Chceme Světový pohár i za rok, má jasno Ján Svorada

Ján Svorada (vpravo) na tiskové konferenci | foto: Michal Červený / mtbs.cz

15 2012
V Novém Městě se jel závod, který delegátka mezinárodní cyklistické federace označila za skvělý úspěch a organizaci hodnotila velmi vysoko i přes problém s krádežemi kol.

Dříve býval Ján Svorada skvělým cyklistou, hlavně parádním spurterem. Nyní se vedle svého zaměstnání podílí i na organizaci Světového poháru horských kol v Novém Městě na Moravě. O tuto prestižní akci budou pořadatelé žádat i pro příští rok.

"Jestli na Vysočině opět bude Světový pohár i příští rok, to zatím nemohu definitivně potvrdit. Podali jsme ale kandidaturu, což bylo potřeba udělat do konce dubna," řekl Svorada.

Závody by se mohly v roce 2013 konat o něco později – poslední víkend v květnu. "Chtěli jsme se vyhnut kolizi s přímými přenosy jiných akcí," vysvětlil generální manažer Světového poháru v Novém Městě.

Letos bikerům na obrazovkách ČT4 Sport konkurovalo hned několik akcí – jmenovitě třeba hokejový světový šampionát nebo poslední kolo první fotbalové ligy.

"Zda budememoci pořádat Světový pohár i v příštím roce, to záleží na rozhodnutí Mezinárodní cyklistické federace UCI. Jde o to, zda se jim závody v Novém Městě i letos líbily," uvedl Svorada. Má pocit, že vše bylo zase o něco lepší než v loňském roce.

V areálu se navíc letos dobuduje další zázemí – v souvislosti s únorovým mistrovstvím světa v biatlonu. Mělo by třeba přibýt velké parkoviště. "To by mělo být také plus," potvrzuje Ján Svorada, který doufá, že na Vysočině bude pokračovat tradice a kraj přivítá Světový pohár i v příštím roce.

Podle manažera závodů panuje s atmosférou na stadionu i ohledně počasí spokojenost. Totéž se týká divácké kulisy. "Atmosféra byla úžasná," řekl Svorada.

O to se postarali podstatnou měrou i čeští reprezentanti. "Oni šli s cílem nechat na trati všechno a pokusit se udělat co nejlepší výsledek. Fantastický byl výkon Ondry Cinka v závodě jezdců do 23 let, holky se také předvedly a Jardovi Kulhavému to s vítězstvím nevyšlo jen o chloupek. Zkoušel do posledního momentu své umístění vylepšit," zhodnotil šéf závodu.

V nedělní "bitvě" jezdců kategorie Elite rozhodly podle Svorady maličkosti. "Jarda Kulhavý se pokoušel Švýcara Nino Schurtera předjet v pasáži, kde byly dvě možnosti stoupání, a Jarda zvolil kratší levou stopu. Předjetí mu těsně nevyšlo asi o metr. Pak už se to v závěru nedalo dohnat," poznamenal Svorada, který závod spolukomentoval v televizi.

Z překážek a kopců asi cyklisty nejvíce trápilo první těžké stoupání označované jako Expert Climb 1. "To jen málokteří vyjeli. V závodě žen to vlastně byla pouze vítězka Julie Bressetová z Francie, která ho zdolala dvakrát nebo třikrát. Chlapi mají více síly, ale i mezi nimi byla spousta těch, kteří museli sesednout a kousek běhali," připomněl Ján Svorada.

"Letošní závod v Novém Městě byl opět skvělým úspěchem. Organizace byla na velmi vysoké úrovni," vyjádřila se po skončení akce Mélanie Levau, delegátka UCI.

Komentovala jeden z problémů, který se objevil. "Krádeže kol jsou nepříjemností, která se stala navzdory velmi důkladným bezpečnostním opatřením organizátorů," uvedla Levau.

Tour de France 2019

Tour de France letos startuje 7. července v Bruselu. Trasa 106. ročníku je dlouhá 3 460 kilometrů a zahrnuje hned několik dvoutisícových vrcholů. Závod končí 28. července s cílem 21. etapy v Paříži.

7. - 28. 7. - (Brusel - Paříž)
24. 8. - 15. 9. - (Torrevieja - Madrid)

Nejčtenější

KOMENTÁŘ: Sparta a její mizerný start. Chaos trvá, ani náznak změny

Sparťanský trenér Václav Jílek během zápasu se Slováckem

Ještě v neděli odpoledne jste si na to, že dokráčí k titulu, mohli vsadit v kurzu 4,5:1. Stačilo...

Mistr bez Deliho a Ngadea. Jak může Slavia reagovat na odchod dvou věží?

Slávisté Simon Deli (vlevo), Ibrahim Traoré (uprostřed) a Michael Ngadeu...

Slávisté řeší velký problém. Zřejmě věřili, že odejde pouze jeden ze žádané stoperské dvojice Simon...

Kreuzigerův skok o sedm míst vzhůru. Pokaždé jsem byl vepředu, těšilo ho

Roman Kreuziger

Albi (Od našeho zpravodaje) Být ve správný čas na správném místě, takový byl klíč k úspěchu v 10. etapě Tour do Albi. Roman...

Ngadeu odchází, napsal Tvrdík. Utekl jako uličník, zlobí se šéf Slavie

Slávistický stoper Michael Ngadeu Ngadjui (vpravo) a Patrik Žitný z Teplic

Fotbalovou Slavii opouští další defenzivní opora. Simona Deliho následuje další stoper Michael...

Bolavý rozchod. Chlouba fotbalové Slavie je fuč, náhrada se hledá těžko

Michael Ngadeu ze Slavie se raduje z mistrovského titulu.

Představte si, že máte den před svatbou. Obřad zařízený, hostina objednaná, společná budoucnost...

Další z rubriky

Kreuzigerův skok o sedm míst vzhůru. Pokaždé jsem byl vepředu, těšilo ho

Roman Kreuziger

Albi (Od našeho zpravodaje) Být ve správný čas na správném místě, takový byl klíč k úspěchu v 10. etapě Tour do Albi. Roman...

Vive la France. Pinot vyzývá Thomase, Alaphilippe slibuje jízdu na hraně

Francouz Thibaut Pinot z týmu Groupdama - FDJ (uprostřed) projíždí kolem svých...

Brioude (Od našeho zpravodaje) Neděle, Den dobytí Bastily. Julian Alaphilippe jede ve žlutém, Thibaut Pinot útočí na trůn Tour......

Daleko u polí. Bílá je dobrá, ale tým Ineos zajímá jediná barva, ta žlutá

Tým Ineos vyráží během volného dne na Tour na trénink.

Castres (Od našeho zpravodaje) Ze všech 22 týmů startujících na Tour je organizátoři ubytovali nejdál, 50 kilometrů od pondělního...

VIDEO: Tři recepty na jednoduché pudinkové dorty
VIDEO: Tři recepty na jednoduché pudinkové dorty

Pudink v hrníčku je klasika, zkuste z něj ale vykouzlit ještě větší dobroty. Co třeba tříbarevnou bábovku, koláčky v zapékací misce anebo dort, kterým okouzlíte na každé dětské oslavě.

Najdete na iDNES.cz