Pátek 27. listopadu 2020, svátek má Xenie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 27. listopadu 2020 Xenie

Movistar hned útočil, Dumoulinův tým odolával. Vítězem dne je Fraile

  17:15
Ještě zdaleka nejsou v Dolomitech či v Alpách, v jedenácté etapě jen křižovali po nižších kopcích severních Apenin. Ovšem bitva o titul na cyklistickém Giru, vystupňovaná úterní časovkou, probíhala i tady. Tom Dumoulin uhájil náskok v čele celkového pořadí, zatímco Španěl Omar Fraile z týmu Dimension Data slavil etapové prvenství.

JÁ TO ZVLÁDL! Omar Fraile jásá, vyhrál 11. etapu Gira. | foto: Reuters

Rozdíl mezi Tomem Dumoulinem a Nairem Quintanou zůstává nadále 2:23 minuty. Za tímto tvrzením se však skrývá nesmírně bojovná i atraktivní etapa, které byla prvním náznakem budoucí nemilosrdné bitvy mezi jejich stájemi Sunweb a Movistar.

Jezdci Quintanova týmu rozpoutali krátce po startu na silnici ohňostroj a způsobili rychlé dělení pole. Díky Amadorovi, Rojasovi a Herradovi měli posléze i početní převahu v 25členném úniku, zatímco Quintana, Dumoulin a další lídři zůstávali v pelotonu.

Nikdo ze soupeřů netušil, co vlastně má Movistar na následujících třech kopcích za lubem a zda se Quintana nechystá v závěru dne do tohoto úniku doskočit.

„Chtěli jsme dnes závodit aktivně a ostatní lídry tím dostat pod tlak. Musíme využívat každé příležitosti,“ nezastíral po etapě Kolumbijec.

Dumoulinovi domestici tudíž museli při sjíždění ztráty na únik vydávat na čele pelotonu síly, které jim mohou později na Giru ve vysokých horách chybět.

Ochránili však zájmy svého lídra.

„Čekali jsme spoustu útoků a k nim také došlo,“ hodnotil Tom Dumoulin. „Můj tým byl výborný, zvládli jsme to.“

Tom Dumoulin si po 11. etapě Gira užívá pocty pro lídra závodu.

LÍDR. Po tuhé šichtě si mohl Tom Dumoulin opět vychutnat chvíle na pódiu při oslavě růžového muže.

Početní uprchlíci si to před nimi rozdali o etapový primát. Při posledním stoupání dne se z jejich skupiny odpoutali Oscar Freile z Dimension Data (už podruhé během etapy) a Pierre Rolland z Cannondalu. K nim se při dlouhém sjezdu do cíle přidal Rui Costa z Teamu Emirates a v ulicích cílového města Bagno di Romagna ještě i Tanel Kangert z Astany, dvanáctý muž pořadí.

Těsně před cílem sice byli svými někdejšími kolegy z úniku takřka dostiženi, ale Fraile přesto triumfoval a jásal.

V 26 letech dosáhl svého čtvrtého profesionálního vítězství, prvního na podnicích World Tour.

Oslavoval právem. Byl nejbojovnějším mužem dne. Spravedlnost nebyla tentokrát slepá.

„O takovém vítězství jsem dlouho snil a teď ho konečně mám,“ líčil Fraile. „Věřil jsem si, že tato etapa mi může svědčit. Zaútočil jsem velmi brzy společně s Mikelem Landou a doufal, že si můžeme vypracovat solidní náskok. Když nás potom dojeli a zaútočil jsem podruhé, dával jsem si pozor hlavně na Ruie Costu. Věděl jsem, že může být ve spurtu rychlý. Naštěstí já byl dnes rychlejší.“

Skupina největších favoritů, dorazila s odstupem 1:37 minuty. Nebyli však mezi nimi Geraint Thomas, ani Steven Kruijswijk,

Ti přijeli v další malé skupince se ztrátou 2:24. S nimi zde byl na 31. místě také Jan Hirt, nejlepší český cyklista na Giru.

Celkově si jezdec stáje CCC polepšil už na 22. místo. Od první dvacítky jej dělí necelých pět minut.

17.května 2017 v 17:07, příspěvek archivován: 17.května 2017 v 18:02

Jan Hirt arrives at the line around 30th place #Giro100 https://t.co/q97Og2TsAS

Další potěšující výkon předvedl jeho týmový kolega, mladíček Michal Schlegel, když proťal cíl o 4:27 minuty za vítězem.

V popředí celkové klasifikace jsou nejvýraznějšími změnami posun Andreje Amadora z 8. na 6. místo a Tanela Kangerta z 12. na 8. příčku. Oběma se povedlo prodrat do úniku dne a byli za to odměněni.

Jak se vše odehrálo

Z městečka Ponte a Ema, kde se nedaleko od Florencie narodil Gino Bartali, trojnásobný šampion Gira v letech 1936, 1937 a 1946, se vydal peloton vstříc 161 kilometrům po kopcích severních Apenin.

Teplota: 28 stupňů!

„Očekávám jeden z nejtěžších dnů na celém Giru, opravdu super těžký,“ předpovídal Dumoulin na startu. „Budou útočit silní jezdci, včetně některých, co usilují o celkovou klasifikaci.“

Lídr Gira byl dobrým prorokem.

Nairo Quintana na startu 11. etapy Gira.

A BUDEME ÚTOČIT. Nairo Quintana před startem 11. etapy.

Vše začalo už 15 kilometrů po startu, na první ze čtyř vrchařských prémií Passo della Scala. Jezdci stáje Movistar nasadili v čele pelotonu tak ostré tempo, že v hlavním polu po chvíli zůstalo jen okolo pěti desítek jezdců.

Při sjezdu z prvního průsmyku se sice mnozí opozdilci dotáhli zpět, ale zároveň se před pelotonem vytvořila 25členná skupina uprchlíků. Byl v ní také osmý muž celkového pořadí Amador z Movistaru, ztrácející na Dumoulina celkově osm minut, byli zde Kangert, Cataldo a Costa z druhé desítky výsledkové listiny, nechyběl ani Mikel Landa, jenž po pádu v etapě na Blockhaus ztrácel půl hodiny.

Movistar zastupovali v této skupině hned tři cyklisté, kromě Amadora také Rojas a Herrada, naopak Sunweb zde měl pouze Ten Dama.

Španělská stáj zjevně testovala své největší rivaly. Nejen že se Amador virtuálně „cpal“ dokonce až na druhé místo celkové klasifikace, zároveň visela ve vzduchu hrozba: Quintana by později mohl své pomocníky na čele závodu využít k rázné akci.

Sunwebu s Dumoulinem nezbylo nic jiného, než se velmi brzy usadit na čele pelotonu a aktivně tu pracovat.

17.května 2017 v 15:26, příspěvek archivován: 17.května 2017 v 18:05

@TeamSunweb leads the bunch #Giro100 https://t.co/P4HxFKyMr6

Při začátku druhého stoupání na Passo della Calla se od uprchlíků odpoutali Landa a Fraile, postupně si vypracovali až dvouminutový náskok na skupinu a více než pětiminutový na peloton. Fraile sbíral body za vítězství na horských prémiích, Landa se zjevně zajímal jen o etapový primát.

Po prvním průjezdu cílovou metou v Bagno di Romagna následovalo ještě 52 kilometrů, jimž dominovalo 23kilometrové stoupání do 1347 metrů na prémii druhé kategorie Monte Fumaiolo, se sklonem až 12 procent.

Duo Landa - Fraile sem vjíždělo s náskokem 1:44 minuty na skupinu pronásledovatelů a takřka pět minut na peloton s největšími hvězdami.

Parta týmu FdJ, hájící zájmy Thibauta Pinota, konečně pomohla už unaveným borcům Sunwebu s prací na čele hlavního pole.

Na špici závodu zatím skupina pronásledovatelů dostihla Fraileho a poté i Landu, načež se jezdec Sky vrátil až do hloubi pelotonu, jakoby s početnější skupinou už ani nechtěl o etapu bojovat.

Opět jednou odpadal Tejay van Garderen z BMC a jeho krize později skončila ztrátou 21 minut!

Naopak k útoku zavelel v hlavním poli Pelizzotti ze stáje Bahrain Merida vyvážející za sebou svého lídra Nibaliho. Vznikla skupina, kde s nimi jeli skoro všichni další favorité, s výjimkou Kruijswijka a Thomase. O nástup se pokusili Pinot a Nibali, opět však byli pohlceni. K Dumoulinovi se z úniku stáhl Ten Dam.

Před nimi se parta aspirantů na etapové vítězství postupně drolila, až se v popředí usadili Fraile a s ním Rolland z Cannondalu, v tomto pořadí projeli i vrchařskou prémií. Za nimi vyrazil Costa, společně se hnali do cíle. Z vrcholu Fumaiola do něj zbývalo 26 kilometrů, takřka permanentní sjezd.

Dva kilometry před cílem se jejich pronásledovatelé ocitli jen 10 vteřin za nimi.

V tu chvíli vypálil vpřed Pierre Rolland. Bez úspěchu. Zato zezadu se přiřítil Kangert, byli rázem čtyři. A další soci se přibližovali.

Už už se zdálo, že budou na posledních metrech před metou pohlceni.

Nicméně Fraile vytáhl ze sebe poslední zbytky sil.

O půldruhé minuty později dorazili i Dumoulin, Quintana a spol. V horkém a vyčerpávajícím dnu uhráli největší favorité ve vzájemném souboji remízu.

Dva muže během jediného dne naopak ztratil Mollemův tým Trek. Ještě před startem odstoupil elitní sprinter této stáje Giacomo Nizzolo, třetí v etapě do Cagliari. „Kvůli potížím s alergií nemohu pořádně dýchat,“ vysvětloval.

Po pádu v průběhu etapy nepokračuje ani Laurent Didier, který měl být důležitým pomocníkem lídra Mollemy v horách. Giro skončilo rovněž pro Nathana Haase z Dimension Data.

Cyklistický etapový závod Giro d'Italia

11. etapa (Florencie/Ponte a Ema - Bagno di Romagna, 161 km): 1. Fraile (Šp./Dimension Data) 4:23:14, 2. Costa (Portug./Team Emirates), 3. Rolland (Fr./Cannondale), 4. Kangert (Est./Astana), 5. Visconti (It./Bahrain Merida), 6. Hermans (Belg./BMC), 7. Cataldo (It./Astana), 8. Petilli (It./Team Emirates) všichni stejný čas, 9. Monfort (Belg./Lotto Soudal), 10. De Plus (Belg./Quick-Step) oba -3,... 31. Hirt (ČR) -2:24, 42. Schlegel (ČR/oba CCC) -4:27, 98. Bárta (ČR/Bora) -16:18..

Průběžné pořadí: 1. Dumoulin (Niz./Sunweb) 47:22:07, 2. Quintana (Kol./Movistar) -2:23, 3. Mollema (Niz./Trek) -2:38, 4. Pinot (Fr./FDJ) -2:40, 5. Nibali (It./Bahrain Merida) -2:47, 6. Amador (Kost./Movistar) -3:05, 7. Jungels (Luc./Quick-Step) -3:56, 8. Kangert -3:59, 9. Pozzovivo (It./AG2R) -4:05, 10. Zakarin (Rus./Kaťuša) -4:17,... 22. Hirt -17:55, 59. Schlegel -47:34, 155. Bárta -1:49:26.

Autor:
  • Nejčtenější

Diego Maradona zemřel. Argentinská legenda podlehla srdečnímu selhání

Zemřel Diego Armando Maradona, mistr světa a jeden z nejlepších fotbalistů historie. V posledních týdnech měl vážné...

Hokejový Vsetín pláče: člen zlaté dynastie zemřel při tragické nehodě

Zlatou vsetínskou dynastii zasáhla zpráva o úmrtí bývalého hokejového obránce Michala Šafaříka, který se stal ve...

Sto milionů za asfalt v Brně? Asi je na severu výrazně levněji, rýpli si Mostečtí

Sto milionů korun za nový asfalt brněnského Masarykova okruhu? Konkurenční Autodrom Most se téhle cifře diví. Stejně...

Sparta - České Budějovice 2:4, kolaps nedávného lídra, hosté vyhráli poprvé

Sparťanští fotbalisté po bezchybných šesti kolech totálně vypadli z role. Po minulé jasné porážce v Plzni inkasovali...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Manažer Černošek má koronavirus, leží ve vážném stavu v nemocnici

Sportovní manažer Miroslav Černošek je ve vážném stavu v nemocnici. Kvůli nákaze koronavirem ho lékaři v Olomouci...

Den se zaměstnanci pohřební služby: poslední rozloučení má dnes jiná pravidla

Premium MF DNES rozptyluje mýty o pohřebnictví v době koronaviru. Pohřeb do země možný je, i když se úplně nedoporučuje. O čem...

Jak vydržet v ledové vodě? Finta je jednoduchá, popisují otužilci

Premium Klepat se zimou tak, že si nedokážete zavázat ani tkaničky u bot, a přitom se tomu smát? I to dokáže koupání v ledové...

Miliardář Dědek o Pardubicích, krizi, (ne)fungování extraligy i Jágrovi

Premium Jeho jmění se odhaduje na čtyři miliardy korun, podle magazínu Forbes je 54. nejbohatší Čech. Na přelomu roku se Petr...

  • Další z rubriky

Bábek: Evropský titul je zadostiučiněním bez ohledu na konkurenci

Před čtyřmi lety slavil dráhař Tomáš Bábek zlato z mistrovství Evropy žádostí o ruku – přítelkyni tehdy svatbu navrhl v...

Černého průlom i zranění lídrů. Velké bilancování sezony českých cyklistů

Josef Černý ukončil pětiletý vítězný půst české cyklistiky na závodech Grand Tour. Zdeněk Štybar rok 2020 výborně začal...

Černý: Nechtěl jsem od Quick-Stepu bambilion peněz, ale příležitost

Premium V říjnu zazářil na Giru. Pak Josef Černý doufal, že po rozpadu týmu CCC získá novou smlouvu v dobré stáji a překlene...

Vzorek B cyklokrosaře Hekeleho potvrdil pozitivní dopingový nález

Analýza kontrolního vzorku B potvrdila pozitivní dopingový nález u úřadujícího mistra republiky v cyklokrosu Emila...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Jsem znechucená, říká Eva Burešová, kterou vyfotili s Forejtem z MasterChefa

Eva Burešová (27) a Přemek Forejt (33) byli společně vyfoceni, jak vycházejí z domu, kde herečka bydlí. Hvězda seriálu...

Ordinace v růžové zahradě za půl roku skončí, co seriál nahradí?

Po více než patnácti letech od okamžiku, kdy padla první klapka, začal tvůrčí tým seriálu Ordinace v růžové zahradě 2...

Příběh Denisy: Manžel mě ignoruje, mám dva milence

S manželem jsme svoji osm let, máme dvě děti. S tím mladším jsem teď doma. Muž je věčně v práci a na nás nemá čas....

Tahák: 20 klávesových zkratek, o nichž jste možná neměli ani potuchy

Uživatelé Windows jistě znají notoricky známé klávesové zkratky jako Alt + F4, Alt + Tab, Windows + E, Windows + C,...

Kapitán je na tahu, bude šach mat, oznámil po líbánkách Pavel své ženě

Psycholožka, terapeut a genetička vybrali na základě testů i DNA mezi více než patnácti sty přihlášenými jednotlivci...