Moje závody fantazie. Štybarovi začíná sezona nevyzpytatelných klasik

Zdeněk Štybar | foto: quickstepfloorscycling.com

25 2017
Jako by jej na sezonu mrazivých i blátivých jarních závodů chtěly připravit už přípravné podniky na Pyrenejském poloostrově. Únorové jižanské teplo? Zapomeňte. Hned v úvodních etapách Kolem Valencie se jelo v pěti stupních. „To byl jen takový nástřel, abychom věděli, co nás pak při klasikách čeká,“ zasměje se Zdeněk Štybar.

Je to tady. Závodem Omloop Het Nieuwsblad, nově zařazeným do World Tour, začíná v sobotu seriál jarních cyklistických klasik. Pro Zdeňka Štybara jsou vrcholem silničářské sezony. „Těším se. Příprava byla perfektní, forma je dobrá,“ hlásí z Belgie.

Už čtyři sezony jarní klasiky poznáváte. Ještě vás mohou překvapit?
Ty umějí překvapit i Toma Boonena, který už má těch sezon třináct. Nikdy nevíte, co vás na nich potká.

Čím vás nejvíc přitahují?
Právě tou svou nevyzpytatelností. Máte s týmem připraveno více plánů, ale málokdy se stane, že by některý z nich klapl na sto procent.

Namísto „lidských lokomotiv“ tedy klasiky vyžadují jezdce, kteří umějí improvizovat a vyrábět v hlavě plány B, C či D?
Asi tak. Musíte být připraveni na cokoliv. Při mých prvních klasikách jsem byl v hlavě vždy upoutaný na jeden úsek, kde jsem si myslel, že se závod bude lámat. Jenže pak ta rozhodující skupina odjela třeba už o 30 kilometrů dříve a ještě ke všemu na rovině. Občas klasikám říkám Závody fantazie. Na Grand Tour se většinou etapa rozhoduje až v závěru, na posledních 20 kilometrech. Zato tady klidně i 100 kilometrů před cílem.

Další čeští cyklisté

v úvodu sezony

Roman Kreuziger (Orica)
Do závodní sezony se rozjíždí až nyní Kolem Abú Zabí, v sobotu jej čeká klíčová horská etapa. Jeho vrcholy roku by měly být ardenské klasiky a Tour, kde bude druhým lídrem týmu za Kolumbijcem Chavesem, jehož nasazení na Tour stáj Orica tento týden definitivně potvrdila.

Leopold König (Bora)
Zatím startoval jen v jednom přípravném závodě na Mallorce (nedokončil), pak se vydal na vysokohorské kempy. V březnu pojede worldtourové etapové klání Tirreno-Adriatico. V květnu se stane lídrem Bory na Giru, kde chce zaútočit na Top 5, a v srpnu by měl být spolulídrem na Vueltě.

Petr Vakoč (Quick-Step)
Už v lednu byl šestý v dalším novém worldtourovém podniku Great Ocean Race, nyní i on závodí v Abú Zabí. Dostane od týmu příležitost ukázat se při ardenských klasikách a opět sní o místě v týmu pro Tour, stejně jako Štybar. Ovšem v Quick-Stepu bude tradičně přetlak.

Jan Bárta (Bora)
Po startu Kolem Algarve (27. místo) se chystá na etapový závod Paříž–Nice. Jeho stáj, poprvé prvodivizní, má jistotu všech podniků Grand Tour. Na některém z nich se určitě objeví i on, jen neví kde.

Ondřej Cink (Bahrain Merida)
Senzační vstup bývalého bikera na novou scénu: při svém druhém startu, v hornatém závodě Kolem Andalusie byl mezi elitními vrchaři devátý. Mepočítal, že by hned ve své první sezoně jel i Grand Tour. Ale tým jej zařadil do širšího výběru pro Tour.

Jan Hirt (CCC)
Loňský vítěz Kolem Rakouska zažívá své nejlepší měsíce vždy v létě. Jeho druhodivizní polská stáj však získala divokou kartu na květnové Giro, kde by coby elitní vrchař neměl chybět. Dres CCC letos oblékají také další dva Češi František Sisr a Michal Schlegel, ale ten si v tomto týdnu zlomil klíční kost.

Zároveň tu však hraje větší roli i štěstí. Na počasí, na pády soupeřů, na defekty na kostkách.
Určitě. Štěstí k tomu patří. Můžete mít superformu, ale píchnete v nesprávnou chvíli. Jako já loni na E3 Harelbeke. S Cancellarou, který měl také mechanický problém, jsme ty nejlepší dojížděli 30 kilometrů. To vás stojí tolik sil, že v podstatě máte po závodě.

Která z vašich dosavadních klasik je pro vás nejpamátnější?
Asi moje první Paříž-Roubaix. Jel jsem v úniku s Cancellarou a Vanmarckem, než jsem trefil fotografa, který mě připravil minimálně o stupně vítězů. Na to nezapomenu. Bylo by skvělé stát hned při prvním Roubaix na pódiu, to se předtím povedlo jen Boonenovi, když byl při své premiéře třetí.

Nejvíc vám z jarních jednorázových závodů sedí italské Strade Bianche? Podle výsledků zřejmě ano, ze dvou startů jste tam vytěžil 1. a 2. místo.
Strade je moje srdcová záležitost. Pokaždé mi osvěží sezonu. Asi i proto, že mi terénem trochu připomíná cyklokros, i když tam nastoupáme 3 600 výškových metrů na 170 kilometrech. Kéž by tam moje bilance byla po letošku 1. - 2. - 1.

Celkově však loňská klasikářská sezona nedopadla podle vašich představ. Byl jste nemocný a často bez sil v koncovkách. Vzal jste si z ní ponaučení do té další?
Vzal. Byl jsem loni až moc vystresovaný. V zimě jsem to tehdy i přehnal, chtěl jsem všechno dělat na maximum a zbytečně se nervoval okolnostmi, které jsem nemohl změnit. Stálo mě to tolik energie, že když se lámal chleba, tělo řeklo dost. Letos jsem víc uvolněný.

Uvolnit se nemusí být pro perfekcionistu, jakým jste, právě jednoduché. Máte recept?
Ten, že některé věci nechávám plavat. Připomínám si, že jsem měl dobrou přípravu, a co teď bude, tak bude. Pokud nastane situace, kterou jsem si nepřál, snažím se na ní hledat i pozitiva. Když bylo v zimě ošklivo, řekl jsem si: Dobře, dnes pojedu po obědě jen menší trénink, odpočinu si, a až bude počasí lepší, tak ten plánovaný kvalitní trénink doženu. Loni jsem to občas tlačil v tréninku přes hranu - a v závodech mě to potom potrestalo.

Zdeněk Štybar
Zdeněk Štybar
Zdeněk Štybar

Ve vaší stáji Quick-Step se před klasikami hovoří hlavně o Boonenovi. Vyhovuje vám to?
Tohle neřeším. Tak je to v podstatě každý rok. Teď navíc jede poslední sezonu. Je jasné, že až do dubna se všechno bude točit kolem Toma.

Opět budete mít ve stáji čtyři různé lídry na klasiky?
Určitě. Navíc přibyl Philippe Gilbert. Takže budeme na post lídra Boonen, já, Gilbert, Terpstra, Trentin a dost možná i Yves Lampaert.

Není potom těch lídrů v některých závodech až moc?
Pro tým je dobré, že bychom měli být za každé situace připraveni. Na druhou stranu, pokud se jede jen na jednoho lídra, tým má dopředu danou strategii. S více lídry se naopak taktika během závodu většinou mění. V určitých momentech, třeba při nástupech do spurtu, by věc zjednodušilo, kdyby bylo už před závody jasně dané: O. K., jedeme dnes na Boonena, zítra na Gilberta, pozítří na Štybara.

S šéfem stáje Patrickem Lefeverem máte dohodu, že v některé z klasik budete hlavním lídrem?
Ne. Já doufám, že si tu pozici vydobudu výsledky a formou v nejbližších závodech.

Jako první z klasik vás čeká v sobotu Omloop Het Nieuwsblad, poprvé zařazený ve World Tour. Jak se vám profilem líbí?
Jo, mám ho rád, po zimě je to vždy taková první zkouška klasikářů. Všichni ti kluci měli rozdílnou přípravu, někdo byl v Ománu, někdo v Algarve nebo Andalusii, někdo nejel nic. Teď se ukáže, kdo jak na tom je. Od toho se potom bude odrážet taktika na další závody.

Vy jste v přípravě startoval ve Valencii a Algarve. Byl jste tam sám se sebou spokojený? Například 19. místo v časovce v Algarve vás muselo potěšit, ne?
Docela jo, i když jsem ji nejel úplně na výsledek a bral ji spíš odpočinkově.

A přesto jste byl devatenáctý?
No ono je někdy lepší se na výsledek nesoustředit a prostě jen jet - a pak i dobrý výsledek přijde. Každopádně jak Valnecie, tak Algarve byly perfektní příprava. A o víkendu můžeme začít.

Jak se ve vašich očích změnil od loňské sezony peloton? Není už stáj Tinkoff, mistr světa Peter Sagan jezdí v Boře, dva další prvodivizní týmy měnily majitele i hlavní sponzory. Vnímáte všechny tyto přesuny?
Ani bych neřekl. Prostě jen někteří lidé zase vyměnili dresy.

Včetně těch, se kterými jste velký kamarád. Při závodě Kolem Valencie jste do cíle horské etapy v Lluceně dojížděl v družném hovoru s Tony Martinem. Jenže ten už není členem vašeho týmu, nýbrž ruské Kaťuše.
Jo, to je pravda, zrovna s Tonym jsme si hodně blízcí a bavíme se spolu, i když jsem teď v různých stájích. Ale někdy je to i komplikované situace, když bojujete o pozici do zatáčky nebo do spurtu a vedle sebe máte Kwiatkowského, Golaše, Martina, Cavendishe a vy si musíte vybrat, jestli jim necháte místo nebo ne. Jsou to dobří kamarádi, se kterými jsem jezdil v jednom týmu, ale během posledních dvou let všichni vyměnili dresy. Takže je to pak taková zvláštní situace.

Autor:

Tour de France 2019

Tour de France letos startuje 7. července v Bruselu. Trasa 106. ročníku je dlouhá 3 460 kilometrů a zahrnuje hned několik dvoutisícových vrcholů. Závod končí 28. července s cílem 21. etapy v Paříži.

7. - 28. 7. - (Brusel - Paříž)
24. 8. - 15. 9. - (Torrevieja - Madrid)

Nejčtenější

Můžete mi dát výplatu? Chomutovské dluhy rozkryly díry v pravidlech

Rezignovaní fanoušci hokejového Chomutova se loučí s extraligou.

Očekával, že jako šéf hokejové extraligy bude v červnu mít klidnější období. Místo toho se Josef...

KOMENTÁŘ: Nadějné hokejové jaro skončilo. Udeřila trudná realita

Český trenér Miloš Říha uděluje pokyny v utkání proti Rusku.

VIDEO Než ve víkendovém draftu do NHL zaznělo první české jméno, kluby z nejkvalitnější, nejmodernější a...

Za sto milionů je volný, řekl o něm kouč. Reiter teď přestoupil do Baníku

Denis Granečný (v bílém) z Ostravy v souboji s Rudolfem Reiterem z Bohemians.

Ofenzivní záložník Rudolf Reiter po dvou letech opouští Bohemians 1905 a přestupuje do Baníku...

Sparta, Saúdská Arábie a teď Slavia. Zamíří Stanciu na druhý břeh?

Sparťanští fotbalisté v retro dresech, v nichž nastoupí na oslavu 125. výročí...

V sobotu večer se oženil, doma v rumunské Alba Iulii si vzal dlouholetou přítelkyni Andreeu....

Hrozí krach? Slovan je stále bez peněz a město ho chce vyhodit ze stadionu

Stadion Ondreje Nepely, Bratislava

Na konci května oznámili, že končí v KHL. A že se kvůli ekonomickým důvodům vracejí do slovenské...

Další z rubriky

Už zase hledím dopředu, vzkazuje Froome. Ale slyší: Vrátit se bude těžké

Chris Froome a šéf týmu Ineos Dave Brailsford.

Z nemocnice v St. Etienne, kde zůstává na pozorování, Chris Froome vzkazuje všem svým fanouškům:...

Kreuziger: Bude to zase stres a humbuk, ale stejně se na Tour těšíte

Roman Kreuziger

V úterý opět odjíždí k jezeru Garda, aby v jeho okolí absolvoval závěrečný tréninkový blok před...

Nikam neodcházím. Štybar podepsal na další dva roky v Quick-Stepu

Zdeněk Štybar

Zdeněk Štybar bude i v následujících dvou sezonách závodit za stáj Deceuninck-Quick-Step. V tiskové...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz