Neděle 5. července 2020, Den slovanských věrozvěstů Cyrila a Metoděje
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 5. července 2020 Státní svátek.

STALO SE 28. KVĚTNA: Největší v historii? Trumpetista Binda, král Gira

  9:59aktualizováno  9:59
Tvrdili o něm, že je největším cyklistou historie. Jeho dominance byla tak obrovská, že se ho organizátoři rozhodli raději „vyobcovat“ z Gira, aby byl závod méně nudný. Alfredo Binda se však vrátil a 28. května 1933 ovládl Giro popáté. Vytvořil rekord, jenž dodnes nebyl překonán. A toto je jeho příběh.

Alfredo Binda (vlevo) a Andre Leducq na Giru v roce 1935. | foto: Profimedia.cz

V šestnácti letech je Alfredo Binda hladový a bez práce. „Musíme pryč,“ řeknou si s Pinem, jedním ze třinácti sourozenců. 

Opouštějí Cittiglio, vesnici v kopcích nad severoitalským jezerem Maggiore, a vydávají se přes hranice za bratranci do francouzského Nice, vybaveni jen obnošeným oblečením a trumpetami. Bindové byli přece vždycky muzikanti.

V Nice si Alfredo vydělává na živobytí coby štukatér, ale protože jeho teta je starý dobrák, zaplatí synovci technickou střední školu a navrch poplatky za členství v cyklistickém klubu. 

V létě 1921 vyhrává první závod, jenže za cílem ho diskvalifikují. Oficiálním důvodem je jakýsi směšný problém, ve skutečnosti však jde spíše o to, že není Francouz.

V roce 1923 už ovládne jedenáct závodů. A další sezona? Osmnáct triumfů! Z Nice se začíná rozhlížet přes hranice, do rodné Itálie. Zaslechne, že při závodě Kolem Lombardie získá první muž na vrcholu průsmyku Ghisallo prémii 500 lir.

Lákavé, pomyslí si. Píše tedy Eberardu Pavesimu, šéfovi stáje Legnano: „Chci v Cittigliu navštívit rodiče. Mohl bych při té příležitosti startovat za váš tým na Lombardii?“ 

Dostává svolení. Šlape na svém kole z Nice do Milána a už druhý den ho čekají tři stovky kilometrů Kolem Lombardie. Na jejich konci je čtvrtý! 

Pavesi mu hned nabízí celoroční smlouvu. Pod jednou podmínkou: „Stáhneš v Nice tu svoji žádost o francouzské občanství.“ Binda odmítá. Pavesi přihazuje. Nakonec si plácnou. Roční plat 20 tisíc lir plus prémie 5000 za každý vyhraný jednorázový závod. A Binda zůstane Italem.

Jak se mám zbavit toho kluka?

Brzy v barvách olivově zeleného týmu poráží všechny italské hvězdy. Trumpetista z Cittiglia, říkají mu. Nejen že vystupuje v pochodové kapele s bratry Albinim-trombonistou a Benitem-saxofonistou. Také v cíli závodů si půjčuje trumpetu, zahraje divákům a řekne: „Dokazuju tím všem, že v mých plicích zůstalo i po závodě dost dechu.“

Bude ho mít v roce 1925 dost i při své premiéře na Giru?

Ano! Záhy se ujímá vedení. Rychle přivykl na odlišné závodění v Itálii, kde je na rozdíl od francouzských vyasfaltovaných silnic ještě spousta cest kamenitých a prašných. Když píchneš, máš často smůlu. Proto si bere kolo s extra odolnými a těžkými pneumatikami, vážícími 500 gramů. Vida, funguje to, defekty se mu vyhýbají.

Stalo se před lety

Historický seriál sportovní redakce iDNES.cz

Všechny díly seriálu najdete přehledně ZDE.

Tehdejší největší hvězda italské cyklistiky Costante Girardengo je přesvědčen, že si vezme vedení zpět. Jenom kdyby... Sakra, proč je ten Binda pořád za mým zadkem, jako lepidlo? V kopcích Kampánie ho miláček Itálie konečně odpáře, ale jen o 28 vteřin. Málo. Co je Girardengovi platné, že vyhrává tři etapy v řadě. Pokaždé, když se ohlédne, vidí za sebou „toho kluka“.

Je to strhující souboj. Velký šampion proti vycházející hvězdě. O devět let mladší Binda to dokáže. Při svém debutu vyhrává ve 23 letech Giro. Kde mám trumpetu? Aha, tady. Výborně. Tenhle pochod bude oslavný. Já jsem vyučoval Girardenga, viděli jste?

Souboj generací na Giru 1925: Italský mistr Girardengo (vlevo) versus mladá krev Binda (vpravo):

„Alfredo Binda, nuova generazione,“ hlásá Gazzetta dello Sport.

O rok později padá v první etapě, opravy mu zaberou půl hodiny, šance na obhajobu je ztracena. Tak tedy aspoň pomáhá k titulu parťákovi Giovannimu Brunerovi.

Zato pak...

„Ten muž je lepší než auto,“ píšou o Bindovi před Girem v roce 1927.

Reportér Giornale d’Italia si ho bere stranou a říká mu: „Samozřejmě, že můžeš vyhrát Giro. Ale zkus ho vyhrát tak suverénně, jak ho kdysi vyhrával Girardengo. Je to možné?“

Odpoví mu: „Uvidíte, jak ho vyhrává Binda.“

Připravte se na až despotickou cyklistickou vládu jednoho muže. Na dominanci, která víckrát nebude napodobena.

Patří mu první tři etapy, potom jich počínaje tou pátou ovládne šest v řadě. V Římě jej po spanilé jízdě přes kopce Cimini vítají fanfárami, když vyhrává o osm a půl minuty.

Giro je prakticky rozhodnuto, ale Binda dál ničí soupeře a proměňuje závod na divadlo jednoho herce. Obrázek je tolikrát stejný. Chvíli šlape s ostatními, potom sám sobě zavelí a s převodem 48x20 ujede.

Na samém konci závodu je vítězem dvanácti z patnácti etap. Vedl závod od prvního do posledního dne. Celkově dominuje o 27:24 minuty před obhájcem titulu Brunerem. Vytáhne trumpetu, zahraje reportérovi, který jej před startem Gira oslovil, a se smíchem mu řekne: „A takhle vyhrává Binda.“ 

Binda mimo všechny kategorie

O dva měsíce později přidává titul z premiérového mistrovství světa v silniční cyklistice na autodromu v Nürburgringu. V témže roce je mistrem Itálie, šampionem Kolem Lombardie, Kolem Toskánska i Kolem Piemontu, triumfuje takřka všude. Říkají mu proto Binda fuoriclasse. Binda mimo všechny kategorie.

René Vietto, hvězda Tour, o něm později prohlásí: „Binda byl nejlepším cyklistou všech dob, s nenapodobitelným stylem. Mohl vyjet s lahví mléka na zádech a ta láhev by tam po jeho projetí cílem pořád stála. Neměl slabiny. Neukazoval žádné známky únavy. Byl s kolem propojený jako jedna bytost. A byl na něm umělcem i symbolem krásy v akci.“

Je hezký, robustní, talentovaný, populární, mimo trať přívětivý. Proto dostává i další přezdívka Giocondo, podle Mony Lisy.

Itálie si v něm našla nového národního hrdinu. Náklad Gazzetty díky Bindovi roste až na 500 tisíc výtisků. Šéfové stáje Legnano, jejíž dres Binda obléká, jej žádají, ať se podílí na designu nového loga firmy.

Při Giru 1928 dominuje o 18 minut. Binda je neporazitelný, tvrdí soupeři. Druhý Giuseppe Pancera říká: „Jsem druhý za Bindou. Takže jsem vlastně dosáhl maxima možného.“

Motto následujícího ročníku v sezoně 1929 je stejné jako před rokem: Alfredo Binda proti všem.

Alfredo Binda v roce 1930.

SUVERÉN. Tak vítězí Alfredo Binda..

Už ve druhé etapě, vedoucí přes Apeniny do Foggia, zase řádí. Stejně tak i v té třetí, čtvrté, páté, až jich získá osm v řadě. „Tyranská Bindova vláda,“ píše Gazzetta. Má čtvrtý titul. Jenže co to? V cílovém Miláně mu diváci dávají najevo svoji nevoli.

Jistě, už dříve vnímal, že se publikum, znavené jeho hegemonií a příliš snadnými výhrami, obrací proti němu. Jenže když je nyní vypískán i na stupni vítězů celého Gira, uteče do auta Legnana a tam se rozpláče.

Emilio Colombo, šéfredaktor Gazzetty, usedá k psacímu stroji a píše: „Tento sportovec, jenž pozdvihl italskou cyklistiku na vyšší úroveň a dal nám všem i první titul mistra světa, si od vás zaslouží jiné zacházení. Pokud chcete, věnujte mu méně vašeho potlesku. Ale nikdy, už nikdy na tohoto velkého šampiona nepískejte!“

Dobře, já nepojedu. Za 22 500 lir

Nicméně také Colombo si uvědomuje, že Bindova dominance dusí Giro, z něhož se stává nudné procesí. S ředitelem závodu Armandem Cougnetem nestojí o peloton, kde se i mezi předními jezdci šíří poraženecká nálada: Co tady vlastně děláme, když je tu on? Noviny se hůře prodávají, lidé už nechtějí číst stále stejný příběh o suverénním Bindovi.

Tak co s ním?

Schůze v redakci Gazzetty má jediné téma: Jak ho zpomalit? Padne řada šílených nápadů. Naplníme rám Bindova kola pískem, aby byl těžší. Dáme mu na startu desetiminutový handicap. Omezíme mu příděly jídla.

„Musíme nechat Bindu doma,“ prohlásí posléze rezolutně Colombo. Snaží se jej přesvědčit, ať se v roce 1930 zaměří raději na Tour, kde ještě nikdy nestartoval. Binda je šokován, rozzloben: „Cože? Giro, kterému jsem pomohl z obtížných dob a kde jsem vyhrával čestně a podle pravidel, mě teď vyhazuje?“

Jednání jsou bouřlivá a dlouhá. Nakonec Binda vyndá list papíru, kde má spočítané své možné výdělky za Giro a na kritériích po Giru a říká: „Byl jsem konzervativní. Počítal jsem s tím, že vyhraju jen šest nebo sedm etap. Nemám kdovíjakou potřebu peněz, jsem nejlépe placeným italským sportovcem a jsem bohatší, než byly kdysi mé nejdivočejší představy. Ale jak vy sám říkáte, pane Colombo, jsme všichni profesionálové. Naše dohoda by neměla nikoho znevýhodnit.“

Ventiduemilacinquecento lire. To je suma, kterou Binda požaduje: 22 500 lir. Za ni je nejlepší cyklista světa ochoten zříci se startu na Giru. A dosáhne svého.

Připravuje se na Tour, v jejím průběhu je průběžně třetí, ale v sedmé etapě ztrácí opravou kola více než hodinu a tím i naději na celkové prvenství.

Vzteká se. Vyhraje následující etapu i tu další přes pyrenejský Okruh smrti, ale na vrcholu Portet d´Aspet slézá z kola a oznamuje: „Končím.“

Itálie mezitím nachází svého nového cyklistického oblíbence Learka Guerru. Ten bere Bindovi italský i světový titul a přízeň fanoušků. Střídání stráží je dokončeno? Kdepak!

Mě se jen tak nezbavíte

V Římě roku 1932 si třicátník Binda bere zpět vítězství na mistrovství světa a pociťuje velké zadostiučinění. Já že jsem za zenitem? Jste na velkém omylu, vážení!

Brzy to pozná i Giro.

Na něm v roce 1933 zprvu svádí tuhé souboje s Guerrou, než je jeho sok kvůli pádu nucen vzdát. Od té chvíle je závod divadlem jednoho herce, stejně jako kdysi v letech Bindovy hrůzovlády. V Miláně je 28. května 1933 se šesti etapovými primáty na kontě popáté dekorován trofejí pro šampiona Gira. 

Binda Veliký je zpět. 

Reportér Bruno Roghi jej velebí a porovnává: „Binda je na kole jako Apollo, estetický, lyrický. Guerra je Dionýsos, dramatický, oči má v plamenech, tváře nafouklé, svaly ve zmatku, šlapání zuřivé. Kolo podléhá jeho hrubé síle.“

Tifosi jsou rozděleni na Guerriani a Bindiani. Oba sice pocházejí ze severu země, ale býčí styl jízdy drsňáka Guerry i jeho někdejší postavení outsidera mu získává fanouškovskou základnu na jihu, zatímco Binda ji má především na severu. Guerra nachází řadu příznivců mezi fašisty, Binda nikoliv. Jak poukazuje Stefano Pivata: „Binda se stal hrdinou sportovních antifašistů, Guerra byl naopak bojovníkem, jenž ztělesnil ideály Mussoliniho Itálie.“

Bindovu kariéru ukončí v březnu 1936 hromadný pád v hustém dešti na závodě Milán – San Remo. V nemocnici mu diagnostikují zlomeninu stehenní kosti. Je mu třiatřicet a na start žádného dalšího závodu se už nepostaví.

Po 2. světové válce se prosazuje v komunální politice, zvolí jej radním v Cittigliu. V roce 1948 se stává manažerem italského národního týmu a na Tour se během zlatého věku cyklistiky potýká i se zdánlivě neřešitelným úkolem srovnat v jednom týmu megahvězdy Fausta Coppiho a Gina Bartaliho. Snad jedině muž jeho zkušeností a charismatu to může dokázat.

Dožije se 83 let. Nedlouho před smrtí si dokonce najde čas, aby v Gazzettě osobně zkontroloval nekrolog, jenž je připraven k vydání, až skoná.

Bindův rekord 41 vítězných etap na Giru pokoří až v roce 2003 Mario Cipollini.

Jeho rekord pěti titulů z Gira bude vyrovnán, nikoliv však překonán.

Jakže to o něm říkal Henri Desgrange, ředitel Tour? „Binda je pro mě největším cyklistou historie.“

Autor:

Já nebyl blázen jako jiní, tvrdí o dopingu Atlet století Carl Lewis

Carl Lewis

Malaika Mihambová, mistryně světa ve skoku dalekém, o něm hovoří s až nábožnou úctou: „Carl Lewis...

STALO SE 30. ČERVNA: Rebel s dlouhými vlasy. Sjöberg pokořil světový rekord

Švédský výškař Patrik Sjöberg a jeho trenér Viljo Nousiainen v roce 1995.

V osmdesátých a devadesátých letech byl výškařským fenoménem. Jakmile Švéd Patrik Sjöberg při...

STALO SE 29. ČERVNA: Musel si koupit lístek. A pak Dumas skočil nemožné

Tyčkař Charles Dumas

Zdolat laťku v takové výšce se zdálo být nad lidské možnosti. Sedm stop, tedy 215 centimetrů,...

STALO SE 20. ČERVNA: Gussie šokovala Wimbledon. Zpod sukně jí koukaly kalhotky

Gussie Moranová na Wimbledonu v roce 1949.

Byla to slušná hráčka. Dostala se až na čtvrté místo v žebříčku Spojených států, ve čtyřhře se...

STALO SE 20. ČERVNA: Poprvé na špici! Čechoslovák jedničkou draftu NHL

Roman Hamrlík v dresu Montrealu.

Nestává se příliš často, že by nejvýše vybraný hráč draftu do NHL pocházel z Evropy. Člověku stačí...

STALO SE 27. ČERVNA: Dejte Tonymu ještě šanci! Hawk zvládl otočku o 900 stupňů

Skateboardová legenda Tony Hawk

VIDEO Celý zmožený se podíval po fanoušcích. „Devět set, devět set,“ bouřili. Tony Hawk se rozjel,...

STALO SE 13. ČERVNA: Milionář s kamennou tváří. Hrál si na něj i Zátopek

12 medailí - finský běžec Paavo Nurmi (vpravo)

Byl velmi zdrženlivý, hovořil málo. Ale když už Paavo Nurmi promluvil, stálo to většinou za to....

  • Nejčtenější

Rychlobruslařská šampionka na krátké dráze Van Ruijvenová bojuje o život

Minulý týden onemocněla na tréninkovém kempu v Pyrenejích, od té doby se stav mistryně světa a Evropy v rychlobruslení...

Zemřel fotbalista Marián Čišovský, šest let bojoval se zákeřnou nemocí

Ve čtyřiceti letech zemřel bývalý plzeňský fotbalista Marián Čišovský. Od roku 2014 bojoval s amyotrofickou laterální...

Liberec - Sparta 1:2, trofej po šesti letech, rozhodla hloupá penalta

Sparťanští fotbalisté mají po šesti letech trofej. Ve finále národního poháru v Liberci porazili domácí Slovan 2:1, i...

Plzeň - Sparta 2:1, góly až po půli, hosté s mladíky snížili pozdě

Sparťanští fotbalisté po osmi vítězstvích v řadě prohráli, znovu neuspěli na hřišti Plzně, kde čekají na úspěch už...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Díky Messimu v muzeu Barcelony. Čišovský si kvůli tomu dobíral i Horvátha

Ani když ho děsivá nemoc stále více trápila, omezovala a ničila, neztrácel naději a dobrou náladu. „V Síni slávy...

Největší slabiny ojetých dodávek. Přinášíme přehled nejporuchovějších vozů

Premium Dodávky byly stvořeny pro práci. Najedou mnohem více kilometrů než osobní auta, a to v náročných podmínkách. Ne všechna...

Schizofrenní žena, nechtěná emigrace. Zachránila ho Nemocnice na kraji města

Premium Kde je hranice skutečné lásky? Kdy končí vztah a začíná tyranie? Ladislav Chudík na tyto otázky dlouhé roky marně...

VELKÝ TEST ZOO: přehled cen, zvířat i atrakcí. Přijeďte, pomůžete!

Premium Mají otevřeno 365 dní v roce, ať praží slunce, nebo se žení čerti. Na několik týdnů je zavřel až koronavirus. Chcete...

  • Další z rubriky

Bylo to hardcore, snad dožiju zítřka, trpěla Sáblíková po triumfu v bikemaratonu

„Chci dojet do cíle, ale tak, abych neskučela bolestí.“ Předsevzetí, které si dala Martina Sáblíková před startem...

Z rokle světová trať. Mám na to asi dar, říká stavitel Spěšný

Před osmi lety zástupci Města Touškova oslovili Milana Spěšného s přáním, zda by se ujal řízených tréninků mladých...

Quintana po nehodě nemá vážné zranění, čekají ho dva týdny klidu

Kolumbijský cyklista Nairo Quintana vyvázl z páteční nehody v tréninku bez vážných zranění. Bývalý vítěz Gira d'Italia...

Hrdina i smolař zároveň. Pinot vyhlíží velký triumf, přijde na Tour?

Koleno měl oteklé, po tvářích mu stékaly slzy. S každým metrem ztrácel na skupinu favoritů sekundu za sekundou. Týmový...

O novém vztahu jsem svého manžela informovala, říká Světlana Witowská

Moderátorka Světlana Witowská (47) kromě konce v hlavních zpravodajských pořadech České televize řeší také nový vztah....

Výpadek systémů T-Mobilu pokračuje. Operátor přestal účtovat mobilní data

Už téměř 24 hodin nefungují T-Mobilu interní systémy. Podle operátora si náprava vyžádá desítky hodin. Problém nastal v...

Peníze zapomněla v bankomatu, poctivého nálezce odmítli v bance i na úřadě

Stát se to může každému z nás. Jsme zamyšlení, roztržití nebo nám zrovna zazvoní telefon a tak transakci u bankomatu...

Bývalá pornoherečka Mia Khalifa žádá stažení videí. Fanoušci sepsali petici

Fanoušci bývalé pornoherečky jménem Mia Khalifa (27) požadují v nové petici, aby byla z internetu stažena veškerá videa...

Místo litrů mléka denně nasadil dietu. Zhubl sto čtyřicet kilo

Ještě před pár lety vážil Phil Kayes z Velké Británie dvě stě padesát kilogramů a lékaři ho varovali, že se kvůli...