Štafetu biatlonistů ovládli Rusové. Češi dojeli bez Moravce osmí

Český biatlonista Michal Krčmář (v popředí) v závodě štafet v Anterselvě. | foto: Český biatlon, Petr Slavík

24 2016
V Hochfilzenu šestnáctí, v Ruhpoldingu osmí, v Anterselvě první? Byla by to hezká posloupnost, ale ta v biatlonu neplatí. Češi po chybách na střelnici a nevýrazném běhu skončili v mužské štafetě v Itálii osmí. Z vítězství se po skvělém finiši Šipulina radovala ruská štafeta.

Byl to boj až do posledních metrů a stejně jako v sobotní stíhačce to byl souboj německého biatlonisty Simona Schemppa s Rusem Antonem Šipulinem. I vítěz byl stejný. Šipulin potvrdil skvělou běžeckou formu, kterou si do Itálie přivezli všichni Rusové a stvrdil tak úspěšnou ruskou misi v Anterselvě.

Za druhým Němcem Schemppem doběhl Nor Bjöntegaard, který přitom do svého úseku vybíhal s půlminutovým náskokem, který mu připravil Johannes Thingnes Bö.

On-line reportáž

Závod jsme sledovali minutu po minutě

Českému kvartetu chyběl Ondřej Moravec. „Už včera tam ta eventualita byla. Ondra po jeho střeleckých výkonech tady v Anterselvě není v úplně ideálním rozpoložení, kdežto Jarda to tady střelecky zvládá dobře, proto dostal šanci on,“ komentoval ráno na facebookových stránkách Českého biatlonu šéftrenér Ondřej Rybář.

Na trať tak česká štafeta vyrazila ve složení: Tomáš Krupčík, Michal Šlesingr, Jaroslav Soukup a Michal Krčmář. V celkovém součtu nechali čeští biatlonisté na střelnici celkem 13 ran, což nakonec stačilo na osmé místo. „Třináct dobíjení, to už je skoro jako jedno trestné kolo. Při tak nabité konkurenci to nejde. Ale osmé místo určitě není špatné,“ řekl pro Českou televizi Rybář.

Biatlonisty aktuálně čeká týdenní pauza, než v neděli odletí do kanadského Canmore, kde bude Světový pohár 4. února pokračovat. „Že pojedou mají zatím jisté jen Michalové Krčmář se Šlesingrem a Ondra Moravec, u zbytku uvidíme,“ dodal Rybář.

Anterselva Rusům zaslíbená

Po první střelbě se do čela dostal Kanaďan Gow. Pětadvacetiletý biatlonista byl zatím nejlíp ve Světovém poháru 27. loni ve sprintu v Ruhpoldingu. Kanadská radost ale měla jepičí život. První úsek měl totiž jediného vítěze – Erika Lessera z Německa, který skvěle běžel a čistě střílel.

Biatlonista Michal Krčmář dovedl českou štafetu do cíle na osmém místě.
Český biatlonista Jaroslav Soukup (vpravo) předává štafetu finišmanovi Michalu...

Štafetu předával Benediktu Dollovi s náskokem sedmi sekund na Slovince, třetí jeli Italové.

Tomáš Krupčík naopak nerozjel závod pro českou štafetu úplně optimisticky. Na ležce dobíjel jednou, na stojce už nad ním visela hrozba trestného kola, ale poslední rána byla přesná. Do cíle svého úseku dorazil 43 sekund za Lesserem na čtrnáctém místě.

Dolla na trati mohutně stahoval domácí Hofer s Norem Birkelandem, pořadím dolů se naopak propadal Slovinec Tršan. I po třetí střelbě závodu se zdálo, že německá mašina je zpět. Doll rychlopalbou za pětadvacet sekund odjížděl o pět sekund dřív než Ital, ten ho ale na trati co nevidět docvakl. A dopředu se pomalu dostávali Rusové, kteří jeli na třetím místě spolu s Norskem.

Bude Doll pokračovat v německé rychlopalbě?

Jednoduše: ne. Doll svou druhou položku nezvládl a poslal Němce na trestné kolo. Rázem nabral ztrátu 38 sekund na vedoucího Hofera.

Ani Michal Šlesingr na střelnici nezářil. Stejně jako Krupčík jednou dobíjel vleže a třikrát vestoje. Trestné kolo se sice Čechům vyhýbalo, ale ztráta se na druhé předávce navýšila na minutu a tři sekundy. Českému kvartetu patřilo osmé místo a z prvních osmi štafet mělo nejhorší střelbu.

„Škoda těch dobíjení u Tomáše i Michala Šlesingra. Kdyby nebyly, závod by se vyvíjel jinak,“ komentoval následně výkony Čechů trenér.

Po Šlesingrovi se na trati objevil Jaroslav Soukup, který se v Anterselvě oproti nepovedenému Ruhpoldingu v posledních dnech alespoň střelecky probudil a dostal se na bodované pozice. I proto dostal přednost před Ondřejem Moravcem, kterému se v Itálii naopak nevedlo.

Stoupající střeleckou formu potvrdil, na obou položkách dobíjel jen jednou, Čechům stále patřila osmá příčka, ale ztráta na vedoucí Nory se rapidně zvyšovala. Na poslední předávce už na víc než minutu a půl.

Fotogalerie

Po trati totiž ve třetím úseku letěl Johannes Thingnes Bö. Štafetu sice přebíral se ztrátou 33 sekund na Italy, ale nejrychlejší běžecký čas ze sprintu i stíhačky dával tušit velké věci. A ty se naplnily, už po první střelbě totiž vedl před druhým Švýcarem Finellem o tři a půl sekundy a náskok nadále navyšoval! Tragická byla pátá střelba pro zatím vedoucí Itálii. Montello šel na čtyři trestná kola a zchladil tak domácí fanoušky v Anterselvě.

Když dvaadvacetiletý norský mistr světa ze sprintu předvedl na stojce rychlopalbu za třiadvacet sekund, bylo jasné, kdo do posledního úseku vyrazí jako první. Bö spěchal do cíle a Erlendu Bjöntegaardovi připravil luxusní půlminutový polštář.

Za ním už ale vyrážel Rus Šipulin s Němcem Schemppem. Extrémně silné duo Nora ale na trati nestahovalo, před první střelbou to byla stále půlminuta. Na té ale norský biatlonista dvakrát dobíjel a Němec už mu dýchal na záda, blížil se i Rus Šipulin.

Nor položku vestoje nezvládl, musel dvakrát dobíjet, naopak Šipulin se Schemppem zastříleli čistě a stejně jako ve stíhacím závodu to byl běžecký souboj mezi těmito dvěma skvělými biatlonisty. I výsledek byl stejný a Rusové mohli slavit druhé vítězství v sezoně. Poprvé se v mužské štafetě radovali v rakouském Hochfilzenu.

Z českého pohledu to nebyl střelecky vydařený den, ani nejstabilnější člen sestavy z předešlých závodů Michal Krčmář nezastřílel svůj poslední úsek čistě. Dvě dobití na ležce a jedno na stojce odsoudilo Čechy na osmé místo. Češi tak zopakovali tak výsledek z předchozí štafety v Ruhpoldingu.

Světový pohár v biatlonu v Anterselvě (Itálie):

Muži - štafeta 4x7,5 km: 1. Rusko (Cvetkov, Garaničev, Malyško, Šipulin) 1:12:42,8 hod. (0 tr. okruhů+7 dobíjení), 2. Německo (Lesser, Doll, Peiffer, Schempp) -1,1 (1+4), 3. Norsko (Björndalen, Birkeland, J. Bö, Bjöntegaard) -22,9 (0+7), 4. Rakousko -1:01,7 (1+11), 5. Francie -1:39,3 (0+11), 6. USA -1:43,8 (1+13), ...8. ČR (T. Krupčík, Šlesingr, Soukup, Krčmář) -2:00,9 (0+13).

MS v biatlonu 2019 v Östersundu (Švédsko)

Světový šampionát biatlonistů 2019 hostí švédský Östersund od 7. do 17. března. Předchozí MS 2017 pořádal rakouský Hochfilzen, kde dominovala Němka Laura Dahlmeierová s pěti zlatými medailemi. Dařilo se i Čechům: Gabriela Koukalová získala zlato (sprint), stříbro (vytrvalostní závod) i bronz (stíhačka). Ondřej Moravec skončil druhý ve vytrvalostním závodě.

Markéta Davidová, Ondřej Moravec, Veronika Vítková, Michal Krčmář, Johannes Bö, Martin Fourcade, Dorothea WiererováMS ve sjezdovém lyžování, Sport 2019

Nejčtenější

Baník nakročil do elitní šestky, výhry také pro Olomouc a Příbram

Taras Kacharaba z Liberce (vpravo) předstihl v hlavičkovém souboji Milana...

VIDEO Karviná zůstala předposlední, na další barážovou příčku klesli Bohemians 1905 a jsou třetí od...

Přál jí i prezident. Kdo je Vlhová? Slovenská kráska s motorem v krvi

Petra Vlhová na trati obřího slalomu na mistrovství světa v Aare.

Aare Česko-Slovensku zaslíbené. I tak by se malé švédské městečko uprostřed ničeho mohlo po...

Lakomec? Golfista vydělal 1,3 milionu dolarů, caddiemu dal čtyři promile

Americký golfista Matt Kuchar (vpravo) se svým caddiem s přezdívkou El Tucan...

Má tisíc a jeden důvod k úsměvu. Na hřištích válí. Je světovou dvaadvacítkou. Po čtyřech letech...

PROGRAM: Přehled závodů biatlonové sezony 2018/2019

Český biatlonista Michal Krčmář na trati štafety v Hochfilzenu.

V neděli 2. prosince odstartovala ve slovinské Pokljuce biatlonová sezona. O téměř čtyři měsíce...

Jsi nejslabší, máš padáka. Proč se ruší hokejová baráž

Pardubický trenér Ladislav Lubina udílí svěřencům pokyny během utkání s Hradcem...

Jste na Titaniku, který jistojistě ztroskotá. Skončíte v ledovém oceánu, ubývají vám síly, mrznete....

Další z rubriky

Davidová: Se střelbou jsem se tu prala. Ty čtyři nuly jsou malý zázrak

Markéta Davidová na trati stíhacího závodu v Soldier Hollow

To byl ale skok pořadím. „Já jsem se zatím mockrát v kariéře ve stíhačce dopředu neposouvala,“...

Výborná česká stíhačka. Vítková je devátá, Davidová se zlepšila o 20 míst

Česká biatlonistka Veronika Vítková na trati stíhacího závodu v Soldier Hollow

Velkou porci české radosti nabídl stíhací závod biatlonistek v Soldier Hollow. Všechny tři Češky si...

Větrná loterie pro Christiansena. Šlesingr byl ve sprintu devatenáctý

POPRVÉ. Norský biatlonista Vetle Sjaastad Christiansen se raduje v Soldier...

Byť Johannes Thingnes Bö čtyřikrát minul a skončil pátý, norská show v Soldier Hollow pokračuje....

Najdete na iDNES.cz