Cyklisté zaspali se žádostí o místo pro OH

Tereza Huříková | foto: Jan ZátorskýMF DNES

21 2007
Praha - Mohla to být pro Česko zajímavá disciplína. Na olympiádě v Pekingu mohly závodit mladičká cyklistka Tereza Huříková a zkušená Kateřina Nash. Na horských kolech ale zřejmě pojede pouze jedna z nich. Český svaz cyklistiky totiž propásl termín pro podání žádosti o divokou kartu pro tu druhou.

O co šlo: Český olympijský výbor dal sportovním svazům možnost, aby jeho prostřednictvím podaly na Mezinárodní olympijský výbor žádost o udělení tzv. invitation (zvací) karty pro své sportovce.

Tedy o jakousi divokou kartu k účasti na OH pro ty, kteří mají potřebnou výkonnost, ale nemohli z jistých důvodů absolvovat například olympijskou kvalifikaci nebo v příslušné disciplíně skončili jen těsně za postupem.

Nebylo to složité. Stačilo vyplnit předepsaným způsobem žádost, podat zdůvodnění, nechat ji příslušně osignovat a zaslat na Český olympijský výbor. Ten se potom měl postarat o její podání do švýcarského Lausanne, sídla Mezinárodního olympijského výboru.

Na výzvu aktivně zareagovaly Český svaz juda a Česká gymnastická federace. Judisté chtějí místo pro svou dlouhodobě nejlepší závodnici Andreu Pokornou-Pažoutovou (byla na mateřské dovolené) a gymnasté pro Lenku Honzákovou, jíž nominace do disciplíny skoky na trampolíně unikla jen těsně. Oba svazy tuto proceduru zvládly.

Zájem měl i Český svaz cyklistiky. "Ale jejich žádost přišla pozdě," vysvětlil sportovní ředitel ČOV Jan Hrdina.

Sporným se v této věci stalo datum podání žádosti - a to čtvrtek 15. listopadu. "Osobně jsem žádost toho dne poslal," říká Anthony Grulich, sportovní koordinátor Českého svazu cyklistiky. Jeho požadavek směřoval k dodatečnému místu v horských kolech.

Zde má Česko už jedno místo zajištěné, do Pekingu pojede pravděpodobně buď Tereza Huříková, nebo Kateřina Nash. "Jelikož je za těmito dvěma velká propast, chtěli jsme požádat o místo i pro tu druhou," zdůvodnil nominaci Grulich.

Jenže z dodatečné cyklistické pozice v Pekingu nebude nic. "Patnáctého měla celá žádost už být v Lausanne," odvětil Hrdina. Olympijský výbor proto složku odeslal už o den dříve. "Od cyklistů to přišlo až ve čtyři hodiny odpoledne, navíc mailem, který jsem otevřel až v pátek ráno," přiznal Hrdina.

Chyba? Možná v komunikaci

Kde se stala chyba? Možná ve špatné interpretaci. Vždyť "do patnáctého" a "patnáctého už to musí být tam a tam" zní úplně jinak.

"Ale jejich žádost bychom stejně nemohli akceptovat," dodává Hrdina. "Žádný formulář, jen holý mail. To je málo. To by se stejně nedalo poslat."

Navíc to nebyla jediná věc, která ČOV  vadila. "Všechny svazy věděly o této možnosti už z léta. Nikoho jsme zvlášť neobesílali, ale kdo měl zájem, konzultoval celý postup s námi. Včetně úpravy a formulací." A to prý udělali jen gymnasté a judisté. "Cyklisté to podcenili," doplnil Hrdina.

U cyklistů ale ještě ve středu v době psaní tohoto článku počítali s tím, že žádost byla do Lausanne odeslána. "Nikdo se nám neozval ani s kladnou, ani zápornou odpovědí," řekl Grulich. Pochybení nepřijímá ani neodmítá. "Mrzí mě, že to takhle dopadlo, ale co se dá dělat," dodal rezignovaně.

Hrdina: Šance jsou stejně minimální

Sportovní ředitel ČOV Jan Hrdina přesto říká, že šance na udělení tzv. invitation karty je minimální. "Kromě žádostí jsme museli zaslat také informace o tom, kolik českých sportovců a z jakých odvětví se kvalifikovalo. Protože jich nebude málo, přišla nám z MOV odpověď, ať s kartami příliš nepočítáme." Ty se totiž prioritně udělují olympijským výborům, které mají v celkové výpravě méně než šest sportovců. "A my už jich máme 38."

Má tedy někdo šanci se na pozvání MOV vůbec do Pekingu dostat? "Ano. Andrea Pokorná. U ní to vidím pozitivně. Byla na mateřské, má vysokou výkonnost. Navíc je zařazena do skupiny sportovců, kteří pobírají tzv. olympijské stipendium. Dávám jí 60 procent na to, že do Pekingu, pokud si nevybojuje kvalifikaci přímo, pojede. Ostatním moc ne," uzavřel Hrdina.

Autor:

Sport v roce 2019

Rok 2019 přinese celou řadu globálních sportovních akcí. Světová atletika okusí nezvyklé podmínky v Kataru, basketbalový šampionát míří do Číny, Japonsko uspořádá MS v ragby. Český fanoušek bude náruživě sledovat hokejové MS na Slovensku.

Australian Open, Fed Cup, Davis Cup, SP v biatlonuLiga mistrů, Evropská liga, Tour de France, MS basketbalistů, MS v ragby, souhrn Sport 2019

Nejčtenější

Genk - Slavia 1:4, ofenzivní smršť a postup, hosté řádili po přestávce

SLAVIA V EUFORII. Oslavy s fanoušky po přesvědčivém vítězství v Genku, kterým...

Genk (Od našeho zpravodaje) Fotbalisté Slavie jsou po šestnácti letech v pohárovém osmifinále, na hřišti Genku zvítězili v 1....

Jágr pomohl hokejistům Kladna dvěma body k výhře nad Ústím

Kladenský Jaromír Jágr z Kladna rozehrává jednu z akcí v duelu s ústím nad...

První hokejová liga pokračovala zápasy 58. kola. Jaromír Jágr pomohl ve svém druhém duelu v sezoně...

Nike má problém. Zranění hvězdy v zápase roku způsobila roztržená bota

Zionu Williamsonovi z Duke se po pár sekundách zápasu s North Carolinou...

VIDEO Vycházející hvězda světového basketbalu a očekávaná jednička blížícího se draftu NBA utrpěla...

Život po životě. Proč se tenisté obávají konce kariéry? A nač se těší?

První vystoupení svého přítele Tomáše Plekance po návratu z NHL v dresu Kladna...

Nastávající maminka Andrea Sestini Hlaváčková si o víkendu navlékla plesovou róbu. Radek Štěpánek...

Kvitová si zahraje finále v Dubaji, Vondroušová semifinále v Budapešti

Petra Kvitová bojuje v semifinále turnaje v Dubaji.

Petra Kvitová si v Dubaji potřetí v sezoně zahraje o tenisový titul. V semifinále porazila po více...

Další z rubriky

S kolem se vyplatí nechvátat, říká trenér mladých cyklistů

Michal Bednář

Michal Bednář trénuje v Táboře nadějné cyklisty. Talent u svých svěřenců vidí, ale upozorňuje, že...

Další diamant z Kolumbie, další Froomův žák. Iván Ramiro Sosa

Iván Ramiro Sosa na závodě Kolem Kolumbie.

VIDEO Co dokáže Egan Bernal, to už cyklističtí fanoušci poznali na loňské Tour. V horách tehdy...

Cyklokrosař Van der Poel zcela opanoval sérii Superprestige

Nizozemec Mathieu van der Poel během závodu mistrovství světa v dánském Bogense.

Nizozemský cyklokrosař Mathieu Van der Poel zcela opanoval osmidílnou sérii Superprestige, když...

Najdete na iDNES.cz