Postavil se Armstrongovi, byl vyštván z Tour. 20 let od aféry Bassons

Lance Armstrong, archivní foto | foto: AP

16 2019
Ze sportovních výsledků jeho jméno nemůžete znát. Úspěchy sbíral pouze v amatérském pelotonu. V tom profesionálním byl Christophe Bassons spíše pomocníkem slavných. I tak jste o něm možná slyšeli. Je to muž s možná největším kreditem v cyklistickém světě. Panem Čistým. V dobách krutovlády Lance Armstronga to byl on, kdo se Texasanovi postavil. A byl za to potrestán. Dvacet let od té doby uplynulo.

Francouzské městečko Saint-Flour v regionu Auvergne má přibližně sedm tisíc obyvatel. Má svoji katedrálu a nachází se tu i římskokatolická diecéze.

Slavné je ale i z jiného důvodu. Letos zde už počtvrté v historii zavítala slavná Tour de France. Startovala tu pondělní etapa plná chaosu.

Poprvé ale Saint-Flour přivítalo Tour před dvaceti lety 16. července 1999. A stojí za to připomenout si, jaké to tehdy bylo.

Byl to den, kdy byl z pelotonu vyštván Christophe Bassons takovým způsobem, že do Saint Flour nikdy nedorazil. Psal se rok prvního celkového prvenství Lance Armstronga. Byla to doba, kdy jeho nadvláda byla absolutní.

A najednou se objevil Bassons, který ji chtěl svrhnout.

Byl symbolem těch, kteří to v Armstrongově éře neměli jednoduché.

Byl jednou z prvních obětí šikany slavného Texasana.

V době, kdy v pelotonu fungovaly zákonitosti cyklistické omerty, byl mužem, který je porušoval. Který se nebál říct/napsat, že se mu některé věci nezdají.

Za svůj sloupek během Tour 1999 v Le Parisien, kde zpochybňoval výkonnost závodníků, byl Armstrongem dotlačen k tomu, aby na závodě skončil.

O dva roky později Christophe Bassons v pouhých 27 letech skončil s celou cyklistikou. Učil tělocvik a nyní pracuje jako antidopingový komisař v Bordeaux.

Takový byl jeho příběh.

V epicentru aféry

Francouzsko-belgické hranice, 8. července 1998.

Za tři dny má v irském Dublinu odstartovat 85. ročník Tour de France. A taky odstartuje, ale bez stáje Festina.

Na belgicko-francouzských hranicích blízko Lille totiž její dodávku zastavují celníci, kteří nachází až neuvěřitelný „poklad“.

Ten „poklad“ zatřese cyklistickým světem, jako do té doby máloco. Jsou v něm zásoby EPA, anabolických steroidů, spousty balení injekčních stříkaček…

To všechno na cestě právě do Irska, na slavnostní Grand Depart, tedy start Tour.

Jeden z největších dopingových skandálů v historii francouzského závodu je na světě.

Následující dny jsou poslední v historii stáje Festina. Se slzami v očích opouští závod roku i domácí miláček Richard Virenque. Nikdy už nebude tak dobrý jako předtím. Je to rána, kterou se v následujících desetiletích bude cyklistika snažit odčinit.

V epicentru náhle vybuchlé bomby stojí i Christophe Bassons, který je součástí vybrané devítky týmu.

Přitom byl tak jiný.

„On k těm podvodníkům nepatřil. Nepůsobí v tom prostředí,“ zastávají se ho v té době i lidé z Festiny.

Opravdu nepatřil.

Jako jediný z týmu neměl pozitivní dopingový nález. Jako jediný byl čistý. A nebylo se co divit. Málokdo měl takovou pověst jako on.

Měl bys skončit na Tour

O rok později se Bassons na Tour vrátil.

„Měla to být Tour obnovy. Tak o ní hovořili hlavně organizátoři. Mělo jít o obnovu důvěry veřejnosti v cyklistiku jako takovou. Ale já si byl jistý, že z pelotonu doping nevymizel,“ prozradil.

V barvách FDJ pracoval pro sprintery Jimmyho Caspera a Damiena Nazona. A také psal sloupky pro francouzský list Le Parisien, které se zaměřovaly na dění uvnitř pelotonu. Většinou šlo o pohledy do duší cyklistů.

Zatímco nyní je podobný formát běžnou součástí leckterého cyklistického webu, tehdy to byla inovace.

Fotogalerie

„Nepopisoval nijak dramatická odhalení, sloupky byly spíše nevinné, až skoro zábavné náhledy do jezdeckého světa. Někdy se i sám stavěl proti podezřením - po etapě do Blois, kde padl rekord v průměrné rychlosti, viděl jako důvod silný vítr. Nicméně o Lanci Armstrongovi, který se vrátil po překonané rakovině, napsal, že jeho výkony peloton šokovaly,“ prozradil novinář Ian Austen.

Právě tím se Armstrongovi znelíbil.

Před desátou etapou s cílem na Alpe d’Huez se celý peloton bez vědomí Bassonse domluvil, že pojede úvodních 100 kilometrů neúměrně pomalu, aby tím nebohého Francouze vyprovokovali k útoku. Jakmile se Bassons pokusil odjet, všechny týmy ho na rovině začaly stíhat.

Když ho dostihly, každý závodník kolem něj pouze projel, a přitom na něj zíral. Až na Lance Armstronga.

„Přijel ke mně, dal mi ruku na rameno a před zraky všech ostatních mě zastavil. Věděl, že to všichni budou sledovat a že on je boss. Řekl, že to, co říkám, není pravda a že je to špatné pro cyklistiku, že to nesmím říkat a měl bych přestat závodit, skončit na Tour. Nakonec mi začal nadávat,“ popsal po etapě Bassons.

Co na to Texasan? Nijak se tomu nevyhýbal.

„Jeho obvinění nejsou dobrá pro cyklistiku, pro jeho tým, pro mě, vůbec pro kohokoliv. Jestli si myslí, že ten sport takto funguje, mýlí se a raději by měl jet domů,“ prozradil na kamery francouzské televize Armstrong.

„Lance si z něj často dělal legraci. Takovým tím hnusným, nemilosrdným a jedovatým způsobem. Jako si ze sebe občas dělají děti na hřišti,“ vzpomínal tehdejší Armstrongův týmový kolega a nyní šéf EF Education First - Jonathan Vaughters.

Dávej bacha na to, co říkáš!

Bassons byl najednou v celém pelotonu sám. I týmoví kolegové z FDJ se k němu najednou chovali jako ke smetí. Odmítali ho zdravit, bavit se s ním. Odmítli se s ním dělit i o vyhrané peníze na prémiích.

Když po etapě Bassons dával rozhovor médiím, jeden z kolegů, který kolem projížděl, na něj zavolal: „Dávej bacha na to, co říkáš!“

„Začal jsem se cítit osamoceně. Mezi 170 cyklistiky je to divný pocit,“ přiznal Bassons.

Šil do něj i ředitel Tour Jean-Marie Leblanc, který o něm ironicky řekl, že je snad jediným cyklistou, který nemá žádné výčitky.

Naopak francouzská ministryně sportu Marie-George Buffetová se za něj postavila. „Je to vážně zvláštní. Namísto boje proti dopingu bojují se svým týmovým kolegou,“ nechápala.

Ani její zastání nepomohlo.

Bassons ještě dokončil jedenáctou etapu do Saint-Etienne, než 16. července před tou dvanáctou do Saint-Four v brzkých ranních hodinách opustil hotel a zmizel.

„Celou noc jsem nemohl spát. V 5.30 jsem šel na snídani, zabalil si a šel to oznámit týmu. S každým jsem se rozloučil, ale nikdo se na mě ani nepodíval, nepodal mi ruku. To bolelo,“ vzpomínal.

Okolím byl z Tour vyštván.

„Má málo přátel, spoustě lidem vadí. Jeho osamocenost je živoucím důkazem toho, že se ve sportu nic podstatného nezměnilo. Peloton už zapomněl na číslo 152,“ napsaly později francouzské noviny.

On sám byl následujícího půlroku v depresích. Probrečel x nocí, byl na tom velmi špatně.

„Cítil jsem šílené napětí. Někteří se mnou vůbec nemluvili, jiní předstírali, že se vlastně nic nestalo. Nejsem jediným čistým jezdcem, ale není mnoho těch, kteří to o sobě mohou říct,“ řekl o rok později, kdy se snažil pokračovat v kariéře v menším týmu Jean Delatour.

Pokračoval jen dva roky, než se ho na závodě 4 Dny kolem Dunkerque několik cyklistů pokusilo shodit do škarpy.

„Začalo to být nebezpečné a já jsem si uvědomil, že to za to nestojí. Moje kariéra vlastně nikdy nebyla až tak cyklistická. Měl jsem štěstí, že jsem měl fyzické vlastnosti na to, abych mohl šest let jezdit profesionálně na kole. Mohl jsem jezdit i dál. Držet hubu a pokračovat, jako to dělali jiní. Ale já nechtěl,“ řekl.

Kariéru raději ukončil. V tichosti, daleko od mediálního zájmu.

Takové byly zákonitosti cyklistické omerty, na které sám doplatil.

„Ale vůbec mi to nevadí. Pokud porovnáte mou situaci s tou, v níž je momentálně Lance Armstrong a zeptáte se nás, kdo se cítí šťastnější, kdo je spokojenější sám se sebou, je jasné, kdo to bude. Lance se dnes nemůže cítit dobře,“ usmívá se teď.

Dlouhých třináct let ale trvalo, než definitivně vyhrál.

Jedna z epizod, kterých lituju nejvíc

Zatímco Armstrong přidával na Tour jedno vítězství za druhým, on začal učit na vysoké škole, než se stal antidopingovým komisařem.

Po čtyřleté pauze se na roky 2009 a 2010 vrátil Texasan zpátky do pelotonu.

„Což byla největší chyba, jakou jsem udělal,“ přiznal později.

Znovu se dostal do povědomí, znovu se dostal do hledáčku antidopingových organizací. Až past definitivně sklapla. 24. srpna 2012 americká USADA svou zprávou ochromila svět. Prokázala, že Armstrong při všech svých sedmi triumfech na Tour dopoval a odebere mu všechny tituly.

Jeho jméno je o dva měsíce později s posvěcením UCI z výsledků Tour vymazáno. Sedm ročníků doteď nemá vítěze.

Armstrong se k dopingu sám v interview s Oprah Winfreyovou dozná. A nakonec se sejde i s Bassonsem.

V prosinci 2013 se potkají v pařížském hotelu na Elysejských polích. Na místě, kde sedmkrát Texasan slavil triumf na Tour, si nyní mají vyříkat staré křivdy.

„Pro mě je nejdůležitější ti v soukromí říct, že se omlouvám,“ řekl prý Francouzovi Armstrong.

Bassons mu prý odpověděl, že by určitě vyhrál i tehdy, pokud by žádný doping neexistoval.

„Měl jsi psychické i fyzické vlastnosti na to, abys to dokázal. Ale to, že jsi přijel omluvit se mi osobně, je pro mě víc, než že jsi sedmkrát vyhrál Tour,“ řekl mu.

Sám Armstrong poté několikrát zopakoval, že svých činů lituje.

„Kdyby měl dnes můj syn na sobě žlutý dres a já ho viděl mluvit s Bassonsem tak, jako jsem s ním mluvil já, měl bych s ním dlouhou, dlouhou konverzaci. Je to jedna z mých životních epizod, kterých lituju nejvíc,“ řekl.

Podali si ruce a od té doby se neviděli.

Zatímco Armstrong nyní Tour komentuje pro americkou televizi, Bassons dál nahání jemu podobné.

A cítí se jako vítěz. 

Vuelta a España 2019

Etapový závod Vuelta a Espaňa se jezdí každoročně během tří týdnů na přelomu srpna a září ve Španělsku a v sousedních zemích. Na trase 74. ročníku v roce 2019 čeká na cyklisty 21 etap o celkové délce 3 257 kilometrů. Startuje se 24. srpna týmovou časovkou v Torrevieja, vrcholí 15. záři v Madridu. Závodníky čeká osm horských dojezdů a 59 kategorizovaných stoupání.

24. 8. - 15. 9. - (Torrevieja - Madrid)

Nejčtenější

Muž dvou tváří Zavadil. Proč se nestárnoucí kapitán vzteká

Pavel Zavadil z Opavy během utkání s Jabloncem

Byl nepříčetný. Držel v podpaží balon a nasupeně kráčel k rozhodčímu. Tolik nadávek mu poslal a...

Sparťanská akce Mandjeck. Chceš se soudit, nebo hrát?

Georges Mandjeck ze Sparty (vlevo) se snaží odpoutat od Tomáše Smoly z Baníku...

VIDEO Ještě v červnu chtěl zmizet. Tvrdil, že jeho smlouva je neplatná. Třicetiletý záložník Georges...

KOMENTÁŘ: Chceme vychovat šampiona! Jsou rodiče pomatenci?

Linda Fruhvirtová na Pardubické juniorce

VIDEO Vzdali se své firmy, která se zabývala zařizováním interiérů, aby se mohli naplno věnovat svým...

Nejdůležitější zápasy. Hrát o Ligu mistrů je výjimečné, říká Trpišovský

Slávistický kouč Jindřich Trpišovský na tiskové konferenci před zápasem v Kluži.

Kluž (Od našeho zpravodaje) Bude to ochutnávka Ligy mistrů se vším všudy. I s její kouzelnou znělkou. „Těším se, ale mnohem víc...

Lezec Ondra hry ještě jisté nemá, v kombinaci na MS do finále neprošel

Sportovní lezec Adam Ondra se pere s nástrahami tratě na MS v Hačiodži.

Sportovní lezec Adam Ondra se zatím na olympijské hry nekvalifikoval. Na mistrovství světa v...

Další z rubriky

Kukrle v poslední etapě prohnal favority a na Czech Tour skončil třetí

Michael Kukrle ze stáje Elkov-Author se snaží uniknout zbytku startovního pole...

Cyklistickou Czech Tour ovládl jihoafrický rychlík Daryl Impey z worldtourové stáje...

Jsi idiot, spílal Barguil v Norsku Gasparottovi. Teď se kaje

Warren Barguil na startu páté etapy Tour.

Francouzský cyklista Warren Barguil se omluvil italskému jezdci Enricu Gasparottovi za to, že ho po...

Štybar se vrací na scénu Grand Tour, na Vueltě chce útočit na etapy

Zdeněk Štybar v obklopení fanoušků po pátečním tréninku na Arenbergu.

VIDEO Po patnácti měsících čekání se Zdeněk Štybar vrátí na scénu závodů Grand Tour. Jeho jméno nechybí v...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz