Pátek 10. dubna 2020, svátek má Darja
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Froome je žlutý, skvělý Kreuziger dojel pátý a Tinkoff má nového lídra

Chris Froome z týmu Sky dojíždí do cíle osmé etapy Tour de France na prvním místě. | foto: Reuters

9 2016
Dvojnásobný šampion Chris Froome je už opět majitelem žlutého trikotu lídra Tour, po nečekaném útoku ve sjezdu do cíle. Roman Kreuziger dokončil druhou pyrenejskou etapu na skvělém pátém místě s odstupem 13 vteřin a se ztrátou 34 vteřin je celkově dvanáctý. Naopak jeho týmový lídr Alberto Contador nabral další velké manko a zaostává už o tři minuty.

V etapě se čtyřmi pyrenejskými vrcholy jsme dlouho čekali. Kdy nastane bitva největších hvězd? Na svazích Peyresourdu, posledního stoupání dne, favorité stále vyčkávali.

A rozuzlení bylo překvapivé.

Dva kilometry pod vrcholem posledního stoupání dne přišly ataky Henaa, Bardeta, Quintany... a pak i Chrise Frooma.

Obhájce titulu projel těsně před ostatními jako první vrcholem stoupání, načež okamžitě zaútočil ve sjezdu do cíle. V takové roli jsme Brita nikdy předtím nevídali. A kupodivu, jeho náskok narůstal. Zalehlý nad řidítky v aerodynamické pozici se osmdesátkou řítil vstříc metě v lázních Luchon.

Očima Romana Kreuzigera

Směl jsem zůstat vpředu

„Dneska se mi jelo dobře. Po našem pohovoru s Albertem a sportovními řediteli jsme měli jasně dané, že pokud bych se cítil dobře a Alberto ne, tak tam mohu zůstat vpředu. Takže nešlo o nic proti pokynům, bylo to předem ujasněné, že tam mohu být.

Nic se nemění na tom, že Alberto tady na Tour dál zůstává a pokusí se bojovat dál. Ale na celkové pořadí už to pro něj bude složitější, soustředí se spíše na etapy v Alpách.

Zítra nás čeká další těžká etapa, může se v ní stát cokoliv. Já se teď soustředím na to, abych se snažil být vepředu s nejlepšími a mohl tak bojovat o první desítku, která může být reálná. Těším se. Uvidíme, jak mi to půjde v dalších etapách.“

„Ne, opravdu jsme neplánovali, že zaútočím ve sjezdu. Prostě jsem to zkusil, nastoupil jsem a říkal si: Tak uvidíme. Užíval jsem si to. Bylo to jako cyklistika ze staré školy,“ popisoval. „Přesto jsem na trati nechtěl nechat úplně všechno, protože zítra bude opravdu obtížný den.“

Dokázal to, cílem projel o 13 vteřin před nejbližšími protivníky. Pošesté ovládl etapu na Tour, poprvé však jinou než etapu s horským dojezdem či časovku.

Roman Kreuziger podal skvělý výkon, jeden z nejlepších v jeho kariéře na Tour. Držel se bezpečně ve skupině třinácti Froomových pronásledovatelů a cíle dosáhl na pátém místě.

Jeho (bývalý?) lídr Alberto Contador odpadl kilometr pod vrcholem Peyresourdu a další ztrátu nabíral Španěl i ve sjezdu. Na samém konci etapy činila 1:40 minuty na Frooma. Celkově je Contador dvacátý s odstupem 3:12 minuty.

Český závodník Roman Kreuziger v zářivě žlutém dresu Tinkoffu jede v osmé etapě...

S NEJLEPŠÍMI. Roman Kreuziger šlape hned za Chrisem Froomem.

Druhý spurtoval Dan Martin z Etixxu, třetí Joaquim Rodríguez z Kaťuše.

Ve skupině s nimi zároveň dojeli Bardet, Kreuziger, Aru, Yates, Valverde, Mollema, Porte, Quintana, van Garderen, Meintjes a Henao.

Další favorité už nabrali ztrátu 1:41 minuty, včetně Contadora, Barguila či Thomase. Ještě později dorazili Rolland či Kelderman, lídři svých stájí Cannondale a Lotto NL-Jumbo.

Loni celkově osmý Matthias Frank ze stáje IAM zaostal o 13 minut. A propastných šestnát minut nabral Thibaut Pinot z FdJ, čímž definitivně pohasly jeho ambice v celkové klasifikaci.

Francouzi se nepovedl ani útok na puntíkatý dres, o nějž usiloval v úniku s Rafalem Majkou a Tony Martinem. Úspěšnějším byl v tomto směru nakonec Majka, uprchlíci však byli skupinou favoritů brzy pohlceni a také Polák Majka se posléze propadl za čelo závodu.

Dosavadní majitel žlutého trikotu Greg van Avarmaet ze stáje BMC odpadl hned při úvodním stoupání na Tourmalet a jeho ztráta se později překulila do dvouciferných čísel. Do lázní Luchon přijel 25 minut po vítězi ve skupině s Nibalim, Bártou a také s domácím Alaphilippem, tedy ještě před etapou třetím mužem průběžné klasifikace.

Do žlutého trikotu se během dne virtuálně oblékal Adam Yates z Oriky, šlapající v bílém dresu nejlepšího mladíka.

Ale jen do chvíle, než zaútočil Chris Froome.

Brit je nyní novým lídrem závodu o 13 vteřin před Yatesem a Rodríguezem. Pojedenatřicáté v životě oblékl na pódiu žlutý dres vedoucího cyklisty Tour.

Britský cyklista Chris Froome se raduje z vítězství v osmé etapě Tour de France.
OPĚT VE ŽLUTÉM. Obhájce loňského vítězství na Tour de France se po osmé etapě...

OPĚT VE ŽLUTÉM. Obhájce loňského vítězství na Tour de France se po osmé etapě letošního ročníku znovu oblékl do žlutého dresu.

Dvanáctý Kreuziger ztrácí jen 34 vteřin a pouze 17 vteřin na druhé místo.

Steven De Jongh, sportovní ředitel stáje Tinkoff, vysvětloval: „Měli jsme dnes Rafu Majku v úniku, chtěli jsme jet na vítězství v etapě, ale uprchlíci nezískali dost času. Co se týče Alberta, už po včerejší etapě se cítil velmi unavený a řekl, že Roman Kreuziger může jet jako lídr svůj závod. Tour se pro Alberta nevyvíjela dobře, pády mu sebraly spoustu energie. Doufáme ale, že se zotaví, a počkáme si na Alpy.“

Už zítra je čeká poslední díl pyrenejského triptychu, etapa do Andorry, kvůli své obtížnosti mnohými označovaná za královskou celého ročníku.

Jak se vše odehrálo

A hned vzhůru. Prvních 86 kilometrů vedlo prakticky neustále do kopce, nejprve jen mírně, pak už pořádně prudce až na Tourmalet. Unikli Thibaut Pinot z FdJ a Rafal Majka z Tinkoffu, k nim se dotáhla i německá „lokomotiva“ Tony Martin z Etixxu.

Brzké trable velkých jmen. Záhy zaostával žlutý Greg van Avermaet, zjevně platil daň za nezměrné páteční úsilí. Ale za hlavním polem nečekaně brzy zůstali také Vincenzo Nibali a celkově třetí Julian Alaphilippe!

5000 eur pro Pinota. Pod vrcholem legendárního Tourmaletu odskočili Pinot s Majkou souputníkovi Martinovi a Francouz si posléze dojel si pro body i mimořádnou prémii 5000 eur. Uprchlíci měli k dobru více než dvě minuty.

Peloton v režii Sky. Britský tým takřka po celý den diktoval tempo hlavního pole - a to rozhodně nebylo malé. Nibali a Alaphilippe po Tourmaletu ztráceli tři minuty, van Avarmaet šest. Později se spojil s Nibaliho skupinou, nicméně jejich odstup dál narůstal.

Momentka z osmé etapy Tour de France, kterou ovládl Chris Froome.

Hourquette d ́Ancizan. Vrchařská prémie 2. kategorie. Pinot zde byl opět první před Majkou, přesto mu to nakonec na puntíkatý dres nemělo stačit.

Konec úniku. Trio uprchlíků bylo 43 kilometrů před cílem pohlceno, dva velmi vyčerpaní muži Pinot a Tony Martin se hned propadli za hlavní pole, zatímco Majka se v něm zatím držel.

První odstoupivší závodník. Teprve v osmý den Tour vzdal první ze 198 cyklistů, což je nový rekord závodu. Přesně v 16:14 slezl z kola Michael Morkov z Kaťuše, poslední muž pořadí, zle potlučený od pádu ve spurtu 1. etapy. Všechna čest za jeho bojovnost, s jakou to dotáhl až sem.

Průsmyk Val Loron Azet. Třetí vrchol dne, deset kilometrů na prémii první kategorie. Odpadl loni osmý Frank. V čelní skupině měl převahu pěti jezdců tým Sky (Froome, Thomas, Henao, Nieve, Poels), čtyři jezdce zde měl Movistar, po třech Tinkoff (Kreuziger, Contador, Majka), BMC a Astana, zatímco další týmy už jen dva nebo jednoho. Zbylo 30 cyklistů.

Puntíky pro Majku. Prémií projeli nejdříve Poels, Froome a Majka, čímž si polský cyklista zajistil puntíkatý dres nejlepšího vrchaře.

Cyklisté Alberto Contador (vlevo) a Fabio Aru (uprostřed) při osmé etapě závodu...

JEŠTĚ SE DRŽEL. Alberto Contador (vlevo) stále ještě ve skupině favoritů, před Fabiem Aruem.

Pád ve sjezdu. Postihl Wilco Keldermanna z Ĺotta NL-Jumbo, ale dotáhl se zpět k nejlepším.

Čekání na Peyresourdu. Poslední výšlap dne aneb sedm kilometrů a 7,8 procenta sklonu na Peyresourd, už popětašedesáté v historii Tour. Třídění skupiny favoritů. Postupně odpadali Majka, Kangert, Izaguirre, Pantano, Barguil, van den Broeck, Schleck a další.

Konečně útoky. Začal s nimi 17 kilometrů před cílem a dva kilometry pod vrcholem Sergio Henao, po něm to zkusil i Chris Froome. Na chvíli se oddělilo sedm jezdců, Kreuziger a Contador nepatrně ztráceli, ale český jezdec se vzápětí dotáhl k nejlepším a posouval se k čelu skupiny.

Contadorův propad. Dvojnásobný šampion Alberto Contador začal zaostávat a zůstal sám, jeho ztráta rychle narůstala. Později šlapal ve skupině s Barguilem či Pozzovivem, jenže čelo závodu mu ujíždělo víc a víc.

Vrchol Peyresourdu. Neúspěšně zaútočili Romain Bardet a po něm Nairo Quintana. Těsně pod vrcholem šel dopředu znovu Froome a vyhrál prémii - ale tím to neskončilo...

Úžasný sjezd. Kdo by to byl čekal? Obhájce titulu atakoval ve sjezdu a ujížděl všem. A kdo by věřil tomu, že na zbývajících 15 kilometrech nikdo nedokáže Frooma sjet? Jeho náskok činil až dvacet vteřin, v cíli třináct - a jeho radost byla nezměrná.

Kreuziger bez potíží. S naprostým přehledem se držel český šampion ve skupině za Britem.

Sedřený Rolland. Lídr stáje Cannondale se ve druhé skupině nejspíš odřel o skálu v zatáčce, dres měl poté potrhaný a zakrvácený.

Namačkané pořadí. Tour zůstává nadále mimořádně vyrovnaná, ve 34 vteřinách celkového pořadí je nyní namačkáno 13 cyklistů. Až za nimi následuje „díra“ takřka půldruhé minuty.

Cyklistický závod Tour de France

8. etapa Pau - Bagneres-de-Luchon (184 km): 1. Froome (Brit./Sky) 4:57:33, 2. Martin (Ir./Etixx-Quick-Step), 3. Rodríguez (Šp./Kaťuša), 4. Bardet (Fr./AG2R), 5. Kreuziger (ČR/Tinkoff), 6. Aru (It./Astana), 7. Yates (Brit./Orica), 8. Valverde (Šp./Movistar), 9. Mollema (Niz./Trek), 10. Porte (Austr./BMC) všichni -13,... 85. Bárta (ČR/Bora) -25:24, 125. Vakoč -34:43

Průběžné pořadí: 1. Froome 39:13:04, 2. Yates, 3. Rodríguez oba -16, 4. Martin -17, 5. Valverde -19, 6. Quintana (Kol./Movistar), 7. Aru, 8. Van Garderen (USA/BMC), 9. Bardet, 10. Mollema všichni -23, ...12. Kreuziger -34, 89. Bárta -1:00:44, 156. Vakoč -1:20:55

Autor:
  • Nejčtenější

Bizarní souboj: vetřelec vtrhl do domu MMA zápasníka, ten ho nemohl skolit

Znáte to z filmů, možná z nočních můr. Spíte, vedle vás manželka, v dalších pokojích domu děti. Když zdánlivé bezpečí...

Manžel je blbec. Šampionku nešťastně odpojil od virtuálního závodu

Nepozorný manžel vyřadil Mirindu Carfraeovou z boje o prvenství ve virtuálním triatlonu. Během cyklistické části zakopl...

Juventus dumá, co s Ronaldem. Prodat? Za kolik? A kam?

Skoro měsíc nekopl do balonu, před zrádným koronavirem se zabarikádoval doma na Madeiře. A přece se kolem Cristiana...

Hlavně se z toho nepo...! Rouška s Hlinkovým mottem jde na dračku

Motto hokejového velikána Ivana Hlinky "Hlavně se z toho neposrat!" vetknul extraligový Litvínov i do ochranných roušek...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Dvanáctý krach. Z KHL odstoupí kvůli finančním problémům další tým

Pět českých hokejistů v ruské KHL si bude muset hledat práci. Michal Jordán, Hynek a Tomáš Zohornové, Ondřej Vitásek a...

Premium

Klienti versus cestovní kanceláře: jak nepřijít o peníze za zájezd

Cestovní kanceláře jsou zahlceny žádostmi klientů o zrušení zájezdů. Sociální sítě se plní příspěvky nespokojených...

Premium

Ufňukaná generace. Mladí v pandemické panice možná konečně dospějí

Vše zlé může být k něčemu dobré. Dokonce i koronavirus. Magazín Víkend DNES se domnívá, že mladí lidé v pandemické...

Premium

KOMENTÁŘ: Po dvou měsících přijde rozvrat. Nečekejme na pomoc, konejme!

Karanténní prázdniny může ekonomika státu vydržet měsíc. Po dvouměsíčním výpadku už hrozí naprostý rozvrat výroby,...

  • Další z rubriky

VIDEO: Na kole i se sokoly. Český mistr Bárta očima jeho partnerky

Jak žije profesionální cyklista v době koronaviru? Unikátní pohled nabízejí Markéta Navrátilová, nejznámější česká...

Noste roušky jako Češi, vyzývá Hansen z Beskyd. Nemocnici vyrábí masky

Do dějin cyklistiky vstoupil rekordem 20 dokončených závodů Grand Tour v nepřetržité řadě, na který dosáhl v letech...

Premium

Výplata v ohrožení. Hlavně ať se jede Tour, říká Štybar

Pro profesionální cyklistické stáje nastaly zlé časy, koronavir „požírá“ jejich rozpočty. Realizační týmy jsou...

Virtuální Flandry vyhrál Van Avermaet. Štybar dojel desátý

Na opravdových silnicích to tentokrát kvůli pandemii koronaviru nešlo, a tak si třináctka profesionálních cyklistů...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz