Markéta Davidová slaví s českým týmem zisk malého křišťálového glóbu za...

Markéta Davidová slaví s českým týmem zisk malého křišťálového glóbu za vytrvalostní závody Světového poháru. | foto: Petr Slavík / Český biatlon

Davidová je křišťálová! Ve vytrvalostním závodě byla šestá a má malý glóbus

• 323
První vytrvalostní závod v sezoně Světového poháru opanovala, ten druhý nikoliv, ale radovat se může stejně. Markéta Davidová dojela v Anterselvě se třemi chybami šestá a získala malý křišťálový glóbus pro nejlepší biatlonistku disciplíny. Z prvního individuálního triumfu v sezoně se radovala Francouzka Justine Braisazová-Bouchetová.

„Mnohem radši mám kontaktní masáky, kdy nejedu sama. Ale kdo ví, možná jsem v těch vytrvalostních závodech dobrá právě proto, že je nemám ráda,“ řekla po vítězství v úvodním vytrvalostním závodě sezony Davidová.

Dobrá? V sezoně nejlepší!

Vytrvalostní závod žen v Anterselvě

Online reportáž

Davidová v Anterselvě zastřílela dvě bezchybné položky.

Ve druhé polovině závodu ale nejprve jednou minula vleže a potom dvakrát na závěrečné stojce. V celkovém součtu to stačilo na konečné šesté místo, které jí zajistilo triumf v pořadí disciplíny. Za vítězkou závodu Braisazovou-Bouchetovou zaostala o dvě a půl minuty.

„Jsem strašně ráda. Byla jsem dost unavená a nechtěla to přehnat, ale v rámci možností jsem spokojená. Zajela jsem dnes svůj normální závod letošní sezony,“ hodnotila v cíli pro ČT Davidová.

SP v Anterselvě

Šesté místo Markéty Davidové ve vytrvalostním závodě bylo nejlepším výsledkem českých biatlonistů na tomto podniku Světového poháru.

Hromadný závod žen

Očekával se velký souboj Davidové s Lisou Theresou Hauserovou, která skončila při úvodním vytrvalostním klání sezony druhá.

A konkurentky zažily velmi rozdílné poloviny závodu.

Davidová první polovinu zvládla čistě, ve druhé třikrát chybovala. I Rakušanka mířila vedle třikrát. Všechny omyly ale přišly naopak v první polovině. Česká biatlonistka byla na trati o více než půl minuty rychlejší a v cíli se po dojezdu zařadila před Rakušanku.

Komplikací mohla být ještě čtvrtá závodnice z Östersundu Dzinara Alimbekavová. I Běloruska ale udělala tři chyby a skončila až za Davidovou.

Najde se někdo jiný?

Markéta Davidová během vytrvalostního závodu SP v Anterselvě

Nenašel. Davidová zvítězila v hodnocení disciplíny o dvanáct bodů před Hauserovou.

76. Puskarčíková (ČR) +4:22

Malý glóbus za vytrvalostní závod po osmi letech znovu patří české biatlonistce, Davidová napodobila výkon Gabriely Soukalové z roku 2013/2014.

Soukalová se později radovala ještě z pěti triumfů v disciplínách a celkového vítězství ve Světovém poháru 2016.

Při absenci lídryně SP Norky Marte Röiselandové a švédských sester Öbergových se v souboji o vítězství v závodě utkaly Francouzky.

Julia Simonová i Justine Braisazová-Bouchetová jednou chybovaly na třetí položce a na mezičase je dělily necelé dvě sekundy.

Rozsoudila je až závěrečná položka.

Zatímco Simonová zaváhala ještě jednou, krajanka Braisazová-Bouchetová zůstala u jediného omylu a zvítězila.

Druhá Simonová na ni ztratila 51 sekund, třetí skončila Švédka Mona Brorssonová.

Body pro Voborníkovou i Jislovou

První polovinu měla vynikající i Jessica Jislová.

Podobně jako Davidová se ani jednou nemýlila a figurovala těsně za první desítkou.

Na druhé ležce i stojce si pak ale připsala po jedné chybě a závod dokončila na 25. místě.

Tereza Voborníková nastoupila do svého druhého vytrvalostního závodu ve Světovém poháru v kariéře, do prvního v sezoně.

43. Davidová (ČR) 2:10

Poté co jedenadvacetiletá Češka zastřílela čistě i druhou položku, figurovala na mezičase na devátém místě.

Když byla přesná i na třetí střelbě, dostala se dokonce na průběžné sedmé místo.

O první desítku ji připravila až poslední položka. Voborníková dvakrát chybovala a skončila na 29. místě.

Tři trestné minuty zaznamenala Eva Puskarčíková. Společně s 76. běžeckým časem to stačilo na 57. místo. O dvě pozice za ní skončila Lucie Charvátová, která celkem šestkrát chybovala na střelnici.

SP v biatlonu v Ansterselvě (Itálie):

Ženy - vytrvalostní závod 15 km:

1. Braisazová-Bouchetová 42:20,6 (1 tr. minuta), 2. Simonová (obě Fr.) -51,1 (2), 3. Brorssonová (Švéd.) -1:37,2 (2), 4. Eganová (USA) -1:55,9 (2), 5. Wiererová (It.) -1:58,8 (3), 6. Davidová (ČR) -2:34,8 (3), 7. Alimbekavová (Běl.) -2:36,2 (3), 8. Tandrevoldová (Nor.) -2:52,7 (3), 9. Hauserová (Rak.) -2:54,4 (3), 10. Nigmatullinová (Rus.) -2:58,9 (2), ...25. Jislová -4:17,8 (2), 29. Voborníková -4:27,2 (2), 57. Puskarčíková -6:17,5 (3), 59. Charvátová (všechny ČR) -6:27,8 (6).

Konečné pořadí disciplíny (po 2 závodech): 1. Davidová 98, 2. Hauserová 86, 3. Alimbekavová 79, ...43. Jislová 16, 50. Voborníková 12, 55. Charvátová 8.

Průběžné pořadí SP (po 14 z 22 závodů): 1. Röiselandová (Nor.) 651, 2. E. Öbergová (Švéd.) 563, 3. Alimbekavová 535, 4. Hauserová 483, 5. H. Öbergová (Švéd.) 482, 6. Solová (Běl.) 410, ...8. Davidová 372, 19. Jislová 242, 62. Puskarčíková 30, 68. Charvátová 23, 83. Voborníková 12, 84. Vinklárková (ČR) 12.

Program biatlonové sezony 2024/2025

Světový pohár v biatlonu v sezoně 2024/2025 začne 30. listopadu ve finském Kontiolahti. O poslední body pak biatlonisté zabojují 23. března 2025 v Oslu. Pro české fanoušky je klíčový především 6. březen, kdy začnou klání v Novém Městě na Moravě.

25. 11. 2023 - 17. 3. 2024 (výsledky závodů)

24. 11. 2024 - 23. 3. 2025 (program závodů)