08:34

Stage 18 | Tappa 18 Km 57 - San Vito di Cadore ‍‍♂️@mircomaestri9 @Damiano_Cima @NicoDenz ⏱ 3'38" > Peloton | Gruppo 165 km https://t.co/vjh0r01nP4 #Giro https://t.co/7IhFVMqYo9

Na 30 kilometrech do cíle jsou staženi na 2:50 minuty. Poté však uprchlíci ještě navýší své úsilí a opět mají k dobru čtyři a půl minuty. Způsobí tím paniku v pelotonu. Sprinterské týmy se po sobě ohlížejí: Co se to děje? Na špici balíku se střídají Ackermannova Bora, Israel Academy a Dimension Data, později přibude i Quick-Step, zatímco Démarovo FdJ vyčkává v pozadí.

Znovu se peloton rozletí.

„Myslím, že to bylo nejrychlejších 20 kilometrů, jaké jsem kdy jel,“ usoudí Pascal Ackermann.

Už jen poslední tři kilometry zbývají a trio má stále k dobru 33 sekund. Cimovi kolegové z týmu Nippo Vini Fantini se na čele pelotonu snaží narušovat soudržnost sprinterských naháněčů, Bora se dohaduje s Kaťušou, parta FdJ zmatkuje.

A Cima dál věří.

„Snažil jsem se dívat jen před sebe. Zakázal jsem si myslet na to, že bychom se nemuseli dostat do cíle před pelotonem,“ řekne.

Na 1 800 metrech před metou přichází poslední levotočivá zatáčka. „Jeďte, jeďte, nepřibližují se dost rychle, můžete to dokázat,“ křičí na Cimu do vysílačky sportovní ředitel Mario Manzoni.

Projíždějí bránou posledního kilometru. Trojice si stále hřeje náskok 18 sekund. Mezi poli se ženou do cíle, umístěného na kraji městečka Santa Maria di Sala na benátské periferii.

„Věděli jsme, že se peloton mocně blíží,“ bude o těchto vypjatých chvílích vyprávět Cima. „Přesto jsem se snažil zůstat klidný. Čekal jsem na posledních 300 metrů a pak jsem se do toho opřel.“

Už jen 250 metrů a 10 sekund náskoku před pelotonem.

Letka sprinterů je nyní chobotnicí natahující svá chapadla po uprchlících, pohltí Maestriho, pohltí Denze, už se Pascal Ackermann v čele této letky natahuje po Cimovi, jenže... je pozdě!

30.května 2019 v 20:35, příspěvek archivován: 31.května 2019 v 08:33

VIDEO: Breakaway vs Sprint: The perfect finale! #Giro 102 Stage 18 | Fuga vs Volata: Il finale perfetto! #Giro 102 Tappa 18 https://t.co/BktmwypnL8

Pro zobrazen? videa mus?te m?t zapnutou podporu JavaScriptu

Breakaway vs Sprint: The perfect finale! #Giro 102 Stage 18 | Fuga vs Volata: Il finale perfetto! #Giro 102 Tappa 18 https://t.co/BktmwypnL8

Damiano Cima protíná sílovou čáru o necelou sekundu před Němcem, který vztekle mlátí do řidítek, pln frustrace. Poslední z uprchlíků to dokázal!

Diváci šílí. Cima s parťáky z týmu Nippo Vini Fantini na sebe skáčí jako smyslů zbavení. Vždyť jejich stáj dostává divoké karty na Giro od roku 2015, ale na etapu tu ještě nikdy nedosáhli.

„Naplnil jsem dnes svůj životní sen,“ vykládá Damiano Cima. „Každý italský kluk, který začne závodit na kole, sní o tom, že jednou vyhraje etapu na Giru.“

Bláznivý den. Naprosto bláznivý.

„To vítězství patří všem, kdo mi věřil, je pro každého z týmu, pro moji přítelkyni Veroniku i pro lidi, kteří už nejsou mezi námi, ale tolik pro mě znamenali, pro mého dědečka a mého přítele Pierina Farimbella,“ dojatě říká vítěz etapy.

30.května 2019 v 19:43, příspěvek archivován: 31.května 2019 v 08:31

Tohle je, prosím, Damiano Cima. Dodnes nikdy nic velkého nevyhrál, jen menší etapák v Číně. Dnes jel ve sprinterské etapě na Giru ve 3členném úniku, předem odsouzeném k záhubě. Jenže... on nakonec před letícím balíkem o necelou sekundu vyhrál. A připadal si jak v Jiříkově vidění https://t.co/TA3zMwqy4z

Kdo by takové drama očekával?

„Já to nechápu, tři závodníci, z toho dva druhodivizní, dneska takhle vyškolili tři sprinterské týmy, které je naháněly a točily se na špici,“ říká český jezdec Josef Černý, v cíli patnáctý.

Černý po 15. místě na Giru: V tom úniku snad jely nějaké motorky

Josef Černý u autobusu svého týmu CCC po patnáctém místě v 18. etapě Gira.

Druhý Pascal Ackermann je nejprve až nepříčetný. Myslel si, že pouze vítězství mu umožní, aby získal od Arnauda Démara zpět fialový dres. Nemá dobře propočítané body.

„Byl jsem za cílem tak zklamaný,“ přizná Ackermann později. „Celý tým dnes pracoval pro mě, odvedl fantastickou práci. Doufal jsem, že kluci nebudou příliš vytočení, že se to nepovedlo.“

Potom mu to řeknou: Máš maglia cicalmino, fialový dres. Druhé místo stačilo, protože Démare dojel až osmý, poté co musel řešit ve spurtu dvě menší kolize.

Rázem se Ackermannova tvář rozjasní. „Nestáhli jsme celý únik, ale získali jsme maglia ciclamino, a to byl náš hlavní cíl. Jsem přešťastný,“ diametrálně mění náladu.

Vede bodovací soutěž o 13 bodů. Ne, ještě nemá úplnou jistotu, že ve fialové zůstane i ve veronském cíli Gira, ale je blízko.

30.května 2019 v 22:50, příspěvek archivován: 31.května 2019 v 08:32

#Giro 102 Stage 18 cover art: @Ackes171! https://t.co/pEFcoaHB1y

„Démare je silný, může si v v pátek dojet pro body za prémiový spurt. A já musím obě horské etapy dojet v limitu,“ připomíná. V páteční horské etapě bude prémiový spurt na 86. kilometru po stoupání 3. kategorie. Tam by se Francouz ještě mohl dostat. To bude jeho poslední šance.

Ovšem to teprve bude.

Fotogalerie

18. etapa Gira

Ve čtvrtek to byla nádherná cyklistická pohádka o tom, jak jeden malý italský David, pardon, vlastně Damiano, vyzrál na tlupu svalnatých Goliášů z celého světa, kteří ho naháněli.

Bylo to intermezzo mezi bitvami horských titánů.

V pátek se k nim v Benátských Alpách opět vrátíme. Bitva o titul vrcholí. Richard Carapaz z Movistaru drží maglia rosa a odmítá jej odevzdat. „Jsem vyslancem Ekvádoru na růžové misi,“ říká.

Paolo Slongo, trenér průběžně druhého Vincenza Nibaliho, počítá: „Vincenzo se ke Carapazovi musí před závěrečnou časovkou dostat aspoň na 50 sekund, jestli v ní chce mít šanci na titul.“

31.května 2019 v 06:12, příspěvek archivován: 31.května 2019 v 09:44

The @giroditalia stage 19 preview by @inrng https://t.co/DDx2APx4cd #cycling #giro https://t.co/f0WpWi2Q5o

Také Primož Roglič, hnaný tisícovkami slovinských fanoušků dorazivších zpoza hranic, odmítá složit zbraně.

Tři týdny tak bojovného Gira pomalu končí.

Ale tolik otázek ještě čeká na zodpovězení.

Autor:

Vuelta a España 2019

Etapový závod Vuelta a Espaňa se jezdí každoročně během tří týdnů na přelomu srpna a září ve Španělsku a v sousedních zemích. Na trase 74. ročníku v roce 2019 čeká na cyklisty 21 etap o celkové délce 3 257 kilometrů. Startuje se 24. srpna týmovou časovkou v Torrevieja, vrcholí 15. záři v Madridu. Závodníky čeká osm horských dojezdů a 59 kategorizovaných stoupání.

24. 8. - 15. 9. - (Torrevieja - Madrid)

Nejčtenější

Protest Tribuny sever: Děkovačka nebude! Hráči si ji udělali po svém

Slávističtí fotbalisté i trenéři během děkovačky s fanoušky po vítězném duelu s...

VIDEO Jako obvykle vyrazili slávističtí fotbalisté zatleskat svým příznivcům za podporu, jenže proslulou...

Liberec - Sparta 3:1, vítězný gól padl z nesprávně nařízené penalty

Liberečtí fotbalisté se radují ze vstřeleného gólu v utkání proti Spartě.

VIDEO Sparťanští fotbalisté ze sedmi zápasů počtvrté ztratili body. V 7. kole Fortuna ligy podlehli v...

Slávistický luxus: deset změn a čtyři góly. Loni bych si netroufl, řekl kouč

Josef Hušbauer (vpravo) a Michal Frydrych slaví vítězství Slavie.

VIDEO Vyměnila takřka celou jedenáctku, a stejně soupeři ve vršovickém derby nastřílela čtyři góly....

Plavkyně Pechová překonala La Manche jako první handicapovaná žena

Handicapovaná plavkyně Markéta Pechová přeplavala kanál La Manche. (25. srpna...

Markéta Pechová z Liberce si splnila svůj sen, ve svých čtyřiceti letech přeplavala kanál La...

Nafukovací bazén praskl a změnil Vueltu. Voda pak srazila tým Jumbo

Cyklisté stáje Jumbo-Visma v týmové časovce na Vueltě.

Sobota byla ve městě Torrevieja zasluněná a suchá, obloha modrá. Tak kde se, proboha, vzala na...

Další z rubriky

Roglič, Kruijswijk, nebo Kolumbijci? Startuje nevypočitatelná Vuelta

Primož Roglič před startem 21. etapy na Giru.

Na Giru oblékal Primož Roglič pět dní růžový dres, načež byl ve veronském cíli třetí. Na Tour pak...

Po dvou titulech ve fourcrossu chce mistryně světa spokojený život

ZLATÁ JÍZDA. Romana Labounková obhájila ve Val di Sole titul mistryně světa ve...

I když se Romana Labounková v posledních letech proměnila z jesenické bikerky na fyzioterapeutku v...

Raboň, König a kdo dál? Štybar myslí v týmové časovce na Vueltě vysoko

Cyklistý tým Sky a jeho český závodník Leopold König (na druhém místě) v týmové...

Ve 20.16, coby předposlední ze všech týmů, se na trať zahajovací týmové časovky Vueltu vydá formace...

60 % žen předstírá orgasmus. Proč tomu tak je?
60 % žen předstírá orgasmus. Proč tomu tak je?

Na 8. srpna připadá mezinárodní den ženského orgasmu! Jak svátek vznikl a proč ženy orgasmus někdy předstírají?

Najdete na iDNES.cz