Jana Horáková na olympijských hrách v Pekingu

Jana Horáková na olympijských hrách v Pekingu | foto: Michal Sváček, MAFRA

Není to doping, ale hon na čarodějnice, brání se Horáková

  • 53
Bikrosařka Jana Horáková si připadá jako ve zlém snu, z něhož ale nejde procitnout. "Jsem neuvěřitelně zklamaná a v šoku. Nemůžu tomu stále uvěřit a považuji to za svou životní křivdu," napsala v prohlášení zaslaném MF DNES. Realita je tvrdá: kvůli dopingu nemůže česká elitní bikrosařka dva roky závodit, přišla tak o olympijské hry v Londýně.

Kvůli zastavení činnosti od Mezinárodní cyklistické unie (UCI) ztratila už o květnové mistrovství světa v bikrosu v Birminghamu. Horákové našli komisaři v krvi zakázanou látku clenbuterol při loňském šampionátu ve švýcarském Champéry (ve fourcrossu byla tehdy pátá), což potvrdil místopředseda Českého olympijského výboru František Dvořák i předseda bikrosové komise Karel Mařák.

Devětadvacetiletá cyklistka z Prostějova obvinění z dopingu důrazně odmítá. "To, že se látka v mé moči našla, popřít nemohu. Na druhou stranu mi nebylo umožněno, abych porovnala DNA moči se svojí DNA," diví se.

"Udělala jsem vše, co bylo v mých silách, abych dokázala svou nevinu. Podstoupila i analýzu vlasu, která prokázala, že se o doping nejednalo, a tudíž šlo o náhodné požití neterapeutické dávky. Pro mě možným vysvětlením je požití této látky z kontaminované stravy. Což se v dnešní době stává, jak je patrno z jiných podobných případů."

K takovému závěru došla i disciplinární komise Českého svazu cyklistiky, která Horákovou začátkem letošního roku zbavila obvinění. Proti tomu si však podala odvolání UCI a Mezinárodní sportovní arbitráž v Lausanne rozhodla o trestu.

Pozitivní nález na clenbuterol měl například i slavný španělský cyklista Alberto Contador na předloňské Tour de France. Přišel kvůli tomu po dlouhých tahanicích o vítězství a obdržel i dvouletý distanc. Stejně jako on, také Horáková se hájí tím, že zakázaná látka se jí dostala do těla z potravin, například z masa či mléka.

"Samotný pozitivní test našel tak malé množství, že je téměř na hranici měřitelnosti, už to poukazuje na fakt, že se clenbuterol dostal do těla Jany Horákové požitím potraviny, která tuto látku obsahovala. V tomto množství navíc látka nemůže sportovci při sportovním výkonu přinést jakýkoliv prospěch," zdůraznil předseda SKC Prostějov Petr Šrámek.

"Jsme pevně přesvědčeni, že Jana úmyslně neužila nepovolenou látku a s rozhodnutím Mezinárodní sportovní arbitráže nemůžeme souhlasit. Dokonce i povolené podpůrné prostředky, které měla od klubu k dispozici, užívala minimálně a neměla je nikdy v oblibě," dodal Šrámek v prohlášení.

To však už Horákové moc nepomůže. Proti trestu se nemá kam odvolat. Nebojuje teď o olympiádu, ale o očištění svého jména. "Paradoxem je, že clenbuterol pro mé sportovní odvětví nemá žádný význam. Dle těchto skutečností nemůže být v mém případě používáno slovo doping! Žádné léky neužívám a ani jsem neužívala. Jsem sportovec, který doping neuznává a který zastává čistotu sportu a fair play," napsala.

"Nikdy bych se k něčemu takovému, jako je doping, nesnížila. To říkám s naprosto čistým svědomím a nic na tom nemění ani má dopingová kauza," upozornila.

Jana Horáková

Účastnice olympijských her v Pekingu získala během své kariéry zlatou a stříbrnou medaili na světovém šampionátu ve fourcrossu a dvakrát byla bronzová na mistrovství světa v bikrosu. Letos skončila stříbrná v seriálu mistrovství Evropy. Rodačka z Tištína věří, že kvůli dopingové aféře neztratí podporu sponzorů, která je na vrcholové úrovni nutná.

"Mrzí mě, pokud tímto případem je poškozeno jméno Českého svazu cyklistiky, mých sponzorů, cyklistiky a BMX obecně. Chtěla bych se jim tímto omluvit a zároveň poděkovat za to, že mi věřili a věří a že stojí na mé straně. Moc si toho vážím," poznamenala.

"Českému svazu cyklistiky děkuji, že zohlednil i lidské hledisko a slepě nepředčítal pravidla, jak je tomu v případě Arbitrážního soudu v Lausanne. Snad mým ´věřitelům´ a fanouškům budiž útěchou, že já mám čisté svědomí a NIKDY jsem vědomě žádnou látku nepožila a neudělala jsem nic, co by je mohlo zklamat," zdůraznila.

A přešla do protiútoku: "Díky této kauze jsem pochopila, že vše není černobílé, jak se může na první pohled zdát. Chci, aby se proti dopingu bojovalo, ale to, co se z pohledu mých očí děje v zákulisí, je čistý hon na čarodějnice a velice slušný byznys pro určitou skupinu lidí."

Bohužel ani na přímou otázku MF DNES "skupinu lidí" nekonkretizovala. "Omlouvám se, ale ať si to každý domyslí."

Sport v roce 2020

30. 11. 2019 - 22. 3. 2020 (přehled závodů)
13. - 23. 2. 2020 (Anterselva)
8. - 24. 5. 2020 (Švýcarsko)
12. 6. - 12. 7. 2020 (13 měst)
24. 7. - 9. 8. 2020 (Tokio)