Cyklistický maraton Malevil Cup slaví deset let

Jan Hruška bude obhajovat loňské vítězství. | foto: Bořivoj Černý

7 2009
Desátý ročník cyklistického závodu Malevil Cup se koná v sobotu v Lužických horách. Trať o délce 106,5 km startuje na náměstí v Jablonném v 8.30, kratší trasa 62 km v 10 hodin. Cíl je na Ranči Malevil v Heřmanicích. Závodu, který vede českým a německým příhraničím, se zúčastní téměř 1500 cyklistů, mezi nimi i profesionálové jako Jan Hruška nebo Tomáš Vokrouhlík.

Cyklistickému závodu Malevil Cup je deset let. Maraton horských kol vedoucí malebnými tratěmi na české i německé straně Lužických hor se za tu dobu vyšvihl ve vyhledávaný podnik, na který jezdí velké počty cyklistických nadšenců i profesionálů.

Bikefestival

Kellys Malevil Cup

Pátek 8. května
10.30 Malevil Bike Orienteering (orientační závod na 3 hodiny)

15.00 Malevil Child's race (závod pro děti do 14 let)

18.00 Malevil hill sprint
(závod do vrchu).
Všechny akce mají centrum na Ranči Malevil.

Sobota 9. května
Start v Jablonném v Podještědí
8.30 trasa 106,5 km
10.00 trasy 62 a 45 km
Cíl na Ranči Malevil
v Heřmanicích v Podještědí: dojezd nejlepších okolo 12.15.
Po celý den zde bude až do slavnostního ceremoniálu probíhat doprovodný program.

Detailní informace najdete na www.paklisport.cz

"Když jsme závod před deseti lety zakládali, netušili jsme, že se z toho stane tak velká akce," říká organizátor Radek Patrák.

Letos je přihlášeno 1300 jezdců, větší počet je vzhledem k ochraně přírody vyloučen. "Ale my jsme nikdy nechtěli závod obřích rozměrů. Důležité je, aby měl svoji duši," tvrdí Patrák.

Hlavní závody se letos jedou v sobotu 9. května. Pro cyklisty jsou připraveny trasy 62 a 106,5 kilometru. Oproti loňsku pořadatelé mírně prodloužili delší trať a přidali 300 metrů převýšení.

Cyklistický peloton vyrazí z náměstí v Jablonném v Podještědí. Cíl je na Ranči Malevil v nedalekých Heřmanicích.

Na trase čeká ty nejlepší závodníky horská prémie umístěná na kopci Hvozd. Vítěz získá 150 eur, tedy v přepočtu zhruba čtyři tisíce korun. Ten, kdo dojede první do cíle, si z Podještědí odveze 9 tisíc korun.
Nejčastějšími vítězi na dlouhé trati byli v minulosti Jaromír Purmenský a mezi ženami Barbora Radová, kteří si shodně připsali tři prvenství.

"Lidi na Malevil táhne i nádherné okolí ranče," říká trojnásobný vítěz Purmenský. "A prémie jsou pro ty nejlepší dobrou motivací."

Cyklistický závod Malevil Cup je součástí Českého poháru v bikemaratonu a také mezinárodní série Marathon ManEurope. "Do ní se přes ekonomickou krizi přihlásilo 210 závodníků, což je víc než vloni," upozornil Patrák. Jedná se navíc o jediný závod v Česku zařazený do kalendáře Mezinárodní cyklistické federace UCI.

Letos poprvé budou mít na Malevilu svůj vlastní závod cyklisté s tělesným hendikepem. Ti mají zkrácenou trať na 45 km s cílem v německém Oybinu.

Program Malevilského bikefestu začíná už v pátek 8. května. To je přes den na programu nejdřív orientační závod, pak klání dětí a nakonec závod do vrchu.

K desátému výročí dostali pořadatelé Malevilu krásný dárek. Evropská cyklistická unie přidělila do Lužických hor pořadatelství mistrovství Evropy v bikemaratonu pro rok 2012! "Je výjimečné, aby se pořadatel v Česku dostal takhle daleko a dokonce bude pořádat evropský šampionát," řekl Jaromír Purmenský.

Dlouhou trať ujel loňský vítěz Jan Hruška za rekordních 3:48:27 hod., čímž donutil pořadatele letošní závod prodloužit o nový úsek kolem Luže. Závod naroste o čtyři kilometry a 300 výškových metrů, což z něho dělá jeden z vůbec nejobtížnějších v Česku. Malevil Cup patří jako jediný svého druhu v republice do kalendáře Mezinárodní cyklistické unie UCI a její řády jasně stanoví, že maratón horských kol musí trvat nejméně čtyři hodiny.

Na trať letos poprvé vyrazí i handicapovaní

Tomáš PouchDesátý ročník Malevil Cupu přinese i jednu převratnou novinku.
Poprvé v Čechách se maratonu na horských kolech mohou zúčastnit i handicapovaní cyklisté podle oficiálních kategorií.

Pořadatelé oslovili Tomáše Poucha, lídrem paratýmu Černí koně, a nová tradice byla nastartována. "Budu moc rád, když se kategorie paralympic ujme, a závodu se zúčastní početné pole cyklistů s tělesným handicapem," uvedl Pouch.

Trasa pro kategorii handicapovaných bude zkrácena na 45 kilometrů. Start je v sobotu 9. května v 10.00 na náměstí v Jablonném v Podještědí, cíl v německém lázeňském městečku Oybin.

"Odtud se mohou účastníci vrátit buď speciální kyvadlovou dopravou Malevilským Shuttle Busem," upozorňuje Radek Patrák, hlavní organizátor Malevil Cupu. Ovšem případní zájemci nemusí závod ukončit, ale mohou pokračovat na 62 km dlouhé trase s ostatními dál, a tak změřit svou výkonnost se "zdravými" soupeři.

Patrák: Závod musí mít svou duši

Na začátku byl bláznivý nápad uspořádat menší cyklistický závod v prostředí Lužických hor. Dnes jezdí na Malevil Cup pravidelně přes tisíc cyklistů a doprovodný program narostl na dva dny.

"Závod vznikl z čiré blbosti," usmívá se Radek Patrák, který je duší celé akce. "Inspiroval jsem se na Králi Šumavy. Pak jsem potkal v hospodě v Mařenicích majitele Ranče Malevil, který byl tehdy čerstvě otevřený, a dohodli jsme se."

Co vás k myšlence pořádání závodu přivedlo?
V tomto koutě kraje kolem Jablonného se nic nedělo a já jsem z toho byl zoufalý. Říkal jsem si, že s tím musíme něco udělat. Neměli jsme tehdy žádné sponzory, ale majitel ranče mi slíbil, že mi v případě průšvihu vypomůže. Dnes jsme rovnocenní partneři.

Jak vypadal první ročník?
Přihlásilo se jen dvě stě lidí, jenže závod jich nakonec jelo 510, s tím jsme vůbec nepočítali. Dnes máme přes 1300 účastníků a ubytovací kapacity v okolí jsou dopředu plné.

Jak vás napadlo vést trasu po území Česka i Německa?
Měli jsme šanci získat peníze z evropských fondů Phare, ale k tomu bylo potřeba dodat akci mezinárodní rozměr. V Německu jsme neměli žádné kontakty, ale oslovil jsem starostu Oybinu a v pohodě jsme se domluvili. Když pak přijela kontrola z Evropy, tak se nestačila divit, kolik tu máme účastníků. Mimochodem, Němci dnes tvoří víc než deset procent startujících.

Trasa vede Lužickými horami. Které místo je nejhezčí?
Nejkrásnější úseky jsou podle mě skalní města nad Oybinem. Mimochodem, po německé straně vede třicet kilometrů tratě, a to není málo.

Měli jste během těch let nějakou krizi?
Ano, při druhém ročníku. Bylo blbé počasí, měli jsme navíc problémy s výsledky. Tehdy jsem si říkal, že už to dělat nebudu. Po prvním ročníku jsem si totiž myslel, že už to umíme a všechno půjde samo. Omyl.

Kolik lidí se na přípravě závodů podílí?
Celkově asi dvě stě padesát. Máme sedm občerstvovacích stanic a osmdesát lidí, kteří na trati podávají banány a tak. První rok to bylo samozřejmě v mnohem skromnějších číslech.

Čím se váš závod odlišuje od ostatních?
Snažím se, aby měl duši, neděláme ho prvoplánově na kšeft, i když bez peněz to taky nejde. Chci, aby tu panovala pohoda. Léta jsme byli součástí seriálu Kolo pro život, ale už mě to nebavilo. Bylo to příliš neosobní. Letos máme novinku, která snad cyklisty potěší: každý účastník po dojetí dostane ke guláši i štrúdl. Aby se cítil jako doma.

Autoři: , ,

Tour de France 2019

Tour de France letos startuje 7. července v Bruselu. Trasa 106. ročníku je dlouhá 3 460 kilometrů a zahrnuje hned několik dvoutisícových vrcholů. Závod končí 28. července s cílem 21. etapy v Paříži.

7. - 28. 7. - (Brusel - Paříž)
24. 8. - 15. 9. - (Torrevieja - Madrid)

Nejčtenější

Mistr bez Deliho a Ngadea. Jak může Slavia reagovat na odchod dvou věží?

Slávisté Simon Deli (vlevo), Ibrahim Traoré (uprostřed) a Michael Ngadeu...

Slávisté řeší velký problém. Zřejmě věřili, že odejde pouze jeden ze žádané stoperské dvojice Simon...

Postavil se Armstrongovi, byl vyštván z Tour. 20 let od aféry Bassons

Lance Armstrong

Ze sportovních výsledků jeho jméno nemůžete znát. Úspěchy sbíral pouze v amatérském pelotonu. V tom...

I já byl zamotaný v pádech, říkal Kreuziger. Ale nezranil se a polepšil si

Roman Kreuziger z týmu Dimension Data během osmé etapy Tour de France.

Toulouse (Od našeho zpravodaje) Roman Kreuziger vjede ve čtvrtek do Pyrenejí na 17. místě pořadí Tour de France. O jedno místo si...

Strýcová: Bál šampionů? Nepopsatelné. Konec kariéry si promyslím

Tenistka Barbora Strýcová pózuje s pohárem pro vítězku čtyřhry ve Wimbledonu.

VIDEO Prahu měla pod sebou jako na dlani – a sedí to, vždyť Barbora Strýcová v tenisu opravdu vystoupala...

Slavia bez výjimečných. Co mistr ztrácí odchodem Deliho a Ngadea?

Slávističtí fotbalisté Simon Deli a Michael Ngadeu po úvodním čtvrtfinále...

Jen jednou se v minulé sezoně stalo, že fotbalová Slavia neměla na hřišti Simona Deliho ani...

Další z rubriky

Sny splněny, hlásí Ewan. Nastává čas pánů hor. Pyrenejská brána se otevírá

Caleb Ewan (vlevo) a Dylan Groenewegen v těsném finiši jedenácté etapy Tour de...

Toulouse (Od našeho zpravodaje) Neradoval se, když ve středu proťal cíl. Napjatě čekal na fotofiniš. Vyhrál spurt v Toulouse on,...

Pád na Tour skončil pro De Marchiho zlomeninami, hrozí mu operace

Alessandro De Marchi na Tour de France

Po pádu v nedělní etapě Tour de France skončil italský cyklista Alessandro de Marchi v nemocnici s...

Triky s jídlem i s postelemi. Kreuziger vypráví, jak se mění zákulisí Tour

CHVÍLE KLIDU. Roman Kreuziger odpočívá na hotelu, kde se usadila jeho stáj...

Rivieres (Od našeho zpravodaje) Závodí na své deváté Tour, v pátém různém týmu. V barvách stájí Liquigas, Astana, Saxo-Tinkoff,...

Advantage Consulting, s.r.o.
MONTÁŽNÍ DĚLNÍK BRNO

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 23 000 - 27 000 Kč

Najdete na iDNES.cz