Štybarovy triumfy ční nade vše. Velké bilancování roku českých cyklistů

KONEČNĚ. Zdeněk Štybar na Omloopu poprvé vyhrává worldtourovou klasiku. | foto: AP

31 2019
Celková bilance je lepší než v minulé sezoně, ale zdaleka ne tak dobrá jako v nejslavnějších letech. Cyklistickému roku 2019 v podání českých silničářů vládl svými klasikářskými triumfy Zdeněk Štybar. V osobě Romana Kreuzigera mělo Česko po dvouletém čekání opět lídra na závodě Grand Tour. Letošními výkony si o takovou pozici do budoucna řekl i Jan Hirt. Zdařilý comeback oslavil Petr Vakoč. A co dál sezona přinesla?

Grand Tour

Čtyřnásobná česká účast, tedy stejně jako loni, tentokrát však nejen v roli pomocníků. Roman Kreuziger skončil coby lídr týmu Dimension Data na Tour celkově šestnáctý. Škoda pádu v Nimes a velké ztráty v Alpách, předtím se nacházel jen těsně za první desítkou.

Jan Hirt (Astana) se stal na Giru opět domestikem Miguela Ángela Lópeze, který však nezopakoval loňské 3. místo a dojel sedmý. 

Český cyklista Roman Kreuziger po 15. etapě Tour de France.
Jan Hirt za cílem 20. etapy Gira při rozhovoru pro Eurosport.

ČEŠI NA GRAND TOUR. Keuziger coby lídr na Tour, Hirt v roli pomocníka na Giru.

Josef Černý (CCC) zvládl v pozici volného hráče v Itálii svoji životní premiéru na Grand Tour. A Zdeněk Štybar (Deceuninck-Quick-Step) pak na Vueltě pomáhal kolegům Jakobsenovi a Knoxovi, ale zároveň i sám útočil.

Druhým nejlepším umístěním Čechů v celkové klasifikaci letošních závodů Grand Tour bylo 27. místo Hirta na Giru. Lepší než loni jsou etapové výsledky: 2. Hirt v královské etapě Gira přes Moritrolo, 3. Štybar v etapě Vuelty do Toleda a 6. Černý v závěrečné časovce Gira.

World Tour

Loňské marné české čekání na vítězství ve World Tour ukončily letos na jaře dva triumfy Zdeňka Štybara na klasikách Omloop Het Niuwsblad a v Bink Bank Classic (bývalé E3 Harelbeke). 

Zdeněk Štybar na Binck Bank Tour.

VÍTĚZSTVÍ ČÍSLO 2. Zdeněk Štybar si pro něj ujíždí na Binck Bank Tour.

Při pěti klasikářských Monumentech bylo tentokrát maximem 8. místo Štybara na Paříž-Roubaix (loni 8. místo Kreuzigera v Lutychu).

Na jednorázových podnicích World Tour se z českých cyklistů do Top 10 probojoval pouze Štybar, celkem čtyřikrát (loni dokonce osmkrát). Romana Kreuzigera zastavilo v Ardenách zranění.

Z dalších Čechů dopadl v jednorázových závodech nejlépe Josef Černý, třináctý na sprinterském klání Eschborn-Frankfurt.

V etapových podnicích World Tour si vedl nejlépe v celkovém pořadí Jan Hirt, pátý Kolem Švýcarska, kde navíc v jednotlivých etapách vybojoval 4. a 5. místo. 

Mistrovství světa a Evropy

Loni se Roman Kreuziger v Innsbrucku postaral 6. místem o historicky nejlepší umístění českého profesionála v silničním závodě mistrovství světa. Letošní lídr Zdeněk Štybar si na klasikářské trati v Yorkshiru došlapal pro 13. místo (což je třetí nejlepší české umístění v historii).

11.září 2019 v 12:36, příspěvek archivován: 31.října 2019 v 07:31

Yorkshire 2019 : La République Tchèque autour de Stybar https://t.co/0mDjz09u4V #Yorkshire2019 https://t.co/3si2VW392N

. Zklamání přinesla časovka: Jan Bárta až třiatřicátý, Josef Černý osmatřicátý a Česko tak bude mít pouze jedno účastnické místo na OH v Tokiu. 

Rovněž na mistrovství Evropy v Alkmaaru od sebe Bárta patrně očekával více než 15. místo v časovce. Ani v silničním závodě se tam Češi neprosadili, Bárta dojel 41., ostatní nedokončili. 

Žebříčky a seriály

Žebříček UCI:

1. Roglič (Slovin./Jumbo) 4705,3
2. Alaphilippe (Fr./Quick-Step) 3595
3. Fuglsang (Dán./Astana) 3472,5
4. Bernal (Kol./Ineos) 3346,8
5. Valverde (Šp./Movistar) 3297
38. Štybar (Quick-Step) 1275
200. Hirt (Astana) 394
217. Bárta (Elkov) 356,7

Pořadí World Tour:

1. Roglič (Slovin./Jumbo) 4155,2
2. Alaphilippe (Quick-Step) 3273,1
3. Fuglsang (Dán./Astana) 3032,5
4. Bernal (Kol./Ineos) 2871,2
5. van Avermaet (Bel./CCC) 2515
29. Štybar (Quick-Step) 1109
107. Hirt (Astana) 324
135. Kreuziger (Dimension Data) 214

Europe Tour, závody HC

Na podnicích nejvyšší kategorie (HC) seriálu Europe Tour zazářil opět Zdeněk Štybar, když hned v únoru vyhrál ve stoupání závěrečnou etapu skvěle obsazeného závodu Kolem Algarve a celkově skončil šestý. 

Jan Hirt vybojoval Kolem Alp sedmé místo celkově a druhé ve 2. etapě. Daniel Turek (Israel Academy) byl celkově osmý Kolem Norska.

Nižší kategorie Europe Tour

Zde se opět nejvíce dařilo jezdcům Elkov Author. Sérii sedmi prvenství na jednorázových podnicích 1. a především 2. kategorie nebo v etapách seriálu Europe Tour nasbíral Alois Kaňkovský, než jej zastavily zlomená kyčel a následná operace. 

Celkové pořadí Tour du Loir (2. kategorie) ovládl Jan Bárta, třetí etapa Kolem Alsaska patřila Michalu Schlegelovi.

SEZONA JEDNOTLIVÝCH CYKLISTŮ

PRVNÍ DIVIZE: Zdeněk Štybar

ANO, JETO TŘETÍ MÍSTO. Tři vztyčené prsty a Zdeněk Štybar (vpravo) za cílem..

V dresu Deceuninck-Quick-Step prožíval životní jaro. 

Už v Algarve oslavil své první profesionální vítězství v mezinárodním závodě od 10. března 2016. 

A pak to přišlo: poprvé v životě ovládl worldtourovou klasiku - a hned dvě, když úspěšně zaútočil před cílem Omloopu i na Binck Bank Classic. Mezi oba závody vložil ještě 4. místo na Strade Bianche.

Coby jeden z největších favoritů se vydal na trasu Monumentu Kolem Flander, jenže žaludeční onemocnění z něj vysálo síly a přijel do cíle až šestatřicátý. O týden později na Paříž-Roubaix sice nevystihl klíčové dělení pole, osmým místem však už pošesté na Královně klasik skončil v Top 10.

Neúspěšně se pokoušel vzít si zpět titul českého mistra, všechny soupeře v Trnavě opět jednou vyškolil tým Elkov a desátý Štybar dal najevo své zklamání ze způsobu závodění.

Původně počítal v květnu se startem na Giru, ale tým jej do Itálie nakonec neposlal, stejně tak ani v létě na Tour. Na Vueltě jej dvakrát při sólovém útoku dostihli těsně před cílem a maximem pro něj bylo 3. místo v etapě do Toleda.

Ve Španělsku i předtím na etapovém Binck Bank Tour (15. místo), ladil formu na mistrovství světa v Yorkshiru, kde věřil, že může zaútočit na medaili. U rozhodujícího úniku ale chyběl a vybojoval třináctou příčku - což je i tak Štybarovo nejlepší umístění na silničářském MS v kariéře.

Jan Hirt

Jan Hirt (vlevo) a Giulio Ciccone v závěrečných metrech šestnácté etapy Gira.

Na jaře ho trápily bolesti kolene, proto se po 12. místě v pořadí worldtourového klání Kolem Emirátů skoro na dva měsíce stáhl ze závodů. 

Návrat v podobě celkového 7. místa v etapách Kolem Alp byl velmi vydařený, přidal k němu ještě 7. a 8. místo v etapách Kolem Romandie.

V průběhu Gira zvládl ukočírovat stále pobolívající koleno a třetí týden měl opět jednou vynikající. Nejen že platil za jasně nejsilnějšího pomocníka Kolumbijce Lópeze, lídra týmu Astana, navíc se zviditelnil 2. místem v deštivém martýriu na Mortirolu.

Počítal rovněž se startem na Vueltě, ale poté, co oznámil přestup do CCC, jej tým z předběžné nominace vyřadil. 

Navíc mu v Astaně výrazně proškrtali i program druhé poloviny sezony, a tak od 9. srpna absolvoval jen sedm závodních dnů: začátkem září nedokončil Bretagne Classic a pak až po šestitýdenní pauze vyjel na trať při čínském závodu Gree-Tour, posledním podniku World Tour (86. místo).

Roman Kreuziger

Roman Kreuziger po 17. etapě Tour de France.

Čekal víc. V barvách své nové stáje Dimension Data dojel na jarních etapových kláních na postu lídra  nejlépe 27. na Tirrenu-Adriatiku a veškeré úsilí směřoval k ardenským klasikám, kde před rokem mile překvapil.

Jenže po 18. místě na Amstelu přišel pád na Valonském šípu, kdy mu větrný poryv nadzvedl přední kolo. Léčba zranění ramene a zad se vlekla, mezi 28. dubnem a 13. červnem vůbec nezávodil a nemohl ani kvalitně trénovat.

Po testu v podobě 22. místa Kolem Švýcarska vyrazil s tréninkovým mankem coby jediný lídr týmu na Tour (původně uvažovaný spolulídr Meintjes se zranil). Za cíl si dal umístění v Top 15 a skončil posléze o příčku za ní. 

Týden po Tour ještě zaznamenal 17. místo ve worldtourové klasice v San Sebastianu, v posledních šesti závodech sezony se však u jména 33letého zkušeného cyklisty objevila vždy zkratka DNF - nedokončil. 

Petr Vakoč

DEBATA SE ŠÉFEM. Sportovní ředitel Davide Bramati, bývalý profesionál, povede...

Už pouhý návrat do závodů se pro něj stal v lednovém klání Kolem San Juanu mimořádným osobním vítězstvím. Rok poté, co ho v Jihoafrické republice srazil při tréninku nákladní automobil, byl opět součástí profipelotonu.

Usilovně pomáhal týmu a dokazoval, že mezi elitu patří. Když mohl jet i na sebe, skončil sedmadvacátý na Brabantském šípu, sedmý ve 2. etapě Dauphiné, třetí na mistrovství republiky a čtvrtý v 5. etapě Kolem Polska

Tým mu zrušil avizovaný start na Vueltě, a tak chtěl formu, kterou cítil, prodat při worldtourové Bretagne Classic. Jenže tam po pádu proťal cíl až na 86. místě. Mistrovství světa dokončil šestačtyřicátý, při čínském Gree Tour spurtoval pátý ve 3. etapě. 

Stáj Deceuninck Quick-Step opouští, přestože mu tam byla nabídnuta nová smlouva. Jméno svého příštího týmu oznámí na tiskové konferenci 8. listopadu. V zákulisí se hovoří o Van der Poelově druhodivizní stáji Corendon Circus. 

Josef Černý

Josef Černý při závěrečné časovce ve Veroně.

Debutant ve World Tour měl v 26 letech v barvách CCC prokázat, že na to má. Pesimistické prognózy, jak celé Giro objet ani nedokáže, rázně zahnal a po 11. a 12. místě v etapových dojezdech zvládl skvěle časovku ve Veroně. Na 6. pozici jej dělilo pouhých jedenáct sekund od vítězství. Celkově obsadil na italské Grand Tour 115. příčku.

Worldtourové body si připsal i za 13. místo v klasice Eschborn-Frankfurt. Na jiných jednorázových podnicích si podle sportovních ředitelů jeho služby oblíbil i Greg Van Avermaet.

Obhajoba dvou titulů na mistrovství republiky Černému nevyšla, v časovce podlehl Bártovi a v silničním závodu skončil šestý. Stejně dopadl i v prologu Kolem Rakouska

Leopold König

Leopold König během závodu Critérium du Dauphiné

Žádný start a takřka žádné informace. Tým Bora uvalil na zprávy o jeho zdravotním stavu embargo, nehovořil o něm ani König sám, jen v zákulisí se nadále spekuluje o dlouhodobém únavovém syndromu.

V Boře mu letos doběhla tříletá smlouva a zdá se, že vše směřuje ke konci kariéry někdejšího obrovského talentu, v pouhých 31 letech.

DRUHÁ DIVIZE: Daniel Turek

Ve své páté sezoně v týmu Israel Cycling Academy se opět nevešel do sestavy pro Giro. Nejlépe si vedl v závodě Kolem Norska, zařazeném do nejvyšší kategorie Europe Tour, kde dojel osmý celkově a pátý ve čtvrté etapě. 

Devátý byl Kolem jezera Taihu (Asia Tour 2.1), třetí v páté etapě Kolem Rwandy (Africa Tour 2.1), navíc získal vrchařský trikot Kolem Asturie. 

Kontrakt mu však v izraelské stáji, která se sloučila s ruskou Kaťušou a bude nyní prvodivizní, dosud neprodloužili.

Karel Vacek

Devatenáctiletá naděje české cyklistiky měla před první sezonou v profipelotonu vrchařské ambice. Závodníka americké stáje Hagens Berman Axeon pozvali coby hosta i na lednový kemp stáje Quick-Step v Calpe, na němž svými výkony překvapoval sportovní ředitele. 

VELKÝ TALENT. Karel Vacek prohání v Calpe coby host i juniorského mistra světa.

TĚŽKÝ PŘECHOD. Karel Vacek na startu sezony, když byl hostem kempu Quick-Stepu.

Vackovo následné trápení předznamenal pád v jeho úvodním závodě sezony Kolem Kolumbie, který nedokončil.

Nedojel pak ani Týden Coppiho a Bartaliho, ani Baby Giro do 23 let, na němž figuroval před odstoupením v 5. etapě průběžně až na 134. místě. Na Závodě míru do 23 let skončil dvaadvacátý.

V létě se na dva měsíce vytratil ze závodů a jen trénoval, nastoupil už pouze dvakrát v září na belgických semiklasikách: na první z nich ho neklasifikovali, načež na GP Valonska dojel sto sedmý.

Příští rok dostane v dresu svého amerického týmu druhou šanci.

TŘETÍ DIVIZE: Adam Ťoupalík

Loni překvapivě triumfoval ve 3. etapě Arctic Race a počítal s prodloužením smlouvy v druhodivizní stáji Corendon Circus. Ale toho se k vlastnímu překvapení nedočkal.

Letos dlouho sháněl práci, než jej přidal na soupisku třetidivizní německý Team Sauerland. Nejvíce se poté prosadil na závodě Kolem Japonska (Asia Tour 2.1), kde spurtoval v etapách druhý a dvakrát pátý a po ztrátě v královské etapě na hoře Fudži skončil celkově osmnáctý. V příští sezoně by se mohl objevit v barvách Elkovu.

Jan Bárta

Po roční odmlce znovu získal český časovkářský titul, už pošesté v životě. Vybojoval bronz v časovce a devátou příčku v silničním závodě na Evropských hrách v Minsku, které však byly tentokrát hůře obsazeny než jejich premiéra v Baku. Vyhrál i prolog Kolem Maďarska.

Český cyklista Jan Bárta na trati časovky na MS v Harrogate

V ČESKÉM DRESU. Jan Bárta na trati časovky na MS v Yorkshiru.

Na mistrovství světa cyklistovi Elkovu časovka vůbec nevyšla podle představ, prosazoval se však během roku v etapových závodech. Po dubnovém celkovém vítězství na Tour du Loir přidal čtvrtou příčku na Rhone-Alpes Isere (podniky Europe Tour 2.2), v létě šesté místo na Czech Tour a páté Kolem Rumunska (závody 1. kategorie Europe Tour). 

Michal Schlegel a František Sisr

Ještě loni jezdci 2. divize střídali letos v Elkovu lepší chvíle s horšími. Pro 26letého Sisra byl jednoznačným vrcholem zisk českého titulu, přidal k němu druhá místa na GP Adria Mobil a Memoriálu Romana Sieminského (Europe Tour 2.2) a řadu 2. a 3. míst v etapách na podnicích 1. a 2. kategorie tohoto seriálu.

Kolik toho odjeli

Závodní kilometry a závodní dny (v závorce) v sezoně 2019

12 823 km Daniel Turek (82)
11 571 km Petr Vakoč (74)
11 395 km Zdeněk Štybar (68)
10 840 km Josef Černý (72)
10 178 km František SIsr (70)
10 103 km Jan Hirt (67)
10 020 km Jan Bárta (71)
9910 km Roman Kreuziger (64)
9470 km Michal Schlegel (66)
 x x x 
8512 km Jakub Otruba (65)
5949 km Karel Hník (44)
5110 km Alois Kaňkovský (32)
2997 km Karel Vacek (25)
2487 km Adam Ťoupalík (18)
0 km Leopold König (0)

Stále teprve 24letý Schlegel dosáhl na dvě čtvrtá místa na mistrovství republiky a celkově šestou příčku na Sibiu Tour (Europe Tour 2.1). Nejlepší chvíle pak prožíval Kolem Alsaska (2.2), kde na cestě ke konečnému 2. místu vyhrál i jednu z etap.

Další jezdci Elkov Author

Alois Kaňkovský loni osmkrát spurtoval do cíle první, letos by v 36 letech tento zápis patrně překonal, kdyby ho po sedmém vítězství v Maďarsku nezastavilo vážné zranění. Mezi svými triumfy měl i etapy Kolem Bihoru a Kolem Maďarska (2.1). Do pelotonu se po červnovém zranění vrátil až na konci sezony a jarní výbušnost pochopitelně postrádal.

Takřka o generaci mladší Jakub Otruba se naopak mezi profesionály teprve rozkoukává, přesto dosáhl na celkově 7. místo z Czech Tour a coby třináctý byl nejlepším Čechem na Závodě míru do 23 let. Přidal i osmé místo v časovce na mistrovství Evropy této věkové kategorie.

Kvalitní sérii celkových umístění v etapových závodech Europe Tour předvedl 28letý Karel Hník: čtvrtý na Fleche du Sud, třetí Kolem Bihoru, devátý Kolem Maďarska i Alsaska, osmý na Czech Tour a třetí Kolem Rumunska.

Autor:

Sport v roce 2020

30. 11. 2019 - 22. 3. 2020 (přehled závodů)
26. 12. 2019 - 5. 1. 2020 (Ostrava a Třinec)
8. - 24. 5. 2020 (Švýcarsko)
12. 6. - 12. 7. 2020 (13 měst)
24. 7. - 9. 8. 2020 (Tokio)
  • Nejčtenější

Česko - Kosovo 2:1, fotbalisté otočili skóre a postoupili na Euro

Vrcholný turnaj fotbalistů bude po čtyřech letech zase s českou účastí. Národní mužstvo s předstihem vybojovalo postup...

Los Eura 2020: Češi nejdou k Rusku, Belgii ani Dánsku, Ukrajina hraje s Nizozemci

Fotbalové mistrovství Evropy už zná takřka kompletní složení jedné ze šesti skupin. Výsledky kvalifikace, složitý...

Bartošák kvůli životosprávě končí v Třinci. Přerušil kariéru a chce se léčit

Angažmá hokejového brankáře Patrika Bartošáka v Třinci zkrachovalo. Účastník posledního světového šampionátu přestoupil...

Bulharsko - Česko 1:0, zmar na závěr, fotbalisty skolil gól z ofsajdu

Čeští fotbalisté nenapsali pěknou tečku za jinak povedenou kvalifikací o Euro 2020. Jako jistý postupující v Bulharsku...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Pražské zázemí Kellnerovou nadchlo: Ale je to pro mě těžké a smutné

Stejně jako loni měla být ozdobou parkurového svátku, který zavítal do Česka. Jenže vinou květnové zlomeniny stehenní...

Premium

Test kebabů: Hovězí maso, které nedávno ještě kdákalo, i nadměrné množství soli

Orientální kebab by mohl být zdravější alternativou smažených hamburgerů a hranolků. Jenže to by musel být připravován...

Premium

Tajemství zdraví je ukryto v mezilidských vztazích, tvrdí psycholog Ptáček

Jakým způsobem žijeme a přistupujeme ke svému okolí, máme vlastně z velké části předurčené. Ovlivnit nás může nejen...

Premium

Nikdo dodnes neví, kolik těch holek zůstalo zakopaných. Starosta Dubí vzpomíná

„Devadesátky“ a přelom tisíciletí byly v Dubí na Teplicku divoká léta. Řádili tu pasáci prostitutek a mafiáni. Město se...

  • Další z rubriky

Cyklokros nad propastí. Co přinese plánovaná reforma kalendáře?

Při sledování letošní Tour de France muselo milovníkům cyklokrosu plesat srdce. Úvodní etapu vyhrál Mike Teunissen -...

V Táboře kraloval Van der Poel, cyklokrosařka Nash dojela osmnáctá

Vítězem závodu Světového poháru cyklokrosařů v Táboře se stal favorizovaný Nizozemec Mathieu van der Poel. Nejlepší z...

Zemřel 'věčně druhý' muž cyklistické Tour de France Poulidor

Legendární francouzský cyklista Raymond Poulidor zemřel v noci na dnešek ve věku 83 let. Agentuře AFP to potvrdila jeho...

OBRAZEM: V Táboře vládl cyklistický všeuměl, uspěl i český junior

Po roce se do Tábora opět sjela cyklokrosová elita. A stejně jako loni hlavní mužský závod opanoval hvězdný Nizozemec...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz