Movistar hned útočil, Dumoulinův tým odolával. Vítězem dne je Fraile

JÁ TO ZVLÁDL! Omar Fraile jásá, vyhrál 11. etapu Gira. | foto: Reuters

17 2017
Ještě zdaleka nejsou v Dolomitech či v Alpách, v jedenácté etapě jen křižovali po nižších kopcích severních Apenin. Ovšem bitva o titul na cyklistickém Giru, vystupňovaná úterní časovkou, probíhala i tady. Tom Dumoulin uhájil náskok v čele celkového pořadí, zatímco Španěl Omar Fraile z týmu Dimension Data slavil etapové prvenství.

Rozdíl mezi Tomem Dumoulinem a Nairem Quintanou zůstává nadále 2:23 minuty. Za tímto tvrzením se však skrývá nesmírně bojovná i atraktivní etapa, které byla prvním náznakem budoucí nemilosrdné bitvy mezi jejich stájemi Sunweb a Movistar.

Jezdci Quintanova týmu rozpoutali krátce po startu na silnici ohňostroj a způsobili rychlé dělení pole. Díky Amadorovi, Rojasovi a Herradovi měli posléze i početní převahu v 25členném úniku, zatímco Quintana, Dumoulin a další lídři zůstávali v pelotonu.

Nikdo ze soupeřů netušil, co vlastně má Movistar na následujících třech kopcích za lubem a zda se Quintana nechystá v závěru dne do tohoto úniku doskočit.

„Chtěli jsme dnes závodit aktivně a ostatní lídry tím dostat pod tlak. Musíme využívat každé příležitosti,“ nezastíral po etapě Kolumbijec.

Dumoulinovi domestici tudíž museli při sjíždění ztráty na únik vydávat na čele pelotonu síly, které jim mohou později na Giru ve vysokých horách chybět.

Ochránili však zájmy svého lídra.

„Čekali jsme spoustu útoků a k nim také došlo,“ hodnotil Tom Dumoulin. „Můj tým byl výborný, zvládli jsme to.“

Tom Dumoulin si po 11. etapě Gira užívá pocty pro lídra závodu.

LÍDR. Po tuhé šichtě si mohl Tom Dumoulin opět vychutnat chvíle na pódiu při oslavě růžového muže.

Početní uprchlíci si to před nimi rozdali o etapový primát. Při posledním stoupání dne se z jejich skupiny odpoutali Oscar Freile z Dimension Data (už podruhé během etapy) a Pierre Rolland z Cannondalu. K nim se při dlouhém sjezdu do cíle přidal Rui Costa z Teamu Emirates a v ulicích cílového města Bagno di Romagna ještě i Tanel Kangert z Astany, dvanáctý muž pořadí.

Těsně před cílem sice byli svými někdejšími kolegy z úniku takřka dostiženi, ale Fraile přesto triumfoval a jásal.

V 26 letech dosáhl svého čtvrtého profesionálního vítězství, prvního na podnicích World Tour.

Oslavoval právem. Byl nejbojovnějším mužem dne. Spravedlnost nebyla tentokrát slepá.

„O takovém vítězství jsem dlouho snil a teď ho konečně mám,“ líčil Fraile. „Věřil jsem si, že tato etapa mi může svědčit. Zaútočil jsem velmi brzy společně s Mikelem Landou a doufal, že si můžeme vypracovat solidní náskok. Když nás potom dojeli a zaútočil jsem podruhé, dával jsem si pozor hlavně na Ruie Costu. Věděl jsem, že může být ve spurtu rychlý. Naštěstí já byl dnes rychlejší.“

Skupina největších favoritů, dorazila s odstupem 1:37 minuty. Nebyli však mezi nimi Geraint Thomas, ani Steven Kruijswijk,

Ti přijeli v další malé skupince se ztrátou 2:24. S nimi zde byl na 31. místě také Jan Hirt, nejlepší český cyklista na Giru.

Celkově si jezdec stáje CCC polepšil už na 22. místo. Od první dvacítky jej dělí necelých pět minut.

17.května 2017 v 17:07, příspěvek archivován: 17.května 2017 v 18:02

Jan Hirt arrives at the line around 30th place #Giro100 https://t.co/q97Og2TsAS

Další potěšující výkon předvedl jeho týmový kolega, mladíček Michal Schlegel, když proťal cíl o 4:27 minuty za vítězem.

V popředí celkové klasifikace jsou nejvýraznějšími změnami posun Andreje Amadora z 8. na 6. místo a Tanela Kangerta z 12. na 8. příčku. Oběma se povedlo prodrat do úniku dne a byli za to odměněni.

Jak se vše odehrálo

Z městečka Ponte a Ema, kde se nedaleko od Florencie narodil Gino Bartali, trojnásobný šampion Gira v letech 1936, 1937 a 1946, se vydal peloton vstříc 161 kilometrům po kopcích severních Apenin.

Teplota: 28 stupňů!

„Očekávám jeden z nejtěžších dnů na celém Giru, opravdu super těžký,“ předpovídal Dumoulin na startu. „Budou útočit silní jezdci, včetně některých, co usilují o celkovou klasifikaci.“

Lídr Gira byl dobrým prorokem.

Nairo Quintana na startu 11. etapy Gira.

A BUDEME ÚTOČIT. Nairo Quintana před startem 11. etapy.

Vše začalo už 15 kilometrů po startu, na první ze čtyř vrchařských prémií Passo della Scala. Jezdci stáje Movistar nasadili v čele pelotonu tak ostré tempo, že v hlavním polu po chvíli zůstalo jen okolo pěti desítek jezdců.

Při sjezdu z prvního průsmyku se sice mnozí opozdilci dotáhli zpět, ale zároveň se před pelotonem vytvořila 25členná skupina uprchlíků. Byl v ní také osmý muž celkového pořadí Amador z Movistaru, ztrácející na Dumoulina celkově osm minut, byli zde Kangert, Cataldo a Costa z druhé desítky výsledkové listiny, nechyběl ani Mikel Landa, jenž po pádu v etapě na Blockhaus ztrácel půl hodiny.

Movistar zastupovali v této skupině hned tři cyklisté, kromě Amadora také Rojas a Herrada, naopak Sunweb zde měl pouze Ten Dama.

Španělská stáj zjevně testovala své největší rivaly. Nejen že se Amador virtuálně „cpal“ dokonce až na druhé místo celkové klasifikace, zároveň visela ve vzduchu hrozba: Quintana by později mohl své pomocníky na čele závodu využít k rázné akci.

Sunwebu s Dumoulinem nezbylo nic jiného, než se velmi brzy usadit na čele pelotonu a aktivně tu pracovat.

17.května 2017 v 15:26, příspěvek archivován: 17.května 2017 v 18:05

@TeamSunweb leads the bunch #Giro100 https://t.co/P4HxFKyMr6

Při začátku druhého stoupání na Passo della Calla se od uprchlíků odpoutali Landa a Fraile, postupně si vypracovali až dvouminutový náskok na skupinu a více než pětiminutový na peloton. Fraile sbíral body za vítězství na horských prémiích, Landa se zjevně zajímal jen o etapový primát.

Po prvním průjezdu cílovou metou v Bagno di Romagna následovalo ještě 52 kilometrů, jimž dominovalo 23kilometrové stoupání do 1347 metrů na prémii druhé kategorie Monte Fumaiolo, se sklonem až 12 procent.

Duo Landa - Fraile sem vjíždělo s náskokem 1:44 minuty na skupinu pronásledovatelů a takřka pět minut na peloton s největšími hvězdami.

Parta týmu FdJ, hájící zájmy Thibauta Pinota, konečně pomohla už unaveným borcům Sunwebu s prací na čele hlavního pole.

Na špici závodu zatím skupina pronásledovatelů dostihla Fraileho a poté i Landu, načež se jezdec Sky vrátil až do hloubi pelotonu, jakoby s početnější skupinou už ani nechtěl o etapu bojovat.

Opět jednou odpadal Tejay van Garderen z BMC a jeho krize později skončila ztrátou 21 minut!

Naopak k útoku zavelel v hlavním poli Pelizzotti ze stáje Bahrain Merida vyvážející za sebou svého lídra Nibaliho. Vznikla skupina, kde s nimi jeli skoro všichni další favorité, s výjimkou Kruijswijka a Thomase. O nástup se pokusili Pinot a Nibali, opět však byli pohlceni. K Dumoulinovi se z úniku stáhl Ten Dam.

Před nimi se parta aspirantů na etapové vítězství postupně drolila, až se v popředí usadili Fraile a s ním Rolland z Cannondalu, v tomto pořadí projeli i vrchařskou prémií. Za nimi vyrazil Costa, společně se hnali do cíle. Z vrcholu Fumaiola do něj zbývalo 26 kilometrů, takřka permanentní sjezd.

Dva kilometry před cílem se jejich pronásledovatelé ocitli jen 10 vteřin za nimi.

V tu chvíli vypálil vpřed Pierre Rolland. Bez úspěchu. Zato zezadu se přiřítil Kangert, byli rázem čtyři. A další soci se přibližovali.

Už už se zdálo, že budou na posledních metrech před metou pohlceni.

Nicméně Fraile vytáhl ze sebe poslední zbytky sil.

O půldruhé minuty později dorazili i Dumoulin, Quintana a spol. V horkém a vyčerpávajícím dnu uhráli největší favorité ve vzájemném souboji remízu.

Dva muže během jediného dne naopak ztratil Mollemův tým Trek. Ještě před startem odstoupil elitní sprinter této stáje Giacomo Nizzolo, třetí v etapě do Cagliari. „Kvůli potížím s alergií nemohu pořádně dýchat,“ vysvětloval.

Po pádu v průběhu etapy nepokračuje ani Laurent Didier, který měl být důležitým pomocníkem lídra Mollemy v horách. Giro skončilo rovněž pro Nathana Haase z Dimension Data.

Cyklistický etapový závod Giro d'Italia

11. etapa (Florencie/Ponte a Ema - Bagno di Romagna, 161 km): 1. Fraile (Šp./Dimension Data) 4:23:14, 2. Costa (Portug./Team Emirates), 3. Rolland (Fr./Cannondale), 4. Kangert (Est./Astana), 5. Visconti (It./Bahrain Merida), 6. Hermans (Belg./BMC), 7. Cataldo (It./Astana), 8. Petilli (It./Team Emirates) všichni stejný čas, 9. Monfort (Belg./Lotto Soudal), 10. De Plus (Belg./Quick-Step) oba -3,... 31. Hirt (ČR) -2:24, 42. Schlegel (ČR/oba CCC) -4:27, 98. Bárta (ČR/Bora) -16:18..

Průběžné pořadí: 1. Dumoulin (Niz./Sunweb) 47:22:07, 2. Quintana (Kol./Movistar) -2:23, 3. Mollema (Niz./Trek) -2:38, 4. Pinot (Fr./FDJ) -2:40, 5. Nibali (It./Bahrain Merida) -2:47, 6. Amador (Kost./Movistar) -3:05, 7. Jungels (Luc./Quick-Step) -3:56, 8. Kangert -3:59, 9. Pozzovivo (It./AG2R) -4:05, 10. Zakarin (Rus./Kaťuša) -4:17,... 22. Hirt -17:55, 59. Schlegel -47:34, 155. Bárta -1:49:26.

Autor:

Tour de France 2019

Tour de France letos startuje 7. července v Bruselu. Trasa 106. ročníku je dlouhá 3 460 kilometrů a zahrnuje hned několik dvoutisícových vrcholů. Závod končí 28. července s cílem 21. etapy v Paříži.

7. - 28. 7. - (Brusel - Paříž)
24. 8. - 15. 9. - (Torrevieja - Madrid)

Nejčtenější

Říha o svém konci u reprezentace nevěděl. Zvažuje i předčasný odchod

Trenér českých hokejistů Miloš Říha při utkání o bronz.

VIDEO Trenéra české reprezentace Miloše Říhu zaskočilo minulý týden oznámení hokejového svazu, že ho od...

Bylo by snad lepší zemřít. Totti oplakává den, kdy opustil AS Řím

Francesco Totti na tiskové konferenci v Coni Palace v Římě oznamuje svůj odchod...

Ta láska neměla vyprchat nikdy. Ale skončila. „Jako bych umřel. Doufal jsem, že tenhle den nikdy...

Olympiakos Pireus. První soupeř Plzně na cestě do Ligy mistrů

Plzeňští fotbalisté se radují z vítězství na hřišti CSKA Moskva. Tři body jim...

Olympiakos Pireus, nedávný řecký hegemon, je soupeřem plzeňských fotbalistů ve 2. předkole Ligy...

Kristýna Plíšková zaskočila sestru Karolínu, teď vyzve Strýcovou

Kristýna Plíšková (vpravo) porazila v Birminghamu své dvojče Karolínu.

Souboj dvojčat Plíškových na trávě v Birminghamu vyhrála Kristýna, světovou trojku Karolínu zdolala...

Další sparťan ve Slavii. Budu to mít složitější než jiní, tuší Hovorka

Fotbalový obránce David Hovorka pózuje se slávistickým dresem. Do Edenu...

VIDEO Už během jara se proslýchalo, že na něj mají v Edenu spadeno. „Věděl jsem o tom, bavili jsme se s...

Další z rubriky

Co ukázalo Dauphiné? Tour de France bude letos otevřená soutěž

Jakob Fuglsang (ve žlutém) a jeho parťáci ze stáje Astana v cíli Criterium du...

Spolu s Julianem Alaphilippem byl jasným mužem letošního cyklistického jara. Sice v sobě nemá...

Švýcarsko Saganovi zaslíbené. Má sedmnáctý etapový triumf i žlutý trikot

Peter Sagan oslavuje triumf v první etapě závodu Kolem Kalifornie.

Sedmnáctého ledna vyhrál třetí etapu australského závodu Tour Down Under. Od té doby nadlouho...

Teenager začíná vítězit. Evenepoel se v Belgii zapsal do historie

PRVNÍ TRIUMF. Remco Evenepoel slaví první vítězství mezi profesionály. Vyhrál...

Loni absolutně vládl juniorské kategorii, na mistrovství světa v Innsbrucku suverénně vyhrál...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz