Dlouho to vypadalo, že by české biatlonistky mohly usilovat o povedený výsledek. Když ne o stupně vítězů, tak alespoň o rozšířené pódium. Naději však vzala dvě trestná kola Charvátové na poslední položce, a tak v cíli převládá zklamání z promarněné šance.
Štafeta žen v KontiolahtiReportáž ze závodu |
Češky to měly rozjeté výborně. O povedený start se postarala Jislová, která na první pokus trefila devět terčů z deseti. Dobíjela pouze jednou, a co ztratila na střelnici, to doběhla na trati.
„Cítila jsem se dnes silná a lyže mě podržely. Konečně je vidět, kde se můžeme pohybovat, když máme formu a konkurenceschopné, nebo dokonce lepší lyže,“ radovala se v rozhovoru pro ČT Sport po úvodní předávce, na které nechala za sebou i norský a švédský tým.
Nejrychlejší běh1. Francie 1:08:03,5 |
„Musím pochválit servis, měly jsme skvělé lyže,“ přidala se Davidová, která přebrala štafetu na druhé pozici a díky kombinaci rychlého běhu a téměř bezchybné střelby ji dokonce vytáhla do čela.
Druhá polovina už tak zdařilá ale nebyla. Voborníkovou zdržely průtahy při dobíjení vleže i rychlý úbytek sil na trati, Češka kvůli nim klesla na páté místo.
A nejvíc mrzí poslední úsek, neboť z předposlední střelby si pátá Charvátová odvezla téměř půlminutový náskok na šestou Němku Voigtovou. Následnou stojku však nezvládla a dvěma trestnými koly poslala český tým dolů celkovým pořadím.
Propad se zastavil až na devátém místě.
Nejlepší reprezentací úvodního víkendu sezony se stalo Švédsko, které zapsalo druhé týmové vítězství. Seveřanky dosáhly na povedený comeback, neboť po trestném kole ve druhém úseku spadly na sedmé místo se ztrátou téměř padesáti sekund.
Ve druhé polovině závodu ale pomohly sestry Öbergovy. Hanna na třetím úseku vytáhla tým zpět na pódiové pozice a Elvira v závěru skvěle využila střeleckého výpadku Francouzky Simonové, která na poslední položce musela kroužit a ztratila luxusní náskok.
Francouzky si přitom po většinu závodu počínaly suverénně a od začátku se pohybovaly na čele nebo v jeho dosahu. Na konci však nad zklamáním ze ztraceného vítězství převládla spíše starost o Simonovou, kterou postihly během posledního kola zdravotní trable a závod dokončila v bolestech.
K napínavému finiši tudíž nedošlo, Francouzky v cíli zaostaly o téměř půl minuty. Třetí skončily o dalších sedm sekund zpět Norky, které podobně jako Švédky doháněly trestné kolo.
Jak se vše odehrálo
Češky sedmé na startu. Jislová rozběhla závod ze sedmé pozice, a byť se hned v prvním kole zařadila o několik míst níže, držela se v kontaktu se skupinou nejrychlejších. Nic na tom nezměnila ani první položka, během které česká biatlonistka dobíjela jeden náboj.
Favorizované trio v popředí. Francouzka Jeanmonnotová zvládla rychle a střelecky přesně úvod závodu a na předávku díky tomu doběhla jako první s náskokem více než šestnáct sekund. Po většinu prvního úseku se v její blízkosti držely Norka Arnekleivová a Švédka Magnussonová, ty však v posledním kole začaly ztrácet.
Jislová stoupá vzhůru. Češka během druhé střelecké zastávky vybílila všech pět terčů a polepšila si na páté místo. Navíc za to v posledním kole ještě vzala – dostala za sebe Norku a těsně před předávkou i Švédku. Štafetu předala Davidové na druhém místě.
Biatlon Kontiolahti 2024/25: program a výsledky SP v biatlonu |
Česká tým jde do čela. Davidová využila výhodnou pozici i zaváhání Francouzky Braisazové-Bouchetové, která vleže dvakrát dobíjela. Češka zastřílela čistě a vyhoupla se na první místo před stejně úspěšnou Švédku Anderssonovou. Nedařilo se naopak Norce Knottenové, která musela na trestné kolo.
Těžká čtvrtá položka. Na druhé stojce závodu biatlonistky výrazně chybovaly. Davidová ztratila čistý zápis až poslední ranou, omyl ale napravila a zůstala první. Díky chybám Braisazové-Bouchetové (tři dobíjení) a Anderssonové (trestné kolo) její náskok dokonce narostl na téměř čtrnáct sekund.
Nejrychlejší střelba1. Itálie 4:08,9 |
Povedená první polovina. Francouzka se po celý druhý úsek prezentovala velmi rychlým během, díky kterému napravila nepřesnou střelbu. V posledním kole druhého úseku stáhla manko na Davidovou a nakonec se dostala i před ni. Česká štafeta proto vstoupila do druhé poloviny těsně druhá. Třetí předávaly s odstupem více než dvaceti sekund Finky.
Komplikace na střelnici. Během páté položky závodu Voborníková ztratila náskok na druhém místě. Příčinou byla poslední rána, kterou Češka musela dvakrát dobíjet, navíc ji zdržela manipulace s nábojem. Ztráta na čelo proto narostla na zhruba čtyřicet sekund a do svého druhého kola vběhla Voborníková ve skupině soupeřek z Itálie, Švédska a Finska.
Předávka na páté pozici. Stojku zvládla Voborníková lépe, dobíjela jednou. Prostor střelnice opustila na páté pozici, v posledním kole ji však opustily síly a začala nabírat výraznou ztrátu. Na první pozici předala suverénní Francouzka Chauveauová a velmi se dařilo také Norce Kirkeeideové, která s jednou chybou a rychlým během vytáhla Norky na druhé místo.
Klid před živým závěrem. Sedmá položka toho v popředí moc nezměnila. Francie měla půlminutový polštář a bezchybná Simonová se na střelbě vleže příliš nezdržela. Druhou pozici držela Norka Tandrevoldová, třetí byla Švédka Elvira Öbergová, která dvakrát dobíjela. Stejný počet náhradních nábojů potřebovala také pátá Charvátová, která běžela osamocená.
Francie zahodila vítězství. Poslední střelba přinesla zápletku. Poraženou stranou se stala Francie, neboť první Simonová musela kroužit, promarnila velký náskok a při vjezdu do posledního kola se zařadila těsně za Elviru Öbergovou, která naopak vyčistila všechny terče. Na běžecký souboj ale nakonec nedošlo, neboť Simonovou na trati postihly potíže s nohou. Závod proto dokončila s odstupem druhá, zatímco Švédky v cíli už slavily.
Český propad. Naděje na úspěch definitivně zmizely na poslední stojce, která Charvátové vůbec nevyšla. Česká biatlonistka za sebou nechala dva nesestřelené terče a střelnici opustila na sedmém místě. V posledním kole ji navíc ještě předstihly Němka Voigtová a Finka Leinamová.
Světový pohár v biatlonu v Kontiolahti – štafetyŽeny (4x6 km): 1. Švédsko (Magnussonová, Anderssonová, H. Öbergová, E. Öbergová) 1:17:09,0 (1+6), 2. Francie (Jeanmonnotová, Braisazová-Bouchetová, Chauveauová, Simonová) -29,0 (1+9), 3. Norsko (Arnekleivová, Knottenová, Kirkeeideová, Tandrevoldová) -36,2 (1+8), 4. Itálie -1:22,5 (0+3), 5. Rakousko -2:20,4 (0+7), 6. Polsko - 2:32,3 (1+10), ...9. Česko (Jislová, Davidová, Voborníková, Charvátová) -3:00,1 (2+10). |