Čtvrtek 16. července 2020, svátek má Luboš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 16. července 2020 Luboš

STALO SE 18. ČERVNA: Odešel hrdina Tour a Francie, cyklista i potápěč

  14:59aktualizováno  14:59
O půl století dříve, než Francie opěvovala Bernarda Hinaulta, a o tři desetiletí předtím, než velebila Jacquese Anquetila, se miláčkem celé země stal jiný cyklista, vtipný, charismatický, ženami obskakovaný. André Leducq na silnicích Tour vrátil Francii její cyklistickou čest. Dnes je tomu přesně 40 let ode dne, kdy ve věku 76 let v Marseille zemřel.

André Leducq na trati Tour de France v roce 1930 | foto: Profimedia.cz

V roce 1930 je André Leducquovi šestadvacet a má tolik sil. Na přelomu desetiletí se zatím svět mění. 

Národně socialistická strana Adolfa Hitlera získává po kolapsu německé ekonomiky 107 míst v Říšském sněmu. 

Vědci na Massachusettském institutu technologie zahajují práci na prvním počítači. 

Vědec Clyde W. Tombaugh objevuje Pluto, tehdy devátou planetu Sluneční soustavy. 

Umírají legendy, spisovatel Arthur Conan Doyle a polární badatel Fridtjof Nansen. Naopak Haile Selasie I. je v Etiopii korunován králem králů.

Ovšem zásadními změnami prochází i sport. Uruguay hostí premiérové fotbalové mistrovství světa, domácí ve finále porážejí Argentinu. A Max Schmelling se stává opěvovaným mistrem světa v boxu těžké váhy.

Stalo se před lety

Historický seriál sportovní redakce iDNES.cz

Všechny díly seriálu najdete přehledně ZDE.

Jiná, úplně jiná než v předchozích letech, je také Tour 1930. Její ředitel Henri Desgrange ruší firemní týmy a místo nich se na následujících 32 let závod proměňuje v soutěž národních týmů. V konvoji jede poprvé i reklamní karavana, do budoucna zdroj nesčetných příjmů.

Teď ještě aby po šesti letech půstu konečně zase vyhrál Francouz a publicita i zisky budou obrovské, touží Desgrange.

Cítí, že nastal ten správný čas. Nová generace francouzských cyklistů je v jeho očích budoucím Dream Teamem.

A v jejím centru: André Leducq, řečený Dédé, rodák ze Saint-Ouen, syn zaměstnance filmové společnosti. 

V dětství sám hrál v němých filmech. Je dvojnásobným mistrem světa amatérů, od roku 1927 profesionálem u týmu Alcyon. A má vizitku chlapíka s velkým charisma. Kdo by ho nemiloval?

Leducq je společenský, vtipný, žoviální, ženami oblíbený. Tolik ženy přitahuje – a sem tam nejen platonicky. Přizná se i k vášnivé noci s fanynkou před startem závodu Paříž – Roubaix. 

Svůj „magnetismus“ i množící se příjmy opečovává, vlastní jméno propůjčuje k reklamě výrobků všeho druhu. Při etapě přes Col de Bayar dokonce zastavuje na úpatí průsmyku a dopřeje si pár doušků bílého z lahve z vinice, která ho sponzoruje. Musí mít jistotu, že vinice se dočká maximální publicity.

Ovšem zároveň André Leducq poctivě trénuje, protože pochopil, že cyklistické úspěchy jsou pro něj cestou ke krásnému životu, o němž snil, i ke krásným dívkám.

V 9. etapě do Luchonu najíždí třináct minut na favorizovaného Itala Learca Guerru a celkově vede. V Pyrenejích i v dalších etapách navyšuje náskok.

Jenže přichází sjezd z alpského Galibieru. Žene se jako blázen, těsně za Guerrou a pak... karambol. Leducq se válí po asfaltu, koleno ho bolí a Guerra mizí v dáli.

Celý francouzský tým na něj čeká, pomáhají mu na kolo, rozpoutávají zběsilou honičku za Italem. 

Denní dávku potíží ale stále vybranou nemají. 

Při stoupání na Télegraph láme Leducq pedál a padá znovu. Brečí a ze zoufalství volá: „Mami, proč zase já?“ Týmový kolega Marcel Bidot si vyprosí pedál od jednoho z diváků, namontují ho na jeho kolo. Leducqova noha ale krvácí. Smutně pronáší: „Vzdám to.“

„Nemůžeš vzdát ve žlutém dresu,“ okřikne ho další kolega Charles Pélissier.

„Posloucháš mě, Dédé? My všichni to na rovině rozbalíme a ty se nás budeš držet. Doženeme Guerru!“

„Pojď! Zpátky do sedla,“ vyzývá Leducqua i Bidot. „Už mám dost toho koukat na tebe, jak tu brečíš. Nejsi slečinka. Podívej se na své koleno. Natáhni nohu, teď ji pokrč... vidíš, nic není zlomené. Tak jedem. Zahřeješ se cestou.“

Guerra už je čtvrt hodiny před nimi.

Pět Francouzů ale táhne svého lídra jako posedlí, úžasný lidský expres, úžasný „esprit de corps“, týmový duch. Bidot, bratři Magneové, Pélissier, Marviel – a Leducq. Před cílem v Evianu je zpět v čelní třicetičlenné skupině. Načež mu Pélissier rozjíždí finiš... a Leducq vyhrává etapu!

„Namísto kolapsu triumf,“ vykřikují titulky.

Celá Francie je v euforii a ta s každým dalším dnem narůstá. Národní tým kontroluje závěrečných pět etap. S myslí v oblacích vjíždí Leducq na pařížský velodrom v Parku princů. Dokázal to. V konečném pořadí má 14 minut k dobru na druhého Guerru.

Tým Francie vyhrál 18 z 21 etap ročníku 1930. Mezi nejlepšími deseti má šest cyklistů. A má i absolutního šampiona. 

Desgrange je nadšen. Tour se skutečně změnila. A občané Francie se do ní znovu zamilovali.

O rok později Leducq nemá formu z minulé sezony, pomáhá tedy k titulu svému spolubydlícímu na pokoji Antoninu Magnemu, velkému introvertovi, muži o tolik odlišnému.

Magne vyrůstal mezi kravami na malém statku rodičů v Livry-Gargan, odkud dodávali mléko do Paříže. Zamiloval se do cyklistiky, právě když na kole rozvážel mléko. Málo, velmi málo mluví, hodně koná. Před rokem na Tour skončil třetí. Na tu další se nesmírně svědomitě chystal. Neustále se však něčeho bojí. Na kole s ním jede i stres. Přesto v Alpách exceluje a i s Leducquovou pomocí vede.

Ovšem čeká je ještě zrádná předposlední etapa do Malo-les-Bains, kalvárie na kostkách. 

Je to tu zase. Magne má strach. Bojí se, že přijde o vítězství, nemůže spát. Leducq ho uklidňuje: „Čti si poštu od fanoušků, to ti pomůže.“

Poslechne. Najednou nachází dopis:

„Pane Magne, píšu vám, abych vás varoval, že Rebry (jeden z Belgičanů) napsal své matce, že s Demuysérem v etapě do Malo-les-Bains zaútočí.“

Podpis žádný. Anonym. Razítko je z Rebryho vesnice. Leducq se rozesměje: „Dobrý vtip.“ Magne se nesměje. Co když ho Belgičané zničí?

Ale nestane se tak. Uhájí prvenství s převahou třinácti minut před belgickým lídrem Jefem Demuysserem

Na Tour 1932 je znovu na tahu Leducq. Ve 13. etapě přes alpské velikány Lautaret, Galibier a Télégraphe vládne zima a sníh, počasí na Galibieru je jedním slovem mizérie, ale on si to šlape po zasněžené silnici na kole bez brýlí, v kraťasech, v jednom vlněném trikotu s dlouhými rukávy a bez rukavic. Do konce života zůstane jeho vzpomínkou na toto šílenství omrzlý prst. 

Jenže takové myšlenky právě teď nemá. Ital Francesco Camusso, šampion Gira 1931, je sice na vrcholu první, dolů však sjíždí Leducq vabank. Vyhrává třináctou etapu, pak i tu patnáctou v Alpách, poslední dvě také, sbírá časové bonusy jako známky a na samém konci Tour má 24minutový náskok na druhého Němce Kurta Stöpela

„Je mnohem komplexnějším jezdcem než v roce 1930,“ opěvuje šampiona Desgrange. „Dokáže vše, co se od cyklisty žádá. Je také inteligentnější, víc na trati přemýšlí.“

Napříště už tak dobrý nebude, začne pracovat pro jiné. Ovšem aura, která ho obklopuje, nepohasne. A francouzská vítězná vlna bude pokračovat. Na Tour 1933 usedne na trůn Georges Speicher, v další sezoně podruhé Antonin Magne.

V roce 1938 startují Leducq i Magne na Tour naposledy, už jen vedlejší postavy v závodě, kde se o titul rvou jiní. Závěr společné éry oslaví únikem v poslední etapě. Dva muži tak odlišných povah, oba však dvojnásobní šampioni Tour, projíždějí ruku v ruce a za aplausu 50 tisíc diváků cílem na velodromu v pařížském Parku princů.

Leducqa připraví o jeho rekord pětadvaceti etapových prvenství až v 70. letech Eddy Merckx, který jich nasbírá 34.

Leducqův parťák Magne bude v poválečných letech v týmu Mercier jedním z nejúspěšnějších sportovních ředitelů cyklistické historie, povede v něm vítěze Tour Louisona Bobeta i tolik oblíbeného Raymonda Poulidora. Jeho znalosti se stanou legendárními. Nikdy svým jezdcům nebude tykat, vždy jen vykat, a oni jej budou oslovovat Monsieur Magne. 

V 79 letech zemře coby majitel Řádu čestné legie.

Leducq okusí na Tour roli reportéra, pak dokonce založí vlastní profesionální tým, jehož přátelskou atmosféru si budou cyklisté jen pochvalovat, Magneho úspěchů však na tomto poli nedosáhne. Až do své smrti zůstane oním živelným, energickým mužem, kterého jednoduše musí mít každý rád. 

Ještě v 76 letech u Marseille holduje svému milovanému potápění, lačnící po dalších adrenalinových zážitcích. 

Osmnáctého června 1980 je nalezen v bezvědomí ve svém bytě. 

Při převozu do nemocnice André Leducq umírá.

Autor:

STALO SE 15. ČERVENCE: Největší sportovec světa. Thorpe uspěl i s botou z koše

Vícebojařská legenda Jim Thorpe ve výškařském sektoru.

Při ceremoniálu slyšel z úst švédského krále Gustava V. pochvalu: „Pane, jste největší sportovec...

STALO SE 14. ČERVENCE: Bohém a bigamista popáté vítězem Tour. Legenda Anquetil

Jacques Anquetil, pětinásobný vítěz Tour de France.

V osobním životě miloval večírky, karty a alkohol. Zato na kole? Z muže, který vedl nezkrotný...

STALO SE 13. ČERVENCE: Olympiáda na britském Strahově a stometrový bazén

White City Stadium, dějiště olympijských her 1908 v Londýně

V rakouské monarchii, a tudíž také v Praze, oslavují 60 let vlády Františka Josefa I. Na Sibiř...

STALO SE 20. ČERVNA: Gussie šokovala Wimbledon. Zpod sukně jí koukaly kalhotky

Gussie Moranová na Wimbledonu v roce 1949.

Byla to slušná hráčka. Dostala se až na čtvrté místo v žebříčku Spojených států, ve čtyřhře se...

STALO SE 20. ČERVNA: Poprvé na špici! Čechoslovák jedničkou draftu NHL

Roman Hamrlík v dresu Montrealu.

Nestává se příliš často, že by nejvýše vybraný hráč draftu do NHL pocházel z Evropy. Člověku stačí...

STALO SE 24. ČERVNA: Nejdelší řež tenisové historie - 70:68 v pátém setu

Američan John Isner vítězí v nejdelším zápase tenisové historie.

Ten zápas překonal snad všechny rekordy. Přestože jeho unikátnost nelze vystihnout pouhými...

STALO SE 1. ČERVENCE: Hry, které Coubertin proklel. Se zlatým strychninem

Momentka ze startu olympijského maratonu v St. Louis 1904

Chci zapomenout, ulevil si i baron Pierre de Coubertin. Třetí vydání olympijských her, poprvé na...

  • Nejčtenější

Rychlobruslařka Van Ruijvenová po krátké nemoci v 27 letech zemřela

Mistryně světa a Evropy v rychlobruslení na krátké dráze Lara van Ruijvenová po krátké nemoci zemřela. Bylo jí teprve...

Riskantní, ale ohromující. Procházka při debutu v UFC knokautoval favorita

MMA zápasník Jiří Procházka naplnil svůj slib vítězství. Při premiéře v organizaci UFC porazil Volkana Oezdemira ve...

Kdo hrozí Slavii? A jak se Sparta vyhne kvalifikaci? Pohárový výhled pro české kluby

Pokud Mladá Boleslav v nedělním finále o Evropu porazí Liberec, vyšle český fotbal do evropských pohárů stejný kvintet...

Tak si jdi, Chrisi. Jak Froome podepsal smlouvu do konce kariéry

Cyklistický přestup desetiletí byl ve čtvrtek dokonán. Chris Froome opustí nejbohatší stáj Ineos, ve které se stal...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Slavia - Sparta 0:0, vypjaté 296. derby, domácí trefili dvě břevna

Přes čtyři roky čeká fotbalová Sparta na vítězství nad Slavií a čekat bude dál. V 296. derby, kterým v Edenu skončila...

Snažím se naučit mít jizvy po popálení ráda, říká Týnuš Třešničková

Premium Byl to okamžik. Vteřina, v níž ji ožehly plameny. Vlasy, krk, ruce, obličej... Ten krásný obličej, který ji živí. Jedna...

Největší slabiny ojetých dodávek. Přinášíme přehled nejporuchovějších vozů

Premium Dodávky byly stvořeny pro práci. Najedou mnohem více kilometrů než osobní auta, a to v náročných podmínkách. Ne všechna...

VELKÝ TEST ZOO: přehled cen, zvířat i atrakcí. Přijeďte, pomůžete!

Premium Mají otevřeno 365 dní v roce, ať praží slunce, nebo se žení čerti. Na několik týdnů je zavřel až koronavirus. Chcete...

  • Další z rubriky

Českým šampionem po šesti letech. Špičák mi sedí, lebedil si Sehnal

Biker Stanislav Sehnal se stal domácím šampionem ve sjezdu na horských kolech. Na Špičáku u Železné Rudy oplatil...

Frooma už mají, šéfové Start-Up Nation k němu chtějí Van Avermaeta

Stáj Start-Up Nation se zajímá o další velkou hvězdu současného světa cyklistiky. V hledáčku izraelského týmu, v němž...

Křehká dominance Ineosu na Tour. Zničí ji už letos Froome?

Chris Froome, Egan Bernal a Geraint Thomas. Tři poslední vítězové Tour v jedné formaci. Kdo je může porazit? Možná...

Sportovní ředitel Andrle: Máme Frooma, teď bych k němu chtěl Hirta

Premium Se skupinou jezdců ve čtvrtek trénoval v Andoře, když se dozvěděl: Od 16 hodin se uskuteční mimořádná videokonference...

Advantage Consulting, s.r.o.
ÚDRŽBÁŘ VÝROBNÍCH ZAŘÍZENÍ

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 30 000 - 35 000 Kč

Sedmnáctiletá přítelkyně Bohuše Matuše je těhotná

Bohuš Matuš (46) a jeho partnerka, o devětadvacet let mladší Lucie (17), se těší na svého prvního potomka. Dítě by se...

Nejjasnější kometa za třináct let. Na obloze ji uvidíte i bez dalekohledu

Oficiálně se jmenuje C/2020 F3, ale má také civilnější pojmenování Neowise. Po dlouhé době je to tak jasná kometa, že...

Depp a Heardová u soudu perou špinavé prádlo. Kromě drog došlo i na výkaly

Johnny Depp popřel, že by během pobytu na svém soukromém ostrově na Bahamách zaútočil na exmanželku Amber Heardovou....

Zemřela herečka Kelly Prestonová, manželka Johna Travolty

Americká herečka Kelly Prestonová zemřela v 57 letech na rakovinu prsu. Manželka herce Johna Travolty, který její smrt...

Zemřel Zdeněk Hess. Hrál v Ulici či daboval školníka ze Simpsonových

Televizní a divadelní herec Zdeněk Hess, který se nejvýrazněji zapsal rolí v seriálu Ulice či dabingem, zemřel. Stalo...