Neděle 27. září 2020, svátek má Jonáš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 27. září 2020 Jonáš

Drama za rachotu krup. López upadl po srážce, Rogliče zbrzdil motocykl

  9:00
Deváté etapě Vuelty, této cyklistické horské dráze napříč andorrskou zemi, dávali zasvěcení před jejím nedělním startem mnohé emotivní přívlastky. Jen si je poslechněte.

KRÁTKÁ, ALE BRUTÁLNÍ. Momentka z deváté etapy Vuelty. | foto: Profimedia.cz

Javiér Guillén, ředitel závodu: „Bude to epická etapa.“

Twitter stáje Mitchelton-Scott: „Sice krátká, ale brutální.“

Joaquim Rodríguez, jeden z jejích tvůrců: „A krásná.“

Tadej Pogačar, slovinský megatalent: „Ta etapa bude nepromíjející. Musíte ji jet na plný plyn od začátku až do konce.“

Bruno Cenghialta, sportovní ředitel Astany: „Bude vypovídající. Dnes se nikdo nemůže za nikoho schovat.“

Devátá etapa byla posléze chvílemi také neviditelná, když mezi 13. a 5. kilometrem před cílem vypadl v bouřce televizní signál a zmizely záběry z helikoptéry i motocyklů.

Poté, co se znovu objevily, bylo rázem vše jinak.

Kroupy zasáhly horskou bitvu cyklistů podobně jako na Tour pod Iseranem, ale tentokrát v nich naštěstí nikdo nemusel sjíždět z kopce, a partie mnoha promrzlých mužů se tak dohrála až do konce.

Tolik příběhů a strategií se v nedělním odpoledni na Vueltě odehrávalo a vzájemně proplétalo. Tolik nečekaných událostí.

Poprvé v historii se stalo, aby měl tým Ineos alias Sky při závodě Grand Tour pět jezdců v úniku dne. Přesto to stáji, která na jiných třítýdenních podnicích určovala běh věcí, k etapovému úspěchu nepomohlo.

Stáj Astana pro změnu rozehrála vrcholnou strategickou partii s časným útokem Miguela Ángela Lópeze a s postupným stahováním jezdců z úniku dne. Přesto byl Kolumbijec z „Velké čtyřky“ favoritů tím nejméně úspěšným.

Tým Movistar opět jednou závodil podle hesla „hádejte, kdo je náš lídr, a jakou vlastně máme strategii“. Přesto si právě jejich Nairo Quintana oblékl v cíli červený dres.

Alejandro Valverde, v 39 letech nejstarší účastník závodu, na čtvrtém místě se ctí přečkal etapu ve výškách okolo 2000 metrů, které nepatří k jeho nejoblíbenějším.

A Tadej Pogačar z týmu Emirates, ve 20 letech naopak nejmladší aktér letošní Vuelty, etapu vyhrál! Se širokým úsměvem na tváři absolvoval Slovinec poslední metry, načež prohlásil: „Dneska jsem si to užíval.“

Události, které tomu všemu předcházely, byly místy chaotické a kvůli chybějícím záběrům i dlouho záhadné.

Poté, co se na prvním stoupání zrodil 36členný únik, do kterého tři nejsilnější týmy (Astana, Movistar, Jumbo) vysadily své domestiky, dirigovaly tempo pelotonu Movistar a pak Astana. Jejich plán byl prostý a jasný. „Najet před časovkou co největší náskok na Primože Rogliče,“ potvrdil Quintana.

Jen jak to provést, že? Ostré tempo na prémii mimořádné kategorie Galina, 39 kilometrů před cílem, očesalo skupinu favoritů na pouhých třináct mužů. Roglič nicméně zatím nejevil žádné známky slabosti.

Jednadvacet kilometrů před cílem atakoval poprvé López, prozatím ještě neúspěšně. Druhý útok o kilometr později už zdařilý byl. Kolumbijský „Superman“ ujížděl sám. O dva kilometry později se k němu stáhl z úniku dne Gorka Izagirre a potáhl mu tempo. A za další čtyři kilometry totéž předvedl v roli superdomestika Jakob Fuglsang.

Potud Astaně naprosto vše vycházelo. López získával půl minuty na největší konkurenty, sjížděl další cyklisty z úniku, mohl myslet i na etapu. Překonal už prémii 2. kategorie Comella a drápal se na další, na Engolasters.

Pak přišla průtrž mračen. Liják, bouřka, kroupy, vítr, zima. Záběry zmizely. A když se je povedlo obnovit, López byl překvapivě až ve skupince za Quintanou a měl odřený loket.

Co se stalo mezitím?

Cyklisté se ocitli na novince v itineráři Vuelty, tříkilometrové šotolinové pasáži. „Asi po kilometru tohoto úseku jsem vjel do zatáčky příliš rychle,“ líčil López.

Zavadil o bicykl Sergia Higuity z Education First, jezdce z původního úniku. „Podklouzlo mi kolo a já padl na zem, odřel jsem si loket a ztratil čas. I když je fakt, že to mohlo dopadnout i mnohem hůře.“

López později prohlásil, že organizátoři měli v tu dobu zvážit, zda by nebylo lepší etapu kvůli prudkému dešti, větru a kroupám předčasně ukončit.

„Možná to tak měli udělat,“ vykládal. „Po té kanonádě krup mám ještě teď pocit, jako by mi někdo střílel do rukou. Kolo mi po nich klouzalo, bylo to velmi nebezpečné. Ještě že nás ta bouřka nechytla někde při sjezdu.“

Primož Roglič čelil před touto šotolinovou pasáží seriálu útoků Quintany a Valverdeho, které měly lídra týmu Jumbo oslabit, často musel sám tvrdě pracovat na špici skupiny, ale držel se statečně.

Jenže potom i on na šotolině upadl a nabral ztrátu.

Za zatáčkou totiž zčistajasna těsně před ním zastavil uprostřed silnice doprovodný motocykl. Slovinec nedobrzdil a odporoučel se na zem.

„Tohle by se nemělo stávat,“ rozčiloval se Addy Engels, šéf Jumba. „Ale co s tím teď můžeme dělat? Prostě uděláme za tím incidentem tlustou čáru. Kombinace šotolinové pasáže a špatného počasí místy způsobila chaos. Přesto jsme vzhledem k situaci odvedli v této etapě velmi dobrou práci.“

Po průjezdu šotolinou a následném obnovení televizního přenosu bylo před jezdci závěrečné stoupání na Cortals d’Encamp. Pro etapové prvenství si zde jel Mark Soler z Movistaru, poslední cyklista z původního úniku zbývající na špici. Až s odstupem za ním pospíchali Quintana a Pogačar, v další skupince Valverde a odřený López a ještě dál po pádu se vracející Roglič.

Taktická etuda Movistaru následovala.

„Počkej na Naira,“ uslyšel ve sluchátkách od sportovních ředitelů Soler. Vztekal se, rozčiloval, gestikuloval, ale poslechl.

Mikel Landa, když se před čtyřmi lety v dresu Astany obával v Andoře podobného pokynu, který by ho připravil o etapový triumf, si raději vytrhl z ucha sluchátko.

Soler si sluchátko nechal. Potáhl Quintanovi kilometr tempo, ale mezitím jim frnknul Pogačar.

„Byl to týmový příkaz, že má Mark počkat a pracovat pro mně,“ říkal Quintana. „Dnešní hlavní strategií přece bylo distancovat naše rivaly. Jsem Markovi za jeho pomoc opravdu vděčný.“

Cílem projel Quintana o 23 sekund za Pogačarem, zato 25 sekund před duem Roglič-Valverde a 34 sekund před Lópezem, pro kterého už byly poslední stovky metrů utrpením.

„Mé nohy byly před tím pádem dobré. Chtěli jsme dnes dokázat velké věci,“ svěřoval se López. „Nakonec jsme sice ztratili nějaké sekundy, ale zase ne moc. Jsme dál motivovaní.“

Roglič mohl oslavovat, že úspěšně zvládl obranářské práce navzdory veškerému protivenstvím, ať už tomu v modrých dresech, nebo tomu motocyklovému.

A Movistar? Quintana se oblékl do červeného. Za ním jsou v pořadí závodu namačkáni do 20 sekund Roglič, López a Valverde, pátý Pogačar (kterého by rozhodně neměli podceňovat) ztrácí 1:42 minuty.

Ale jak podotkl i Felix Lowe, expert Eurosportu: „Zajímalo by mě, jestli bude v jídelně Movistaru po téhle etapě u večeře ledové ticho, nebo budou naopak slavit?“

Těžko říci, nakolik je tým Movistar nyní jednotný, nakolik budou ega jeho hvězd ukočírovatelná a sportovní ředitelé takticky schopní - a kdo je vlastně jejich lídrem.

Jen si to zopakujme:

Valverde před Vueltou: „Nairo je tu na boj o titul, já na etapy.“

Valverde poté, co ujel Quintanovi v 5. etapě na prvním horském dojezdu: „Nairo je pořád náš lídr.“

Quintana před páteční etapou: „Tým rozhodl, že Alejandro bude našim lídrem, ostatní mu mají pomáhat, a já se stanu volným hráčem.“

Valverde po sobotní etapě: „Když mi Nairo řekl ‚Hej, Alejandro, budeš lídr‘, já mu odpověděl: ‚Nairo, ale ty budeš lídr taky.‘“

Šéf týmu Unzue před nědělní etapou: „Nairo a Alejandro jsou oba naši lídři. Dokud to bude vhodné, chceme mít dvě karty pro hru o titul.“

Quintana v nedělním večeru: „Jsme teď s Alejandrem oba chránění. Budeme brát závod den po dni a tým bude podporovat toho z nás, kdo si povede lépe. Společně zabojujeme o titul.“

Další scénář tohoto boje zásadně určí úterní 36kilometrová časovka ve francouzském Pau, která má být vodou na Rogličův mlýn.

„V časovce patrně ztratíme červený dres,“ odhadl Quintana. „Ale pokud zůstaneme jako tým jednotni, můžeme ho ve zbývajících horských dnech zase získat zpět.“

Ještě na počátku andorrské etapy oblékal tento dres s tříminutovou převahou na největší favority Nicolas Edet z Cofidisu, jenž ho získal zásluhou zdařilého sobotního úniku, který Astana a spol. nechali jet.

Už na startu 9. etapy nicméně Edet tušil, že o „la roja“ opět přijde. „Škoda, že v něm strávím jen 94 kilometrů, když je tahle etapa tak krátká. Budu o něj samozřejmě bojovat do posledních sil, abych si nic nevyčítal, ale očekávám velké útoky jezdců na celkové pořadí.“

Čtyřicet kilometrů před cílem těmto útokům neodolal. Dokončil etapu celý prokřehlý s dvanáctiminutovou ztrátou, zabalil si krk do ručníku, zateplil se a ujistil: „Nechal jsem na trati všechno, víc jsem v sobě neměl. Počasí bylo šílené. To krupobití bolelo.“

Ben King z týmu Dimension Data, loni vítěz dvou etap, popisoval: „Krupobití mi bušilo do zad, do páteře, do kloubů, do celého těla. Kdybyste zastavili, zmrznete. Tak jsem jel dál po cestě měnící se v řeku štěrku a špíny a v bláto.“

Rovněž Quintana poukázal na nepřízeň přírody: „Takové podmínky dostávaly naše těla na limit. Ale během závodu s něčím takovým počítáte. Mnohem horší je dělat rozhovory, když jste celí promrzlí.“

Nebo stát ve frontě na lanovku...

Tou totiž sváželi organizátoři z cíle jezdce i diváky. Kvůli bouři bylo nutné na ní zavést speciální bezpečnostní opatření, vytvořila se více než půlhodinová fronta.

„Každý se v té frontě třese zimou, jen se podívejte, všichni ti jezdci. To si na nich vybere v dalších dnech daň,“ ukazoval Quintana.

Týmové autobusy čekaly až dole ve městě Andorra la Vella. Zdeněk Štybar raději sjel do údolí na kole. „A byl jsem tam o tři čtvrtě hodiny dřív než ti naši kluci, co použili lanovku.“

Čímž útrapy neděle nekončily. Následoval sáhodlouhý přesun k pondělnímu volnému dni do Pau. „Pět hodin v autobuse, spousta serpentýn. Večeřet budeme na hotelu tak v jednu,“ hlásil Štybar.

Tým Jumbo - Visma se rozhodl objednat pro své nejlepší jezdce raději helikoptéru. „Jenže v polovině letu se musela vrátit,“ informoval George Bennett.

Je to nesmírně tvrdá Vuelta, jedna z nejtvrdších v posledním desetiletí.

A nejen na trati.

Autor:
  • Nejčtenější

Česká atletika smutní, nadějný devatenáctiletý běžec spáchal sebevraždu

Velká tragédie otřásla českou atletickou scénou. Nadějný devatenáctiletý běžec Ondřej Hodboď ve čtvrtek spáchal...

Fantazie v časovce. Pogačar smazal ztrátu na Rogliče a míří za titulem z Tour

Před startem na lídra Primože Rogliče ztrácel 57 sekund. Že by se mohl obléknout do žlutého dresu? To se zdálo jako...

Šílené, bláznivé. Jak Pogačar šlapal v transu a nevěděl, že drtí Rogliče

Vítejte v nové éře cyklistiky, chce se říci. V éře, kdy 21letý slovinský mladík po ohromujícím zvratu v předposlední...

Slavia - Midtjylland 0:0, taktická partie, boj o Ligu mistrů zůstává otevřený

Slávističtí fotbalisté v úvodním utkání závěrečného předkola Ligy mistrů proti dánskému Midtjyllandu branku nedali, ale...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Na Quintanův tým padlo podezření, Tour hrozí dopingový skandál

Krátce po skončení cyklistické Tour de France se schyluje ke skandálu, státní zastupitelství v Marseille zahájilo...

Sundej vlajku, nebo ti vypálíme dům. Agresivita demonstrantů v USA roste

Premium Demonstrace proti policejní brutalitě, jak to nazývají protestující i média, začínají být docela brutální i vůči...

Felák, flexit nebo chillovat. Slovník dnešní mládeže uvádí rodiče do rozpaků

Premium Ač to možná ani netušíte, nejspíš i kolem vás denně chodí shiperky, které flexí s teniskami nebo iPhonem, díky čemuž...

Prodlužte životnost filtru pevných částic. Stačí pár jednoduchých kroků

Premium Výměna filtru pevných částic stojí desítky tisíc korun, jeho čištění a renovace pět až patnáct tisíc korun. Těmto...

  • Další z rubriky

Australský cyklista Porte se po pěti letech vrací do Ineosu

Po nepovedené Tour de France britská stáj Ineos pokračuje v posilování kádru a po pěti letech znovu angažovala Richieho...

Pogačar vydražil žlutý dres z Tour, pomůže talentům ze znevýhodněných rodin

Tadej Pogačar vydražil svůj žlutý dres, který minulý týden vybojoval na Tour de France. V dobročinné aukci, kterou...

V květnu měl formu na Tour. Je jako Indurain, říká kouč o Pogačarovi

Když ho viděl poprvé, nestačil se divit. Připomínal mu pětinásobného šampiona Tour Miguela Induraina. Svými...

Dennis titul v časovce neobhájil, na MS slaví Ganna. Černý třiadvacátý

Patřil mezi ty největší favority. Filippo Ganna v srpnu ovládl časovku na italském šampionátu a poté ji vyhrál i na...

Rychlá zdravá svačinka? Hledáme 40 testerek, které vyzkouší Sunar BIO kapsičky
Rychlá zdravá svačinka? Hledáme 40 testerek, které vyzkouší Sunar BIO kapsičky

Ve spolupráci se Sunarem, tradičním českým výrobcem dětské výživy, jsme si pro vás připravili velké testování BIO kapsiček.

Octavia za 3 500 korun: boj s krizí, chaos a riskantní sázka na superslevy

Octavia za 3 500 Kč měsíčně, Kodiaq za 4 899 Kč, Passat za něco málo přes 6 000 Kč… Ačkoli automobilkám docházejí...

Blíží se katastrofa, jež zastíní pandemii covidu-19, říká princ Charles

Britský princ Charles (71) vyzval v pondělí ke zlepšení boje proti klimatickým změnám, jejichž dopad podle něj zastíní...

Herec Petr Čtvrtníček se nakazil koronavirem, leží v nemocnici na JIP

Herec Petr Čtvrtníček (56) skončil kvůli covidu-19 v nemocnici. Minulý týden měl pozitivní testy, a když se mu...

Počet úmrtí bude stoupat. Podívejte se, jaké měla křivka zpoždění jinde

Počet úmrtí s nemocí covid-19 u nás poroste. Byť ještě není jasné o kolik. Příklady z jiných zemí jasně ukazují, že...

Nebudu všem po rozchodu ukazovat, jaká jsem čičina, říká Mottlová

Muž roku 2016 Josef Kůrka (28) nedávno oznámil rozchod s herečkou a modelkou Barborou Mottlovou (33). Fitness trenér...