Osm klasik, sedm různých vítězů. Jediný Sagan letos triumfovat dvakrát

VLÁDCE: Peter Sagan (uprostřed) si jel v duhovém trikotu mistra světa pro titul ze závodů Gent-Wevelgem i z Flander. | foto: Profimedia.cz

25 2016
Seriál jarních cyklistických klasik je u konce. Osm slavných jednorázových závodů, které náleží do kategorie World Tour a mají své nesmazatelné místo v dějinách cyklistiky, zná své letošní vítěze. Jaké tedy bylo klasikářské jaro 2016?

Šampioni

Jediný cyklista dokázal letos vyhrát dvakrát. Peter Sagan slavil triumf na Gent-Wevelgem a poté i ve Flandrech. Také díky tomu nyní vévodí i žebříčku World Tour. O zbývající prvenství ve worldtourových klasikách se v této sezoně podělili Arnaud Démare (Milán-San Remo), Michael Kwiatkowski (E3 Harelbeke), Mathew Hayman (Paříž-Roubaix), Enrico Gasparotto (Amstel Gold race), Alejandro Valverde (Valonský šíp) a Wout Poels (Lutych-Bastogne-Lutych).

Francouzský cyklista Arnaud Démare slaví etapový triumf v závodě Paříž-Nice.
Michal Kwiatkowski slaví triumf v belgické klasice E3 Harelbeke.
Peter Sagan (vpravo) přijímá gratulaci od druhého Belgičana Sepa Vanmarckeho.
KRÁL FLANDER. Peter Sagan se dočkal. Vítězil na Tour, stal se mistrem světa,...

VÍTĚZOVÉ: zleva Arnaud Démare vítězí v San Remu, Michael Kwiatkowski na E3 Harelbeke, Peter Sagan na Gent-Wevelgem a znovu Peter Sagan ve Flandrech.

Stupně vítězů

Více než jednou na nich stáli pouze tři muži. Třikrát Peter Sagan (2 - 1 - 0), dvakrát Sep Vanmarcke (0 - 1 - 1) a Ian Stannard (0 - 0 - 2).

Týmy

Se dvěma tituly vévodí jejich pořadí Tinkoff a Sky, po jednom titulu mají na kontě FdJ, Orica, Wanty a Movistar. Naprázdno vyšla klasikářská velmoc Etixx-QuickStep, pro kterou byla maximem druhá místa Toma Boonena na Roubaix a Juliana Alaphilippa na Valonském šípu.

Mathew Hayman slaví nečekaný triumf v závodě Paříž-Roubaix.
Enrico Gasparotto s trofejí pro vítěze závodu Amstel Gold Race.
Alejandro Valverde slaví rekordní čtvrtý triumf v závodu Valonský šíp.
Wout Poels z týmu Sky triumfálně dojíždí do cíle klasiky Lutych-Bastogne-Lutych.

VÍTĚZOVÉ II. Mathew Hayman na Paříž-Roubaix, Enrico Gasparotto na Amstelu, Alejandro Valverde na Valonském šípu a Wout Poels v Lutychu.

Země

Dvakrát slavilo Saganovou zásluhou Slovensko, jednou Francie, Polsko, Austrálie, Itálie, Španělsko a Nizozemsko.

Rekordy a historické zápisy

Alejandro Valverde nyní se čtyřmi tituly vévodí historickým tabulkám vítězů Valonského šípu. Peter Sagan vyhrál konečně svůj první monument. A totéž může říci zásluhou Wouta Poelse i celá stáj Sky.

Češi

Nejlepším umístění bylo 7. místo Romana Kreuzigera na Lutychu. O jednu příčku hůře skončil Zdeněk Štybar ve Flandrech. Kreuziger byl navíc jedenáctý na Valonském šípu a dvanáctý na Amstelu.

Češi na jarních klasikách kategorie World Tour

Sezona 2016

Milán-San Remo:
56. Kreuziger, 70. Bárta, 142. Štybar.

E3 Harelbeke:
15. Štybar.

Gent-Wevelgem:
46. Štybar, 76. Černý.

Kolem Flander:
8. Štybar, 85. Bárta, 103. Černý.

Paříž-Roubaix:
88. Bárta, 110. Štybar.

Amstel Gold Race:
12. Kreuziger, 31. Vakoč, Černý nedokončil.

Valonský šíp:
11. Kreuziger, 107. Vakoč.

Lutych-Bastogne-Lutych:
7. Kreuziger, Vakoč nedokončil.

Štybara, jenž loni v dresu Etixxu vybojoval druhá místa na E3 Harelbeke i v Roubaix, letos nejprve na San Remu zastavila srážka se psem při sjezdu z Cipressy. Později se na něm podepsalo vracející se onemocnění. Jeho druhým nejlepším umístěním tak je 15. místo na E3 Harelbeke. Tentokrát už ani neexperimentoval se startem v Ardenách a raději se doléčil.

Ti další? Petr Vakoč byl v klasikách World Tour jednatřicátý na Amstelu, při Valonském šípu odpadl před cílovou zdí a naposledy na Lutychu pomáhal kolegům a posléze nedokončil.

Jan Bárta z Bory šlapal tradičně v úniku na San Remu a už počtvrté v kariéře dokončil Roubaix. A mladík Josef Černý z CCC si zkusil únik pro změnu na Amstelu a předtím ve Flandrech zaznamenal svůj první dokončený monument.

Roman Kreuziger (ve světle zeleném) přijíždí na sedmém místě do cíle v Lutychu.
Zdeněk Štybar se drápe za Lukem Rowem ze Sky do jednoho z kopců na závodě Kolem...
RADOST. Petr Vakoč slaví už třetí výhru v sezoně, právě ovládl Brabantský šíp.

ČESKÁ STOPA. Zleva: Roman Kreuziger dojíždí sedmý v Lutychu, Zdeněk Štybar na cestě za osmým místem z Flander a Petr Vakoč vítězí na Brabantském šípu, který náleží do seriálu Europe Tour.

V dalších jednorázových závodech, které už nepatří do World Tour, nýbrž do nejvyšší HC kategorie Europe Tour, čeští jezdci na jaře zazářili. Nejprve na italském Strade Bianche (2. Štybar, 5. Vakoč) a především při Brabantském šípu, kde Vakoč coby první Čech v historii tohoto závodu série Flanders Classics triumfoval - před pozdějším šampionem Amstelu Gasparottem.

Největší výsledkový šok

Tím bylo bezesporu vítězství outsidera Mathewa Haymana na Pekle severu, v takřka 38 letech a hlavně pouhý týden poté, co doléčil únorovou zlomeninu vřetenní kosti a vrátil se do závodů. Vzápětí se v ardenských kopcích opět vtělil do své nejčastější role pomocníka hvězd, dřel v čele pelotonu a dokončil postupně na 84., 144. a 141. místě.

A JE KONEC. Momentka z cíle klasiky Paříž-Roubaix, vítězem se stal Mathew...

KDO BY TO BYL ČEKAL? Mathew Hayman právě přespurtoval Toma Boonena.

Loučení

Legendární Fabian Cancellara si „Sbohem“, které dával svým milovaným kostkách, rozhodně představoval jinak. Na E3 Harelbeke i v Gentu skončil čtvrtý, na Flandrech marně stíhal Sagana a na cestě do Roubaix nejprve zůstal „odstaven“ za hromadným pádem, načež při stíhací jízdě upadl, dorazil na velodrom se sedmiminutovým mankem čtyřicátý - a upadl znovu.

STÍHACÍ DUO. Fabian Cancellara se Sepem Vanmarckem na závodě Kolem Flander...

STÍHACÍ DUO. Fabian Cancellara se Sepem Vanmarckem na závodě Kolem Flander marně stíhali Petera Sagana.

Úspěchy druhodivizních týmů

Enrico Gasparotto zařídil svým emotivním triumfem na Amstelu největší úspěch v historii své belgické stáje Wanty Group Gobert, zatímco Sonny Colbrelli z italské stáje Bardiani spurtoval tamtéž pro třetí místo (a už předtím na San Remu dojel devátý).

Obhajoby

Pouze Alejandro Valverde dokázal na Valonském šípu zopakovat loňské vítězství. V Lutychu se mu už stejný kousek nepovedl, skončil šestnáctý.

Stáli na stupních vítězů

Milán-San Remo:
1. Démare (Fr./FdJ)
2. Swift (Brit./Sky)
3. Roelandts (Bel./Lotto Soudal)

E3 Harelbeke:
1. Kwiatkowski (Pol./Sky)
2. Sagan (SR/Tinkoff)
3. Stannard (Brit./Sky)

Gent-Wevelgem:
1. Sagan (SR/Tinkoff)
2. Vanmarcke (Bel./LottoNL-Jumbo)
3. Kuzněcov (Rus./Kaťuša)

Kolem Flander:
1. Sagan (SR/Tinkoff)
2. Cancellara (Švýc./Trek)
3. Vanmarcke (Bel./LottoNL-Jumbo)

Paříž-Roubaix:
1. Hayman (Aus./Orica)
2. Boonen (Bel./Etixx)
3. Stannard (Brit./Sky)

Amstel Gold Race:
1. Gasparotto (It./Wanty)
2. Valgren (Dán./Tinkoff)
3. Colbrelli (It./Bardiani)

Valonský šíp:
1. Valverde (Šp./Movistar)
2. Alpahilippe (Fr./Etixx)
3. D. Martin (Ir./Etixx)

Lutych-Bastogne-Lutych:
1. Poels (Niz./Sky)
2. Albasini (Švýc./Orica)
3. Costa (Port./Lampre.)

John Degenkolb v San Remu a na Roubaix obhajovat nemohl, ze silnic jej do dočasného ofsajdu vyhnalo lednové zranění. Geraint Thomas na E3 Harelbeke nestartoval, letos má vzhledem k přislíbenému postu druhého lídra na Tour odlišný závodní program. Ani Luca Paolini nemohl napodobit loňský triumf v Gentu, odpykává si 18měsíční dopingový trest. Alexander Kristoff dokončil Flandry čtvrtý. A Michal Kwiatkowski na Amstelu pouze vzpomínal na loňské prvenství v sestavě Etixxu, v nových barvách týmu Sky na hellingenech až nečekaně brzy odpadl.

Série v Top 10

Sep Vanmarcke je jediným cyklistou, jenž letos dokončil v elitní desítce všechny čtyři kostkové klasiky, postupně na nich skončil na 8., 2., 3. a 4. místě. Přiblížil se mu Peter Sagan, ten však na Pekle severu přijel do cíle jedenáctý.

V Ardenách se žádný cyklista nedokázal umístit v Top 10 ve všech třech závodech. Nejblíže k tomu měli Enrico Gasparotto (1. - 5. - 12.), Waren Barguil (6. - 9. - 15.) a Roman Kreuziger (12. - 11. - 7.). Postupně se zlepšovali oba nejrchlejší muži z Lutychu, tedy Wout Poels (41. - 4. - 1.) a Michael Albasini (57. - 7. - 2.).

Obojživelníci

Tentokrát se nikdo z mistrů kostek v Ardenách výrazněji neprosadil. Edvald Boasson-Hagen byl na Amstelu šestapadesátý, Sep Vanmarcke devětačtyřicátý. Michael Kwiatkowski nejdřív oslnil triumfem na kostkách E3 Harelbeke, načež však skončil ve Flandrech sedmadvacátý, nedokončil Amstel a dojel šestatřicátý v Lutychu.

Tragédie

Na silnicích mezi Gentem a Wevelgemem se odehrála ta nejstrašnější. Antoine Demoitié z týmu Wanty Group Gobert podlehl zraněním z hromadného pádu, při kterém do něj vlétla motorka rozhodčího.

Jiný motocyklista najel o dva týdny později do Elii Vivianiho ze Sky při arenberské skrumáži při Paříž-Roubaix, naštěstí bez vážnějších následků. A na Flandrech pro změnu mechanika, zasahujícího u pádu, srazil k zemi rozjíždějící se automobil Etixxu.

Belgický cyklista Antoine Demoitié
Enrico Gasparotto v cíli cyklistické klasiky Amstel Gold Race. Vyhrál ji i pro...

TO JE PRO TEBE, ANTOINE. Pro Antoine Demoitiého (vlevo) z týmu Wanty Group Gobert byl start v závodě Gent-Wevelgem v životě posledním, následky pádu nepřežil. Když potom jeho týmový kolega Enrico Gasparotto vyhrál na Amstelu, pronesl: „To je pro tebe, Antoine.“.

Zlomeniny a zranění

Opět se bez nich klasiky neobešly. Greg van Avarmaet z BMC, loni třetí na Roubaix, si při Flandrech zlomil klíční kost. Stejné zranění postihlo Fränka Schlecka z Treku na Valonském šípu. A asi nejkurióznější byl pád italského talentu Fabia Fellineho z Treku při Amstelu. Za jízdy se pokoušel opravit si nefunkční brzdu a odnesl to zlomeným nosem.

Kontroverze

Ta největší, spojená se jménem vítěze, se odehrála hned na březnovém San Remu. Arnaud Démare byl italskými jezdci Matteem Tossatem a Erosem Capecchim obviněn, že po pádu se při stoupání na Cipressu držel týmového vozu, aby se co nejrychleji dotáhl do pelotonu. Důkaz však neexistoval, Démere zůstal šampionem.

Autor:

Tour de France 2019

Tour de France letos startuje 7. července v Bruselu. Trasa 106. ročníku je dlouhá 3 460 kilometrů a zahrnuje hned několik dvoutisícových vrcholů. Závod končí 28. července s cílem 21. etapy v Paříži.

7. - 28. 7. - (Brusel - Paříž)
24. 8. - 15. 9. - (Torrevieja - Madrid)

Nejčtenější

Mistr bez Deliho a Ngadea. Jak může Slavia reagovat na odchod dvou věží?

Slávisté Simon Deli (vlevo), Ibrahim Traoré (uprostřed) a Michael Ngadeu...

Slávisté řeší velký problém. Zřejmě věřili, že odejde pouze jeden ze žádané stoperské dvojice Simon...

Pád v závěru, poté hromadný finiš. Těsný sprint na Tour ovládl Ewan

Caleb Ewan se raduje z vítězství v 11. etapě Tour de France.

V příštích dnech už budou cyklisté zdolávat vrcholky Pyrenejí. Jedenáctá etapa Tour de France tak...

Tenis na deset bodů z deseti. Že by započala éra Halepové?

Rumunka Simona Halepová se raduje z vítězství ve Wimbledonu.

VIDEO V předlouhém listu gratulantů se vyjímal vzkaz od nejslavnější Rumunky v dějinách sportu. „To tedy...

Bolavý rozchod. Chlouba fotbalové Slavie je fuč, náhrada se hledá těžko

Michael Ngadeu ze Slavie se raduje z mistrovského titulu.

Představte si, že máte den před svatbou. Obřad zařízený, hostina objednaná, společná budoucnost...

KOMENTÁŘ: Sparta a její mizerný start. Chaos trvá, ani náznak změny

Sparťanský trenér Václav Jílek během zápasu se Slováckem

Ještě v neděli odpoledne jste si na to, že dokráčí k titulu, mohli vsadit v kurzu 4,5:1. Stačilo...

Další z rubriky

Postavil se Armstrongovi, byl vyštván z Tour. 20 let od aféry Bassons

Lance Armstrong

Ze sportovních výsledků jeho jméno nemůžete znát. Úspěchy sbíral pouze v amatérském pelotonu. V tom...

Sny splněny, hlásí Ewan. Nastává čas pánů hor. Pyrenejská brána se otevírá

Caleb Ewan (vlevo) a Dylan Groenewegen v těsném finiši jedenácté etapy Tour de...

Toulouse (Od našeho zpravodaje) Neradoval se, když ve středu proťal cíl. Napjatě čekal na fotofiniš. Vyhrál spurt v Toulouse on,...

Chaos, panika a vítěz, který měl pomáhat. Jak Tour prožila bláznivý den

ŠAMPION. Trojnásobný mistr světa v cyklokrosu Wout van Aert ovládl desátou...

Albi (Od našeho zpravodaje) Cyklokrosová tsunami na silnici opět úřadovala. Desátá etapa Tour, která měla patřit ke klidnějším,...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz