Gianluca Brambilla slaví první vítězství v kategorii World Tour a k tomu růžový trikot na Giru. | foto: Etixx-quickstep.com

Kdo to vládne cyklistickému Giru? Účetní, který vlastně neumí vítězit

  • 2
Nikdy ve své kariéře nevedl žádný závod kategorie World Tour. Dokonce nikdy nevyhrál ani jednu etapu. Až v sobotu si Gianluca Brambilla v osmadvaceti letech splnil oba sny. Na milovaném Giru d ́Italia a milované šotolině si dojel pro famózní vítězství a k tomu jako bonus získal růžový trikot pro vedoucího muže závodu. Přitom se měl vlastně probírat účetními uzávěrkami.

Je to muž překvapení.

Italský cyklista pochází z účetní rodiny Brambillů. Sám je vystudovaný účetní a dráha čísel čekala i jej. On ale od mládí propadl kolu a mezi učením sledoval, jak italská legenda Marco Pantani vyhrává největší závody světa.

Tehdy se to v něm zlomilo.

„Chci být cyklistou,“ prohlásil jednou u rodinného stolu. Školu dodělal, ale diplom strčil do šuplíku a jal se stíhat své cyklistické legendy. Se svými 170 centimetry a 56 kily byl od začátku kariéry brán za výsostného vrchaře.

ZA SVÝM SNEM. Po šotolinou pokrytém Alpe di Poti si jede Ginaluca Brambilla pro...

ZA SVÝM SNEM. Po šotolinou pokrytém Alpe di Poti si jede Ginaluca Brambilla pro největší úspěch kariéry.

A svou pověst potvrzoval. V mládí vyhrál závody jako Palio del Recioto nebo Giro del Friuli. Ve dvaadvaceti se stěhoval k profesionálům do Colnaga, kde vyhrál hned svůj čtvrtý závod GP Nobili.

Od té doby se mu však vítězství vyhýbala.

Se Štybarem v zádech

Dojel třeba čtvrtý v etapě Gira, byl dokonce i třináctý celkově, ale projet cílem s rukama nad hlavou? Byť v jedné jediné etapě? To byla pro Brambillu zapovězená disciplína, nevítězil dokonce ani v týmových časovkách, ve kterých je tým Etixx tak silný.

Kittel odstoupil

Před nedělní časovkou odstoupil ze závodu vítěz dvou etap Marcel Kittel. „Jsem smutný, že na Giru končím, miluji místní atmosféru i italské fanoušky, ale po náročné první části sezony potřebuju zregenerovat,“ omlouval se německý rychlík na stránkách Etixxu.

Závod opouští i tři další cyklisté. Elia Viviani, Boy Van Poppel a Iuri Filosi nestihli v sobotní rychlé etapě časový limit a Giro tak pro ně skončilo.

Až letos tuhle bariéru prolomil.

„Jsem o dost silnější a sebevědomější než v minulosti. Třinácté místo na Vueltě mi ukázalo, že můžu být konkurenceschopný na třítýdenních závodech. Chci na to navázat a konečně zase vyhrát,“ přál si před startem letošní sezony.

Tu zahájil podobně jako řada cyklistů na Mallorce, kde vyhrál hned první závod!

Poradil si s Kwiatkowskim, Cancellarou nebo Valverdem a ze třetího místo ho ještě jistil Zdeněk Štybar.

Oba si svou roli o pár týdnů později vyměnili.

Na Strade Bianche vstupoval Štybar jako lídr a obhájce titulu. Vzrůstem malý Ital po celý závod plnil roli elitního domestika. Pro svého kapitána dělal, co mohl. V posledních kilometrech zaútočil snad desetkrát, jen proto, aby si ho musel Cancellara dojíždět a Štybar mohl šetřit síly. Český cyklista nakonec na Cancellaru nestačil, dojel druhý a hned za ním vyjel na náměstí Piazza del Campo italský diblík.

A aby propletenost Brambilly se Štybarem byla kompletní, tak českému cyklistovi se loni těsně před Tour de France narodil syn Lewis. On následně vyhrál šestou etapu. Brambillovi se letos před Girem narodila dcera Asia a Ital ovládl osmou etapu...

Byl vlastně černým koněm.

Brambillův velký den

Když dojel v březnu třetí na Strade Bianche za Štybarem a Cancellarou, ve svém kalendáři si okamžitě zakroužkoval datum 14. 5. – osmá etapa Gira. „Věděl jsem, že mi bude díky šotolinovému úseku sedět,“ tvrdil.

Fotogalerie

Hned od startu se tak snažil dostat do úniku, což se mu nakonec povedlo. „Věděl jsem, že bude hrozně těžké odjet, protože jsem byl v celkové klasifikace jen dvě minuty za lídrem. Ale nakonec se to stalo,“ popisoval.

Stalo, odjel ve třináctičlenné skupině i se svým týmovým kolegou Matteo Trentinem, který pak sehrál důležitou roli v tahání skupiny. Ta měla na hlavní pole neustále náskok okolo čtyř až pěti minut, pod šotolinovým stoupáním na Alpe di Poti 26 kilometrů před cílem pak už jen tři minuty. „Matteo pro mě dneska udělal úžasnou práci. Před stoupáním jsem mu řekl, že se cítím dobře, tak vlezl na čelo skupiny a táhl ji snad dvacet kilometrů jenom proto, abychom pod kopec dojeli se slušným náskokem. Pak už byla řada na mě,“ vykládal Brambilla v cíli.

Hned na úpatí Ale di Poti ale zaútočil Matteo Montaguti a Ital ve službách Etixxu nereagoval. Jel si svým tempem. „Říkal jsem si, že buď ten kopec zná fakt dokonale, nebo to přepálil,“ komentoval v cíli.

B bylo správně.

Brambilla konstantním tempem po pár set metrech Montagutiho doskočil a pak ujel všem. V cíli pak počítal sekundy. Druhý Montaguti přijel o více než minutu později, ale skupina favoritů ztratila ještě víc. Růžový sen se stal skutečností. „Ten dres jsem si vždycky přál a teď ho mám na sobě. Je to zvláštní pocit,“ usmíval se nový lídr závodu.

14.května 2016 v 23:28, příspěvek archivován: 15.května 2016 v 11:33

What amazing day!!WIN a Stage in #Giro and #Pink..thanks to all messages,all people and my @Etixx_QuickStep TEAM

V neděli má před sebou těžký úkol. Se svou muší váhou musí na čtyřicetikilometrové časovce v okolí Chianti odolat konkurentům, na které nemá žádný velký náskok – 23 sekund na Ilnura Zakarina a 33 na Stevena Kruijswijka. Jen dalších pár sekund pak ztrácí další favorité.

Ale odepisovat ho ještě před startem by byla hloupost. Třeba si Brambilla vzpomene na dva roky starou časovku, kdy na 42 kilometrech do Barola v podobném terénu dojel pátý!

„A ta letošní je jí hodně podobná – pořád je to nahoru dolů, spousta zatáček, možná bude i pršet. Pojedu poslední, takže budu mít informace o rozestupech. Dám do toho všechno, ale pokud se mi nepodaří udržet růžový trikot, nic se neděje. Stále jsou před námi dva týdny závodění,“ říká.

Odolá náporu favoritů?

Sport v roce 2020

30. 11. 2019 - 22. 3. 2020 (přehled závodů)
26. 12. 2019 - 5. 1. 2020 (Ostrava a Třinec)
8. - 24. 5. 2020 (Švýcarsko)
12. 6. - 12. 7. 2020 (13 měst)
24. 7. - 9. 8. 2020 (Tokio)