Tour odstartovala: Bárta ujel, Contador padl, Cavendish je konečně žlutý

POPRVÉ VE ŽLUTÉM. Mark Cavendish, vítěz úvodní etapy Tour de France. | foto: AP

2 2016
Mark Cavendish se dočkal. Poprvé obleče na Tour de France žlutý dres lídra závodu. Britský spurter týmu Dimension Data ovládl dojezd první etapy na Utah Beach, vyhrál před Marcelem Kittelem, Peterem Saganem a André Greipelem a v 31 letech slavil své 27. etapové prvenství na Tour.

Poprvé triumfoval na nejslavnějším závodě cyklistů už v roce 2008. V posledních dvou sezonách to však bylo v jeho podání spíše trápení. Loni měnil dres, opustil tým Etixx. A nyní takový výbuch emocí. Zaťaté pěsti a do široka otevřená ústa.

Mark Cavendish si splnil sen. Má žlutý dres!

Fotogalerie

„Je to pro mě pocta a čest. Speciální den. A zvlášť na takovém místě, kde zahynulo tolik vojáků, kteří bojovali o svobodu celého světa,“ vykládal. „To je pro mě opravdu naprosto mimořádný den.“

Když zbývalo posledních 150 metrů, byl na třetí pozici za Saganem a Kittelem. Němec šel před Slováka zleva, Cavendish se naopak prosmýkl vpřed vpravo u bariéry - a řítil se k cíli.

Kittel bojoval, ale už neměl dost silné nohy.

Zato Britův smutný osud z první etapy v Harrogate 2014 byl tentokrát nahrazen obrovskou euforií, jásal v objetí se svým dvorním rozjížděčem Markem Renshawem.

K televiznímu rozhovoru si vzal i malou dcerku. „Jsi taky šťastná?“ ptal se jí před kamerami. Přikývla.

Pro jihoafrickou stáj Dimension Data (loňskou MTN Qhubeku) to byl druhý etapový triumf na Tour, kde teprve loni debutovala.

VÍTĚZSTVÍ VE SPURTU. Úvodní etapu letošní Tour de France ovládl Mark Cavendish.

VÍTĚZSTVÍ. Cavendish jásá, ani Kittel ani Sagan na něj nestačili.

Nikdy předtím neporazil „Manxman“ Cavendish v přímém spurterském souboji o etapové vítězství na Tour německého soka Kittela. Až teď. V sezoně, kdy se na dráze chystal na boj o olympijské zlato z omnia a na silnici trénoval mnohem méně než dříve.

Ovšem nejen o spurtu byla tato etapa.

Z favoritů pro celkové pořadí si z ní bolavé následky odnesl Alberto Contador, který padl na kruhovém objezdu 80 kilometrů před cílem a vyvázl se značnými pohmožděninami i odřeninami. S výjimkou Petera Sagana a Romana Kreuzigera se k němu vrátil celý tým Tinkoff a dovezl ho zpět do pelotonu, podle předběžného odhadu lékařů neměl Španěl nic zlomeného, ovšem detailní vyšetření mělo teprve následovat.

POMOC KAPITÁNOVI. Spolupráce jezdců stáje Tinkoff, jejíž lídr Alberto Contador...

POMOC KAPITÁNOVI. Spolupráce jezdců stáje Tinkoff, jejíž lídr Alberto Contador (uprostřed) měl v úvodní etapě Tour de France pád.

„Věřím, že zítra nastoupí,“ uklidňoval jeho bratr Fran.

Očima Romana Kreuzigera

"Z mého pohledu to byla stresující etapa, ale bez pádu, což je důležité. Náš lídr spadl, ale naštěstí nemá velké zranění. Vrátil se do pelotonu, nemá žádnou časovou ztrátu, takže jedeme dál, jako kdyby se nic nestalo. Peter Sagan se pokusil spurtovat, ale Cav byl rychlejší. Musíme přečkat ještě dvě tři větrné etapy v Normandii, pak se přesuneme na jih k Pyrenejím.“

Pád postihl peloton také na posledních 500 metrech. Michael Morkov z Kaťuše zavadil snad o někoho z diváků, snad o zadní kolo Petera Sagana a následoval zle vyhlížející karambol.

„Z cíle mířil k doktorovi,“ tvrdil sportovní ředitel Jose Azevedo. „Podle toho, v jakém stavu se nacházeli Michael i jeho kolo, mám trochu obavy.“

Stejně jako před rokem okamžitě po odmávnutí startu první klasické etapy Tour vyrazil do úniku český bojovník Jan Bárta, tentokrát společně s týmovým kolegou Vossem a Australanem Howardem ze stáje IAM a později i se dvěma dalšími cyklisty.

V ÚNIKU. V úvodní etapě Tour de France byl ve skupince, která odjela pelotonu,...

V ÚNIKU. V úvodní etapě byl v pětičlenné skupině uprchlíků i Jan Bárta (vpravo).

Voss potom vystartoval osamoceně dopředu pro dva body ze dvou vrchařských prémií 4. kategorie a získal tím puntíkatý dres nejlepšího vrchaře, vůbec první výsostný dres pro stáj Bora (dříve NetApp) v historii Tour. Do hlavního pole se Bárta vrátil 50 kilometrů před cílem.

Nejlepším Čechem ve 188 kilometrů dlouhé etapě se stal Roman Kreuziger na 24. místě. Rozhodčí posléze přidělili všem jezdcům, které zdržel pád v cílové rovince (a tudíž zároveň v neutralizované zóně) stejný čas jako vítězi.

Jak se vše odehrálo

První únik. Zrodil se vzápětí, jakmile ředitel Tour Prudhomme odstartoval závod. Se dvěma jezdci týmu Bora - Bártou a Vossem - v něm uháněl trojnásobný dráhový mistr světa Howard. Peloton souhlasil, záhy tak měli dvě minuty k dobru, brzy i čtyři.

Cyklisté v úvodní etapě Tour de France projíždějí okolo přílivového ostrovu...
TOUR ZAČALA. Cyklisté v první etapě Tour de France. Zcela vpravo jede v dresu...

ODSTARTOVÁNO. Peloton na trati z opatství Mont St. Michel.

První pád. Po osmi kilometrech, Rosa z Astany. Bez následků.

Stíhací duo. Normandský rodák Delaplace (tým Fortuneo) a Howes (Cannondale) se vydali za vedoucím triem.

První vrchařská prémie. Přišla už na 20. kilometru, byla 4. kategorie a ve výšce 98 metrů. Voss poodjel, Bárta zůstal s Howardem a kryl parťákovi záda. Německý cyklista Bory si šlapal pro jediný bod, jenž zde byl k mání. Na další „čtyřce“ přidal ještě jeden a když se poté navrátil ke kolegům z úniku, Bárta mu hned blahopřál k puntíkatému trikotu. Vedoucí trio se znovu sjelo a dostihli ho také dva pronásledovatelé.

Poryvy. Devadesát kilometrů před cílem boční vítr rozdělil peloton, i za velkého přispění aktivně pracující stáje Cannondale. Balík dočasně letěl o 15 km/h rychleji než uprchlíci, vzadu za ním zůstali se ztrátou Voeckler, Cummings, Pozzovivo, Eisel či další Cavendishovi pomocníci z Dimension Data. Tempo navýšil Etixx, najednou měli uprchlíci k dobru jen 45 vteřin.

Contador na zemi! Španěl nešťastně trefil na kruhovém objezdu obrubník, padl na jeho hranu a když se zvedl, měl sedřený dres i kůži. Měnil kolo a tretru, pět kolegů včetně Poláka Majky ho dováželo zpět do pelotonu. Contador měl zjevné potíže, vyžádal si ošetření od šéflékařky závodu. Na stejném místě byli při pádu zdrženi také Thomas a Rowe ze Sky.

02.července 2016 v 15:29, příspěvek archivován: 02.července 2016 v 18:55

Contador involved in a crash and looks to have suffered some abrasions #TDF2016 pic.twitter.com/gu2NKoFBTa

Generál rozhodl. Švýcar Cancellara, neoficiální kápo pelotonu, gesty zpomalil tempo, čekalo se na opozdilce z pádu.

Rychlostní prémie v Le Haye. Jako obvykle na Tour jediná v etapě. Už před ní odpadl z úniku Voss. Dlouhý spurt rozjel Bárta, jenže Howard ho přespurtoval. Čech tak bral 17 bodů za 2. místo.

Bárta se stáhl. Z úniku zůstali 50 kilometrů před cílem vpředu jen Howes a Delaplace, zatímco Bárta a Howard se stáhli do pelotonu.

Konec úniku. Zbylí dva muži se ještě dlouho drželi na špici se zhruba půlminutovým náskokem, polapeni byli až na posledních pěti kilometrech.

Spurt. Vítr a nervozita. Etixx se naskládal v popředí a s týmem Lotto Soudal zde hrál chvíli přesilovku. Tři kilometry před cílem táhl tempo Petr Vakoč. Když zbývalo 1 500 metrů přibyli dopředu také jezdci stáje Dimension Data. Mistr světa Sagan se držel za Kittelem, načež šel před něj a do čela. Ale poslední slovo patřilo Dělové kouli z ostrova Man.

Tour de France

1. etapa: Mont-Saint-Michel - Utah Beach Sainte-Marie-du-Mont (188 km): 1. Cavendish (Brit./Dimension Data) 4:14:05, 2. Kittel (Něm./Etixx-Quick-Step), 3. P. Sagan (SR/Tinkoff), 4. Greipel (Něm./Lotto Soudal), 5. Theuns (Belg./Trek-Segafredo), 6. Laporte (Fr./Cofidis), 7. Coquard (Fr./Direct Energie), 8. Kristoff (Nor./Kaťuša), 9. McLay (Brit./Fortuneo), 10. Henderson (N. Zél./Lotto Soudal), ...24. Kreuziger (ČR/Tinkoff), 152. Vakoč (ČR/Etixx), 167. Bárta (ČR/Bora) všichni stejný čas.

Průběžné pořadí: 1. Cavendish 4:13:55, 2. Kittel -4, 3. P. Sagan -6, 4. Greipel, 5. Theuns, 6. Laporte, 7. Coquard, 8. Kristoff, 9. McLay, 10. Henderson, ...24. Kreuziger, 151. Vakoč, 162. Bárta všichni -10.

Autor:

Tour de France 2019

Tour de France letos startuje 7. července v Bruselu. Trasa 106. ročníku je dlouhá 3 460 kilometrů a zahrnuje hned několik dvoutisícových vrcholů. Závod končí 28. července s cílem 21. etapy v Paříži.

7. - 28. 7. - (Brusel - Paříž)
24. 8. - 15. 9. - (Torrevieja - Madrid)

Nejčtenější

I já byl zamotaný v pádech, říkal Kreuziger. Ale nezranil se a polepšil si

Roman Kreuziger z týmu Dimension Data během osmé etapy Tour de France.

Toulouse (Od našeho zpravodaje) Roman Kreuziger vjede ve čtvrtek do Pyrenejí na 17. místě pořadí Tour de France. O jedno místo si...

Slovan v kvalifikaci Ligy mistrů senzačně vypadl se Sutjeskou

Hráči Slovanu Bratislava se radují ze vstřeleného gólu v utkání proti Mladé...

Fotbalisté Slovanu Bratislava senzačně vypadli hned v 1. předkole Ligy mistrů s černohorskou...

POHLED: Ardeleanu znovu píská v Brně! Tak ne, není to bezpečné

Rozhodčí Petr Ardeleanu měl ve 290. derby pražských S plné ruce práce.

Hodně krátkou paměť musel mít v českém fotbalovém prostředí ten, kdo rozhodoval o delegaci...

Triky s jídlem i s postelemi. Kreuziger vypráví, jak se mění zákulisí Tour

CHVÍLE KLIDU. Roman Kreuziger odpočívá na hotelu, kde se usadila jeho stáj...

Rivieres (Od našeho zpravodaje) Závodí na své deváté Tour, v pátém různém týmu. V barvách stájí Liquigas, Astana, Saxo-Tinkoff,...

Volný den Tour: Kreuzigerova pizza, kafe u katedrály i Landova frustrace

Roman Kreuziger a mechanici během volného dne na Tour.

Albi (Od našeho zpravodaje) Prospali se. Vyrazili na kolo i na kafe. Testovali časovkářské speciály. Zpovídali se reportérům. A...

Další z rubriky

Proč jsi vzdal? Nechci s vámi mluvit. Jak mistr světa záhadně zmizel z Tour

Australský cyklista Rohan Dennis v týmovém autobusu.

Bagneres-de-Bigorre (Od našeho zpravodaje) Ani Julian Alaphilippe, ani Geraint Thomas nebo Thibaut Pinot nebyli největšími hrdiny první...

Hon na Kulhavého s Cinkem. Hlinsko přivítá mistrovství republiky bikerů

Jaroslav Kulhavý v závodě v Novém Městě na Moravě.

Každý, kdo se alespoň okrajově zajímá o závodní cyklistiku, ví, že je Hlinsko městem zaslíbeným...

Přepište dějiny, Froome ovládl Vueltu 2011. Cobo dopoval

Chris Froome během sjezdu na Tour de France

Britský jezdec Chris Froome se po osmi letech dočkal dodatečně vítězství z Vuelty v roce 2011....

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz