Rok Britů, Valverdeho i nástup mládí. Top 10 profipelotonu 2018

TÝMOVÍ KOLEGOVÉ. Geraint Thomas (vlevo), vítěz Tour, a Chris Froome, vítěz Gira. | foto: AP

24 2018
Čínským podnikem Kolem Kuang-si skončil minulý týden seriál cyklistické World Tour. Posledním vítězem v sezoně se stal Gianni Moscon, „zlobivé dítko“ stáje Sky, zatímco celkové prvenství již v předstihu získal Simon Yates z Mitcheltonu. V dalším dílu našeho bilancování roku 2018 v silničním pelotonu se zaměříme na největší výkony i světové osobnosti sezony.

Grand Tour

Tři různí vítězové ze dvou stájí, ale z jedné jediné země, takové byly v sezoně 2018 podniky Grand Tour. Britské cyklistické impérium ovládlo scénu třítýdenních závodů. Po Chrisi Froomovi na Giru uháněli za titulem také Geraint Thomas na Tour a Simon Yates na Vueltě.

Zároveň jsme viděli i dva nejzdařilejší dvojboje Giro - Tour od roku 1998, kdy Marco Pantani ovládl oba tyto závody. Tentokrát na nich měl Chris Froome bilanci 1. + 3. a Tom Dumoulin 2. + 2.

Vuelta pro změnu nabídla nejmladší stupně vítězů na Grand Tour v poválečné historii cyklistiky. Průměrný věk tria Simon Yates, Enric Mas, Miguel Ángel López tu činil pouhých 24 let.

16.září 2018 v 20:28, příspěvek archivován: 23.října 2018 v 18:57

Today, history is made as Britain becomes the first country to win all 3 Grand Tours in one year with 3 different cyclists. Froome, Thomas, Yates- you have made Britain unbelievably proud. #LaVuelta18 https://t.co/0HQlCbWs9a

Mistrovství světa

Alejandro Valverde vybojoval v 38 letech posedmé stupně vítězů na mistrovství světa (což nikdo jiný nedokázal), poprvé však stál na tom úplně nejvyšším. Španělsko čekalo na dalšího šampiona od roku 2004, kdy triumfoval Óscar Freire. Tříletá vláda Petera Sagana naopak dle očekávání v kopcích u Innsbrucku skončila.

Klasické Monumenty

Pět nejprestižnějších jednorázových závodů sezony mělo pět různých vítězů z pěti různých zemí: Itala Vincenza Nibaliho (Milán-San Remo), Nizozemce Nikiho Terpstru (Flandry), Slováka Petera Sagana (Paříž-Roubaix), Lucemburčana Boba Jungelse (Lutych-Bastogne-Lutych) a Francouze Thibauta Pinota (Lombardie).

U dvou posledně jmenovaných šlo zároveň o premiérový „monumentální“ triumf kariéry.

Stáj Quick-Step mohla pro změnu zásluhou Terpstry a Jungelse jako jediná oslavovat vítězství na dvou Monumentech.

Vincenzo Nibali projíždí vítězně cílem závodu Milán - San Remo.
Slovenský cyklista Peter Sagan slaví vítězství v závodě Paříž-Roubaix.
Francouzský cyklista Thibaut Pinot se raduje z vítězství v závodě Kolem...

VÍTĚZOVÉ. Šampioni prvního Monumentu sezony (Nibali), toho nejslavnějšího (Sagan) a posledního (Pinot).

Klasiky

Čtyři cyklisté dokázali vyhrát dva jednorázové podniky kategorie World Tour za sezonu: Mikael Valgren (Het Nieuwsblad + Amstel), Peter Sagan (Gent-Wewelgem + Paříž), Julian Alaphilippe (Valonský šíp + San Sebastian) a Michael Matthews (Quebec + Montreal).

Etapové závody

Rovněž jezdci, kteří mají letos na kontě dva celkové triumfy v etapových kláních World Tour, jsou v této sezoně čtyři: Alejandro Valverde (Abú Zabí + Katalánsko), Michael Kwiatkowski (Tirreno + Polsko), Primož Roglič (Baskicko + Romandie) a Geraint Thomas (Dauphiné + Tour).

Celkové pořadí World Tour

World Tour 2018

Jednotlivci:
1. S. Yates (Brit.-Mitchelton) 3072
2. Sagan (SR-Bora) 2992
3. Valverde (Šp.-Movistar) 2609
4. Thomas (Brit.-Sky) 2524
5. van Avermaet (Bel.-BMC) 2442
6. Viviani (It.-Quick-Step) 2399
Týmy:
1. Quick-Step 13 425
2. Sky 10 213
3. Bora-Hansgrohe 9201
4. BMC 8778
5. Mitchelton-Scott 8660
6. Astana 7869

Belgičan Greg van Avermaet neobhájil prvenství v celoročním seriálu, letos nevyhrál ani jeden worldtourový podnik a skončil celkově pátý. Poprvé se stal vítězem World Tour zásluhou Simona Yatese britský cyklista. 0 80 bodů porazil druhého Petera Sagana, šampiona ročníku 2016.

Stáje

Quick-Step dominoval týmovému hodnocení World Tour, když (včetně jednotlivých etap) dosáhl v tomto seriálu na 38 vítězství z celkového počtu svých rekordních 73 prvenství za sezonu.

Druhý tým Sky zaostal o 3212 bodů, přičemž na nejvyšším stupni celkového pořadí závodů World Tour měl během sezony hned pět různých jezdců: Frooma, Thomase, Kwiatkowského, Bernala a Moscona.

Nejvíce vítězství za sezonu

(závody World Tour včetně jednotlivých etap + mistrovství světa + závody kontinentálních okruhů kategorií 1 a HC)

18 Viviani (It.-Quick-Step)
14 Valverde (Šp.-Movistar) a Groenewegen (Niz.-Lotto NL Jumbo)
12 Alaphilippe (Fr.-Quick-Step)
  9  Ackermann (Něm.-Bora), Gaviria (Kol.-Quick-Step), Démare (Fr.-Groupama FdJ) a Kwiatkowski (Pol.-Sky)
  8 Sagan (SR-Bora), S. Yates (Brit.-Mitchelton), Roglič (Slovin.-Lotto NL Jumbo) a Greipel (Něm.-Lotto Soudal)

DESET HVĚZD SEZONY

Geraint Thomas (Brit. - Sky - 32 let)

Britský cyklista Geraint Thomas si užívá slávu na pódiu Tour de France

Třináctá Grand Tour kariéry byla jeho šťastná. Nikdy předtím nedokončil třítýdenní závod lépe než patnáctý, většinou na nich pomáhal Chrisi Froomovi, případně se v roli lídra stal nezaviněně obětí pádu (Giro 2017).

Tentokrát na Tour neprokázal ani chvíli slabosti, zastínil zde i Frooma, unaveného z Gira, dominoval při horských dojezdech v Le Rosiere i na Alpe d’Huez a v celkovém pořadí nenašel přemožitele.

Velkou formu ukazoval už před Tour, skončil třetí na Tirrenu-Adriatiku, vyhrál Dauphiné a získal titul mistra Británie v časovce. Zato po Tour motivaci do zbytku sezony nenašel, vypustil i původně plánovanou Vueltu.

Spekulovalo se o Thomasově možném odchodu do jiné stáje, přesto se týmu Sky, za který závodí od sezony 2010, upsal v září na další tři roky.

Chris Froome (Brit. - Sky - 33 let)

Vyhrát tři závody

Velkým zvratem, jedním z nejúchvatnějších v moderní historii cyklistiky, otočil průběh Gira. V královské 19. etapě zlikvidoval 80kilometrovým sólem manko 3:22 minuty a o dva dny později v Římě pozdvihl pohár pro vítěze.

V tu chvíli byl aktuálním šampionem všech tří závodů Grand Tour, což před ním mohli v historii cyklistiky říci pouze Eddy Merckx a Bernard Hinault.

Na Tour pátý titul nezískal a neobhájil tam ani post jezdce číslo 1 v týmu Sky, po 23 dnech bojů se našel na třetím řádku výsledkové listiny.

Jeho sezona byla současně „zneprůhledněna“ vleklou salbutamolovou kauzou z Vuelty 2017, kvůli které jej společnost ASO ani nechtěla pustit na Tour. Startovat směl teprve poté, co jej UCI omilostnila.

Z dalších závodů byl k vidění v popředí jen Kolem Alp (4.). V závěru sezony se zjevnou nadváhou pouze objel etapy Kolem Británie a zřekl se startu na mistrovství světa. Barvy Sky bude oblékat i nadále do roku 2020. 

Tom Dumoulin (Niz. - Sunweb - 27 let)

Tom Dumoulin v cíli šesté etapy Tour de France

Muž mnoha druhých míst, s obdivuhodnou výdrží až do konce sezony.

Byl druhý na Giru, o 46 sekund za vítězným Froomem. Druhý na Tour, o 1:51 minuty za Thomasem (ale před Froomem). Druhý na mistrovství světa v týmové časovce a potom i v té individuální, o 1:21 minuty za zlatým Dennisem.

Navrch spurtoval čtvrtý v silničním závodě MS, po velké stíhací jízdě v závěrečných kilometrech.

Výrazně viditelný byl ještě na obnoveném Deutschland Tour, celkově čtvrtý. V Sunwebu se mu líbí natolik, že kontrakt prodloužil do konce roku 2021.

Simon Yates (Brit. - Mitchelton-Scott - 26 let)

Britský cyklista Simon Yates pózuje s trofejí pro vítěze Vuelty.

Na Paříž-Nice, kde mu až v poslední etapě sebral Marc Soler celkové vedení, naznačil, čeho všeho by mohl být v sezoně schopen. Na Giru pak ohromoval útočným pojetím a třemi etapovými triumfy, ale příliš brzy vyšťavil sám sebe. Po dvou týdnech vlády byl z růžového trikotu na Finestre drasticky vysvlečen a propadl se až na 21. místo.

Rovněž před dalším kláním Grand Tour se rozjel druhým místem v etapovém závodě, tentokrát Kolem Polska. Ale na Vueltě poté vyznával úplně jinou závodní strategii než na Giru. Dva týdny šetřil síly, načež v posledních devíti dnech nekompromisně sáhl po titulu.

Součet bodových zisků v sezoně jej posunul na nejvyšší stupeň v seriálu World Tour. V rodinném duelu jasně převýšil bratra Adama, druhého na Dauphiné a čtvrtého Kolem Kalifornie, jenže „zavařeného“ při Tour.

Spekulovalo se o odchodu jednoho z bratrů Yatesů z Mitcheltonu-Scott, zůstali však oba, na další dva roky.

Alejandro Valverde (Šp. - Movistar - 38 let)

Alejandro Valverde líbá zlatou medaili.

Konečně! Po šesti druhých i třetích místech slaví v 38 letech titul mistra světa. Španělský nezmar opět dokázal vítězit napříč celou sezonou, od jejího začátku až do konce.

Ovládl čtyři první etapové závody, jichž se letos zúčastnil (Valencie, Abú Zabí, Katalánsko, Akvitánie), vyhrál i jednorázový závod Grand Prix Miguela Induraina.

Na worldtourových klasikách se musel spokojit s druhými místy. To držel také před poslední horskou etapou Vuelty, než se v ní ocitl na pokraji sil a sestoupil na pátou příčku.

V Movistaru má podepsáno také na rok 2019 a hovoří se o prodloužení kontraktu do her v Tokiu 2020.

Peter Sagan (SR - Bora - 28 let)

Peter Sagan po sedmnácté etapě Tour de France.

8. - 6. - 26. - 1. - 6. - 1. - 4. zněla jarní klasikářská bilance slovenské superstar. Přemožitele nenašel na Gent-Wewelgem ani při galapředstavení na Pekle severu (Paříž-Roubaix), kde zaútočil 55 kilometrů před cílem.

Z Tour si vezl tři etapová prvenství a navzdory těžkému pádu v Pyrenejích i zelený dres, v Paříži jej získal s převahou 231 bodů před druhým Norem Kristoffem. Šestým vítězstvím v bodovací soutěži Tour vyrovnal historický rekord Erika Zabela.

Návrat po zranění jej dost bolel, přesto při Vueltě přesto projel cílem čtyřikrát druhý (předtím byl třikrát druhý i na Tour). Z mistrovství světa v Innsbrucku coby obhájce titulu odstoupil. V Boře má smlouvu až do roku 2021.

Miguel Ángel López (Kol. - Astana - 24 let)

Miguel Angel Lopez při prezentaci na startu Gira v Jeruzalémě

Mladík s přezdívkou Superman loni na Vueltě získal pověst muže pro budoucnost a letos už od něj Astana čekala velké věci.

Jak na Giru, tak na Vueltě se probil na bronzový stupínek celkové klasifikace, a vždy až v poslední horské etapě. V Itálii poté, co pod Cervinií zkolaboval Francouz Pinot, na Vueltě pak i díky aktivnímu závodění Astany v andorrské královské etapě, ve které za sebe odsunul Valverdeho i Kruijswijka.

V sezoně dojel ještě druhý Kolem Ománu i Burgosu a třetí Kolem Abú Dabí i Alp. V Astaně zůstává další dvě sezony.

Rohan Dennis (Aus. - BMC - 28 let)

NA CESTĚ ZA ZLATEM. Rohan Dennis během časovky na mistrovství světa v...

Král časovek. Australan ozdobil poslední rok stáje BMC titulem mistra světa v této disciplíně, ale i vyhranými časovkami na Giru a Vueltě (na obou závodech navíc oblékal dočasně dres lídra), na závodě Kolem Abú Zabí a Tirrenu-Adriatiku.

Pokus o průnik do Top Ten v celkové klasifikaci Grand Tour zatím nevyšel, Giro dokončil šestnáctý. Další šanci dostane v dresu Bahrain Merida, kam po sezoně přestupuje.

Elia Viviani (It. - Quick-Step - 29 let)

VÍTĚZ. Italský cyklista Elia Viviani slaví zisk etapového vavřínu na španělské...

Po přestupu ze Sky do Quick-Stepu byl politý živou vodou, stal se vládcem sprinterů na letošních podnicích Grand Tour, když vyhrál čtyři etapy a fialový dres na Giru a další tři etapy na Vueltě.

Celkem za sezonu nasbíral 18 vítězství, včetně italského titulu a titulu z worldtourové klasiky v Hamburku. V Quick-Stepu zůstává i příští rok. Pokusí se tentokrát vítězit na Tour?

Primož Roglič (Slovin. - Lotto Jumbo - 28 let)

Slovinec Primož Roglič dojíždí do cíle 14. etapy Tour de France.

Ve své teprve třetí worldtourové sezoně útočil bývalý skokan na lyžích na stupně vítězů na Tour! Po Pyrenejích držel třetí pozici a až v časovce do Espelette, den před Paříží, jej z ní sesadil Chris Froome.

A to měl být původně na Tour jen záložním lídrem za Stevenem Kruijswijkem...

Slovinec měl už předtím skvělou sezonu, o čemž svědčily tři tituly v řadě: Kolem Baskicka, Romandie a Slovinska. Tým Lotto NL-Jumbo si jej pojistil do konce roku 2020.

Zůstali pod čarou

Jde samozřejmě o subjektivní hodnocení, ale těsně pod čarou naší Top ten sezony zůstali Enrik Mas (druhý na Vueltě), Julian Alaphilippe (dvě vyhrané klasiky World Tour), Vincenzo Nibali (šampion Milán-San Rema a druhý na Lombardii), Michael Matthews (vítěz obou kanadských jednorázovek World Tour) či Niki Terpstra (vítěz Flander).

Autor:

Tour de France 2019

Tour de France letos startuje 7. července v Bruselu. Trasa 106. ročníku je dlouhá 3 460 kilometrů a zahrnuje hned několik dvoutisícových vrcholů. Závod končí 28. července s cílem 21. etapy v Paříži.

7. - 28. 7. - (Brusel - Paříž)
24. 8. - 15. 9. - (Torrevieja - Madrid)

Nejčtenější

Další sparťan ve Slavii. Budu to mít složitější než jiní, tuší Hovorka

Fotbalový obránce David Hovorka pózuje se slávistickým dresem. Do Edenu...

VIDEO Už během jara se proslýchalo, že na něj mají v Edenu spadeno. „Věděl jsem o tom, bavili jsme se s...

Nečekaná ztráta pro české softbalisty. Podlehli Botswaně

Čeští softbalisté během zápasu MS s Japonskem

Čeští softbalisté podlehli na mistrovství světa v Praze africké Botswaně 2:4. Po nadějné první...

Slavia začne ligu ve Zlíně, pak hned do Teplic. Sparta hraje dvakrát doma

SLÁVA V EDENU. Slávističtí fotbalisté vystoupali na podium a začali křepčit s...

Slávističtí fotbalisté zahájí cestu za obhajobou titulu ve Fortuna lize dvěma zápasy venku. Na úvod...

VZPOMÍNKA: Česká show. Od zázraku na Euru uplynulo patnáct let

Česká radost. Památné utkání Česko - Nizozemsko na fotbalovém Euru v...

Byl to před patnácti lety v portugalském Aveiru krásný večer. Nezapomenutelný obrat českých...

Jablonec do Arménie, či Makedonie. Boleslav do Kazachstánu, nebo Gruzie

Jablonečtí fotbalisté děkují fanouškům za podporu po utkání Evropské ligy v...

Jablonečtí fotbalisté ve 2. předkole Evropské ligy narazí na soupeře z Arménie, nebo Severní...

Další z rubriky

Sánchez ve Švýcarsku ujel všem a porazil i Sagana. Slaví také Hirt

Momentka ze druhé etapy Kolem Švýcarska

Byl to Jan Hirt, kdo spolu s letkou Astany na předposledním kopci druhé etapy závodu Kolem...

Už zase hledím dopředu, vzkazuje Froome. Ale slyší: Vrátit se bude těžké

Chris Froome a šéf týmu Ineos Dave Brailsford.

Z nemocnice v St. Etienne, kde zůstává na pozorování, Chris Froome vzkazuje všem svým fanouškům:...

Co ukázalo Dauphiné? Tour de France bude letos otevřená soutěž

Jakob Fuglsang (ve žlutém) a jeho parťáci ze stáje Astana v cíli Criterium du...

Spolu s Julianem Alaphilippem byl jasným mužem letošního cyklistického jara. Sice v sobě nemá...

Najdete na iDNES.cz