Za pět let znovu? Vysočina bude lákat další biatlonový šampionát

NEJSPÍŠ BY NECHYBĚLA. Nyní je kometě Gabriele Soukalové 24 let. Za pět až sedm let by tedy mohla být ve svých nejlepších biatlonových letech. | foto: AP

9 2013
Další šampionát na Vysočině? Možná už za pět let. Jiří Hamza, šéf organizačního výboru, v neděli začal mluvit o tom, že Nové Město odevzdá v příštím roce přihlášku na MS v biatlonu pro rok 2019.

Už je to 295 dní ode dne, kdy Kraj Vysočina opustili nejlepší biatlonisté světa, tisíce turistů z různých koutů planety a také organizátoři šampionátu.

Fotogalerie

Česká biatlonová generace

Deset měsíců, kdy Nové Město na Moravě hostilo desetidenní mistrovství světa v biatlonu.

Už po skončení úspěšného šampionátu, který zajistil mírný zisk, se začalo hovořit o tom, že by tým kolem šéfa Jiřího Hamzy chtěl do areálu Vysočina Aréna - jenž splňuje mezinárodní parametry - světový šampionát vrátit.

V neděli myšlenka ožila. "Chceme kandidovat na roky 2019 až 2021. V jednom z těchto let bychom rádi mistrovství v Novém Městě znovu měli," uvedl hlavní muž organizačního týmu Jiří Hamza.

Nové Město oživí Světové poháry

Kromě toho, že chtějí organizátoři do novoměstské Vysočina Arény znovu přilákat mistrovství světa v biatlonu, daleko častěji by mohl být na Vysočině Světový pohár.

Jeden prestižní díl už se konal v Novém Městě na začátku roku 2012. To byla tenkrát generálka na mistrovství světa, které uspořádala Vysočina letos v únoru.

Zatímco o dalším prestižním šampionátu - jenž se koná jednou za rok a který chce Jiří Hamza a spol. získat zase v letech 2019 až 2021, se zatím pouze mluví - Světové poháry by měly být jisté.

„Jeden bude v únoru roku 2015 a další v prosinci 2016 před Vánoci,“ prozradil v neděli pro MF DNES předseda České biatlonové federace Václav Fiřtík.

Prosinec proto, že měsíc leden už je dost obsazený. „A jsou na nás trochu tlaky, abychom uspořádali závody v prosinci,“ vysvětlil Fiřtík, proč poslední měsíc v roce.

To je docela cesta do rizika, když vezmeme jako fakt, že v prosinci na Vysočině nikdy tolik sněhu, kolik by bylo potřeba, není. „Jsme si toho vědomi, ale aspoň zkusíme, jestli dokážeme taky schovat sníh a mít ho někde v zásobách,“ řekl Fiřtík.

Cílem je, aby Nově Město hostilo Světový pohár v biatlonu každý rok. Podobnou tradici rozjel Svorada a spol. se závody na horských kolech.

Šance jsou. O to větší, že už se jednou šampionát vydařil.

Jiné to bylo před premiérou, kdy bylo Nové Město neustále spojováno s Libercem, kde se konalo před čtyřmi lety mistrovství světa v klasickém lyžování.

Jen pro srovnání v řeči čísel: a) šampionát na severu Čech vyšel na zhruba 2 miliardy korun a skončil s dluhem ve výši 108 milionů korun.

b) organizační rozpočet podobně rozsáhlé akce na Vysočině byl třetinový. Na rozdíl od akce v Liberci tak Nové Město na Moravě skončilo v kladných číslech.

Teď ale pryč z minulosti. Hleďme do budoucna.

Šance, že by do jednoho z nejmenších krajů republiky znovu přijela světová špička, jsou spíš až pro roky 2020 či 2021, přestože v příštím roce Vysočina odevzdá kandidaturu i pro rok 2019.

"Musí se to zkoušet, aby o areálu bylo vědět. Z ruky nám to určitě nikdo jen tak nedá," je si jist Hamza.

Pomyslným lídrem pro rok 2019 je podle slov předsedy Českého svazu biatlonu Václava Fiřtíka italská Anterselva. Mimo ni odevzdá v příštím roce kandidaturu také švédský Östersund. "A teď o tom dost uvažujeme i my." Odevzdání přihlášky však není zadarmo. Každý pořadatel musí uhradit administrativní poplatky, které činí pro první kandidaturu 50 000 eur (přes 1,3 milionu korun), druhou o 15 tisíc méně a na třetí rok by musel organizační tým investovat dalších 20 tisíc, aby se zařadil mezi kandidující.

"Ale nemyslím si, že tohle je to nejpodstatnější. Nám jde hlavně o to, aby o Novém Městě bylo slyšet," konstatoval Hamza.

Šampionátu by se za pět až sedm let teoreticky mohla účastnit současná výborná biatlonová generace. Například Gabriele Soukalové je 24 let, Veronika Vítková v pondělí slaví 25. narozeniny. Ale co takový 30letý Michal Šlesingr?

"Je to ještě za dlouho, nechci odhadovat," nechtěl se pouštět do spekulací. "Pokud už ale nebudu závodit, tak se jako divák podívat přijedu," řekl.

Kdyby si náhodou vzal příklad z Nora Björndalena, kterému je teď 39 a stále je ve špičce, Nové Město by jako závodník neměl vynechat. "Ale já mám na rozdíl od Björndalena rodinu," naznačil trochu, že tak dlouho nejspíš závodit v plánu nemá.

Biatlon zaznamenal nárůst žáčků. Svaz musí shánět zbraně

Stačil jeden úspěšný Světový pohár v biatlonu, jedno vydařené mistrovství světa a... "V Novém Městě se stal snad z každého fanoušek biatlonu," směje se Michal Šmarda, starosta Nového Města na Moravě.

Vypadá to komicky, ale tak to je. Lidé jdou po úspěších, po výsledcích. A nefunguje to tak jen v biatlonu, ale i v dalších sportech.

Typickým příkladem je legendární Jaromír Jágr. Však si vzpomeňte, když byla vloni výluka v NHL a jeden z nejlepších hokejistů historie hrál za Kladno. "Osmašedesátka" zveřejnila na internetu videa, jak trénuje, a hned se inspirovalo několik mladých sportovců. Začali ho napodobovat.

Podobně to je i teď s biatlonem. Tím, že ho najednou "doma" v České republice vidělo několik tisíc dětí, začaly se o něj zajímat, sledovat ho a dobrou zprávou je...

"Že naše kluby, které mají přímý kontakt s mládeží, zaznamenávají narůst žáčků," pochvaluje si prezident Českého svazu biatlonu Václav Fiřtík.

Rozšířit základny a zajistit větší konkurenci, která by v budoucnu přinejlepším konkurovala úspěšným Norům, to byl mimo jiné i jeden z cílů, kterého chtěli organizátoři šampionátů dosáhnout.

Mimochodem, ne nadarmo bylo na první závod smíšených štafet při únorovém mistrovství světa přivezeno několik tisíc žáků a studentů.

A teď jedna bizarnost. Šéf českého biatlonu při nedělním rozhovoru pro MF DNES prozradil, že zájem mladých je takový, že federace musí shánět nové a nové zbraně. "Kluby nám hlásí, že jich mají nedostatek. Takže na tom pracujeme, abychom je zajistili."

Nových nadšenců mezi nejmenšími si všiml také novoměstský starosta. "Děcka, která jsou tady zvyklá lyžovat už odmalička, se k tomu teď ještě učí střílet. Největší zájem je mezi tou úplně nejmladší generací - mezi děckama, která teprve začínají se sportem," mluvil za Nové Město Šmarda.

To je skvělé!

Určitě jste si po letních prázdninách všimli v médiích hrozivých statistik kolem rapidního poklesu dětí, které sportují.

Takže každé takové světlo na konci tunelu je jedině dobré.

A využít biatlonového boomu a pomoct biatlonu se prý rozhodlo také ministerstvo školství. "Díky němu bychom teď měli dostat dalších padesát vzduchovek," je velice rád Fiřtík.

Světový pohár v biatlonu 2019/2020

Biatlonová sezona 2019/2020 odstartuje v neděli 1. prosince ve švédském Östersundu a o čtyři měsíce později v norském Holmenkollenu vyvrcholí. Světový pohár se začátkem března vrátí do Nového Města na Moravě a vrcholem celé zimy bude únorové mistrovství světa v italské Anterselvě.

1. 12. - 22. 3. (přehled závodů)

Nejčtenější

Dortmund hrál s Barcelonou 0:0, nedal penaltu. Liverpool padl v Neapoli

HRDINA OKAMŽIKU. Barcelonský gólman Marc-André ter Stegen za stavu 0:0 chytá...

Zahodili pokutový kop, pak trefili břevno a neproměnili i další šance. Především proto fotbalisté...

Gól pana Střapatého. Olayinkovi se může změnit život

ŠOKOVAL SAN SIRO. Slávistický útočník Peter Olayinka se raduje z úvodní branky...

VIDEO Milán (Od našeho zpravodaje) Bylo mu patnáct, když poprvé nazul kopačky. Do té doby hrál Peter Olayinka fotbal naboso, maximálně...

Pardubická hokejová bída. Začalo to v roce 1995, tvrdí Pospíšil

Atmosféra v Pardubicích na barážovém utkání s Kladnem.

Bída už měla být pryč. Po baráži a těsně odvráceném sestupu z extraligy panoval v Pardubicích...

Trpišovský: Zasloužili jsme si vyhrát. Mrzí mě jen závěr a střídání

Slávistický trenér Jindřich Trpišovský udílí pokyny svým svěřencům během zápasu...

VIDEO Milán (Od našeho zpravodaje) Zatímco odpovídal na poslední otázku, otevřely se dveře a do tiskového střediska nakoukl Antonio...

Inter - Slavia 1:1, hosté mířili k senzaci, o výhru přišli v nastavení

Slávista Peter Olayinka (uprostřed) oslavuje svou trefu do sítě Interu Milán. V...

VIDEO Milán (Od našeho zpravodaje) Při návratu do Champions League, kde dvanáct let chyběli, sahali po senzaci, slávističtí fotbalisté...

Další z rubriky

Krčmář a Charvátová vyhráli na MČR v letním biatlonu sprint

Střelecká položka Veroniky Vítkové na letním MS.

Michal Krčmář obhájil na domácím šampionátu v letním biatlonu na kolečkových lyžích titul ve...

Biatlonová unie zrušila suspendaci devíti kazašských reprezentantů

Biatlonisté soupeří ve štafetě na MS v Östersundu, Michal Šlesingr (zcela vlevo...

Mezinárodní unie IBU zastavila řízení s devíti kazašskými biatlonisty kvůli podezření z dopingu a...

Další potíže Loginova. Elitní ruský biatlonista se hádá se svazem

Alexander Loginov na trati sprintu SP v Oberhofu

V biatlonové bublině platí za osobu nežádoucí, při závodech Světového poháru se Alexandr Loginov...

Najdete na iDNES.cz