Francouz Arnaud Démare z FDJ - Groupdama se raduje z triumfu v desáté etapě italského Gira. | foto: LaPresse - D'Alberto / Ferrari / Paolone / Alpozzi

Těžce potlučený Ackermann. V hromadném finiši triumfoval Démare

  • 8
Po volném dni na Giru jezdci opět usedli do sedel. Desátou etapu, kterou v závěru poznamenal hromadný pád, vyhrál Arnaud Démare z týmu Groupama - FDJ, na cílové čáře v Modeně předstihl všechny své sprinterské konkurenty. V růžovém dresu celkového lídra zůstává Valerio Conti z UAE Emirates.

Jedenáctý den italského Gira čekala na jezdce další rovinatá etapa. „Je krátká, navíc poslední dva kilometry jsou bez zatáček. Čekám rychlý sprint,“ říkal před startem v Ravenně Elia Viviani.

A přesně to se také stalo.

Do cíle zbývalo 30 kilometrů, když peloton definitivně smazal náskok dvojice uprchlíků, která unikla hlavnímu balíku těsně po startu. Tou dobou se už na čelo začaly pomalu přemisťovat sprinterské týmy.

Před finišem v Modeně vypukl ostrý poziční boj. Vepředu se seřadily Bora-hansgrohe, Deceuninck-QuickStep či Lotto-Soudal. Každý chtěl co nejvýhodnější pozici do závěrečných metrů.

Fotogalerie

Ještě než jezdci překonali poslední zatáčku a vřítili se do cílové rovinky, z pelotonu se odpojil Francisco José Ventoso z týmu CCC a pokusil se uniknout.

Marně.

Peloton nabral velkou rychlost. Vše směřovalo k závěrečnému sprintu, jenže závodníky zbrzdil hromadný pád, další z mnoha na této Grand Tour.

Ocitl se v něm například i letošní dvojnásobný etapový vítěz Pascal Ackermann, do cíle dojížděl pak mnohem později s ošklivě potrhaným dresem a zakrváceným tělem.

V prořídlé skupině zůstali Caleb Ewan, Elia Viviani i Arnaud Démare.

A byl to právě francouzský závodník, který všechny své konkurenty překonal a připsal si své první vítězství na tomto cyklistickém podniku.

Druhý skončil Viviani, třetí Rudiger Selig.

„Byl to od nás velmi povedený dojezd. Měl jsem skvělou pozici, náš tým odvedl dobrou práci. Konečně se nám povedlo vyhrát,“ radoval se v cíli v televizním rozhovoru Démare.

Díky svému triumfu se celkově téměř dotáhl na Ackermanna, který drží maglia ciclamino, dres pro vedoucího muže bodovací soutěže. Francouz na svého německého soka ztrácí pouhý bod.

Maglia rosa zůstává nadále v držení Contiho. Jezdec týmu UAE Emirates celou etapu strávil bez potíží v „balíku“. Podobně na tom byli i jeho protivníci.

„Celý závod jsem jel v bezpečí mého týmu. Chtěl bych jim poděkovat, že díky nim můžu být v růžovém dresu další den,“ chválil vedoucí muž Gira.

Conti má na druhého Slovince Primože Rogliče z Jumbo-Visma náskok minutu a půl. Na třetího Francouze Nanse Petera z AG2R, který je zároveň držitelem bílého trikotu pro nejlepšího mladého jezdce, pak 2 minuty a 21 sekund.

Na šestnáctém místě projel cílem Josef Černý. Sprinter týmu CCC Mareczko předtím patřil mezi oběti pádu, a tak Černému na posledních metrech ubyla práce rozjížděče spurtu.

Jak se vše odehrálo

Do města automobilů. Desátá etapa Gira zavedla závodníky z Ravenny do Modeny, která je rodištěm Enza Ferrariho, zakladatele slavné automobilové značky. Trasa měřila 145 kilometrů a vzhledem ke svému rovinatému terénu se očekával závěrečný sprint.

21.května 2019 v 13:26, příspěvek archivován: 21.května 2019 v 18:27

The most useless profile sticker i have ever seen. https://t.co/ZgPDohgbm8

Rychlý únik. Téměř ihned po startu se z pelotonu odpojila dvojice jezdců - Japonec Šo Hacujama z Nipo-Vinni Fantini a Ital Luca Covili z Bardiani CSF.

Náskok. Hlavní balík nechal dvojici uprchlíků jet a jejich náskok vzrostl na tři a půl minuty. Peloton, na jehož čele jel i Čech Josef Černý, však své manko kontroloval.

Zrádný vítr. Celou první polovinu etapy sužoval peloton prudký vítr. Vedoucí skupinka se musela vydat ze všech sil, aby si udržovala nad pelotonem náskok.

Klid. V polovině závodu se vítr utišil. Peloton bez problémů nadále hlídal manko, které 100 kilometrů před cílem snížil na dvě minuty.

Domluva. Ve druhé polovině trati čekaly na jezdce dvě bodovací prémie. Čelní dvojice si je rozdělila, tou první projel na vedoucím místě Covili, druhou zase Hacujama.

Boj v pelotonu. Naopak v hlavním balíku se o body bojovalo. Na první prémii byl z pelotonu nejrychlejší Démare, který si za třetí místo připsal 6 bodů. Druhá patřila Rogeru Klugeovi z Lotta Soudal.

21.května 2019 v 17:45, příspěvek archivován: 21.května 2019 v 18:29

First victory at the #Giro for @ArnaudDemare! #Giro | Prima vittoria al #Giro per @ArnaudDemare. https://t.co/6CuzJUMEC0

Pád. Ještě se Enricu Bataglinovi nestačila doléčit zranění, která utrpěl po pádu ve čtvrté etapě do Frascati, a už na jeho těle přibyly další obvazy. Jezdec Kaťuši upadl na 42. kilometru.

Stahujeme. Po sprinterských prémiích se náskok vedoucí dvojice začal tenčit. Na 30. kilometru ho peloton smazal úplně. Od té doby jelo celé startovní pole pohromadě.

Rychlý sprint. Podmínky na sprint byly ideální - poslední dva kilometry bez zatáček a po široké silnici. Peloton nabral rychlost, ale přišel velký pád. V následném hromadném dojezdu zvítězil Démare.

Cyklistický závod Giro d'Italia

10. etapa Ravenna - Modena (145 km)

1. Démare (Fr./Groupama-FDJ) 3:36:07, 2. Viviani (It./Deceuninck-Quick Step), 3. Selig (Něm./Bora-hansgrohe), 4. Ewan (Austr./Lotto Soudal), 5. Nizzolo (It./Dimension Data), 6. Cimolai (It./Israel Cycling Academy), 7. Belletti (It./Androni Giocattoli-Sidermec), 8. Lonardi (It./Nippo-Vini Fantini-Faizane), 9. De Buyst (Belg./Lotto Soudal), 10. Guarnieri (It./Groupama-FDJ), ...16. Černý (ČR/CCC) všichni stejný čas, 130. Hirt (ČR/Astana) -2:10.

Průběžné pořadí: 1. Conti (It./SAE Emirates) 39:44:39, 2. Roglič (Slovin./Jumbo-Visma) -1:50, 3. Peters (Fr./AG2R La Mondiale) -2:21, 4. Rojas (Šp./Movistar) -2:33, 5. Masnada (It./Androni Giocattoli-Sidermec) -2:36, 6. Amador (Kost./Movistar) -2:39, 7. Antunes (Portug./CCC) -3:05, 8. Madouas (Fr./Groupama-FDJ) -3:27, 9. Carboni (It./Bardiani-CSF) -3:30, 10. Bilbao (Šp./Astana) -3:32, ...73. Hirt -24:27, 135. Černý -1:01:04.

Sport v roce 2019

20. 9. - 2. 11. (Japonsko)
26. 12. - 5. 1. (Ostrava a Třinec)