Vrcholy sezony jsou fuč. Takový je život, říká zraněný cyklista Kaňkovský

Alois Kaňkovský | foto: Elkov Author

19 2019
Chtěl si z balíku cyklistů doleva ke kraji silnice jen vyjet, aby si před ostrým startem do poslední etapy odskočil. Už to nestihl. Při pro závodní cyklisty běžném manévru totiž najel na nějaký předmět, který ležel na silnici, a následoval nekontrolovatelný pád. Zhruba tak proběhlo oněch několik okamžiků, které cyklistovi hradecké stáje Elkov Author Aloisu Kaňkovskému narušily zatím skvěle probíhající sezonu.

A to v situaci, kdy se ve výborné formě blížil k plánovaným dvěma vrcholům letošní sezony. Ty se ale poté, co si před startem poslední etapy závodu Kolem Maďarska Kaňkovský přivodil prasklinu na krčku kyčelního kloubu, budou muset obejít bez něho. Cyklistu čeká nedobrovolná závodní pauza.

„Hodně to mrzí, ale takový je bohužel sportovní život,“ těžce nese pětatřicetiletý cyklista, vítěz už sedmi letošních závodů. Zatím posledním byl jeho triumf ve čtvrté etapě závodu v Maďarsku, pouhé dva dny před nepříjemným pádem.

Dalo se v té chvíli něco udělat jinak, aby to nedopadlo takhle nepříjemně?
Asi ne, bylo to hodně nečekané. Ani vlastně nevím, co na silnici leželo, snad kus poklice od kola auta. Bohužel. Přitom jsem si dával hodně dobrý pozor, vím, co se nejen v poslední době stalo za případy.

Jak těžký to byl pád?
Právě že ani moc ne, protože se nejelo rychle. Já ani nejsem odřený, ale protože jsem to nečekal, tak jsem nestačil vycvaknout botu z klipsny a šel jsem hned na kyčel. Nemohl jsem asi dělat nic. Hlava mi to stále nebere.

První zprávy hovořily o těžkém zranění, dokonce o tom, že máte zlomenou stehenní kost. Jak to tedy je?
To naštěstí ne. Byla z toho prasklina na krčku kyčelního kloubu, což by nemuselo být zase tak vážné. Ale je pravda, že mě hned v Székesfehérváru operovali.

Alois Kaňkovský slaví vítězství ve čtvrté etapě závodu Kolem Maďarska, což byla...

Alois Kaňkovský slaví vítězství ve čtvrté etapě závodu Kolem Maďarska, což byla jeho sedmá výhra v letošních závodech UCI. Dva dny poté přišel pád, po kterém se musí závodění na čas vzdát.

Existuje nějaká prognóza možného návratu k závodění už teď, kdy jste po nočním převozu domů do Olomouce?
Je to předčasné. Hned po návratu jsem mluvil se sportovním lékařem (rozhovor vznikl včera - pozn. autor) a ten mi říkal, že vzhledem k tomu, že není poškozena kloubní jamka, do dvou tří týdnů můžu sedět zpátky na kole. Bohužel asi nejdůležitější závody této sezony, na které jsme se zvlášť připravovali, už budou pryč.

A to ve skvělé sezoně, v níž vše zatím vycházelo...
Souhlasím, je skvělá, všechno, co se nám zatím povedlo, mě burcovalo k tomu, abych se snažil být ještě lepší. S trenérem jsme ladili formu na Evropské hry a na domácí šampionát, který je hned po nich, a všechno vycházelo výborně. Teď je to pryč.

Loni se vám něco podobného přihodilo v září, kdy jste proletěl zadním oknem doprovodného vozidla. Není toho už trochu moc?
Tak to ale někdy chodí, pád dolů je někdy hodně rychlý, pěkně z hrušky dolů. Asi to tak má být. Člověk ale nesmí ztrácet hlavu.

Máte v tuto chvíli myšlenky na to, kdy se může vrátit k závodění?
Je to sice hodně čerstvé, ale už jsem se díval na kalendář a počítal, uvidíme. Snad si letos ještě zazávodím, otázka je, v jaké formě se člověk vrátí. Beru to tak, že budu čerstvý na příští sezonu.

Jak probíhaly události po vašem pádu?
V rámci možnosti velmi dobře, ostatně závod v Maďarsku byl výborně zorganizovaný. Po mém pádu přijela okamžitě sanita, hned mě převezli do fakultní nemocnice a tam mě operovali. Samozřejmě že by člověk byl asi raději doma, třeba i kvůli jazykové bariéře, ale péče byla na úrovni.

Nedojel, přesto Kaňkovský zelený trikot dostal

Alois Kaňkovský se zeleným dresem pro nejlepšího borce v hodnocení spurtérů,...

Šlo o gesto, které se nevidí zase tak často. Den po poslední etapě závodu Kolem Maďarska, do které Alois Kaňkovský kvůli zranění při nešťastném pádu ani neodstartoval, si přesto oblékl zelený dres určený pro nejlepšího borce v bodování spurtérů.

„Přinesl mu ho do nemocnice ředitel závodu s tím, že počítal že Kaňkovský poslední etapu vyhraje a dres bude jeho. Tohle potěší,“ přiblížil neobvyklou příhodu Vladimír Vávra, ředitel hradecké cyklistické stáje Elkov Author.

Podle něj to dokumentuje, jak se Maďaři zhostili závodu, v němž jezdci hradeckého týmu zářili. Jan Bárta vyhrál úvodní prolog, Alois Kaňkovský čtvrtou etapu, čtvrtým místem ve druhé na sebe upozornil Matěj Zahálka a Karel Hník se v celkovém pořadí prosadil do desítky nejlepších.

„Všude byl vidět zájem o cyklistiku, na závody chodily davy diváků, vše podpořily přímé přenosy v televizi. Závod byl zorganizovaný opravdu výborně,“ poznamenal Vávra. Předznamenalo to příští rok, kdy bude v Budapešti odstartován další ročník slavného Giro d´Italia a v Maďarsku se pojedou další dvě etapy.

S pozitivními dojmy si Elkov Author přivezl i jeden negativní: Kaňkovského zranění. „Moc nás nezbylo,“ narážel Vávra na to, že z desetičlenného kádru chybí i Matěj Štibing, který se dává dohromady po těžkém pádu ve Francii.

Tour de France 2019

Tour de France letos startuje 7. července v Bruselu. Trasa 106. ročníku je dlouhá 3 460 kilometrů a zahrnuje hned několik dvoutisícových vrcholů. Závod končí 28. července s cílem 21. etapy v Paříži.

7. - 28. 7. - (Brusel - Paříž)
24. 8. - 15. 9. - (Torrevieja - Madrid)

Nejčtenější

KOMENTÁŘ: Sparta a její mizerný start. Chaos trvá, ani náznak změny

Sparťanský trenér Václav Jílek během zápasu se Slováckem

Ještě v neděli odpoledne jste si na to, že dokráčí k titulu, mohli vsadit v kurzu 4,5:1. Stačilo...

Strýcová: Bál šampionů? Nepopsatelné. Konec kariéry si promyslím

Tenistka Barbora Strýcová pózuje s pohárem pro vítězku čtyřhry ve Wimbledonu.

VIDEO Prahu měla pod sebou jako na dlani – a sedí to, vždyť Barbora Strýcová v tenisu opravdu vystoupala...

Pád v závěru, poté hromadný finiš. Těsný sprint na Tour ovládl Ewan

Caleb Ewan se raduje z vítězství v 11. etapě Tour de France.

V příštích dnech už budou cyklisté zdolávat vrcholky Pyrenejí. Jedenáctá etapa Tour de France tak...

Ngadeu odchází, napsal Tvrdík. Utekl jako uličník, zlobí se šéf Slavie

Slávistický stoper Michael Ngadeu Ngadjui (vpravo) a Patrik Žitný z Teplic

Fotbalovou Slavii opouští další defenzivní opora. Simona Deliho následuje další stoper Michael...

Postavil se Armstrongovi, byl vyštván z Tour. 20 let od aféry Bassons

Lance Armstrong

Ze sportovních výsledků jeho jméno nemůžete znát. Úspěchy sbíral pouze v amatérském pelotonu. V tom...

Další z rubriky

Přepište dějiny, Froome ovládl Vueltu 2011. Cobo dopoval

Chris Froome během sjezdu na Tour de France

Britský jezdec Chris Froome se po osmi letech dočkal dodatečně vítězství z Vuelty v roce 2011....

Pád na Tour skončil pro De Marchiho zlomeninami, hrozí mu operace

Alessandro De Marchi na Tour de France

Po pádu v nedělní etapě Tour de France skončil italský cyklista Alessandro de Marchi v nemocnici s...

Pád v závěru, poté hromadný finiš. Těsný sprint na Tour ovládl Ewan

Caleb Ewan se raduje z vítězství v 11. etapě Tour de France.

V příštích dnech už budou cyklisté zdolávat vrcholky Pyrenejí. Jedenáctá etapa Tour de France tak...

VIDEO: Tři recepty na jednoduché pudinkové dorty
VIDEO: Tři recepty na jednoduché pudinkové dorty

Pudink v hrníčku je klasika, zkuste z něj ale vykouzlit ještě větší dobroty. Co třeba tříbarevnou bábovku, koláčky v zapékací misce anebo dort, kterým okouzlíte na každé dětské oslavě.

Najdete na iDNES.cz