Sobota 23. října 2021, svátek má Teodor, Theodor
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 23. října 2021 Teodor, Theodor

Postavil se Armstrongovi, byl vyštván z Tour. 20 let od aféry Bassons

  15:50
Ze sportovních výsledků jeho jméno nemůžete znát. Úspěchy sbíral pouze v amatérském pelotonu. V tom profesionálním byl Christophe Bassons spíše pomocníkem slavných. I tak jste o něm možná slyšeli. Je to muž s možná největším kreditem v cyklistickém světě. Panem Čistým. V dobách krutovlády Lance Armstronga to byl on, kdo se Texasanovi postavil. A byl za to potrestán. Dvacet let od té doby uplynulo.

Lance Armstrong, archivní foto | foto: AP

Francouzské městečko Saint-Flour v regionu Auvergne má přibližně sedm tisíc obyvatel. Má svoji katedrálu a nachází se tu i římskokatolická diecéze.

Slavné je ale i z jiného důvodu. Letos zde už počtvrté v historii zavítala slavná Tour de France. Startovala tu pondělní etapa plná chaosu.

Poprvé ale Saint-Flour přivítalo Tour před dvaceti lety 16. července 1999. A stojí za to připomenout si, jaké to tehdy bylo.

Byl to den, kdy byl z pelotonu vyštván Christophe Bassons takovým způsobem, že do Saint Flour nikdy nedorazil. Psal se rok prvního celkového prvenství Lance Armstronga. Byla to doba, kdy jeho nadvláda byla absolutní.

A najednou se objevil Bassons, který ji chtěl svrhnout.

Byl symbolem těch, kteří to v Armstrongově éře neměli jednoduché.

Byl jednou z prvních obětí šikany slavného Texasana.

V době, kdy v pelotonu fungovaly zákonitosti cyklistické omerty, byl mužem, který je porušoval. Který se nebál říct/napsat, že se mu některé věci nezdají.

Za svůj sloupek během Tour 1999 v Le Parisien, kde zpochybňoval výkonnost závodníků, byl Armstrongem dotlačen k tomu, aby na závodě skončil.

O dva roky později Christophe Bassons v pouhých 27 letech skončil s celou cyklistikou. Učil tělocvik a nyní pracuje jako antidopingový komisař v Bordeaux.

Takový byl jeho příběh.

V epicentru aféry

Francouzsko-belgické hranice, 8. července 1998.

Za tři dny má v irském Dublinu odstartovat 85. ročník Tour de France. A taky odstartuje, ale bez stáje Festina.

Na belgicko-francouzských hranicích blízko Lille totiž její dodávku zastavují celníci, kteří nachází až neuvěřitelný „poklad“.

Ten „poklad“ zatřese cyklistickým světem, jako do té doby máloco. Jsou v něm zásoby EPA, anabolických steroidů, spousty balení injekčních stříkaček…

To všechno na cestě právě do Irska, na slavnostní Grand Depart, tedy start Tour.

Jeden z největších dopingových skandálů v historii francouzského závodu je na světě.

Následující dny jsou poslední v historii stáje Festina. Se slzami v očích opouští závod roku i domácí miláček Richard Virenque. Nikdy už nebude tak dobrý jako předtím. Je to rána, kterou se v následujících desetiletích bude cyklistika snažit odčinit.

V epicentru náhle vybuchlé bomby stojí i Christophe Bassons, který je součástí vybrané devítky týmu.

Přitom byl tak jiný.

„On k těm podvodníkům nepatřil. Nepůsobí v tom prostředí,“ zastávají se ho v té době i lidé z Festiny.

Opravdu nepatřil.

Jako jediný z týmu neměl pozitivní dopingový nález. Jako jediný byl čistý. A nebylo se co divit. Málokdo měl takovou pověst jako on.

Měl bys skončit na Tour

O rok později se Bassons na Tour vrátil.

„Měla to být Tour obnovy. Tak o ní hovořili hlavně organizátoři. Mělo jít o obnovu důvěry veřejnosti v cyklistiku jako takovou. Ale já si byl jistý, že z pelotonu doping nevymizel,“ prozradil.

V barvách FDJ pracoval pro sprintery Jimmyho Caspera a Damiena Nazona. A také psal sloupky pro francouzský list Le Parisien, které se zaměřovaly na dění uvnitř pelotonu. Většinou šlo o pohledy do duší cyklistů.

Zatímco nyní je podobný formát běžnou součástí leckterého cyklistického webu, tehdy to byla inovace.

Fotogalerie

„Nepopisoval nijak dramatická odhalení, sloupky byly spíše nevinné, až skoro zábavné náhledy do jezdeckého světa. Někdy se i sám stavěl proti podezřením - po etapě do Blois, kde padl rekord v průměrné rychlosti, viděl jako důvod silný vítr. Nicméně o Lanci Armstrongovi, který se vrátil po překonané rakovině, napsal, že jeho výkony peloton šokovaly,“ prozradil novinář Ian Austen.

Právě tím se Armstrongovi znelíbil.

Před desátou etapou s cílem na Alpe d’Huez se celý peloton bez vědomí Bassonse domluvil, že pojede úvodních 100 kilometrů neúměrně pomalu, aby tím nebohého Francouze vyprovokovali k útoku. Jakmile se Bassons pokusil odjet, všechny týmy ho na rovině začaly stíhat.

Když ho dostihly, každý závodník kolem něj pouze projel, a přitom na něj zíral. Až na Lance Armstronga.

„Přijel ke mně, dal mi ruku na rameno a před zraky všech ostatních mě zastavil. Věděl, že to všichni budou sledovat a že on je boss. Řekl, že to, co říkám, není pravda a že je to špatné pro cyklistiku, že to nesmím říkat a měl bych přestat závodit, skončit na Tour. Nakonec mi začal nadávat,“ popsal po etapě Bassons.

Co na to Texasan? Nijak se tomu nevyhýbal.

„Jeho obvinění nejsou dobrá pro cyklistiku, pro jeho tým, pro mě, vůbec pro kohokoliv. Jestli si myslí, že ten sport takto funguje, mýlí se a raději by měl jet domů,“ prozradil na kamery francouzské televize Armstrong.

„Lance si z něj často dělal legraci. Takovým tím hnusným, nemilosrdným a jedovatým způsobem. Jako si ze sebe občas dělají děti na hřišti,“ vzpomínal tehdejší Armstrongův týmový kolega a nyní šéf EF Education First - Jonathan Vaughters.

Dávej bacha na to, co říkáš!

Bassons byl najednou v celém pelotonu sám. I týmoví kolegové z FDJ se k němu najednou chovali jako ke smetí. Odmítali ho zdravit, bavit se s ním. Odmítli se s ním dělit i o vyhrané peníze na prémiích.

Když po etapě Bassons dával rozhovor médiím, jeden z kolegů, který kolem projížděl, na něj zavolal: „Dávej bacha na to, co říkáš!“

„Začal jsem se cítit osamoceně. Mezi 170 cyklistiky je to divný pocit,“ přiznal Bassons.

Šil do něj i ředitel Tour Jean-Marie Leblanc, který o něm ironicky řekl, že je snad jediným cyklistou, který nemá žádné výčitky.

Naopak francouzská ministryně sportu Marie-George Buffetová se za něj postavila. „Je to vážně zvláštní. Namísto boje proti dopingu bojují se svým týmovým kolegou,“ nechápala.

Ani její zastání nepomohlo.

Bassons ještě dokončil jedenáctou etapu do Saint-Etienne, než 16. července před tou dvanáctou do Saint-Four v brzkých ranních hodinách opustil hotel a zmizel.

„Celou noc jsem nemohl spát. V 5.30 jsem šel na snídani, zabalil si a šel to oznámit týmu. S každým jsem se rozloučil, ale nikdo se na mě ani nepodíval, nepodal mi ruku. To bolelo,“ vzpomínal.

Okolím byl z Tour vyštván.

„Má málo přátel, spoustě lidem vadí. Jeho osamocenost je živoucím důkazem toho, že se ve sportu nic podstatného nezměnilo. Peloton už zapomněl na číslo 152,“ napsaly později francouzské noviny.

On sám byl následujícího půlroku v depresích. Probrečel x nocí, byl na tom velmi špatně.

„Cítil jsem šílené napětí. Někteří se mnou vůbec nemluvili, jiní předstírali, že se vlastně nic nestalo. Nejsem jediným čistým jezdcem, ale není mnoho těch, kteří to o sobě mohou říct,“ řekl o rok později, kdy se snažil pokračovat v kariéře v menším týmu Jean Delatour.

Pokračoval jen dva roky, než se ho na závodě 4 Dny kolem Dunkerque několik cyklistů pokusilo shodit do škarpy.

„Začalo to být nebezpečné a já jsem si uvědomil, že to za to nestojí. Moje kariéra vlastně nikdy nebyla až tak cyklistická. Měl jsem štěstí, že jsem měl fyzické vlastnosti na to, abych mohl šest let jezdit profesionálně na kole. Mohl jsem jezdit i dál. Držet hubu a pokračovat, jako to dělali jiní. Ale já nechtěl,“ řekl.

Kariéru raději ukončil. V tichosti, daleko od mediálního zájmu.

Takové byly zákonitosti cyklistické omerty, na které sám doplatil.

„Ale vůbec mi to nevadí. Pokud porovnáte mou situaci s tou, v níž je momentálně Lance Armstrong a zeptáte se nás, kdo se cítí šťastnější, kdo je spokojenější sám se sebou, je jasné, kdo to bude. Lance se dnes nemůže cítit dobře,“ usmívá se teď.

Dlouhých třináct let ale trvalo, než definitivně vyhrál.

Jedna z epizod, kterých lituju nejvíc

Zatímco Armstrong přidával na Tour jedno vítězství za druhým, on začal učit na vysoké škole, než se stal antidopingovým komisařem.

Po čtyřleté pauze se na roky 2009 a 2010 vrátil Texasan zpátky do pelotonu.

„Což byla největší chyba, jakou jsem udělal,“ přiznal později.

Znovu se dostal do povědomí, znovu se dostal do hledáčku antidopingových organizací. Až past definitivně sklapla. 24. srpna 2012 americká USADA svou zprávou ochromila svět. Prokázala, že Armstrong při všech svých sedmi triumfech na Tour dopoval a odebere mu všechny tituly.

Jeho jméno je o dva měsíce později s posvěcením UCI z výsledků Tour vymazáno. Sedm ročníků doteď nemá vítěze.

Armstrong se k dopingu sám v interview s Oprah Winfreyovou dozná. A nakonec se sejde i s Bassonsem.

V prosinci 2013 se potkají v pařížském hotelu na Elysejských polích. Na místě, kde sedmkrát Texasan slavil triumf na Tour, si nyní mají vyříkat staré křivdy.

„Pro mě je nejdůležitější ti v soukromí říct, že se omlouvám,“ řekl prý Francouzovi Armstrong.

Bassons mu prý odpověděl, že by určitě vyhrál i tehdy, pokud by žádný doping neexistoval.

„Měl jsi psychické i fyzické vlastnosti na to, abys to dokázal. Ale to, že jsi přijel omluvit se mi osobně, je pro mě víc, než že jsi sedmkrát vyhrál Tour,“ řekl mu.

Sám Armstrong poté několikrát zopakoval, že svých činů lituje.

„Kdyby měl dnes můj syn na sobě žlutý dres a já ho viděl mluvit s Bassonsem tak, jako jsem s ním mluvil já, měl bych s ním dlouhou, dlouhou konverzaci. Je to jedna z mých životních epizod, kterých lituju nejvíc,“ řekl.

Podali si ruce a od té doby se neviděli.

Zatímco Armstrong nyní Tour komentuje pro americkou televizi, Bassons dál nahání jemu podobné.

A cítí se jako vítěz. 

  • Nejčtenější

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Ostuda, hrůza, čin primitivů. Slovensko řeší skandál ve fotbalové lize

Ostuda, hrůza. Čin primitivů. Slovensko řeší skandál, který provázel historicky největší zápas tamní fotbalové ligy....

Gerrard z Rangers zase řešil rasismus. Z nepotrestání Sparty je zklamaný

Steven Gerrard, trenér fotbalistů Rangers, netajil lehké překvapení a zklamání z verdiktu UEFA netrestat pražskou...

Proč se aféra Kúdela vymkla kontrole? Rasismus vnímáme jinak než na Západě

Premium Nepotvrzená slovní urážka si vysloužila tvrdší trest než prokázané fyzické napadení. Fotbalové kauzy odhalily, jak...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

M. Haifa - Slavia 1:0, zoufalá koncovka. A postupové plány se komplikují

Slávističtí fotbalisté si zkomplikovali boj o postup do jarní fáze evropské Konferenční ligy, protože ve třetím zápase...

Syndrom Petra Pana. Proč někteří muži nikdy nedospějí a žijí jako paraziti

Premium V každém chlapovi zůstává kousek kluka, ale musí to být právě jen ten kousek. Pokud muž nechce vyrůst a převzít...

Čína má Evropu v hrsti, za pár týdnů dojde hořčík. Auto bez něj nevyrobíte

Premium Vše nasvědčuje, že současná čipová krize v automobilovém průmyslu je jen zahřívacím kolem před tím, co se na Evropu...

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

  • Další z rubriky

Motivuje mě, když je škaredě, říká cyklista Petruš. Vrací se do terénu

Půldruhé sezony oblékal Lubomír Petruš stejný dres jako Mathieu van der Poel, držitel žlutého trikotu na letošní Tour...

A znovu ti dva. Boroš a Zemanová ovládli cyklokrosový pohár i v Rýmařově

Před týdnem se Michael Boroš a Kristýna Zemanová radovali při třetím kole cyklokrosového poháru. A ani v sobotu v...

Bikeři Stošek se Seewaldem Cape Epic nevyhrají, ze závodu museli odstoupit

Český biker Martin Stošek s německým týmovým kolegou Andreasem Seewaldem na kýžený triumf z prestižního etapového...

Krutou olympijskou izolaci už Schlegel neřeší. Pomohla i španělská náplast

Když mu bylo jedenadvacet, tým CCC ho poslal na italské Giro. Michal Schlegel se tam tehdy neztratil, stejně jako v...

Čína má Evropu v hrsti, za pár týdnů dojde hořčík. Auto bez něj nevyrobíte

Premium Vše nasvědčuje, že současná čipová krize v automobilovém průmyslu je jen zahřívacím kolem před tím, co se na Evropu...

ČEZ od ledna zdraží: elektřinu asi o třetinu, plyn o víc než polovinu

ČEZ od nového roku zdraží elektřinu i plyn. Podle šéfa energetické společnosti Daniela Beneše to může být asi třetina u...

Jestli bude inflace stoupat dál, lidé ztratí polovinu úspor, varuje ekonom

Současná míra inflace bude trvat ještě několik let, důvodem jsou zejména vysoké objemy pumpování peněz do ekonomiky,...

Rodině postavil dům za Prahou. Z obří obývací kuchyně se stal problém

Pan Jarda je původem z Uherského Brodu, ale již léta pracuje a žije v Praze. Pro svou lásku Alenu a jejich dvě děti...

Střelba proti kameře je běžná, ale herec za nehodu nemůže, tvrdí Dvořák

Zpráva, že americký herec Alec Baldwin při natáčení westernu zastřelil kameramanku a postřelil režiséra, vyvolala...