| foto: Profimedia.cz

Nizozemsko jásá. Dumoulin se v úvodní časovce Gira oblékl do růžové

  • 23
Desetitisíce nadšených nizozemských fanoušků vytvořily strhující kulisu zahajovací časovce cyklistického Gira v Apeldoornu. Výsledek úvodní etapy pak jejich euforii ještě umocnil, protože domácí Tom Dumoulin po ní oblékl růžový dres lídra italského podniku Grand Tour. A mezi prvními gratulanty byl i nizozemský král Vilém Alexander.

Loni až do předposlední etapy srdnatě hájil červený dres lídra Vuelty, než jej na poslední hoře závodu Fabio Aru a komando Astany odrovnali.

Nyní tedy obleče elitní časovkář stáje Giant Alpecin další výsostný dres třítýdenních cyklistických klání.

„Čtyři, tři, dva, jedna,“ hlasitě mu diváci odpočítávali poslední vteřiny do startu na apeldoornském velodromu. Tolik fotoaparátů na něj bylo namířeno.

V cíli etapy, po 9,8 kilometrech a 11 minutách na trati, se potom svěřoval: „Nejel jsem rozhodně svoji nejlepší časovku, ale neudělal jsem v ní ani žádnou velkou chybu.“

Tak těsně porazil Slovince Primože Rogliče.

První zpráva zněla, že o vítězi rozhodly pouhé dvě setiny sekundy. Později organizátoři upravili rozdíl mezi prvním a druhým na jedinou setinu!

„Vyhrát o takhle malý kousek je přímo šílené,“ nezastíral muž v růžovém. „A teď jsem tak moc šťastný. V Romandii jsem letos při časovce štěstí neměl (tam skončil o dvě vteřiny druhý), zato tentokrát ho mám. Vyhrát ji na Giru a navíc doma v Nizozemsku je pro mě obrovským úspěchem i zážitkem.“

Tom Dumoulin v časovce na Vueltě.

Tom Dumoulin

Před závodem Dumoulin tvrdil, že se na Giru na rozdíl od loňské Vuelty nebude soustředit na celkové pořadí. Po časovce prohlásil. „Budu samozřejmě svůj růžový dres hájit tak dlouho, jak to jen půjde. Ale nemyslím si, že bych ho mohl mít i po 21 etapách. Neabsolvoval jsem před Girem ani vysokohorskou přípravu.“

Z dalších velkých favoritů celkové klasifikace zajel časovku nejlépe Vincenzo Nibali, lídr Astany ztratil na vítěze 19 vteřin.

Španěl Valverde zaostal za Dumoulinem o 24 vteřin, Kolumbijec Cháves o 30, Rus Zakarin o 32, další Kolumbijec Urán o 33, Polák Majka o 38 a Španěl Landa o 40.

„Bál jsem se této etapy, věděl jsem, že v ní něco ztratím. Ale není to minuta, proto jsem se svým výkonem celkem spokojený,“ tvrdil Mikel Landa, lídr týmu Sky a vždy slabší časovkář.

06.května 2016 v 11:14, příspěvek archivován: 06.května 2016 v 19:57

I just want to say thanks to everyone! @giroditalia #thanks pic.twitter.com/SVfcUZU6xX

Rogličův debut mohl být růžový

Dlouho hájil vedení časem 11:11 minuty Dumoulinův týmový kolega Tobias Ludvigsson, než jej o celých osm vteřin po senzačním výkonu překonal Primož Roglič z Lotto NL - Jumbo. Někdejší juniorský mistr světa ve skocích na lyžích startuje na své první Grand Tour v kariéře a byl to debut z říše snů. Za cílem usedl na židli, určenou průběžně vedoucímu závodníkovi.

Zdálo se, že jej odtud snad nikdo nevystrnadí.

Až přijel Dumoulin. Na mezičase získával na Rogliče tři vteřiny, když se však blížil k cíli, zdálo se, že čas utíká velkému favoritovi až příliš rychle. Zastavil se stejně jako u 26letého Slovince na údaji 11:03. Dvě setiny vteřiny nicméně rozhodly, že u Nizozemce vzápětí zazářila jednička pro lídra pořadí.

A tak už to zůstalo.

Stefan Küng z BMC zaostával na mezičase jen o vteřinu, jenže potom nevybral ostrou pravotočivou zatáčku, která už předtím poslala k zemi Jose van Emdena, dalšího spolufavorita časovky.

Pořadí na nejvyšších příčkách nezměnil ani střevní chřipkou oslabený Fabian Cancellara, čtyřnásobný mistr světa v časovce, startující až jako předposlední. „Není to s Fabianem moc dobré. V noci měl zase horečku. Je to strašná škoda, ta trať by jinak pro něj byla úžasná,“ litoval Dirk Demol, šéf Cancellarova týmu Trek.

Švýcar na trati bojoval, ale zároveň trpěl. Se ztrátou 14 vteřin projel cílem jako osmý. Jeho sen, že poprvé v kariéře oblékne růžový dres lídra Gira, se nenaplnil.

Zato jásající Tom Dumoulin vykládal: „Mám na sobě možná nejkrásnější trikot, jaký v cyklistickém světě existuje.“

Pozitivním překvapením je třetí příčka Kostaričana Andreye Amadora, loni celkově pátého, jenž byl letos v týmu Movistar určen záložním lídrem za Alejandrem Valverdem.

Čtvrtý Švéd Ludvigsson si řekl o bílý dres nejlepšího mladíka, čímž jen podtrhl báječný den týmu Giant Alpecin, pro který letošní sezona tak nešťastně začala hromadným karambolem na soustředění ve Španělsku.

Skvěle zvládl na své poměry úvodní dějství Gira sprinter Marcel Kittel v dresu Etixxu, zaostal jen o 11 vteřin. V následujících sprinterských etapách může nyní za pomoci bonifikací bojovat o maglia rosa.

„Na páté místo v časovce jsem opravdu hrdý,“ ujistil Němec. „Jen těch 90 minut na dopingové kontrole potom mohlo být kratších.“

Další dvě dějství nizozemského úvodu Gira čekají. V sobotu se peloton vydá z Arnhemu do Nijmegenu a v neděli opačným směrem. Během pondělního volného dne se pak celá karavana přesune do Itálie.

Giro d'Italia

1. etapa, časovka na 9,8 km v Appeldoornu: 1. Dumoulin (Niz./Giant) 11:03, 2. Roglič (Slovin./LottoNL) stejný čas, 3. Amador (Kost./Movistar) -6, 4. Ludvigsson (Švéd./Giant) -8, 5. Kittel (Něm./Etixx-Quick-Step) -11, 6. Moser (It./Cannondale) -12, 7. Jungels (Luc./Etixx-Quick-Step) -13, 8. Cancellara (Švýc./Trek), 9. Brändle (Rak./IAM) oba -14, 10. Dillier (Švýc./BMC) -16.

Sport v roce 2020

30. 11. 2019 - 22. 3. 2020 (přehled závodů)
26. 12. 2019 - 5. 1. 2020 (Ostrava a Třinec)
8. - 24. 5. 2020 (Švýcarsko)
12. 6. - 12. 7. 2020 (13 měst)
24. 7. - 9. 8. 2020 (Tokio)