Mraky nad Wigginsem. Brit čelí problému s terapeutickými výjimkami

Mraky nad Bradley Wigginsem. Brit čelí problému s terapeutickými výjimkami | foto: AP

29 2016
Už od poloviny září se táhne aféra, kdy hackeři s přezdívkou Fancy Bears zveřejnili spisy Mezinárodní dopingové agentury WADA o pětadvaceti sportovcích využívajících terapeutické výjimky. Byla mezi nimi Petra Kvitová, ale i vítězové Tour de France Chris Froome s Bradley Wigginsem. Mělo jít jen o plácnutí do vody, jenže v případě staršího z obou Britů to tak nevypadá.

Mnoho povyku pro nic, zněly třeba titulky kolem terapeutických výjimek.

„Je to jen plácnutí do vody,“ říkal zase Jiří Chlumský, šéf exekutivy českého Antidopingového výboru.

A možná opravdu ve většině případů je, vždyť látky, které při léčbě astma používala Petra Kvitová, jsou už pět let mezi povolenými. „U ní je všechno naprosto v pořádku,“ prohlásil Chlumský.

U české tenistky ano, už ne tak u Bradleyho Wigginse.

Začalo to nevinně

Když Fancy Bears zveřejnili seznam, na kterém byli i oba vítězové Tour de France, začali se oba proti možným dopingovým praktikám okamžitě ohrazovat.

„O mých výjimkách jsem už předtím otevřeně mluvil v médiích,“ připomínal Froome. „Ten únik mi nevadí, jen potvrzuje má slova. Aspoň vidíte, že je to všechno pravda.“

Během devíti let profesionální kariéry zažádal o týdenní terapeutickou výjimku kvůli léčbě astmatu dvakrát, jednou v roce 2013 během Critérium du Dauphiné a naposledy v roce 2014 na závodě Kolem Romandie.

Jedenatřicetiletý Brit pak o využití terapeutické výjimky uvažoval i během loňské Tour de France, kdy se v posledním týdnu trápil s nemocí.

Ale raději o ni nepožádal. „Po tom všem, čím jsme si tady na Tour prošli, po té vlně agrese, která se proti nám zvedala podél silnic, si myslím, že by to vyvolalo jen další zlostnou reakci,“ řekl tehdy listu Sunday Times. „Kdybych o výjimku tehdy požádal, nebylo by to proti pravidlům, ale zase by se říkalo, že vyhrál, protože si vzal v posledním týdnu léky. A to jsem nechtěl,“ řekl později Froome.

A tak trpěl, na Quintanu ztrácel a málem přišel o žlutý trikot. „Nikdy jsem nechtěl vítězit za každou cenu,“ přiznává druhý muž letošní Vuelty.

VYČERPANÍ A ŠŤASTNÍ. Kolegové z týmu Sky Chris Froome (vlevo) a Bradley Wiggins

Chris Froome a Bradley Wiggins ještě jako spolujezdci během Tour de France 2012.

U Wigginse hrály výjimky významně větší roli. Už tím, že o ně požádal celkem šestkrát.

V jeho spisu se píše: Trpí celoživotní alergií na pyl, která se projevuje překrvením nosní sliznice, kýcháním, sípáním, což vede k dušnosti, bolesti očí a rýmě.

„Nic nového. Každý ví, že Brad má kromě alergie i astma, jeho léčba je schválená Britskou i Mezinárodní cyklistickou unií, na všechno dohlíží WADA. Únik informací je útokem hlavně na WADA a oni by si to měli vyřešit,“ nechal se krátce po úniku slyšet tiskový mluvčí Wigginse.

I Britský antidopingový systém hackerskou akci odsoudil.

„Jsme zděšeni z toho, že pěti členům britského týmu byla nelegálně odcizena a publikována tak citlivá data na internetu. Nejen že podkopávají naši práci a ochranu čistého sportu, ale je to nefér hlavně vůči sportovcům,“ řekla výkonná ředitelka Nicole Sapstead.

Brit, který po letošní sezoně ukončí kariéru, sáhl k terapeutické výjimce třikrát v roce 2008, jednou v červnu 2011, ve stejném období o rok později a naposledy v dubnu roku 2013.

A právě poslední tři data a především způsob léčby aktuálně Wigginse straší.

Když si Sir protiřečí I.

Celá britská cyklistika a hlavně tým Sky se vyznačuje svou bezinjekční politikou, kdy se své cyklisty snaží léčit bez nutnosti nitrožilní aplikace medikamentů.

O tomto tématu se rozepsal sám sir Bradley Wiggins ve své autobiografii „Můj čas“ z roku 2012 po vítězství na Tour de France. Píše v ní, že: „...britská cyklistika měla vždy politiku bez jehel. S tím jsem jako cyklista vyrostl. U nás je slovo jehla tabu. Nikdy jsem nepoužil injekci kromě očkování, nebo když jsem byl na kapačkách kvůli velké dehydrataci.“

Britský cyklista David Millar vyhrál 12. etapu Tour de France.

Takhle se David Millar radoval z vítězství v etapách Tour de France.

To ale úplně nesouhlasí s jeho lékařským záznamem. Podle něj totiž Wiggins v roce 2008 proti astma použil třikrát inhalátor se salbutamolem, tedy látkou, kterou používá většina cyklistů.

Na tom by nebyla nic zvláštního, kdyby následující tři terapeutické výjimky Wiggins nevyužil k injekcím s kortikoidy, ve kterých byla obsažena i látka triamcinolon acetonide, na kterou byl v roce 1999 pozitivně testován Lance Armstrong během Tour de France. Triamcinolon zlepšuje zotavování, zvyšuje výdrž a podporuje hubnutí.

„Když si dáte Kenacort, jak se léku přezdívá, zhubnete za týden i o dvě kila. A nejenom že vám klesá hmotnost, cítíte se i silnější,“ prozradil bývalý cyklista a aktuálně bojovník proti dopingu David Millar v rozhovoru pro Telegraph. „Když jste nemocný, uleví se vám, ale budete zároveň lepší než zdravý člověk. Během kariéry jsem vyzkoušel EPO, testosteron, ale tohle je jediné, co když jste si vzali, za tři dny jste se cítili úplně jinak.“

U Wigginse je zajímavá hlavně doba, kdy o aplikaci injekce kortikoidů požádal. V letech 2011 a 2012 šlo o červen, tedy těsně před startem Tour de France, kterou ve druhém zmíněném roce vyhrál.

O rok později o injekci zažádal na konci dubna před startem Gira d ́Italia, které měl rovněž v plánu ovládnout.

V CÍLI. Vítěz královské pyrenejské etapy Tour de France Tom Dumoulin z...

I Tom Dumoulin z Giantu je z wigginsovy aféry zklamán.

„Když se podíváte na data, kdy si to bral, je to podezřelé. Připadá mi to jako něco, co se dělo před deseti lety, kdy jsem sám jezdil na celkovou klasifikaci na Tour. Je to něco, co by takový cyklista udělal, co bych já udělal a co jsem dělal,“ tvrdil upřímně Millar. „Vlastně nechápu, jak mu to doktor mohl před závodem předepsat.“

„Je hodně zvláštní, že to bral vždycky ve stejném období,“ nechal se slyšet i Tom Dumoulin, cyklista Giantu.

Z informací ve spisu byl překvapený i bývalý týmový lékař Garminu, ve kterém Wiggins působil před příchodem do Sky. „Až vás to nutí myslet si, že to nebude taková náhoda, že dostal výjimku zrovna před nejdůležitějším závodem sezony,“ povídal Prentice Steffen.

Když si Sir protiřečí II.

Wigginsovi podkopává nohy i další pasáž z jeho knihy, kdy popisuje, jaký průběh měla jeho alergie a problémy s astma. „Nemocný jsem byl v poslední době jednou nebo dvakrát s drobným nachlazením, takže jsem stěží ztratil den tréninku,“ píše ve své knize.

Proč má tolik cyklistů astma?

Z výzkumu jsme zjistili, že 21 procent britského olympijského týmu používá inhalátor. Procento je vyšší u aerobních sportů jako je právě cyklistika nebo plavání. Některé zprávy naznačují, že až 40 procent britských olympijských cyklistů používají inhalátor, což je podobné i v dalších sportech. Proč? Sportovci jsou náchylnější k astmatu než běžná populace. Když sportujete, dýcháte větší objem vzduchu, takže je více potenciálních spouštěčů astmatické reakce.

John Dickins, univerzita v Kentu

To přijde zvláštní doktoru Johnu Dickinsovi. Ten během své kariéry na univerzitě v Kentu léčil více než tisícovku sportovců s dýchacími problémy. Ale nikdy žádnému nepředepsal lék triamcinolon acetonide.

„Je vyhrazen pouze pro lidi s velmi silnou reakcí na astma, kteří potřebují urgentní péči. Nikdy jsem na žádného takové sportovce nenarazil,“ říká Dickins.

I Dumoulin je celou kauzou kolem Wigginsových terapeutických výjimek znechucen. „Abyste dostali injekci, musíte mít velmi zlé astma. Ve Wigginsově těle pak ty látky očividně pracovaly několik týdnů. V tom případě by ale neměl závodit. Smrdí to,“ tvrdí pětadvacetiletý Nizozemec.

„Sám jsem výjimku nikdy nepotřeboval, tahle diskuze se opakuje, je zakořeněná v našem sportu. Systém stojí za hovno, je to šedá zóna,“ nebere si servítky Dumoulin.

Kdyby stříbrný medailista z olympijské časovky o výjimku požádal, sám by závodit nemohl. Jeho stáj Giant-Alpecin totiž patří k jednomu ze sedmi týmů, které jsou součástí programu Hnutí pro věrohodnou cyklistiku (MPCC). V něm se dodržují přísná pravidla, která WADA a UCI vyžaduje, a jedno z nich říká, že cyklista nesmí závodit osm dní, pokud použije kortikoid proti astma.

Sky, podobně jako další týmy včetně Etixxu se k MPCC nikdy nepřidalo.

Wiggins se k celé situaci vyjádřil v nedělním rozhovoru pro BBC One. „Chtěl jsem se jen vyléčit. Nechtěl jsem získat nějakou nespravedlivou výhodu, jen jsem chtěl být zdravý, abych mohl ostatním cyklistům konkurovat.“

Za každou cenu?

Co dál? Všechno zveřejníme

Kromě obou Britů se ve spisu Fancy Bears objevila i jména jako Steve Cummings, Fabian Cancellara, Jakob Fuglsang, nebo olympijských vítěz v cross country Nino Schurter. Všichni dotyční o výjimku požádali jednou, maximálně dvakrát a vždy šlo o léčbu inhalátorem.

Přesto to na ně vrhá špatný stín.

26.září 2016 v 23:31, příspěvek archivován: 28.září 2016 v 22:21

These are the medical records that relate to tomorrow @TheScotsman article. Key documents from my NHS asthma history https://t.co/OzvR11E6Qa

„Když jsem přišel na Twitter a viděl všechny ty titulky s mým jménem, věděl jsem, že lidé budou skeptičtí. A abych byl upřímný, mám pro to pochopení. Dovedu si představit sebe před pár lety jako cyklistického fanouška. Přečetl bych si titulek, neobtěžoval se číst článek a dal si dvě a dvě dohromady,“ nechal se slyšet Callum Skinner, zlatý olympijský medailista z dráhařského týmového sprintu.

Čtyřiadvacetiletý rodák z Glasgow se tak rozhodl na svém Twitteru vystavit své lékařské záznamy. „Nemám co skrývat. Výjimky nejsou evidencí provinění,“ říká.

A právě tohle by mohla být cesta, jak se systémem výjimek pracovat do budoucna. Jeho aktuální verze očividně není ideální.

Zeptal bych se cyklistů, jestli souhlasí se zveřejněním terapeutických výjimek a pak bych ukázal seznam těch, kteří nesouhlasili.“

Chris Boardman, bývalý cyklista

„Je zřejmé, že je to problém. Na jedné straně jsou lidé, kteří chtějí vědět, co se děje, na druhé pak lékařské tajemství. Dalším krokem by ale měla být větší transparentnost výjimek,“ říká manažer týmu Sky Dave Brailsford. „Pokud nám to pomůže dostat se zase o něco blíž k čistému sportu, jsem pro,“ přitakává Dumoulin.

O tom, že je to aktuálně systém otevřený k zneužívání, promluvil na svém Twitteru i Chris Froome, podle kterého by se neměly posouvat hranice pravidel a cyklisté by měli převzít zodpovědnost sami za sebe, dokud nebudou zavedeny přísnější kontroly.

S tím ale zase nesouhlasí WADA, které je proti srsti myšlenka, že cyklisté svůj zdravotní stav obhajují veřejně. „Patří to k základním lidským právům, že informace o zdravotním stavu dotyčného zůstanou důvěrné.“

Jak celá aféra dopadne, zatím není jisté.

Wiggins se nicméně s cyklistikou chystá rozloučit na konci října v Abú Zabí.

O jeho kariéře se ale ještě nejspíš povedou dlouhé debaty.

Vuelta a España 2019

Etapový závod Vuelta a Espaňa se jezdí každoročně během tří týdnů na přelomu srpna a září ve Španělsku a v sousedních zemích. Na trase 74. ročníku v roce 2019 čeká na cyklisty 21 etap o celkové délce 3 257 kilometrů. Startuje se 24. srpna týmovou časovkou v Torrevieja, vrcholí 15. záři v Madridu. Závodníky čeká osm horských dojezdů a 59 kategorizovaných stoupání.

24. 8. - 15. 9. - (Torrevieja - Madrid)

Nejčtenější

Ovečkinovo dilema: jít do KHL, nebo raději překonat Gretzkého?

Alexandr Ovečkin se zdraví s čínskými dětmi na tréninku.

Momentálně se to může zdát jako fikce, ale hokejista Alexandr Ovečkin nevyloučil, že za dva roky...

Signál přímo na Kluž. Masopustovi trenéři nevěřili, u gólu radil i Souček

Lukáš Masopust (vlevo) ze Slavie se raduje se spoluhráči z gólu na hřišti Kluže.

VIDEO Kluž (Od našeho zpravodaje) Nešlo mu to, na tréninku byl v té pozici několikrát, a ne a ne se trefit. Poprvé, podruhé, potřetí....

Erbanová zpět na ledě. Nic bych neudělala jinak, tvrdí o konci kariéry

Česká rychlobruslařka Karolína Erbanová na letišti Václava Havla pózuje se svou...

Je to téměř rok, co Karolína Erbanová oznámila, že končí s rychlobruslením. Na led se teď však...

Rarita, z rozehrávky gól. Takhle jsem si to vysnil, líčil fotbalista

SLAVIČÍNSKÝ KOUZELNÍK. Petr Švach vykouzlil v utkání v Hodoníně gól z půlky...

VIDEO Petr Švach vstřelil unikátní gól. Kapitán divizního Slavičína nachytal hodonínského gólmana kopem...

Poražení uznali sílu Slavie. Šance jsou malé, ale zkusíme to, řekl kouč

Dan Petrescu, trenér CFR Kluž, během kvalifikace o Ligu mistrů.

VIDEO Uznali sílu soupeře, ale boj o Ligu mistrů vzdát nehodlají. „Nevím, jak postoupit. Ale vím, že v...

Další z rubriky

Carapaz na Vueltě startovat nebude. Vítěz Gira se zranil v exhibici

Richard Carapaz z Movistaru si jede pro první místo ve 14. etapě italského Gira.

Na jaře byl Richard Carapaz zjevením Gira a prvním ekvádorským cyklistou, který triumfoval na...

Po dvou titulech ve fourcrossu chce mistryně světa spokojený život

ZLATÁ JÍZDA. Romana Labounková obhájila ve Val di Sole titul mistryně světa ve...

I když se Romana Labounková v posledních letech proměnila z jesenické bikerky na fyzioterapeutku v...

Dumoulin po osmi letech končí v Sunwebu. S Jumbem podepsal na tři roky

Tom Dumoulin zdraví fandy před pátou etapu Gira.

VIDEO Nizozemský cyklista Tom Dumoulin ukončí po této sezoně po osmi úspěšných letech angažmá v německém...

Najdete na iDNES.cz