Cyklistická stáj Elkov vede i po změnách. Nebudeme slabší, věří šéf

Cyklisté hradecké stáje Elkov Author při jednom z tréninků, které absolvovali v rámci ještě probíhajícího soustředění ve Španělsku. | foto: Jan Brychta

7 2019
Na konci minulé sezony se jim sečetly body a ze všech stájí zařazených do kategorie UCI Continental team byli nejlepší. Už tak příjemné zakončení úspěšného roku nyní pro hradeckou cyklistickou stáj Elkov Author dostalo nový, rovněž velmi příznivý rozměr. Hradecký tým totiž půjde jako nejlepší třetidivizní stáj i do sezony nové.

Vysvětlení, v čem je rozdíl? Zatímco pořadí stájí z konce minulé sezony vzniklo na základě vyjetých bodů cyklistů ze sestavy, která loňský rok absolvovala, do toho lednového se promítly změny, které v sestavách týmů proběhly. Jinak řečeno, stáje přišly o body borců, kteří v zimě odešli, a započítaly se jim body těch, kteří je nahradili.

„Pro nás jsou obě hodnocení oceněním toho, že se nám daří, je to velmi příjemné. Navíc to nové ukazuje, že jsme po odchodu některých opor přivedli takové závodníky, kteří se jim dokáží minimálně vyrovnat,“ říká Vladimír Vávra, ředitel týmu Elkov Author.

Hradecká stáj dlouhodobě kraluje českému pelotonu a hlavně v posledních sezonách se dokáže prosadit i v tom mezinárodním. Předminulou sezonu zakončila mezi Continental týmy na třetím místě, loni vystoupala až na samotný vrchol a na něm také půjde i do sezony nové. Vůbec poprvé.

„Přitom letos už jsme ryze česká stáj, nemáme jediného zahraničního závodníka,“ připomíná Vávra.

Černého body nechybějí

Zatím posledním zahraničním borcem byl Polák Konwa, který po skončení minulé sezony z týmu odešel.

Elkov Author

* Hradecká cyklistická stáj zařazená do kategorie Continental Teams, třetí nejvyšší.

* V této kategorii byla loni podle vyjetých UCI bodů v závodech nejlepší ze všech, ve společném hodnocení s kategorií Professional Continental Teams (tzv. druhá divize) obsadila 17. místo, přitom druhodivizních týmů loni závodilo 24, třetidivizních přes 170.

* Výsledky hradeckého týmu mu umožnily jako jedné z mála třetidivizních stájí startovat na loňském mistrovství světa v Innsbrucku v týmové časovce.

* V loňském roce hradecká stáj ovládla i domácí šampionát, když se Josef Černý stal mistrem republiky jak v časovce, tak v závodě s hromadným startem.

* Sestava pro rok 2019
Jezdci, kteří zůstali:
Jan Bárta, Alois Kaňkovský, Michael Kukrle, Jakub Otruba, Matěj Zahálka
Noví jezdci: Matěj Štibingr (Dukla Praha, Karel Hník (Pardus Tufo Prostějov), Dominik Neuman (TopforexLapierre), František Sisr, Michal Schlegel (oba CCC Sprandi Polkowice)
Odešli: Josef Černý, Vojtěch Hačecký, Jiří Polnický, Tomáš Bucháček, Piotr Konwa

Jeho odchod ale zdaleka nebyl pro tým tím nejcitelnějším. Nejvíc znát by mohl být odchod Josefa Černého, borce, kterého si vyhlédla polská stáj CCC team, jež navazuje na bývalou BMC a patří mezi 18 vyvolených v nejvyšší kategorii World Teams.

Kromě něj skončily opory, jakými byli Vojtěch Hačecký, Jiří Polnický či Tomáš Bucháček. Místo nich stáj angažovala Karla Hníka, Františka Sisra, mladé Matěje Štibingra a Dominika Neumana a nakonec také Michala Schlegela, borce se zkušenostmi ze stáje World Tour.

I díky němu si Elkov Author nakonec v pořadí třetidivizních stájí nepohoršil a jde do sezony jako jejich lídr.

„Myslím si, že i přes odchod řady výborných závodníků nebudeme letos slabší. Spíše naopak, myslím si, že budeme ještě silnější. Přibyl výborný vrchař Schlegel, Sisr je velmi silný v závěrech, navíc dobře umí přejet i kopce. Tým bude připravený na všechny typy závodů,“ uvedl Vávra.

Pozvánky se jen hrnou

Umístění na špici kategorie Continental team je pro stáj velmi výhodné. První tři z tohoto pořadí totiž mají zajištěno, že jim pořadatelé závodů 2. kategorie UCI musejí nabídnout účast. Odpadá tak složité hledání kvalitních závodů, což v případě hradecké stáje platí už druhý rok. Po sezoně 2017 jí totiž patřila mezi třetidivizními stájemi třetí příčka se stejnými výhodami.

Stáj toho využila a do svého programu přiřadila kvalitní zahraniční závody, nově hlavně ty ve Francii. „Tam je to opravdu kvalita. Sjíždí se tam celá Evropa, nechybějí ani stáje z jiných kontinentů, závody jsou výborně zajištěné a skvěle organizované,“ pochvaluje si Vávra.

Po loňské dobré zkušenosti tak zahraniční kalendář zůstává podobný. „S pořadateli závodů, které jsme chtěli, už máme uzavřené smlouvy. A naše umístění mezi stájemi se odráží i v tom, že každý týden dostáváme tři čtyři pozvánky na další. Kalendář už máme plný,“ pokračuje ředitel Vávra.

I přes podobu s loňským nějaké změny se v letošním najdou. Například ta, že poprvé ve své historii bude hradecká stáj závodit v Lucembursku. Co se však nezmění, budou starty v Česku.

Stejně jako loni budou v Českém poháru barvy týmu Elkov Author - od letoška nově laděné do tmavě modré místo dosavadní černé - hájit vždy jen někteří borci. I vzhledem k náročnému programu to ani jinak nejde. „Často tým bude muset být rozdělen na dvě skupiny, Český pohár tak bude spíše příležitostí pro mladší jezdce,“ vysvětluje Vávra.

Španělské kilometry

Chtít potkat na českých silnicích cyklisty hradecké stáje, jak se připravují na novou sezonu, je už několik týdnů téměř nemožné. Kompletní sestava totiž nyní trénuje ve španělské Calpě. Většina závodníků dokonce už od 8. ledna.

Do střediska umístěného poblíž jihošpanělského Alicante zamířili tuto zimu již podruhé, před vánočními svátky tam najížděli tréninkové kilometry téměř měsíc.

„Ideální podmínky, nyní tady je kolem dvaceti stupňů a vydrží to až do příštího týdne, kdy pojedeme domů,“ hlásil včera Vávra z jihu Španělska, kde borci trénují na silnicích, které je od moře zavedou až na kopce vysoké přes 1000 metrů.

Jiří Polnický se raduje z vítězství v jednom ze závodů, v nichž v posledních...

Jiří Polnický se raduje z vítězství v jednom ze závodů, v nichž v posledních šesti letech uspěl v dresu hradecké stáje Elkov Author. Nyní se na několik týdnů vrátí k cyklokrosu, poté svoji cyklistickou kariéru uzavře.

Ze Španělska se Elkov Author vrátí příští týden, už 24. února vyrazí na jih znovu, tentokrát na Istrii do Umagu. Během tohoto soustředění je také čekají první závody, vůbec první 6. března Umag Trophy.

Tím se rozjede sezona, v níž bude Elkov Author obhajovat aktuální postavení na špici mezi stájemi Continental týmů. „Máme i další cíle, třeba Bárta by si umístěním na mistrovství světa rád vyjel v časovce olympiádu,“ uvedl Vávra.

Tour de France 2019

Tour de France letos startuje 7. července v Bruselu. Trasa 106. ročníku je dlouhá 3 460 kilometrů a zahrnuje hned několik dvoutisícových vrcholů. Závod končí 28. července s cílem 21. etapy v Paříži.

7. - 28. 7. - (Brusel - Paříž)
24. 8. - 15. 9. - (Torrevieja - Madrid)

Nejčtenější

KOMENTÁŘ: Nadějné hokejové jaro skončilo. Udeřila trudná realita

Český trenér Miloš Říha uděluje pokyny v utkání proti Rusku.

VIDEO Než ve víkendovém draftu do NHL zaznělo první české jméno, kluby z nejkvalitnější, nejmodernější a...

Půjde ikona k zemi? San Siro zbouráme, plánují kluby z Milána

San Siro, domov fotbalových klubů z Milána.

Největší stadion v Itálii, jeden z největších v Evropě. Dvěma fotbalovým gigantům – Interu a AC...

Gudas se o výměně dozvěděl na svatbě. Musel jsem se opít, přiznal

Radko Gudas na tréninku české hokejové reprezentace.

Před minulý víkend měl být pro Radka Gudase poklidný. V Praze se ženil jeho hokejový kamarád Jiří...

Hrozí krach? Slovan je stále bez peněz a město ho chce vyhodit ze stadionu

Stadion Ondreje Nepely, Bratislava

Na konci května oznámili, že končí v KHL. A že se kvůli ekonomickým důvodům vracejí do slovenské...

Velký návrat se blíží. Neymar už se dohodl s Barcelonou, píší Španělé

Neymar z PSG vstřebává porážku ve finále Francouzského poháru.

Před dvěma lety to byla letní fotbalová událost číslo jedna, nejdražší přestup historie. Paříž...

Další z rubriky

Hirt uhájil v časovce páté místo. Od pódia jej teď dělí jen 9 sekund

Kolumbijský cyklista Egan Bernal si udržel na závodě Kolem Švýcarska žlutý...

Dál bojuje o stupně vítězů v prestižním worldtourovém klání. Po velmi dobrém výkonu uhájil Jan Hirt...

Hirt je silný, v královské etapě ve Švýcarsku dojel pátý. Vládne Bernal

Kolumbijský cyklista Egan Bernal z týmu Ineos oslavuje triumf v sedmé etapě...

Jan Hirt dál prokazuje, že výborná forma ze třetího týdne Gira mu zůstala i pro závod Kolem...

Hirt zářil ve Švýcarsku. V horské zkoušce dojel čtvrtý, vyhrál Tolhoek

Jan Hirt  na Vueltě 2018.

Až v šesté etapě letošního ročníku závodu Kolem Švýcarska došlo na bitvu velkých favoritů pro...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz