„Dala jsem si docela intenzivní trénink, abych se nastartovala na úterek,“ hlásila Voborníková, když v pondělním odpoledni opouštěla areál. „V neděli jsem si předtím místo stíhačky zajezdila klasicky, to byl spíš relaxační trénink než na fyzičku. A na závod se samozřejmě těším. Je trošku těžší namotivovat se po tom nezdaru ve sprintu, ale neztrácím naději.“
Proč těžší? Můžete být naopak zdravě nabuzená ve stylu: Teď vám ukážu.
To se v mém případě bohužel moc neděje. Spíš bych potřebovala malinko nakopnout. Doufám, že se v úterý probudím s trochu větším nadšením.
Vytrvalostní závodČísla Čechů a favoritek 11 Otcovská (ČR) 12 Tandrevoldová (Nor.) 16 Lampičová (Slovin.) 18 Häckiová-Grossová (Švýc.) 24 H. Öbergová (Švéd.) 25 Jislová (ČR) 32 Džymová (Ukr.) 38 Voborníková (ČR) 44 Kirkeeideová (Nor.) 46 Simonová (Fr.) 48 Minkkinenová (Fin.) 50 Hauserová (Rak.) 52 Jeanmonottová (Fr.) 54 Michelonová (Fr.) 56 Preussová (Něm.) 58 Grotianová (Něm.) 60 Richardová (Fr.) 62 Braisazová-Bouchet. (Fr.) 64 E. Öbergová (Švéd.) 67 Charvátová (ČR) 72 SIdorowiczová (Pol.) Startuje 93 biatlonistek, první z nich v 15:05. |
Každopádně počasí bude podle meteorologů mnohem příznivější než při marastu ve sprintu.
To jo, celkově je tu momentálně fakt krásně. Patnáctka je dlouhý závod, tak se při ní aspoň opálím, když už nic jiného. (směje se)
Pokud bude stejně jako v pondělí modro a pět stupňů nad nulou, měl by vám sníh vyhovovat?
Jo, myslím, že sníh je teď docela rychlý, nic hrozného. Na druhou stranu to ale naši servisáci budou mít dost komplikované. Někde na trati svítí sluníčko, jinde ne. Podmínka je na každých sto metrech jiná. Doufám, že se s tím poperou, protože je nic jednoduchého nečeká.
Jaký máte osobní vztah k vytrvalostním závodům?
Docela je mám ráda.
V lednu se vám v Ruhpoldingu povedl, dokončila jste ho s čistou střelbou jedenáctá.
Jo, ale také se mi jich už pár v životě nepovedlo. Ráda bych napravila ten sprint a zajela něco hezkého. Tak třeba se zadaří.
Velkou část pondělního tréninku jste strávila s trenérem Lukou Bormolinim. Pracovali jste spolu i na technice?
Ano. Je docela fajn, že se mnou často jezdí tyhle předzávodní tréninky, a může mi tak rovnou říkat postřehy z tratě. Hlídá mi techniku, abych nepolevovala v tempu, koriguje mě. Ovšem zároveň jsem se dost soustředila také na střelnici, která bude obzvlášť důležitá.
Pokusíte se pohlídat si čtyři nuly a střílet opatrněji?
Ani bych neřekla, že je budu hlídat. Spíš chci střílet tak, jak umím a nevymýšlet nic nového.
Jak se vám zamlouvá dlouhý kopec na tříkilometrovém okruhu, který děsí například Lucii Charvátovou?
Na dvouapůlkilometrovém okruhu byl ještě o něco delší, ale mírnější. Tenhle je zase prudší. Oba jsou nepříjemné, přesto pro mě ani takové kopce, když dostanu fajnové lyže, nebývají problém.
Medaili ze smíšené štafety máte na hotelu vystavenou?
Je na nočním stolku, ale už v obalu. Mám ji pečlivě schovanou v boxíku.

STŘÍBRNÉ OBJETÍ. Tereza Voborníková vítá v cíli smíšené štafety Michala Krčmáře.
Po nepovedeném sprintu jste se na ni podívala? Pro povzbuzení, že jsou dny smutné i radostné?
Jo, to ano. Je hezké, že ji mám po ruce a na očích.
Co vám nyní udělá radost ve vytrvalostním závodě?
Pokud protnu cíl a nebudu se muset na nic a ani na sebe zlobit. Umístění v tuhle chvíli radši neříkám. Nějaká očekávání jsem sice před šampionátem měla, cítila jsem se i mnohonásobně lépe než před Vánoci, jenže ve sprintu to moc vidět nebylo a nic mi v něm nevyšlo. Takže bych to teď nerada zakřikla.
Když jste přišla o start ve stíhačce, budete se tím víc hlásit o nominaci do čtvrtečního singl mixu?
Nevím, jestli je zrovna disciplínou pro mě. Uvidíme. Navíc singl mix je ještě daleko, zatím mám před sebou úterní závod. Jsme tu čtyři, jedna z nás singl mix určitě pojede.
Wiererová opět chybí, Simonová hledá sebevědomíKristýna Otcovská snad vyležela střevní problémy, chce startovat  Dorothea Wiererová během závodu Světového poháru v Ruhpoldingu - Italská hvězda Dorothea Wiererová se po odhlášení ze stíhacího závodu nepředstaví ani ve vytrvalostním. „Stále jsem nachlazená,“ informovala, v italské sestavě ji nahradila Martina Trabucchiová. Zdravotní problémy řeší také německý mužský tým, vytrvalostní závod nepojede ve středu nemocný Philipp Nawrath, místo něj byl do Švýcarska narychlo povolán David Zobel.
- Franziska Preussová se od kadeřnických akcí vrací opět k těm biatlonovým. Po zlaté stíhačce skvěle naladěná žena novinářům vykládala: „Mým programem na pondělí bylo málo sportu a spoustu času v posteli, abych ušetřila energii - a potom zkusila ještě něco vyhrát.“ Němci před vytrvalostním závodem zároveň upravili sestavu svého kvarteta. Evropská mistryně Johanna Puffová nahradila Sophii Schneiderovou, které nepomohlo k nominaci ani 11. místo ze sprintu.
- Elvira Öbergová dává po stříbrném nedělním záseku ze stíhačky najevo: „Přesně takový závod jsem potřebovala, abych se ujistila, že jsem definitivně zpátky. Po předchozí nemoci jsem totiž o sobě dost pochybovala.“ Teď by se ráda ve vytrvalostním závodě přiblížila k bilanci starší sestry Hanny, dvojnásobné mistryně světa. Elviřiným maximem na světových šampionátech je zatím v této disciplíně 14. místo.
- Justine Braisazová-Bouchetová vlastní ze dvou závodů v Lenzerheide 2025 zlato a bronz a říká: „Zatím se tu náramně bavím, tak doufám, že to bude pokračovat. Jen ten nedělní sjezd o stříbro proti Elviře Öbergové bych si nejradši dala znovu.“ Za jeho cílem jí zvedla náladu čekající dcera Come. Ta se později na tiskové konferenci rozplakala.
FRANCOUZKY V ODLIŠNÉM ROZPOLOŽENÍ. Braisazová-Bouchetová (vlevo) se směje, Simonová (vpravo) zatím spíše trápí - Julia Simonová, byť i ona je majitelkou zlata ze smíšené štafety, má zatím podstatně horší náladu. Ve stíhačce se chtěla pokusit o historický primát a jako první žena ji vyhrát třikrát po sobě. Jenže po šesti ranách mimo terče skončila dvanáctá. Po pádu ve smíšené štafetě navíc trénuje s obvázaným loktem. „V závodech mi chybí odhodlání a sebevědomí při střelbě. Je to pro mě psychicky náročné mistrovství,“ vykládala čtyřnásobná vítězka z Nového Města 2024.
- Ingrid Tandrevoldová chce konečně zajet závod, po němž bude sama se sebou střelecky spokojená. Ve stíhačce si držela čisté konto až do závěrečné stojky, jenže na ní třikrát minula. „Málokdy jsem byla před poslední položkou tak unavená,“ přiznala Norka.
- Domácí Švýcarsko stále čeká na medaili. Lenu Häckiovou-Grossovou od ní dělilo ve sprintu ze čtvrtého místa jen 1,4 sekundy. Ve stíhačce potom jela až do poslední střelby na stříbrném kurzu, než se i ona třikrát mýlila a klesla na páté místo. „Před závodem bych tohle umístění brala, teď mám smíšené pocity,“ říkala. Povede se útok na stupně vítězů do třetice?
 Švýcarská biatlonistka Lena Häckiová-Grossová během stíhacího závodu v Lenzerheide. - Kristýna Otcovská věří, že střevní problémy, které ji přinutily vzdát sprint, jsou už minulostí. „Hodně jsem ležela a odpočívala. Dnes jsem šla intenzivnější trénink a necítila jsem se úplně špatně. Jen nevím, co od sebe čekat,“ hlásila po pondělním tréninku.
- Vytrvalostní závod žen je historicky nejúspěšnější disciplínou českého biatlonu na mistrovství světa. Titul v něm vybojovaly v roce 2003 Kateřina Holubcová a 2021 Markéta Davidová, navíc v letech 2015 a 2017 byla Gabriela Soukalová stříbrná.
POSLEDNÍ TŘI MISTRYNĚ SVĚTA: zleva Davidová, H. Öbergová, Vittozziová. - Norka Tora Bergerová byla v roce 2013 dosud poslední ženou, která světové zlato ve vytrvalostním závodě obhájila. Kdo vítězil po ní? 2015: Jurlovová (Rus.), 2016: Dorinová-Habertová (Fr.), 2017: Dahlmeierová (Něm.), 2019: H. Öbergová (Švéd.), 2020: Wiererová (It.), 2021: Davidová (ČR), 2023: H. Öbergová (Švéd.), 2024: Vittozziová (It.). Z minulých šampionek bude na startu jen Hanna Öbergová. Zranění zad vyřadilo Markétu Davidovou i Lisu Vittozziovou, nemoc nepustila na start Dorotheu Wiererovou.
|