Kaisa Mäkäräinenová z Finska zvítězila ve stíhacím závodě v Tjumeni.

Kaisa Mäkäräinenová z Finska zvítězila ve stíhacím závodě v Tjumeni. | foto: AP

Mäkäräinenová v Rusku vyhrála stíhací závod, Kuzminová má další glóbus

• 96
Ačkoliv na střelnici dvakrát chybovala, v posledním stoupání zabrala a nakonec Anais Bescondovou setřásla. Kaisa Mäkäräinenová díky skvělému běžeckému výkonu zvítězila v Tjumeni ve stíhacím závodě a na čele průběžného pořadí Světového poháru vystřídala Anastasii Kuzminovou. Slovenka doběhla šestá, což jí stačilo k zisku malého křišťálového glóbu za stíhačku.

Když Mäkäräinenová obkroužila druhé trestné kolo v závodě a figurovala po třetí střelbě na čtvrté pozici, ztrácela na vedoucí trio Laura Dahlmeierová, Darja Domračevová, Anais Bescondová 25 vteřin.

Stíhací závod žen

Závod jsme podrobně sledovali v on-line reportáži.

Všechny tři biatlonistky ale v poslední zastávce u střeleckých stavů chybovaly a Finka se chopila nabízené příležitosti. Rychle zabílila všech pět terčů a do posledního kola vyrážela s totožným časem jako Bescondová.

Ještě kilometr před cílem činil rozdíl mezi oběma závodnicemi šest desetin.

Rozuzlení dramatické stíhačky přineslo až závěrečné stoupání, ve kterém nejprve Mäkäräinenová odrazila nápor Bescondové a pak sama získala rozhodující náskok.

Slovenská reprezentantka Anastasia Kuzminová zvítězila v celkovém hodnocení...
Stupně vítězů v Tjumeni obsadila vítězka Kaisa Mäkäräinenová z Finska...

Finka nakonec soupeřku předstihla o dvě desetiny a po prvenství v závodě s hromadným startem v Ruhpoldingu se radovala z druhého triumfu v aktuální sezoně Světového poháru. Třetí místo obsadila Laura Dahlmeierová, těsně za ní skončila vítězka pátečního sprintu Darja Domračevová.

Český bojkot

Česká reprezentace finále Světového poháru v Tjumeni vynechává kvůli nevyřešené dopingové kauze ruských biatlonistů. Uprostřed Sibiře nestartují ani Ukrajinci a výpravy Spojených států a Kanady.

Mäkäräinenová potvrdila, že si do ruské Tjumeni přivezla skvělou formu. V pátek získala druhé místo ve sprintu a slibnou výchozí pozici přetavila ve vítězství ve stíhacím závodě.

Boj o velký křišťálový glóbus za celkové vítězství ve Světovém poháru žen tak rozhodne až nedělní závod s hromadným startem. Před posledním letošním kláním má Mäkäräinenová na čele průběžného pořadí náskok pěti bodů před Kuzminovou. Ještě na začátku závěrečného podniku Světového poháru vedla Slovenka o 41 bodů.

Vezme si Kuzminová zpět první místo? Do stíhačky startovala jako dvanáctá se ztrátou minuty a pěti sekund a přestože po trati letěla jako mrazivý sibiřský vítr, obsadila „až“ šestou příčku. O lepší výsledek ji připravily čtyři zaváhání na střelnici.

V cíli ovšem nesmutnila. Ke křišťálovému glóbu za sprint, který vybojovala v pátek, totiž přidala prvenství v celkovém hodnocení stíhacích závodů aktuální sezony.

Finále SP v biatlonu v Tjumeni

Stíhací závod

Ženy (10 km): 1. Mäkäräinenová (Fin.) 30:52,7 (2), 2. Bescondová (Fr.) -0,2 (1), 3. Dahlmeierová (Něm.) -17,5 (1), 4. Domračevová (Běl.) -35,1 (3), 5. Horchlerová (Něm.) -46,8 (1), 6. Kuzminová (SR) -59,9 (4), 7. Virolainenová (Rus.) -1:05,6 (2), 8. Vittozziová (It.) -1:07,9 (3), 9. Usluginová (Rus.) -1:09,5 (0), 10. Preussová (Něm.) -1:10,8 (2).

Konečné pořadí stíhačky (po 7 závodech): 1. Kuzminová 301, 2. Mäkäräinenová 280, 3. Dahlmeierová 271, ...12. Vítková 149, 41. Puskarčíková 52, 70. Jislová 10, 82. Davidová (všechny ČR) 2.

Průběžné pořadí SP (po 21 z 22 závodů): 1. Mäkäräinenová 799, 2. Kuzminová 794, 3. Domračevová 744, 4. Dahlmeierová 701, 5. Wiererová (It.) 661, 6. Vittozziová 583, ...8. Vítková 545, 33. Puskarčíková 206, 58 Jislová 72, 88. Zvařičová (ČR) 9, 91. Davidová 8.

Program biatlonové sezony 2024/2025

Světový pohár v biatlonu v sezoně 2024/2025 začne 30. listopadu ve finském Kontiolahti. O poslední body pak biatlonisté zabojují 23. března 2025 v Oslu. Pro české fanoušky je klíčový především 6. březen, kdy začnou klání v Novém Městě na Moravě.

25. 11. 2023 - 17. 3. 2024 (výsledky závodů)

24. 11. 2024 - 23. 3. 2025 (program závodů)