Pátek 27. listopadu 2020, svátek má Xenie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 27. listopadu 2020 Xenie

Chrisi, jsi tam? Aha, už ne. Jak Froome Thomasovi vzkázal: Nehleď na mě

  10:40
Saint-Lary-Soulan (Od našeho zpravodaje) - Před dvěma týdny by to bylo takřka nepředstavitelné. Ale vše je jinak. Geraint Thomas to může dokázat. Muž, jenž doposud žádný závod Grand Tour nedokončil lépe než patnáctý, tento věčný stín Chrise Frooma, míří za titulem z Tour. Středeční etapa jej k němu přiblížila, A toto je její příběh.

Geraint Thomas ve žlutém dresu pro lídra Tour de France. | foto: AP

Sedmi titulů zbavený Lance Armstrong před středečním, sedmnáctým dějstvím závodu na Twitter píše: „Pokud Thomas přežije bez větší ztráty tento den, uvidí už v dáli Paříž a vítězství na Tour.“

„Souhlasím,“ odpovídá mu George Hincapie, někdejší parťák z týmu US Postal. „Ale i Froome chce vyhrát, i Dumoulin chce vyhrát. Uvidíme dnes spoustu akce na posledním kopci.“

Nemýlí se.

Je před námi naprosto nevypočitatelná etapa, diskutovaná více než jakákoliv jiná v letošním ročníku Tour. Tři vrcholy napěchované jako loď v láhvi na pouhých 65 pyrenejských kilometrech. Horský supersprint.

Na jezdce při něm čeká 3126 výškových metrů. Průsmyky Peyresoude a Val Louron-Azet a na samém konci ta nejtěžší porce stoupání.

Col du Portet, nóvum v itineráři Tour.

Tour de France 2018

Přehled etap

Teprve letos k jeho vrcholu doasfaltovali úzkou silničku, která prodloužila původní stoupání na Pla d’Adet. Sklonem 8,7 procenta je Portet těžší než Tourmalet a se svými 16 kilometry delší než Mont Ventoux. Opravdový kolos, hodný takového mimořádného dne. 

„Jeden z nejbrutálnějších kopců, co jsem kdy jel,“ prohlásí o něm po etapě Ir Daniel Martin.

Od úterního rána obsypávaly Portet obytné vozy fanoušků, od středečního dopoledne tady desetitisíce lidí trpělivě sedí na silnici, kde se slunečníky a deštníky chrání před spalujícím žárem a vyhlížejí velkou show.

Ta na začátku této etapy v lázních Luchon, s roštem ve stylu formule 1, je pouze chvilkovým rozptýlením, v předchozích dnech až přehnaně medializovaným.

V bílých stanech u startu je zřízen paddock, kde se jezdci rozehřívají na trenažerech, případně se opodál rozjíždějí na kilometrovém úseku silnice, pro tento účel vyhrazeným.  

Nervozita? Kdeže, spíš se tímto zpestřením dobře baví. Luke Rowe, rovinář týmu Sky, na Twitteru vtipkuje: „Nějaké rady pro start z roštu po špatné kvalifikaci?“

25.července 2018 v 13:06, příspěvek archivován: 26.července 2018 v 10:17

Any tips for a grid start when you’ve had a bad qualification @eugenelaverty ? https://t.co/UNE3Hzkjvx

Julian Alaphilippe je tu v puntíkatém dresu celý rozesmátý, stejně tak Mikel Landa. Tom Dumoulin přijíždí na svoji pozici ve druhé řadě jako poslední z favoritů, prohodí pár slov s Chrisem Froomem a Geraintem Thomasem. 

Tři červená světla na velké videostěně se promění ve tři zelená.

A jedeme.

Pravda, start z roštu má Thomas natolik mizerný, že by se za něj každý pilot formule 1 propadl hanbou. Když se rozzáří zelená světla, ještě si zacvakává tretru.

Ovšem jde o cíl, ne o start.

Domluvili jsme se s Chrisem, že něco zkusí

První obrázky z trati jsou tradiční. Do popředí a hned i do úniku se cpou vrchaři, kteří už nemají šanci na popředí celkové klasifikace. Za nimi pět pomocníků týmu Sky po 500 metrech etapy obklopí své lídry, zatímco vzadu hned odpadá Araud Démare a po chvíli i Lawson Craddock. 

Na úvodních dvou stoupáních se pasují do hlavních rolí Tanel Kangert, Julian Alaphilippe a Rafal Majka.

Ale až na svazích Portetu se rozpoutá tuhá bitva těch nejlepších. Uniká Dan Martin, s ním i Nairo Quintana, který se záhy Ira zbaví a vydává se vpřed, mezi rozvášněným davem, aby „spolykal“ poslední zbylé uprchlíky.

26.července 2018 v 00:31, příspěvek archivován: 26.července 2018 v 10:27

Kudos to @NairoQuinCo who rode alone to the summit of Col du Portet today to take his first stage win in five years. What did you think of the fireworks and the F1 style start on today's 65k stage? #GiveKudos #TdF2018 https://t.co/6XduSywnd5

Z Velké trojky atakuje nejprve Froome, čtrnáct kilometrů před cílem odjíždí s Primožem Rogličem. „Domluvili jsme se s Chrisem, že něco zkusí,“ prozradí Thomas.

Stačí kilometr a skupina největších favoritů je opět u něj.

Dumoulin vzápětí vyndá z dresu tyčinku a nají se. Bude to ještě dlouhý kopec. Thomas i Froome dělají totéž. Tahle mezihra skončila, pánové.

Devět mužů šlape pohromadě, z toho čtyři ze Sky! Kde se jen berou ty síly v jejich mladíkovi Eganu Bernalovi, opět jednou tahajícímu špici?

Zato Froome se šest kilometrů před cílem propadá na konec skupinky. Hlavu sklání, jak je jeho dobrým zvykem neustále sklání k wattmetru, pitvá čísla. Kontakt ztrácí Romain Bardet, čtyřnásobný šampion Tour se však drží na gumě. Zatím.

„Viděl jsem, že Froome má potíže, jen jsem si nebyl úplně jistý, jestli to není bluf,“ poví po etapě Dumoulin.

Pět kilometrů před metou nicméně oznamuje Froome svému týmu do vysílačky: „Necítím se nejlíp.“ Což je zároveň i signál pro Thomase. V pozadí těchto slov je totiž skryt vzkaz: Neber na mě ohledy.

„Ta Chrisova slova mi dodala sebedůvěry,“ bude vykládat muž ve žlutém. „Pomyslel jsem si: Pokud tady už i Froomie trpí, tak musí trpět úplně každý. A já se přitom cítil dobře.“

Quintanův lék na depresi

Probíjejí se houstnoucím davem diváků, mezi vlajkami, které byste tu nečekali. Maroko? Jordánsko? Vlastně proč ne. Tour je celosvětová zábava.

Fotogalerie

Zbývá 2600 metrů, znovu atakuje Roglič, znovu je umravněn. Froome na chvíli ztrácí, pak zacelí díru.

Dumoulin se po něm ohlíží: Kde jsi, Chrisi? Aha, pořád tady.

Načež lídr Sunwebu 1800 metrů před metou zaútočí sám, opět se ohlédne – a vida, Froome už s nimi není. Obhájce titulu ztrácí metr za metrem, zůstává v péči Bernala a kamera zachycuje, jak vyčerpaně vyplazuje jazyk.

Thomas se nikam a po nikom neohlíží, je neochvějnou skálou i lepidlem u Dumoulina. Je to na mně, jen na mně, jasně si uvědomuje Velšan.

Před nimi si osamocený Nairo Quintana šlape pro etapové prvenství, ve tváři stále stejný, netečný výraz. Jak že to drobný Kolumbijec vždy říká? „Trpím hlavně uvnitř, navenek to není vidět.“

Chtěl se rvát ve Francii o titul, chtěl trápit Sky, ale letošní Tour mu zatím víc brala, než dávala. Ani strategie tří lídrů Movistaru nefungovala.

„Byli jsme v posledních dnech trochu v depresi,“ přizná Quintana. „Mé tělo se necítilo dobře, ztrácel jsem spoustu času. Ale dnešek byl pro ryzí vrchaře. Potřebovali jsme tohle vítězství. A teď ho mám.“

Dva vztyčené prsty namíří k obloze.

Za ním přijíždí nezničitelný bojovník Dan Martin.

A potom... Do třetice atakuje Roglič, Thomas se k němu dotáhne, Dumoulin rovněž. Až pak přichází i první Thomasův úder. Ve žlutém dresu uhání do cíle pro bonifikaci za třetí místo.  

25.července 2018 v 17:36, příspěvek archivován: 26.července 2018 v 10:25

This is fantastic riding from @GeraintThomas86. He's pushed clear alongside Roglic (TLJ) and Dumoulin (SUN) as they approach the finish #TDF2018 https://t.co/rQXGTrOW39

Z mlhy, převalující se mezi horskými pastvinami, kde jsou po většinu roku doma jen krávy, se na 2 215 metrů vysoké střeše této Tour vynoří z kandidátů titulu nejdříve. O pět sekund před Dumoulinem a Rogličem, o předlouhých 48 sekund před Froomem.

Že se vítězem dne stal náhle obživlý Quintana před Martinem? Ti už ztrácí příliš mnoho času.

„Já si hlídal Dumoulina a Rogliče. Cítil jsem se výborně, proto jsem ke konci vystartoval i pro nějaké sekundy navrch,“ pronese Thomas, když se za cílem svalí na karimatku, položenou na asfaltu.

Celkově už má časový polštář 1:59 minuty na Dumoulina, 2:31 na Frooma.

A 518 kilometrů do Paříže zbývá.

Chris Froome dojíždí do cíle 17. etapy se ztrátou více než minuty na vítěze.

Chris Froome dojíždí do cíle 17. etapy se ztrátou více než minuty na vítěze.

Froome četníkem sražený

Autobus Sky, jenž se cestou k cíli podobně jako Froome kdesi pozapomněl, se složitě probíjí mezi diváky na parkoviště. Zastaví na posledním volném místě, hned vedle pojízdné prodejny suvenýrů Tour. Prodavač tady do mikrofonu a amplionu vykřikuje: „Repliky žlutých dresů u nás.“

Pokud by si Chris Froome chtěl tento trikot přivézt také z letošní Tour, nejspíš by si tu měl jeden koupit.

Naopak Geraint Thomas může za tři dny obléci ten nejvíce ceněný, z pódia na Champs-Elysées.

Otevírají se dveře autobusu, vychází manažer týmu Dave Brailsford, okamžitě je obklopen reportéry.

„Teď už máte jasno, kdo je jediným lídrem týmu Sky, pane Brailsforde, že?“

Má jasno, ale neodpoví „Ano“. Řekne to diplomatičtěji: „Pokud G (Thomas) vyhraje tento závod, stane se legendou. Ale pokud mu Froomie pomůže a obětuje se pro něj, bude titánem. Bude jedním z největších cyklistů historie i bez toho, že by vyhrál letošní Tour. Neumíte si představit, co vše musel Chris obětovat, aby se stal takovým opravdovým šampionem.“

Znovu se rozhovoří o tom, jak skvěle funguje vztah mezi Thomasem a Froomem. „Rozhodně z toho nemám bolení hlavy,“ říká Brailsford. „Oba jsou zralí muži, rozumí závodu, respektují jeden druhého, důvěřují si a dělají společná rozhodnutí. Jejich otevřená komunikace je klíčem k našemu úspěchu.“

Ne, ještě není definitivně rozhodnuto.

Po čtvrteční rovinaté vložce čekají v pátek královská pyrenejská etapa se třemi vrcholy z proslulého Okruhu smrti Aspinem, Tourmaletem a Abisquem a v sobotu 31kilometrová kopcovitá časovka.

Dumoulin je mistrem světa v této disciplíně, ale aby v ní najel dvě minuty na též špičkového časovkáře Thomase, se zdá být sisyfovským úkolem. Musí tudíž hrát vabank a snažit se snížit ztrátu v pátek.

Stejně tak se stále může Froome pokusit o podobně zázračný kousek, jaký předvedl na Giru v etapě do Bardonecchie. Tehdy však žádného týmového konkurenta neměl. Zdá se nepravděpodobné, že by se takto pokusil vysvléci Thomase, i kdyby na to fyzicky měl.

„Chris dnes absolutně vyprázdnil vše, co měl v nádrži,“ povídá Brailsford. „Ale není odrovnaný. Pokud se někdo dokáže po špatném dni vrátit ve velkém stylu, je to Chris. Ještě bych ho neodepisoval.“

Froome sjíždí od cíle, přes dres má šedivou bundu. Snaživý francouzský četník, vartující u odbočky na týmové parkoviště, jej omylem považuje za jednoho z fanoušků a chce ho zastavit. Což učiní natolik rázně, že Froome  padá z kola.

Den blbec?

Jakoby Brita ani tato událost nedokázala rozhodit, posadí se o chvíli později na trenažer, vyjíždí se, nasadí svůj typický úsměv a ujistí: „Mám k úsměvu důvod, protože G (Thomas) je ve vynikající pozici. Žlutý dres si plně zaslouží. Důležité je, abychom zvítězili jako tým.“

Zcela tedy odhodil vlastní ambice?

„Byl to intenzivní den. Prostě jsem ve finále neměl nohy. Ničeho nelituji,“ odpovídá Froome. „G vypadá opravdu silně. Dokáži si představit, že se mu to povede. Jen na něj musíme dávat pozor. Pokusím se bojovat o stupně vítězů a zároveň pomůžu G.“

Dumoulin: Kde mám na něj najet ten čas?

Thomas si ještě dlouho odpracovává své kolečko rozhovorů. „Teď už asi bude stát celý tým za mnou. Jsem v docela dobré pozici, ne?“ připustí na tiskové konferenci.

Přesto nadále odmítá hovořit o titulu.

„Stále to beru den po dni. Skládám malé kousky mozaiky. Nesmím udělat chybu. Musím správně jíst a pít, nic nepodcenit. Být otevřený při komunikaci s Chrisem i celým týmem. Jakmile bych tohle mé dosavadní nastavení odhodil, šlo by to se mnou z kopce.“

25.července 2018 v 20:17, příspěvek archivován: 26.července 2018 v 10:29

U autobusu týmu Sky už to musel i Dave Brailsford přiznat: Nikoliv Chris Froome, ale Geraint Thomas je nejsilnějším mužem na této Tour. Takže jak dodává Thomas: "Teď už bude asi celý tým stát za mnou." Rošádá lídrů nejbohatší stáje je skutečností. https://t.co/XT2OMHirbM

O kus dál u autobusu Sunwebu druhý muž pořadí Tom Dumoulin doznává: „Nikdy neztrácím naději. Jenže právě teď vypadá Thomas nejsilněji. Neumím si představit, jak na něj mám ten čas najet. Vymačkal jsem ze sebe dnes naprosto vše, co jsem v sobě měl. Doufal jsem, že Thomas někde ke konci rupne, ale on ne. Tak musím mít aspoň radost z toho, že Froome se zlomil.“

Vzápětí si vzpomene na Froomův růžový útok v Bardonecchii a snaží se z něj načerpat psychickou sílu i pro sebe.

"Viděli jste na Giru, že v posledních dnech je všechno možné.“

Autor:
  • Nejčtenější

Diego Maradona zemřel. Argentinská legenda podlehla srdečnímu selhání

Zemřel Diego Armando Maradona, mistr světa a jeden z nejlepších fotbalistů historie. V posledních týdnech měl vážné...

Hokejový Vsetín pláče: člen zlaté dynastie zemřel při tragické nehodě

Zlatou vsetínskou dynastii zasáhla zpráva o úmrtí bývalého hokejového obránce Michala Šafaříka, který se stal ve...

Sto milionů za asfalt v Brně? Asi je na severu výrazně levněji, rýpli si Mostečtí

Sto milionů korun za nový asfalt brněnského Masarykova okruhu? Konkurenční Autodrom Most se téhle cifře diví. Stejně...

Sparta - České Budějovice 2:4, kolaps nedávného lídra, hosté vyhráli poprvé

Sparťanští fotbalisté po bezchybných šesti kolech totálně vypadli z role. Po minulé jasné porážce v Plzni inkasovali...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Manažer Černošek má koronavirus, leží ve vážném stavu v nemocnici

Sportovní manažer Miroslav Černošek je ve vážném stavu v nemocnici. Kvůli nákaze koronavirem ho lékaři v Olomouci...

Den se zaměstnanci pohřební služby: poslední rozloučení má dnes jiná pravidla

Premium MF DNES rozptyluje mýty o pohřebnictví v době koronaviru. Pohřeb do země možný je, i když se úplně nedoporučuje. O čem...

Jak vydržet v ledové vodě? Finta je jednoduchá, popisují otužilci

Premium Klepat se zimou tak, že si nedokážete zavázat ani tkaničky u bot, a přitom se tomu smát? I to dokáže koupání v ledové...

Miliardář Dědek o Pardubicích, krizi, (ne)fungování extraligy i Jágrovi

Premium Jeho jmění se odhaduje na čtyři miliardy korun, podle magazínu Forbes je 54. nejbohatší Čech. Na přelomu roku se Petr...

  • Další z rubriky

Bábek: Evropský titul je zadostiučiněním bez ohledu na konkurenci

Před čtyřmi lety slavil dráhař Tomáš Bábek zlato z mistrovství Evropy žádostí o ruku – přítelkyni tehdy svatbu navrhl v...

Teď si už budu víc věřit, říká stříbrná Evropanka v keirinu Kaňkovská

Dráhová cyklistka Sára Kaňkovská stála na stupních vítězů a s koutky úst roztaženými do úsměvu pozorovala, jak česká...

Jakobsen se po čtvrtroce vrátil na kolo, vyjel si s přítelkyní

Nizozemský cyklista Fabio Jakobsen si po více než třech měsících od hrozivého pádu v závodě Kolem Polska vyzkoušel...

Cesta jinam. Proč Kreuziger přistoupil na nabídku z druhé divize

Roman Kreuziger dojel pětkrát v první desítce závodů Grand Tour, byl pátý na Tour i na Giru, šestý na mistrovství...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Jsem znechucená, říká Eva Burešová, kterou vyfotili s Forejtem z MasterChefa

Eva Burešová (27) a Přemek Forejt (33) byli společně vyfoceni, jak vycházejí z domu, kde herečka bydlí. Hvězda seriálu...

Ordinace v růžové zahradě za půl roku skončí, co seriál nahradí?

Po více než patnácti letech od okamžiku, kdy padla první klapka, začal tvůrčí tým seriálu Ordinace v růžové zahradě 2...

Příběh Denisy: Manžel mě ignoruje, mám dva milence

S manželem jsme svoji osm let, máme dvě děti. S tím mladším jsem teď doma. Muž je věčně v práci a na nás nemá čas....

Tahák: 20 klávesových zkratek, o nichž jste možná neměli ani potuchy

Uživatelé Windows jistě znají notoricky známé klávesové zkratky jako Alt + F4, Alt + Tab, Windows + E, Windows + C,...

Kapitán je na tahu, bude šach mat, oznámil po líbánkách Pavel své ženě

Psycholožka, terapeut a genetička vybrali na základě testů i DNA mezi více než patnácti sty přihlášenými jednotlivci...