ANALÝZA: Proč vyhrál Froome počtvrté. A kdo jej může na Tour svrhnout

TRIO NEJLEPŠÍCH. Chris Froome (uprostřed) druhý Rigoberto Uran (vlevo) a třetí Romain Bardet. | foto: Reuters

24 2017
Paříž (Od našeho zpravodaje) - Vítr na Champs-Elysées mu rozfoukal papírky s projevem, který si nachystal. Ovšem tato komplikace už byla pro Chrise Frooma jen úsměvná. Přiletěli za ním manželka i syn - a on stál znovu v Paříži na pódiu pro šampiona Tour. Vše bylo přesně takové, jak si to dopředu vysnil.

Počtvrté dovezl svůj žlutý poklad do Paříže. Přiblížil se na dosah k pětinásobným vítězům Tour Anquetilovi, Merckxovi, Hinaultovi a Indurainovi.

A přesto... byl to jiný triumf než jeho tři předchozí.

S minimem útoků z Froomovy strany.

Triumf upracovanější.

Nejtěsnější.

Jen o 54 vteřin zvítězil před Rigobertem Uránem. Svému celkovému prvenství navíc poprvé nedodal punc alespoň jedné získané etapy. „Froomův letošní titul proto postrádá prestiž těch minulých,“ podotkl slavný Eddy Merckx.

Brit nesouhlasil a ohradil se: „Grand Tour není o jedné etapě, je o součtu tří týdnů. Já tady nejel jednodenní závody. Jakmile jsme se seznámili s itinerářem letošního ročníku, věděli jsme, že tentokrát nerozhodneme dlouhým horským nástupem, ale že budeme možná muset sbírat vteřinu po vteřině.“

Fotogalerie

Což také parta Sky činila.

Když v létě 2013 Froome poprvé ve Francii dominoval, ovládl hned tři horské etapy a celou Tour o 4:20 minuty.

Předloni o 4:05 minuty.

A loni o 1:12 minuty.

„Přesto považuji Chrisův letošní výkon za nejlepší, jaký během své kariéry na Tour předvedl. Proč? Protože se musel vypořádat s tolika okolnostmi, jež byly proti němu,“ tvrdí Dave Brailsford, manažer týmu Sky. „Počínaje zdravotními problémy na jaře a konče itinerářem, který nebyl pro Chrise ideální.“

Za celou sezonu nevyhrál jediný závod - až ten nejdůležitější.

Ale ani ten nevyhrál v horách.

Je paradoxem, že ačkoliv mu organizátoři letos ubrali časovkářských kilometrů, získal přesto letošní titul v časovkách.

V Pyrenejích i Alpách na své protivníky naopak nepatrně času ztratil. Podlehl na Planině krásných dívek Aruovi, stejně tak při své krizi v Peyragudes nestačil na Bardeta, Arua i další.

Právě Peyragudes nabídlo velmi neobvyklý pohled: soupeři na vrcholu prudkého stoupání útočí, ale obhájce titulu tuhne a nestíhá. Poprvé v kariéře Froome ztratil v horské etapě Tour žlutý dres, byť jen dočasně.

Za tehdejší krizi podle jeho slov mohlo, že v průběhu první pyrenejské etapy etapy zapomněl včas jíst. „Tehdy jsem opravdu trpěl,“ přiznal. „Ale zaostal jsem v Peyragudes jen o 20 vteřin. Když chytnete opravdu zlý den v horách, můžete klidně ztratit i spoustu minut.“

Zato jak v úvodní časovce v Düsseldorfu, tak v té sobotní v Marseille čas na své dva největší konkurenty Bardeta a Urána najížděl. Především 51 vteřin, jež získal na Urána v Düsseldorfu, se posléze ukázalo jako zisk klíčový.

A pak tu byl samozřejmě jeho hvězdný tým Sky, s nímž se žádná stáj nemohla ani v nejmenším srovnávat. V péči Landy, Nieveho, Kwiatkowského, Henaa, Kiryjenky, Kneese a Roweho, kteří ovládali tempo pelotonu, mohl Froome mnohem sníz konzervovat síly pro rozhodující chvíle.

NA ZDRAVÍ. Chris Froome slaví svůj čtvrtý titul na Tour de France během...

TÝM SNŮ. Chris Froome a jeho pomocníci slaví v závěrečné etapě do Paříže.

„Sky vyhovovalo, že jsme sprinterské etapy odtahali na špici my a oni při nich pošetřili síly,“ připomněl Zdeněk Štybar z Quick-Stepu. „Ovšem faktem je, že v kopcích má Froome k sobě až tak moc silné lidi, že je tam velmi složité něco proti němu vymyslet.“

Vědomí, jak mocná je tato kohorta Sky, vedlo i k tomu, že někteří přední jezdci v horách ani nenastupovali, načež prohlásili: Stejně by to proti Sky nemělo smysl. (Viz Rigoberto Uran.)

Sečteno a podtrženo:

Froome měl na Tour vynikající časovky. Měl v horách i jinde v zádech jednoznačně nejsilnější tým. Měl během tří týdnů nejméně výkyvů a slabých chvil. Měl schopnost vytěžit vteřiny ve svůj prospěch i z etap, v nichž to nikdo nepředpokládal (jen vzpomeňte na Rodez). A měl štěstí při svých mechanických potížích, kdy jej žádná z nich nestála výraznou časovou ztrátu.

Proto Chris Froome opět vyhrál Tour de France. Při respektu ke všem jeho soupeřům, vyhrál ji zaslouženě.

Proto jej v neděli na Champs-Elysées počtvrté korunovali.

Mohlo to být naposledy?

Kdo a kdy by tedy mohl britského vládce sesadit?

Noví velcí vyzyvatelé: Landa a Barguil

Generace Alberta Contadora mizí pozvolna ze scény, stárne a slábne také Vincenzo Nibali.

Nairo Quintana je sice stále mladý, Frooma už na Vueltě porazil, jenže v posledních dvou letech nedovedl naladit na Tour vlastní tělo. Navíc zjevně není šťastný ve své stáji.

Romain Bardet je už patrně i lepším cyklistou než Froome ve stoupáních nebo sjezdech, neumí však časovky. Rigoberto Urán zapomněl, jak útočit. Fabio Aru měl opět potíže udržet formu a zdraví ve třetím týdnu.

Richie Porte a jeho příběh „pokaždé se mi na Grand Tour něco stane“ by už vydal na román.

Tom Dumoulin, jenž na rozdíl od jiných dokáže porážet Frooma v časovkách, se zatím přímému souboji na Grand Tour vyhýbal. Také o startu na Tour 2018 se patrně rozhodne až podle počtu časovkářských kilometrů, které závod nabídne.

Ve druhé řadě budoucích kandidátů trůnu stojí mladé trio Oriky v čele s postupně se uzdravujícím a rozjíždějícím Estébanem Chavesem. A mohli bychom sem zařadit i Thibauta Pinota.

Ale co kdybychom muže, který jednou svrhne Frooma z trůnu Tour, hledali ještě jinde.

V jeho vlastním týmu.

Nebo v puntíkatém dresu.

Mikel Landa a Warren Barguil, to budou příští velcí vyzývatelé.

Španěl Landa ukázal v Pyrenejích coby superdomestik větší sílu, než měl jeho lídr Froome, ale nesměl se pokusit porazit jej. Postupně zraje, zná know-how týmu Sky, umí číst šampionovu řeč těla.

A už odmítá jezdit na jiné.

„Mikel bude v budoucnu vážným kandidátem na titul z Tour,“ vyřkl sám Froome.

Mikel Landa (vpředu) na trati 13. etapy Tour de France

Mikel Landa (vpředu) na trati 13. etapy Tour de France

Předloni se musel Landa na Giru v barvách Astany podřídit Aruovi a přišel tím o druhé místo. Teď prací pro Frooma ztratil minimálně stupně vítězů. Také proto vyhlásil: „Už nebudu závodit za žádný tým, kde bych byl dvojkou. Čím jsem si prošel v Astaně, se ve Sky děje znovu. Musím teď udělat správné rozhodnutí.“

Že přestoupí, je prakticky hotová věc, uznal to i Dave Brailsford. Kam to bude? Nejspíš do Movistaru, což s nevolí sleduje současný lídr stáje Quintana, obávající se o své mocenské postavení.

Též Francouz Barguil naznačil, že by se mohl vykoupit ze smlouvy, která ho váže k týmu Sunweb až do roku 2018. To proto, aby v Sunwebu nenarážely do sebe jeho a Dumoulinovy zájmy.

KRÁL HOR. Warren Barguil vyjel nejrychleji na Izoard a vyhrál už druhou etapu...

KRÁL HOR. Warren Barguil vyjel nejrychleji na Izoard a vyhrál už druhou etapu na Tour.

V pouhých 25 letech zvítězil Barguil na Tour ve vrchařské soutěži i ve dvou etapách, ukázal agresivní závodění i vylepšené časovkářské schopnosti a naplánoval si: „Chci se za rok na Tour pokusit bojovat o titul.“

Ale než se do tohoto klání Landa, Barguil i další vrhnou, budeme žít dál v éře, kterou reportéři nazývají érou Froomovou. Muž, jenž ji určuje, je dvaatřicet let stár a možná za vrcholem svých fyzických schopností.

„Cítím, že mé tělo nemládne,“ přitaká Chris Froome. „Ovšem zároveň se stále učím a vyvíjím, stávám se komplexnějším jezdcem. Vylepšili jsme v posledních letech mé sjezdy i poziční práci v pelotonu. A mohu se dál zlepšovat takticky.“

Tvrdí, že vyhrát letošní Tour bylo nejtvrdší výzvou jeho kariéry.

Až do chvíle, než bude před ním úkol vyhrát ji popáté.

Autor:

Tour de France 2019

Tour de France letos startuje 7. července v Bruselu. Trasa 106. ročníku je dlouhá 3 460 kilometrů a zahrnuje hned několik dvoutisícových vrcholů. Závod končí 28. července s cílem 21. etapy v Paříži.

7. - 28. 7. - (Brusel - Paříž)
24. 8. - 15. 9. - (Torrevieja - Madrid)

Nejčtenější

I já byl zamotaný v pádech, říkal Kreuziger. Ale nezranil se a polepšil si

Roman Kreuziger z týmu Dimension Data během osmé etapy Tour de France.

Toulouse (Od našeho zpravodaje) Roman Kreuziger vjede ve čtvrtek do Pyrenejí na 17. místě pořadí Tour de France. O jedno místo si...

Strýcová: Bál šampionů? Nepopsatelné. Konec kariéry si promyslím

Tenistka Barbora Strýcová pózuje s pohárem pro vítězku čtyřhry ve Wimbledonu.

VIDEO Prahu měla pod sebou jako na dlani – a sedí to, vždyť Barbora Strýcová v tenisu opravdu vystoupala...

Mistr bez Deliho a Ngadea. Jak může Slavia reagovat na odchod dvou věží?

Slávisté Simon Deli (vlevo), Ibrahim Traoré (uprostřed) a Michael Ngadeu...

Slávisté řeší velký problém. Zřejmě věřili, že odejde pouze jeden ze žádané stoperské dvojice Simon...

Kam s Neymarem? Nejdražší fotbalista světa trčí ve zlaté kleci

Neymar z Paris Saint-Germain s nespokojenou grimasou ve tváři.

I vlastní otec mu před dvěma lety radil: Nedělej to! Neopouštěj Barcelonu, neodcházej do Paříže!...

Pád v závěru, poté hromadný finiš. Těsný sprint na Tour ovládl Ewan

Caleb Ewan se raduje z vítězství v 11. etapě Tour de France.

V příštích dnech už budou cyklisté zdolávat vrcholky Pyrenejí. Jedenáctá etapa Tour de France tak...

Další z rubriky

Pád v závěru, poté hromadný finiš. Těsný sprint na Tour ovládl Ewan

Caleb Ewan se raduje z vítězství v 11. etapě Tour de France.

V příštích dnech už budou cyklisté zdolávat vrcholky Pyrenejí. Jedenáctá etapa Tour de France tak...

Sny splněny, hlásí Ewan. Nastává čas pánů hor. Pyrenejská brána se otevírá

Caleb Ewan (vlevo) a Dylan Groenewegen v těsném finiši jedenácté etapy Tour de...

Toulouse (Od našeho zpravodaje) Neradoval se, když ve středu proťal cíl. Napjatě čekal na fotofiniš. Vyhrál spurt v Toulouse on,...

Volný den Tour: Kreuzigerova pizza, kafe u katedrály i Landova frustrace

Roman Kreuziger a mechanici během volného dne na Tour.

Albi (Od našeho zpravodaje) Prospali se. Vyrazili na kolo i na kafe. Testovali časovkářské speciály. Zpovídali se reportérům. A...

Najdete na iDNES.cz