Dopingoví komisaři se na Tour zaměří na lídry a podezřelé cyklisty

Itala Riccarda Ricca loni dopingoví komisaři přistihli právě při Tour de France. | foto: Reuters

1 2009
Ten seznam čítá zhruba padesát jmen. Jsou na něm favorité cyklistické Tour de France. Také lídři stájí, které se nejslavnějšího závodu účastní. A neurčitý počet závodníků, jejichž dosavadní testy vzbuzují podezření. Na ty všechny si dopingoví komisaři hodlají dát obzvlášť pozor.

Cyklistická Tour de France chce udělat další krok vstříc očištění od přezdívky "Tour de doping", kterou si připsala v posledních letech. V jejím průběhu by mělo být provedeno na 520 dopingových testů.

Dekker dopoval

Na Tour de France nebude nizozemský cyklista Thomas Dekker ze stáje Silence-Lotto, jenž byl pozitivně testován na EPO. Zakázanou látku obsahoval vzorek ze 24. prosince 2007, který byl zpětně testován novou metodou. Tehdy byl Dekker ještě členem stáje Rabobank.

Podstupovat je bude lídr Tour, vítěz etapy a každý den dalších šest jezdců. Do péče dvou dopingových komisařů je eskortuje doprovod. O tom, že jsou vybráni na zkoušku, mohou být informováni třeba jen patnáct minut před koncem etapy.

"Šéf naší exekutivy ví moc dobře, na koho se zaměřit," citovaly Pierra Bordryho, prezidenta Francouzské antidopingové agentury AFLD, internetové stránky Supersport.com. Seznam zhruba padesáti jezdců od UCI je samozřejmě tajný. "Nebudeme varovat lidi předem," dodal Bordry.

K vytipování podezřelých jezdců pomáhají "biologické pasy". Laboratoře od loňska skladují vzorky jednotlivých jezdců, aby vytvořili jejich osobní profily. Komisaři pak snáze najdou odchylky, jež mohou provázet užívání nedovolených prostředků. Navíc každý jezdec bude muset odevzdat vzorky ještě před závody. Ti, kteří v současnosti trénují ve Francii, již procházejí testováním.

"Utahují síť okolo dopingu a dopujících. Je to skvělá věc," uvedl americký cyklista Levi Leipheimer ze stáje Astana pro AP. "Možná se jednou ohlédneme zpět a zjistíme, že od zavedení pasů se situace zlepšila."

Rakouský cyklista Bernhard Kohl přiznal doping na Tour de France

Rakouský cyklista Bernhard Kohl sám dopoval, teď radí francouzským komisařům.

Loňská Tour proběhla oproti předchozím dvěma ročníkům relativně v klidu, největší kauzy přišly až po zpětném testování na látku CERA, tedy vylepšenou verzi EPO. I letos se budou vzorky zamrazovat pro pozdější zkoušky. Ale je možné, že hříšníků bude víc.

S Francouzskou antidopingovou agenturou AFLD totiž spolupracuje loňský provinilec Bernhard Kohl, který dlouho unikal s látkou CERA v těle. "Valí se na nás spousta informací. Někteří lidé promluvili, ale máme i jiné zdroje," uvedl Pierre Bordry z AFLD.

Komisaři by snad mohli mít i zbraně, jak lépe zjistit krevní doping, při němž si závodníci do těla vracejí vlastní okysličenou krev. A nejen to. "Existuje látka, u níž víme, jak ji zjistit v těle, zatímco cyklisté si myslí, že to nedokážeme. Ale kdybych řekl, která to je, nikdo by nebyl přistižen," řekl Bordry. "Jezdci mohou být překvapeni stejně jako loni.

Možná těch zaskočených bude málo, možná víc. Pat McQuaid, šéf Mezinárodní cyklistické unie UCI, pro agenturu AP uvedl: "Nejsem ani optimista ani pesimista, že by letos mohl přijít ročník bez skandálů. Vždycky se najde nějaký idiot, který něco zkusí."

Čtěte v páteční MF DNES

Speciální příloha k cyklistické Tour de France přinese rozhovor s českým cyklistou Romanem Kreuzigerem, představení všech týmů či rady pro fanoušky, kam vyrazit.

.
Autor:

Sport v roce 2019

20. 9. - 2. 11. (Japonsko)
26. 12. - 5. 1. (Ostrava a Třinec)
  • Nejčtenější

Program MS v ragby 2019. Do semifinále Wales, Anglie, Jižní Afrika a Zéland

Mistrovství světa v ragby začalo 20. září, finále je na programu 2. listopadu. Jasně nejdelší a podle mnohých také...

Premium

Deset dní a Slavia mohla zmizet. Miliardář Šimáně exkluzivně vypráví

Jiří Šimáně, jeden z nejbohatších Čechů, koupil před pěti lety zadluženou Slavii. Klub nad propastí. Ta stejná Slavia,...

Teplice - Sparta 1:1, hosté vedli, domácí srovnali minutu před koncem

Třináctý zápas, osmá ztráta. Sparťanští fotbalisté pokračují v klopýtání fotbalovým podzimem. V 13. kole Fortuna ligy...

ZVOLNĚNÍ: Jágr nastartoval vizi, přibude v extralize zápasů?

Když něco prohlásí Jaromír Jágr, má to velkou váhu. Legendární 68 nedávno vyjádřila přání, aby se v hokejové extralize...

Generální partner z Kataru? Jednáme, potvrdil slávistický šéf Tvrdík

Fotbalová Slavia možná brzy získá nového, zámožného sponzora z Arabského poloostrova. Předseda představenstva klubu...

Premium

Test kávy v kapslích: Bezpečné, pohodlné, ale drahé potěšení

V kavárně určitě najdete zajímavější druhy kávy, rozpustná je zase levnější. Test jsme zaměřili na kávu v kapslích, z...

Premium

Dějiny čtvrcení v Praze. Nejděsivější případy rozřezaných těl

Děsivé kriminální případy. O těchto čtyřech vraždách mluvila celá republika. Brutální a hrůzostrašné „kouskování“...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

  • Další z rubriky

Tour u Pinota doma. Francouzská cyklistická naděje vyhlíží další šanci

Celou dobu, co ředitel Tour Christian Prudhomme během úterního poledne v pařížském Palais des Congres odtajňoval trasu...

Bábek byl na ME dráhařů čtvrtý v keirinu a šestý na kilometru

Čeští dráhoví cyklisté odjíždějí z mistrovství Evropy v Apeldoornu stejně jako loni z Glasgow bez medaile. O nejlepší...

Mladík Babor byl na ME dráhařů sedmý, Viviani má další titul

Cyklista Daniel Babor vybojoval krátce před svými dvacátými narozeninami sedmé místo ve vylučovacím závodě na...

Na mistrovství Evropy dráhařů se představí třináct českých cyklistů

Třináct reprezentantů bude hájit české barvy na mistrovství Evropy v dráhové cyklistice, které se uskuteční od středy...

Najdete na iDNES.cz