Jedenáctkrát Top 10 Štybara a Kreuzigera. Jaký byl rok českých cyklistů?

Zdeněk Štybar (vlevo) s Romanem Kreuzigerem na Giru d´Italia. | foto: Alexandr Kliment / www.silnice2018.cz

18 2018
Sezona 2018 se v silničním profipelotonu blíží ke svému závěru. Jaká byla v podání českých cyklistů? V závodech World Tour se nejvíce prosadili Roman Kreuziger a Zdeněk Štybar. Oba domácí tituly uzmul Josef Černý. Další přestávku si vybral Leopold König. Zato v kláních Europe Tour dosáhl na cenné vítězství i cyklokrosař Adam Ťoupalík.

Grand Tour

Letos skromnější účast, tři Češi na Giru, jeden na Vueltě, ale na Tour poprvé od roku 2012 nikdo. Ani v pozici lídra na celkové pořadí tentokrát žádný z Čechů nestartoval, patřily jim pomocné role.

Jan Hirt (Astana) přispěl Kolubijci Lópezovi ke 3. místu na Giru i Vueltě, Zdeněk Štybar (Quick-Step) rozjížděl spurty Italu Vivianimu při jeho tažení za vítězstvím v bodovací soutěži na Giru. A Roman Kreuziger (Mitchelton-Scott) tamtéž pomáhal hájit růžový dres Simona Yatese, než se jeho lídr sesypal na Finestre.

Nejlepším celkovým umístěním Čechů v závodech Grand Tour bylo 46. místo Hirta na Giru, nejlepším etapovým výsledkem 6. místo Kreuzigera v sicilské 4. etapě Gira.

World Tour

Dva muži se postarali o jedenáct umístění v Top 10 na jednorázových podnicích World Tour: osmkrát Zdeněk Štybar a třikrát Roman Kreuziger.

Na stupních vítězů stál Kreuziger po 2. místě na Amstel Gold Race, zatímco Štybar dojel nejlépe třikrát šestý (Napříč Flandry, Bretagne, Quebec).

Roman Kreuziger během stoupání na Mur de Huy.
Zdeněk Štybar (vlevo) na trati závodu Paříž-Roubaix.

KLASIKÁŘI. Roman Kreuziger (vlevo) na Valonském šípu a Zdeněk Štybar na Paříž-Roubaix.

Z pěti klasikářských Monumentů je nejlepším umístěním 8. místo Kreuzigera na Lutych-Bastogne-Lutych.

Žebříčky a seriály

Žebříček UCI:
1. Valverde (Šp.-Movistar) 4168
2. S. Yates (Brit.-Mitchelton) 3160
3. Viviani (It.-Quick-Step) 3092
4. Sagan (SR-Bora) 3092
5. Alaphilippe (Fr.-Quick-Step) 2985
50. Kreuziger (Mitchelton) 1100
54. Štybar (Quick-Step) 1043

Pořádí World Tour:
1. S. Yates (Brit.-Mitchelton) 3072
2. Sagan (SR-Bora) 2992
3. Valverde (Šp.-Movistar) 2609
4. Thomas (Brit.-Sky) 2524
5. van Avermaet (Bel.-BMC) 2442
36. Štybar (Quick-Step) 1021
47. Kreuziger (Mitchelton) 842

V etapových závodech World Tour si vedl nejlépe v celkovém pořadí také Kreuziger, čtrnáctý Kolem Abú Dabí.

V jednotlivých etapách má pro změnu nejlepší zápis Štybar, třikrát třetí na srpnovém Binck Bank Tour. Tam vybojoval i jediný český výsostný dres z letošního seriálu World Tour, zelený pro vítěze bodovací soutěže.

Mistrovství světa a Evropy

Šesté místo Romana Kreuzigera je historicky nejlepším umístěním českého profesionála v silničním závodě mistrovství světa, překonal tak dosavadní „rekord“ reprezentačního kouče Tomáše Konečného - 9. místo z Lisabonu 2001. Čtvrtý v této statistice je s letošním 17. místem Jan Hirt.

V časovce byl v sezoně nejúspěšnější Jan Bárta, dvanáctý na mistrovství světa (jeho životním maximem je 7. místo z roku 2012) a třináctý na mistrovství Evropy.

Třetidivizní tým Elkov Author se stal první ryze českou sestavou, která se kvalifikovala do týmové časovky na mistrovství světa, a obsadil v ní 12. místo.

Europe Tour, závody HC

Na podnicích nejvyšší kategorie (HC) seriálu Europe Tour překvapil nejprve František Sisr z druhodivizní polské formace CCC výhrou na nizozemské semiklasice Ronde van Drenthe. V létě pak ve stejném duchu zaskočil favority cyklokrosař Adam Ťoupalík z třetidivizního týmu Corendon-Circus etapovým prvenstvím na norském Arctic Race.

18.srpna 2018 v 18:13, příspěvek archivován: 17.října 2018 v 19:40

Adam Toupalik wins in the Arctic Race of Norway and Mathieu van der Poel finishes second! What a success for Corendon-Circus. #ArcticRace https://t.co/xq6UaQdB0q

V celkové klasifikaci etapových závodů byli v této kategorii nejúspěšnější Roman Kreuziger, osmý Kolem Valencie, a Jan Hirt, desátý Kolem Alp, kde navíc dojel třetí v závěrečné etapě, částečně kopírující trať mistrovství světa.

Nižší kategorie závodů Europe Tour

V silné konkurenci na sebe upoutal Josef Černý z Elkovu sedmým místem Kolem Slovinska, kde navíc skončil v časovce třetí a porazil například i Dowsetta, Urana, Majku. 

Černý a další jezdci týmu Elkov Author zároveň nasbírali celkem dvanáct individuálních vítězství v závodech 1. a 2. kategorie Europe Tour.

SEZONA JEDNOTLIVÝCH CYKLISTŮ

PRVNÍ DIVIZE: Roman Kreuziger

Druhý a poslední rok v týmu Mitchelton-Scott zahájil 8. místem v celkovém pořadí Kolem Valencie a 14. místem v Abú Dabí. Pozici na dosah Top Ten dlouho držel také v etapách Paříž-Nice a ztratil ji až v posledním deštivém dni.

Pak přišlo galapředstavení v ardenských klasikách: 2. - 4. - 8. místo. V koncovce Amstelu jej o reprízu triumfu z roku 2013 připravil někdejší týmový kolega Valgren.

Roman Kreuziger s manželkou Michaelou na Giru d´Italia.

NA GIRU. S manželkou Michaelou na Giru d´Italia.

Usilovná práce na špici pelotonu ve službách Simona Yatese při Giru poznamenala Kreuzigera na další měsíce, závod Kolem Švýcarska ani domácí šampionát kvůli velké únavě nedokončil.

Ladění formy poté systematicky směřoval k mistrovství světa a po velmi aktivním vystoupení byl v Rakousku odměněn 6. místem. Na poslední Monument Kolem Lombardie už dost sil nezbylo, dokončil jej na 34. místě.

Zdeněk Štybar

Do sezony se rozjel 15. místem Kolem Algarve (Europe Tour HC), do klasik vstoupil 20. místem na Omloop Het Nieuwsblad.

Následovala série osmi umístění v Top 10 worldtourových klasik v řadě, takovou se nikdo jiný ze světového profipelotonu nemohl letos pochlubit. Průnik na stupně vítězů se však nepovedl.

Štybarova bilance z těchto závodů tak zní: 7. Strade Bianche, 9. E3 Harelbeke, 8. Gent-Wewelgem, 8. Dwars door Vlaanderen, 6. Kolem Flander, 10. Paříž-Roubaix, 9. Bretagne Classic, 6. Quebec GP.

Český cyklista Zdeněk Štybar na trati závodu Napříč Flandry.

BOJ S ŽIVLY. Na cestě k 6. místu v závodě Dwars Door Vlaanderen (Napříč Flandry).

Na Giru sehrály roli únava z jarních klasik a nachlazení, v etapách zde byl nejlépe devátý. Víc očekával od šampionátů Česka (5.) a Evropy (24.), naopak na Binck Bank Tour dojel třikrát v první trojce. Škoda, že jej o lepší celkové umístění připravila časovka (skončil celkově 13.).

Třetí skončil rovněž ve 2. etapě Kolem Slovenska. Sezonu zakončil 10. místem v poslední etapě Kolem Turecka, s klasikářským dojezdem v Istanbulu.

Jan Hirt

Jan Hirt  na Vueltě 2018.

Jan Hirt na Vueltě 2018.

Po přestupu z týmu CCC do Astany byl nejvíce viditelný v dubnovém závodě Kolem Alp, kde obsadil celkově desátou příčku.

Na Giru se necítil nejlépe, v horách tu dojel 26. v etapě na Gran Sasso, v posledním týdnu jej však už sužovalo onemocnění, které ho posléze připravilo o dvě měsíce sezony - zánět v oblasti sedacích partií.

Vrátil se před Vueltou a opět na ní byl k ruce lídrovi Lópezovi, zaujal vystoupením při dojezdu na La Covatillu i v Andoře. Vrchařskou formu prodal též 17. místem na světovém šampionátu v Innsbrucku. V závěru sezony skončil na italských jednorázovkách nejlépe 46. na Milán-Turín.

Marodi: Leopold König a Petr Vakoč

Leopold König v dresu německé Bory.
OPĚT V AKCI. V pondělí Petr Vakoč vyrazil na trénink i s dalšími jezdci své...

ČEKÁNÍ NA NÁVRAT. Leopold König závodil jen do března, Petr Vakoč vypustil celou sezonu, za týmem byl na Tour alespoň jako host..

Leopold König nedokončil dvě lednové jednorázovky na Mallorce, ani etapové Tirreno-Adriatico. Od března se v žádném dalším závodě neobjevil. Tým Bora vyhlásil na informace o jeho zdravotním stavu embargo, mluvit o něm nechtěl ani sám König.

Podle zákulisních informací bojoval s dlouhodobým virovým onemocněním po soustředění na Sieře Nevadě a následně s únavovým syndromem, který jej nepustil do vyšší tréninkové intenzity.

Sezonu Petra Vakoče ukončil těžký pád při lednovém tréninku v Jižní Africe, kde ho srazil nákladní automobil. Vyvázl se zlomenými obratli, podstoupil tři operace, chodil v korzetu, opět začal trénovat a věřil v možný návrat ještě na konci této sezony. Později jej raději odložil až na rok příští.

DRUHÁ DIVIZE: Michal Schlegel

MLADÍK V CÍLI GIRA. Michal Schlegel dokončil v 21 letech svoji první Grand Tour.

Chtěl si vyjet přestup z CCC do World Tour a zaujal manažery aktivním vystoupením Kolem Alp. Tam se v kopcích držel i s Chrisem Froomem a dojížděl v etapách mezi 10. a 19. místem. Skončil celkově patnáctý a třetí mezi mladíky do 25 let.

Patnáctý byl celkově také Kolem Slovinska, další závody včetně etap Kolem Rakouska a Polska už dojížděl v hloubi pole. Z Polska navíc odcestoval se zlomenou klíční kostí, a tím pro něj sezona skončila.

František Sisr

Klasikářské a spurtérské kvality prokázal v dresu CCC triumfem na březnovém Ronde van Drethe (1.HC), vyhrál i maďarskou část série Visegrad 4 (European Tour 2.2) a v etapách Czech Cycling Tour (2.1) dojel dvakrát třetí. Jenže ani to nejspíš nestačilo na udržení pozice v týmech druhé divize, hovoří se o jeho přestupu do Elkovu.

Daniel Turek

Muži nesčetných úniků těsně unikla nominace na Giro, na které jeho tým Israel Cycling Academy získal divokou kartu. Vybojoval konečné 8. místo v etapovém klání Tour of Taihu Lake (Asia Tour 2.1) a 10. místo na Czech Cycling Tour.

TŘETÍ DIVIZE: Adam Ťoupalík

Ve 3. etapě závodu Arctic Race, zařazeného do nejvyšší (HC) kategorie Europe Tour, vyrazil vpřed a nikdo ho už nedojel. Dvaadvacetiletý cyklokrosař tudíž slavil v dresu stáje Correndon Cirkus největší dosavadní úspěch ve své (zatím) doplňkové disciplíně.

Do kategorie aktiv může přidat čtvrté místo na mistrovství ČR kategorie Elite a šestá místa na ME do 23 let a v závodě Boucles de la Mayenne (Europe Tour 2.1).

Josef Černý

Ve své dosud životní sezoně vybojoval český mistrovský double a zaujal mimořádnou sérií výsledků od dubna do června, kdy dojížděl v celkové klasifikaci etapových závodů Europe Tour (většinou kategorie 2.2) postupně 3., 2., 2., 5., 3. a potom sedmý na výrazně kvalitněji obsazeném Slovinsku.

Mistrovství České republiky v silniční cyklistice ovládl Josef Černý...

TRIUMF STÁJE ELKOV. Mistrovství republiky v Plzni ovládl Josef Černý (uprostřed), druhý dojel Jan Bárta (vlevo), bronz bral Jakub Otruba.

V závěru sezony přidal Černý ještě pátou příčku celkově Kolem Slovenska a 24. místo v časovce na MS v Innsbrucku.

Vysloužil si díky svým výkonům i místo v nové worldtourové formaci CCC, která nahradí dosavadní tým BMC.

Další jezdci Elkov Author

Kolik toho odjeli

Závodní kilometry a závodní dny (v závorce) v sezoně 2018

11 996 km Zdeněk Štybar (71)
11 694 km Jan Hirt (72)
10 963 km Daniel Turek (77)
10 753 km Roman Kreuziger (67)
8858 km Jan Bárta (66)
8750 km Josef Černý (65)
8112 km František Sisr (52)
7773 km Michael Schlegel (53)
7704 km Michal Kukrle (57)
6180 km Alois Kaňkovský (45)
   x x x
2677 km Adam Ťoupalík (19)
1150 km Leopold König (9)
0 km Petr Vakoč (0)

Jan Bárta se po odchodu z World Tour učil závodit na podnicích nižší kategorie. Dvanáctým místem v časovce na MS potvrdil své kvality v této disciplíně, i když býval zvyklý na menší odstup za vítězem než čtyři minuty.

Na kontě má rovněž dvě druhá místa z mistrovství republiky a 4. místo na etapových závodech Szlakiem Walk Majora Hubala (2.1) a CCC Tour (2.2.).

Nejúspěšnějším sběratelem individuálních vítězství byl z Elkovu Alois Kaňkovský, jenž slavil celkem osmkrát, z toho sedmkrát v etapových koncovkách závodů 2. kategorie Europe Tour a navíc na českém podniku GP Visegrád.

Výhrou v královské etapě Czech Cycling Tour se naopak mohl pochlubit Michael Kukrle.

Autor:

Giro d’Italia 2019

Cyklistický etapový závod Giro d'Italia se jezdí každoročně během tří květnových týdnů v Itálii a v sousedních zemích. Trasa Gira 2019 měří 3518 kilometrů, závod odstartoval 11. května časovkou v Boloni a vyvrcholí v pořadí už třetí časovkou ve Veroně v neděli 2. června. Cyklisté absolvují pět vysokohorských etap včetně zcela nového stoupání na alpský Col del Nivolet.
11. 5. - 2. 6. (Boloňa - Verona)
7. - 28. 7. - (Brusel - Paříž)
24. 8. - 15. 9. - (Torrevieja - Madrid)

Nejčtenější

Rusové rozstříleli Švédy a opanovali skupinu před druhým Českem

Ruští hokejisté slaví gól se střídačkou pod zklamanými švédskými fanoušky.

VIDEO Ruští hokejisté uštědřili hvězdným Švédům nepříjemnou, až ostudnou porážku 4:7. Díky tomu postupují...

Před Německem: Vrána na hraně sestavy, přednost mají Zohornové

Jakub Vrána na tréninku české hokejové reprezentace.

Bratislava (Od našeho zpravodaje) Na mistrovství světa se schyluje k velkému překvapení v sestavě českých hokejistů pro čtvrtfinálový...

Kanada ovládla skupinu, Slováci se loučili výhrou, Fini nečekaně padli

Pierre-Luc Dubois  se objímá s Jonathanem Marchessaultem z Kanady.

VIDEO Kanada poslední hrací den základní části mistrovství světa porazila Spojené státy 3:0 a ovládla...

Slavia po titulu v lize získala i pohár, ve finále porazila Ostravu 2:0

Tomáš Souček se raduje z proměněné penalty ve finálovém zápase proti Baníku.

Fotbalová Slavia po ligovém titulu získala i domácí pohár. Vyhrát obě trofeje v jednom roce se jí...

Program a výsledky MS 2019 v hokeji: čtvrtfinále s Německem

Michal Řepík (uprostřed v bílém) dává gól během zápasu proti Rakousku.

Čeští hokejisté mají za sebou vystoupení v základní skupině B mistrovství světa, v úterní generálce...

Další z rubriky

Ewan slaví na Giru podruhé, Démare je fialový, potlučený Ackermann bojuje

PODRUHÉ. Caleb Ewan slaví už své druhé letošní prvenství na Giru. Ovládl i...

Caleb Ewan z týmu Lotto Soudal, lehká váha mezi sprintery, využil skutečnosti, že peloton spurtoval...

Těžce potlučený Ackermann. V hromadném finiši triumfoval Démare

Francouz Arnaud Démare z FDJ - Groupdama se raduje z triumfu v desáté etapě...

Po volném dni na Giru jezdci opět usedli do sedel. Desátou etapu, kterou v závěru poznamenal...

Černý a divoký sprint Gira: Mareczko padl a já zaspurtoval o peníze

Josef Černý

Prožívá premiéru na třítýdenním závodu, tolik je toho pro něj na Giru nového. V dresu českého...

Najdete na iDNES.cz