Od středy je Hornig také medailistou ze světového šampionátu, hrdým majitelem stříbrné medaile ze smíšené štafety.
„Nálada v mužském týmu je určitě dobrá,“ ujistil po svém posledním tréninku před sprintem. „Na druhou stranu bude to nový den a nový závod. Musíme se zase soustředit jako před štafetou. Jako by se ta štafeta nestala.“
Počasí se nyní začíná zásadně měnit. A na sobotu hlásí meteorologové opět úplně jiné než bylo v pátek.
Jo, sněžení má ustávat a mělo by se trochu vyjasnit. Na sprint snad tedy bude počasí lepší. Uvidíme, co se s tratí stane. Už by rozhodně neměla být tak měkká jako při štafetě.
Sprint v LenzerheideČísla Čechů a favoritů 19 Václavík (ČR) 20 Hornig (ČR) 32 Ponsiluoma (Švéd.) 36 Hartweg (Švýc.) 38 Fillon Maillet (Fr.) 40 Laegreid (Nor.) 42 Pidručnyj (Ukr.) 43 Krčmář (ČR) 44 Nawrath (Něm.) 46 Samuelsson (Švéd.) 48 J. Bö (Nor.) 50 Jacquelin (Fr.) 52 F. Claude (Fr.) 54 Giacomel (It.) 56 Strömsheim (Nor.) 58 Fak (Slovin.) 60 T. Bö (Nor.) 62 Uldal (Nor.) 64 Perrot (Fr.) 66 Sörum (Nor.) 73 Mareček (ČR) |
Zato střelnice zřejmě zůstane zrádná.
Vítr se na pátečním tréninku do nás opíral na palebné čáře. Je dost nevyzpytatelný. Jednou přijde náraz zprava, jednou zleva. Po většinu tréninku šel vítr zprava, ale na konci se úplně otočil a zadul zleva, řešili jsme silnější nárazy. V předchozích dnech byl přece jen slabší, něco jako v Ruhpoldingu. Takový lehce podcenitelný vítr, který se ale dal zvládat.
Jaké pro vás bude vyrážet do sprintu z pozice 20. muže Světového poháru? Jste v úplně jiné situaci než před rokem.
To ano. Vloni jsem si sprint na šampionátu v Novém Městě zajet nemohl, byl jsem náhradník a počítalo se se mnou až pro vytrvalostní závod. Tím víc se těším. Ze sprintu se dá vybudovat dobrá výchozí pozice pro stíhačku. Doufám, že se mi to povede.
Podle některých prognóz byste měl mít největší šanci na úspěch až ve vytrvalostním závodě, v němž jste v lednu v Ruhpoldingu doběhl s čistým kontem pátý.
Beru šampionát závod po závodu. Ta dvacítka je stále za strašně dlouho, že nemá cenu nad ní přemýšlet. Teď máme sprint, takže se musíme připravit na něj. Pak budu řešit stíhačku a teprve potom dvacítku.

Vítězslav Hornig (vlevo) na střelnici během smíšené štafety na MS v biatlonu v Lenzerheide.
Od minulého mistrovství světa uplynulo 365 dní a vy jste najednou českou jedničkou. Jak se to poslouchá?
Já tohle označení strašně nemám rád. Je to moje první sezona, kdy se mi daří stabilnější výsledky, na které se dá trochu koukat. Takže bych se jedničkou určitě nenazýval.
Překvapil jste ale i sám sebe, ne?
Samozřejmě. Nějaké moje střízlivé očekávání před sezonou bylo, že bych chtěl jezdit pravidelně na body, po troškách je sbírat a opakovaně v té bodované čtyřicítce být. Ale že se mi povedou výsledky, jaké se nakonec povedly, jsem vůbec neočekával.
Ptají se také soupeři na recept na takový vzestup výkonnosti?
To zas ne. Ale líbí se mi, jak je v biatlonu přátelské prostředí. Všichni si dobré výsledky přejou, pogratulujeme si. Ještě na začátku pátečního tréninku si mě odchytl na střelnici Jakov Fak, se kterým jsme se po štafetě nestihli potkat a dodatečně nám i on přál.
Po soustředění v Anterselvě cítíte, že se vás lednová forma drží i nadále?
Doufám, že jo. Ale ta štafeta byla pořád hodně malý vzorek. Šlo jen o šestikilometrový závod. Myslím, že po sprintu budeme moudřejší, protože okruh na sprint je tady o hodně náročnější, jsou na něm dva kopce navíc. Bude to mnohem těžší závod.
Bö zaútočí na rekord, Samuelsson se dočkal kritikyKrčmář: Se štafetovou medailí se cítím lehčí a uvolněnější  Norská hvězda Johannes Thingnes Bö během štafet v Anterselvě. - Johannes Bö se může osamostatnit v čele historických tabulek světových šampionátů. Stačí mu k tomu „maličkost“ – aby sprint vyhrál. Dosud má z MS na kontě 20 zlatých medailí (10 individuálních a 10 ze štafet), 13 stříbrných a 5 bronzových. O rekord v počtu titulů se dělí se svým krajanem Ole Einarem Björndalenem. Po čtvrté hodině odpolední už tato slova nemusí platit.
- Na rozdíl od ostatních zemí se čtyřčlennou kvótou na startu, bude Norů startovat dokonce šest. Pátého účastníka jim zajistilo nové pravidlo, že země s pěti a více závodníky v elitní patnáctce SP dostává jedno místo navíc. A navrch pojede Sturla Holm Laegreid jako obhájce titulu. Přesto se do norského výběru nevešel Vetle Christiansen, bronzový z Nového Města 2024.
- Zmíněné nové pravidlo se příliš nezamlouvá Švédovi Sebastianu Samuelssonovi. „Ano, Norové jsou nejlepší, přesto jsme měli o této změně víc diskutovat, když i další velmoci jako Francie mohou mít jen čtyři závodníky.“ U kolegů podporu nenašel. Ital Tommaso Giacomel reagoval: „Chci mít na startu všechny nejlepší biatlonisty.“ Také Francouz Eric Perrot tvrdí: „Navýšení norské kvóty je správné.“ A Nor Endre Strömsheim si rýpl: „Pokud se Samuelsson bojí velké konkurence, je to jeho problém.“
 VZPOMÍNKA NA MS V NOVÉM MĚSTĚ. Francouzi Julia Simonová, Eric Perrot, Quentin Fillon Maillet a Justine Braisazová-Bouchetová se radují z vítězství ve smíšené štafetě na MS. - Quentin Fillon Maillet, jenž byl členem vítězné francouzské smíšené štafety na MS 2024 v Novém Městě, těžce nesl, že letos jej trenéři do zahajovacího závodu nevybrali, přednost dostali Eric Perrot a Emilien Jacquelin. „Myslím, že bych si od vedení týmu zasloužil více ohledu. Úspěchům štafety jsem v minulosti obětoval i individuální ambice,“ pronesl. Kouč Simon Fourcade namítal: „Šlo o těžkou volbu. Řídili jsme se celkovým pořadím poháru.“ Ve sprintu si Fillion Maillet může spravit chuť.
- Po smíšené štafetě dostal Němec Philipp Nawrath na hotelu dort k jeho 32. narozeninám, na kterém hořely tři prskavky. Šéfkuchař německého týmu Christian Schlösser mu zároveň sdělil: „Tohle je zlatý dort se zlatým prachem. Měl by tě inspirovat.“ Nawrath dojel loni v Lenzerheide třetí v pohárovém sprintu a na 11. místě je nyní nejlepším Němcem v SP. „Po zlomení štafetové kletby půjdu i do sprintu mnohem uvolněnější,“ ujistil. Němci předtím čekali na další medaili ze smíšené štafety od roku 2019.
Z GALERIE ŠAMPIONŮ SPRINTU. Zleva Martin Fourcade, Martin Ponsiluoma, Sturla Laegreid - Už je to dávno, co se některému biatlonistovi povedlo obhájit světové zlato ze sprintu. V roce 2007 to dokázal Ole Einar Björndalen. Z posledních deseti šampionů budou v Lenzerheide na startu poslední tři. Ti ostatní už ukončili kariéru, nebo mají zákaz startu (Rus Alexander Loginov). Kdo tedy sprinty na MS ovládl? 2012: M. Fourcade (Fr.), 2013: Svendsen (Nor.), 2015: J. Bö (Nor.), 2016: M. Fourcade (Fr.), 2017: Doll (Něm.), 2019: J. Bö (Nor.), 2020: Loginov (Rus.), 2021: Ponsiluoma (Švéd.), 2023: J. Bö (Nor.), 2024: Laegreid (Nor.).
- Nejlepším českým umístěním ve sprintu mužů na vrcholných akcí je olympijské stříbro Michala Krčmáře z Pchjongčchangu 2018. Povzbuzen stejnou medailí ze smíšené štafety před sprintem v Lenzerheide říká: „Na datech ze štafety se nedá stavět, individuální klání bývají jiná. Ovšem se štafetovou medailí se teď cítím lehčí, uvolněnější. Půjdu do toho naplno a jak dopadnu, o tom rozhodnou i soupeři. Říkat, že mým cílem je první desítka, patnáctka, nebo dvacítka nemá smysl.“
|