V Kreuzigerově pasu jsou velké změny v krátkém rozmezí, vidí Chlumský

Roman Kreuziger ještě v dresu Astany. | foto: Reuters

2 2014
Nechce předpovídat, jak dopadne vleklá kauza Romana Kreuzigera. Šéf exekutivy Antidopingového výboru ČR Jan Chlumský pouze připouští, že křivky v biologickém pasu českého cyklisty obsahují poměrně velké výkyvy. Nehodlá však ani spekulovat, čím mohly být způsobeny.

Kreuziger v uplynulých dnech zveřejnil celou řadu dokumentů, které s jeho případem podezření z dopingu souvisejí. Ve snaze očistit své jméno nechal nahlédnout i do svého biologického pasu, aby potvrdil svá slova o tom, že hodnoty hemoglobinu a retikulocytů (vývojové stadium červených krvinek) nikdy nepřekročily vytyčené hranice. Tudíž, že nařčení ze strany Mezinárodní cyklistické federace UCI jsou lichá.

Kreuzigerova kauza

Český silniční profesionál Roman Kreuziger ze stáje Tinkoff-Saxo čelí podezření kvůli hodnotám v biologickém pasu z let 2011 a 2012, kdy závodil za stáj Astana. V těch letech Astana žádný dopingový prohřešek svých jezdců řešit nemusela. V letošní sezoně se naopak Astana, za kterou jezdil i vítěz Tour Nibali, potýkala opakovaně s dopingovými prohřešky svých jezdců a jezdců kontinentální „farmy“ Astany.

Chlumský ale nepřímo naznačil, že obavy ze strany UCI jsou do jisté míry pochopitelné. „Jsou tam určité velké změny v rozmezí několika dnů a týdnů,“ upozornil Chlumský.

„To je to, co se nepozdává expertům na straně UCI, a zároveň to, co experti, které si naopak najal pan Kreuziger, zase obhajují. O to jde, to je to, co se bude řešit při arbitráži v Lausanne,“ poukázal Chlumský na řízení u Sportovního arbitrážního soudu (CAS), kam celý případ znovu dospěl. Na konečný verdikt si však musí všichni zúčastnění ještě nějaký čas počkat.

Kreuzigerem zveřejněná data už Chlumský viděl dříve. „Ne vše, je toho velká spousta a nelze to obsáhnout při mém pracovním vytížení, ale ta zásadní data ano,“ řekl Chlumský. Antidopingový výbor se zúčastnil jednání Rozhodčí komise Českého olympijského výboru, ovšem nikoliv s rozhodujícím hlasem.

Zda jde u Kreuzigera o zcela standardní křivku, která se zdá UCI i bez výkyvu mimo stanovené hranice podezřelá, nechtěl spekulovat. „Mohou být různé vlivy, které na tom mají nějaký podíl. Lidský organismus - jako každý jiný - podléhá různým vlivům. Teď jde jen o to, zda ty výkyvy jsou legální a farmakologicky vysvětlitelné, nebo zda k nim došlo po ilegálním zásahu,“ konstatoval Chlumský.

Biologický pas Romana Kreuzigera
Biologický pas Romana Kreuzigera

Biologický pas Romana Kreuzigera

Kreuziger na svou obranu rovněž připustil, že přes deset let trpí nemocí štítné žlázy a pobírá substitutivní hormonální terapii, přičemž dávky jsou postupně zvyšovány a mají určitý vliv na krvetvorbu. O všem ale UCI po celou dobu dobře ví. „Potíže se štítnou žlázou a léčba tu křivku nějakým způsobem určitě ovlivňují, ale do jaké míry k tomu dochází a docházelo ve zmiňovaných letech, to je věc těch odborníků a daleko mimo náš obzor,“ připustil Chlumský.

Jaký bude konečný ortel CAS, u níž UCI odvolání kvůli biologickému pasu dosud nikdy neprohrála - ale pokaždé kvůli překročeným hodnotám - nedokáže Chlumský odhadnout.

„Narazí na sebe dva expertní názory na té nejvyšší odborné úrovni. Těžko to předpovídat, jde o velmi komplexní a složitou věc. Jde o to, zda lze, nebo nelze normální cyklistikou a tréninkem dojít k takovýmto výkyvům. Přejme si jen, aby bylo rozhodnuto co nejdříve, ale přitom správně a spravedlivě,“ uzavřel Chlumský.

Autoři: ,

Tour de France 2019

Tour de France letos startuje 7. července v Bruselu. Trasa 106. ročníku je dlouhá 3 460 kilometrů a zahrnuje hned několik dvoutisícových vrcholů. Závod končí 28. července s cílem 21. etapy v Paříži.

7. - 28. 7. - (Brusel - Paříž)
24. 8. - 15. 9. - (Torrevieja - Madrid)

Nejčtenější

Strýcová: Bál šampionů? Nepopsatelné. Konec kariéry si promyslím

Tenistka Barbora Strýcová pózuje s pohárem pro vítězku čtyřhry ve Wimbledonu.

VIDEO Prahu měla pod sebou jako na dlani – a sedí to, vždyť Barbora Strýcová v tenisu opravdu vystoupala...

Sparta na úvod selhala, Plzeň začala přesvědčivě, Slavia šťastně

Joel Kayamba z Plzně se raduje z gólu, který vstřelil v zápase proti Olomouci.

VIDEO Fotbalisté Slovácka hned v prvním kole nejvyšší soutěže obstarali velké překvapení - vyloupili...

KOMENTÁŘ: Sparta a její mizerný start. Chaos trvá, ani náznak změny

Sparťanský trenér Václav Jílek během zápasu se Slováckem

Ještě v neděli odpoledne jste si na to, že dokráčí k titulu, mohli vsadit v kurzu 4,5:1. Stačilo...

Ngadeu odchází, napsal Tvrdík. Utekl jako uličník, zlobí se šéf Slavie

Slávistický stoper Michael Ngadeu Ngadjui (vpravo) a Patrik Žitný z Teplic

Fotbalovou Slavii opouští další defenzivní opora. Simona Deliho následuje další stoper Michael...

Sparťanský hromosvod Zahustel. Proč si na něj fandové zasedli?

Sparťanský obránce Ondřej Zahustel se raduje z gólu v závěru jara 2019 proti...

VIDEO Fanoušci sparťanských fotbalistů zajásali, zabouřili si. Jejich nelíčená radost patřila...

Další z rubriky

Postavil se Armstrongovi, byl vyštván z Tour. 20 let od aféry Bassons

Lance Armstrong

Ze sportovních výsledků jeho jméno nemůžete znát. Úspěchy sbíral pouze v amatérském pelotonu. V tom...

Tady zaútočím, ano? Jo, budu připraven. Jak se Francouzi na Tour dohodli

Francouz Thibaut Pinot z týmu Groupama-FDJ (vpravo) předjíždí svého krajana...

St. Etienne (Od našeho zpravodaje) Bylo to 200 kilometrů, kdy rovina je luxusem a času k popadnutí dechu mnoho nezbývá. Nahoru, dolů,...

Nestačí ti 1,5 milionu? Přihodíme. Při Tour se bojuje o šampiona Gira

Vedoucí muž italského Gira Richard Carapaz z Movistaru (vpravo) před startem...

Albi (Od našeho zpravodaje) Richard Carapaz pobývá během Tour doma v Ekvádoru, kde se v Andách ve výškách nad 2 000 metrů tvrdě...

Najdete na iDNES.cz