Nepohoršil jsem si, Elkov má obrovský potenciál, říká cyklista Bárta

Jan Bárta v bude po dresu týmu Bora oblékat barvy hradecké stáje Elkov Author. | foto: Foto: cycling.photography

6 2017
Na první závod v dresu hradecké stáje Elkov Author si cyklista Jan Bárta sice bude muset ještě pár týdnů počkat, ale ve středu společně s týmem, do kterého zamířil minulý týden, odcestuje na soustředění do Španělska.

Jan Bárta

  • Český cyklista, který ve čtvrtek oslaví třiatřicáté narozeniny, s cyklistikou začínal v Kyjově.
  • V roce 2010 přestoupil do tehdejší německé stáje NetApp, s ní prošel z nejnižší třetí divize až do současné první, kam s názvem Bora pronikla před letošní sezonou.
  • Stal se v NetAppu prvním členem, který pronikl mezi nejlepší tři v etapě na Grand Tour, na Giru 2012 vybojoval druhé místo v horské etapě do Cervinie. Byl z týmu i prvním, jenž stál na pódiu Tour.
  • V českém národním dresu se dostal do elitní desítky na mistrovství světa v časovce. Celkem šestkrát získal domácí titul (pětkrát v časovce) a zúčastnil se dvou olympiád.

Od příští sezony bude jezdit za hradeckou stáj Elkov Author.

Sešup ze stáje nejvyšší divize kategorie World Tour do třetidivizního týmu jako velký skok dolů? Tak nová posila hradeckého družstva Elkov Author pro nadcházející sezony své působení určitě nebere.

„Když jsem v roce 2010 nastupoval do Netappu, ani se mi nesnilo, že budeme jednou World Tour týmem,“ vypravuje dvaatřicetiletý Jan Bárta, jenž se minulý týden stal nejvýraznější novou tváří hradecké stáje.

Ostatně tehdy před osmi lety byla německá stáj rovněž „jen“ kontinentální, tedy třetidivizní stájí: „Teď přicházím do Elkovu, který má také obrovský potenciál, a doufám, že budu jedním z hnacích motorů, který ho pomůže posunout dál.“

Přesto se ale posunete dolů hned o dvě kategorie, budete jezdit trochu jiné závody. Nebude se vám tak trochu stýskat?
Já jsem byl v týmu World Tour jen jedinou sezonu poté, co se tam naše stáj, už pod jménem Bora, posunula. A sezonu 2017, která pro mě znamenala vlastně první rok v týmu nejvyšší kategorie World Tour, nehodnotím úplně jednoznačně. Paradoxně to pro mne nebyla taková výhra, jak by se mohlo zdát.

Proč tento posun nenaplnil vaše představy?
Zázemí sice bylo vskutku profesionální, nicméně pro můj agresivní způsob závodění, účast v únicích, to byla věc, pro kterou v týmu už nebyl prostor. Zatímco v druhodivizních formacích jsem měl maximální podporu a sponzoři i vedení týmu byli nadšení z toho, jak je tým díky mému aktivnímu způsobu závodění výrazně viditelný, letos to bylo jinak.

Černý už čeká v teple

Předvánoční shon doma se jich až na posledních pár dnů týkat nebude. Zato budou mít v nohách stovky najetých kilometrů, které se jim v příští sezoně budou hodit v závodech, v nichž budou obhajovat letošní skvělé výsledky.

Cyklisté hradecké stáje Elkov Author totiž ve středu vyrážejí na své první společné soustředění na příští sezonu, až do 20. prosince se budou připravovat ve Španělsku. „Jedeme kompletní včetně všech nových závodníků,“ uvedl šéf stáje Vladimír Vávra.

Nejúspěšnější česká stáj posledních let, v žebříčku týmů cyklistické federace UCI patřící mezi kontinentální (třetidivizní) týmy, vyrazila do španělského Calpe, kam se vrátí ještě v únoru. Na tým už tam čekal Josef Černý, který se ve Španělsku připravoval i v minulých týdnech.

Trenér Otakar Fiala tam bude mít k dispozici nejen šestici borců, kteří hradecký dres oblékali už letos (Bucháček, Černý, Hačecký, Kaňkovský, Kukrle, Polnický), ale také pět posil. Vedle zkušeného Jana Bárty, jenž přišel z prvodivizní Bory, tým získal Jakuba Otrubu a Matěje Zahálku z Tufo Prostějov, Jana Rajcharta z České spořitelny a Poláka Piotra Konwu.

Můžete uvést nějaký příklad?
Třeba na Giru jsem nejprve ve druhé etapě musel desítky kilometrů stahovat únik soupeřů téměř sám a v dalších etapách jsem se staral o nemocného sprintera Sama Bennetta. To mě stálo obrovské množství sil a byl jsem pak celé Giro skoro neviditelný. Chuť jsem si trochu spravil aspoň šestým místem v časovce.

Hodně vám to vadilo?
Jsem týmový hráč, chápal jsem svoje úkoly, ale měl jsem pocit, že moje práce neměla správnou odezvu u vedení týmu a pochopitelně ani u fanoušků. A to mi bylo líto. Celou svoji kariéru cítím jejich podporu a chci jim dokázat, že umím i vyhrávat.

Elkov na to je zvyklý, letos vaši noví kolegové zaznamenali řadu vítězství, ale zároveň pracuje v asi trochu jiných podmínkách než Bora. Jste na to připravený?
Vůbec nemám obavu, že bych se setkal s horšími podmínkami než dosud. Často trénuji s mým dlouholetým kamarádem a novým týmovým kolegou Aloisem Kaňkovským, takže od něj dost přesně vím, do čeho jdu. Kola i další vybavení týmu jsou na špičkové úrovni, už nyní odlétáme na první soustředění do tepla.

Vaše smlouva v hradecké stáji je víceletá, může se vyvinout podobně dlouhé působení jako v Německu?
To se uvidí, ale toho, že mi její vedení nabídlo delší smlouvu než jen roční a tím ukázalo, že mi věří, si hodně cením.

Vuelta a España 2019

Etapový závod Vuelta a Espaňa se jezdí každoročně během tří týdnů na přelomu srpna a září ve Španělsku a v sousedních zemích. Na trase 74. ročníku v roce 2019 čeká na cyklisty 21 etap o celkové délce 3 257 kilometrů. Startuje se 24. srpna týmovou časovkou v Torrevieja, vrcholí 15. záři v Madridu. Závodníky čeká osm horských dojezdů a 59 kategorizovaných stoupání.

24. 8. - 15. 9. - (Torrevieja - Madrid)

Nejčtenější

(Ne)létám v oblacích. Francouz o uspokojení, dluhu i zvedání ramen

Pavel Francouz

Zažívá nejklidnější léto za poslední roky. „Dřív to byl chaos. Měl jsem pár týdnů volna, kdy jsem...

Bohemians - Olomouc 3:2, velký obrat domácích, v nastavení rozhodl Bartek

David Houska z Olomouce napadá Ibrahima Keitu z Bohemians.

Byť nebyli výrazně horší než jejich soupeř, prohrávali o dva góly a půlhodiny před koncem byli na...

Slovácko má čtvrtou výhru. Zlín nastřílel tři góly venku, Bohemians doma

Příbramský Emmanuel Antwi se snaží odkopnout míč před Petrem Reinberkem (druhý...

Navázali na vítězství, které přivezli z Plzně, a v neúplné tabulce vyletěli na druhé místo....

Hněv v Opavě. Sudí prchali, zaskočený Csaplár reagoval: Míra zla je šílená

Spoluhráči i protivníci se snaží zastavit opavského záložníka Pavla Zavadila,...

Nadávky, výhrůžky, obrovská zloba. Na rozhodčí i na soupeře. Pořadatelé museli být v plné...

Mrzí to hodně. Přes Trabzonspor se postoupit dalo, řekl trenér Jílek

Sparťanský trenér Václav Jílek v odvetě na půdě Trabzonsporu.

VIDEO Trabzon (Od našeho zpravodaje) Sotva to pro Václava Jílka mohla být útěcha, byť slova uznání se mu od tureckých novinářů hezky...

Další z rubriky

Africký průkopník Impey dobývá Moravu. Barvitá byla jeho cyklistická pouť

Daryl Impey z týmu Mitchelton-Scott se raduje z vítězství v deváté etapě Tour...

Píše historii sportu ve své zemi a na celém světadílu. Na sociálních sítích ho oslavoval i...

Tys mě zničil, říkal Pozzovivo řidiči. Cyklistů sražených auty přibývá

Domenico Pozzovivo

V pátek podstoupil šestatřicetiletý Domenico Pozzovivo další operaci, druhou během týdne. Lékaři...

Elkov-Author byl na Czech Cycling Tour druhý v časovce družstev

Český tým Elkov - Autor startuje do časovky.

Tým Elkov-Author skončil druhý v časovce družstev na úvod čtyřdílné Czech Cycling Tour. Nejlepší...

OVĚŘENO: Mozek miminka ovlivní těhotenství a první hodina po porodu
OVĚŘENO: Mozek miminka ovlivní těhotenství a první hodina po porodu

Podle lékařky Markéty Kellner, která zkoumá lidský mozek, jsou těhotenství a první okamžiky po porodu zásadními v jeho fungování do budoucna. Co ovlivňují a jak?

Najdete na iDNES.cz